Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

V minulosti organizovala svadbu iba rodina, dnes je moderné dať si urobiť svadbu na kľúč

Svadby na Slovensku boli ešte pred niekoľkými rokmi takmer identické. Veľká svadobná hostina, zvyky, redový tanec, únos nevesty a zábava až do rána. Rodina týždne pred svadbou nespala, aby všetko "klapalo" a na nič sa nezabudlo. Dnes je však situácia iná.

10. 10. 2010 sa konala svadba pri kaplnke sv. Michala.10. 10. 2010 sa konala svadba pri kaplnke sv. Michala. (Zdroj: agentúra Daisy)

Kým v minulosti „usporiadatelia" na svadbe od únavy predošlých dní zaspávali, dnes sa vďaka „svadbe na kľúč" môžu prísť už len zabaviť.

Jedna z košických agentúr má s organizovaním svadieb na kľúč dlhoročné skúsenosti. „Ľudia prichádzajú na to, že je jednoduchšie nechať si služby zabezpečiť firmami, ktoré sú na to odborníci," hovorí Daniela Bérešová, riaditeľka agentúry Daisy. „V úspore času a zjednodušení svadobných príprav spočíva pre snúbencov hlavná výhoda organizácie svadby na kľuč. Či už ide o ten základ, výzdobu, hudbu, kameru, fotenie, svadobnú dopravu, programy a atrakcie alebo aj širší záber, šaty, šperky či iné doplnkové služby. My sme na trhu siedmy rok a začínali sme v čase, keď bola svadobná agentúra ešte neznámy pojem. Ľudia mali strach, bola u nich neistota, nedôvera. Aby sa situácia zmenila, museli prejsť roky."

Začiatky teda boli veľmi opatrné a plné vzájomného učenia. „My sme budúcich manželov naučili, že existujú takéto služby, ktoré ich môžu odbremeniť od starostí. Na druhej strane učili a stále učia aj oni nás. Na začiatku sme prišli s ponukou určitých služieb, oni chceli mnoho navyše. Neraz nás prekvapili požiadavkou na produkt, ktorý sa nedal kúpiť nikde v Európe. Vtedy sme strávili hodiny na internete a hľadali spôsoby, ako požiadavke vyhovieť. Napríklad koncom roku 2005 za nami prišla nevesta, že chce, aby sme jej na svadbu prenajali čokoládovú fontánu. Po týždňoch pátrania sme 'chocolate fondue fontain' objednali z Ameriky. Bolo to v čase, keď ju na Slovensku ešte nikto nemal."

Podobné peripetie absolvovali aj vtedy, keď na prominentnú svadbu zháňali pštrosie perie. „Po tom, čo sme dva mesiace neúspešne hľadali pštrosie farmy po Európe, poslednou nádejou ako sa dostať k takému veľkému množstvu kvalitného pštrosieho peria sa javila Amerika, neskôr sme našli dodávateľa v Londýne. Tesne pred svadbou nás však zaskočila správa, že dovoz tohto tovaru do EÚ nedávno zakázali. Nakoniec sme to vyriešili s veľkou dávkou šťastia a v susednej krajine skúpili posledné skladové zásoby."

V akých prípadoch si záujemcovia objednávajú svadbu na kľúč? Podľa riaditeľky agentúry predovšetkým vtedy, keď nemajú čas venovať sa prípravám alebo sú v zahraničí. „Takisto to bývajú Slováci žijúci v zahraničí, prípadne páry, kde je jeden zo snúbencov inej národnosti. O svadby na Slovensku majú záujem hlavne páry žijúce v Írsku či Anglicku, našu webstránku vo veľkej miere sledujú aj Rusi. Ide o snúbencov, ktorí nemajú predstavu o ponuke svadobných služieb na Slovensku, prípadne sa tým nechcú alebo nemôžu zaoberať. Rýchly životný štýl i finančná kríza spôsobili to, že svadby sa začínajú plánovať s oveľa kratším časovým predstihom. Extrémom pre nás už nie sú ani prípady, keď sa dvojica ozve dva týždne pred termínom svadby."

Svadba na kľúč sa nedá brať ako nejaký komplexný balík určitých služieb. Všetko závisí od toho, aké majú zaľúbenci predstavy. Môžu si objednať iba kameramana, fotografa, výzdobu a hudbu alebo k tomuto všetkému aj Mira Šmajdu s Helenou Vondráčkovou, let balónom a 30 bielych holubov. Samozrejme, ak to znesie ich bankové konto. Po celom Slovensku je, samozrejme, mnoho ďalších agentúr s pestrou ponukou služieb. Keďže časy, keď boli svadobné agentúry neznámy pojem, sú preč a teraz vyrastajú ako huby po daždi, každá ponuka sa musí zväčšovať. Je totiž logické, ak si nevesta pred svadbou oťuká viacero agentúr, kým sa pre nejakú z nich rozhodne.

Na moderných svadbách býva v poslednom čase obľúbený okrem iného aj svadobný koordinátor. „Zoznam jeho úloh je dlhý, no skrátené povedané, je snúbencom k dispozícii vždy, keď ho potrebujú. Počnúc uzatvorením objednávky až po deň D a potom, samozrejme, počas celej svadby. Snúbenci túto službu naplno ocenia, až keď sa v kolotoči svadobných príprav skutočne ocitnú. S nadšením privítajú, že sa koordinátorovi dovolajú aj v neskorých večerných hodinách, či to, že dokáže pomôcť aj v neštandardných situáciách."

Svadobčania, ktorí chcú tradičnú svadbu vymeniť za modernejšiu, si objednávajú aj moderátorov. „Je to bezbolestné riešenie pre moderné svadby, kde rodina chápe funkciu tzv. starejšieho či prvého družbu viac ako trest než poctu. Napríklad preto, že nevedia, čo majú robiť, neradi sú stredobodom pozornosti a pod. Lepšie je zveriť to profesionálom a prípadne doplniť o nejaké to spevácke vystúpenie, než niekoho zbytočne nútiť."

Ženy už odmalička snívajú o tom, aká bude ich svadba perfektná. Romantické princeznovské šaty, vyzdobená sála a všetko, čo ku dňu D patrí. Tieto predstavy však zostávajú iba v rovine fantázie, keď nevesta zistí, čo všetko je treba na takú svadbu vybaviť. Namiesto úžasného dňa D ju čaká horor v podobe bezsenných nocí, faktúr a termínov. Napriek tomu sú nevesty, ktoré potrebujú vedieť, že si svadbu vybavili samy. Možno aj im poslúži knižka, ktorú momentálne D. Bérešová píše. „Na pozadí romantických príbehov ponúkne pohľad na našu každodennú prácu. Čitateľ v nej nájde výber tých najkurióznejších svadieb a spoločenských podujatí z praxe, ktoré môžu poslúžiť ako inšpirácia, varovanie pred častými chybami i ako pobavenie."

Väčšinou ak chcú ľudia na svadbe niečo výnimočné, objednajú si ohňostroj. No v ponuke agentúr sú aj také veci, nad ktorými by niekto krútil hlavou, no inému by sa rozžiarili oči. „Môžu si napríklad objednať svadobné hry vo forme ľadových sôch. Drobné darčekové predmety sú zamrazené do ľadu a hostia ich vyberajú z ľadovej sochy vlastným dychom a rukami. Je to skvelé osvieženie na horúce leto. Obľúbená je ľadová socha na pretekanie alebo cirkuláciu alkoholu. Cirkuláciu dosiahneme malým čerpadlom. Nápoj sa pretečením cez sochu ochladzuje a vyteká do pohára alebo priamo do úst hostí. Mnoho ľudí takto vypije viac alkoholu, ako keby pili z obyčajných pohárov," smeje sa. „Tiež pyrotechnické ohňostroje či ľadovo-ohňová šou v rytme hudby. V obľube sú cigarové cateringy či ochutnávky kubánskeho rumu. V kurze je škola tanca, ktorú snúbenci absolvujú pred svadbou. Počas svadby sa zase do popredia rýchlo dostáva karaoke šou."

Novinky sa netýkajú iba svadby, ale aj dekorácií. Kým kedysi boli na výzdobu dobré aj obyčajné konfety, balóniky a kvety, dnes sa svadobné sály zdobia krištáľovými stromami, vysokými luxusnými stojanmi (vázami) s povrchovou úpravou z látky, podsvietené a zdobené pštrosím perím. Kuriozity sprevádzajú aj miesta, kde sa konajú svadby. V minulosti stačila sála v kultúrnom dome alebo v hoteli. Dnes majú budúci manželia inú predstavu o mieste pre svoj deň D.

„Mali sme napríklad požiadavku na zorganizovanie svadby na pláži alebo v Las Vegas. Zaujímavá bola požiadavka urobiť svadobný obrad v jaskyni s výzdobou z ľadových sôch. Za zmienku stoja svadobné hostiny, ktoré sa robia v sálach (reštauráciách, ale i krčmách, baroch či pohostinstvách), kde sa snúbenci zoznámili, respektíve si dané miesto zapamätali z iného, pre nich významného dôvodu. Potom je zaujímavé sledovať, ako sa taká budova dokáže zmeniť napríklad za 10 rokov. Robili sme výzdobu i v sále tesne pred rekonštrukciou, bez dverí a okeníc s orýpanou omietkou." Za zaujímavosť sa považuje aj obrad organizovaný 10. 10. 2010, ktorý mali snúbenci na Hlavnej ulici v parku pri malej fontáne. Taká svadba sa v centre robila prvýkrát.

Vydarená svadba je z dvoch tretín o emóciách a z jednej o kvalitných službách. Agentúry sa často stretávajú s tým, že snúbenci v záplave ponuky svadobného trhu zabúdajú na samotnú podstatu svadby. V horúčkovitej snahe prekonať všetko, čo sa kedy o svadbách povedalo a napísalo, si sami bezdôvodne vytvárajú stresové situácie. Účinný liek na takú svadobnú nervozitu je vedieť, že pracovníci svadobných agentúr majú všetko pod kontrolou a dokážu si v každej situácii zachovať chladnú hlavu. Čoraz bežnejšie sú však i situácie, keď by nevesta bola schopná psychicky sa zrútiť, ak by mala farba stuhy o stupeň sýtejší odtieň, než si predstavovala.

„Aj vtedy platí, že vieme vyhovieť vo všetkom, no občas mi to príde ľúto," tvrdí D. Bérešová. "Mám pocit, že sa so svadbami začína stávať to, čo sa stalo s Vianocami. Že sme pri naháňaní darčekov celkom zabudli, čo vlastne oslavujeme. Je dobré uvedomiť si, že sa stávajú aj horšie veci, ako keď kvetinový aranžmán nie je vycentrovaný na stred stola s presnosťou na milimetre. Spomínam si na prípad, keď neveste krátko pred svadbou vyhorel byt aj s novučičkými svadobnými šatami, či na prípad veľmi výnimočných svadobných rodičov, ktorí sa nesmierne tešili na svadbu dcéry, keď im nakoniec ženích dva týždne pred svadbou oznámil, že sa ešte na ženbu necíti. Alebo na obavy veľkého počtu párov, pre ktoré bola svadba strašiakom, lebo sa na nej po prvýkrát chystali predstaviť si rodičov i celé rodiny, často odlišných národností. Desili sa predstavy spájať na vlastnej svadbe ľudí rôznych náboženstiev, názorov a napokon i odlišného vkusu."

Či už sa teda zaľúbenci rozhodnú organizovať svadbu sami, alebo sa spoľahnú na agentúru, každý chce, aby to dopadlo čo najlepšie a podľa jeho predstáv. Po materiálnej aj psychickej stránke. Aby to bolo vidieť nielen na fotkách o 20 rokov, ale aby zostali aj krásne spomienky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 686
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 403
 3. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 6 214
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 596
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 011
 6. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 914
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 813
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 304

Blogy SME

 1. Helena Smihulova Laucikova: Májové snenie
 2. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 3. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 4. Peter Slamenik: Špeciálna amnestia
 5. Štefan Vidlár: Navrácený syn
 6. Věra Tepličková: Revolúcia zamatová versus za/Matovičová
 7. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Valencie cez Castilla-La Mancha
 8. Jano Richter: Motoristické hody tohoto víkendu - Indy500, Monako, Nordschleife24 ...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 628
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 9 549
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 791
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 156
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 929
 6. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 761
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 691
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 534
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Helena Smihulova Laucikova: Májové snenie
 2. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 3. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 4. Peter Slamenik: Špeciálna amnestia
 5. Štefan Vidlár: Navrácený syn
 6. Věra Tepličková: Revolúcia zamatová versus za/Matovičová
 7. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Valencie cez Castilla-La Mancha
 8. Jano Richter: Motoristické hody tohoto víkendu - Indy500, Monako, Nordschleife24 ...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 628
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 9 549
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 791
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 156
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 929
 6. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 761
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 691
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 534
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu