Korzár logo Korzár Košice
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
SNÚBENCI SI OBJEDNALI OBRAD V JASKYNI S VÝZDOBOU ĽADOVÝCH SÔCH

V minulosti organizovala svadbu iba rodina, dnes je moderné dať si urobiť svadbu na kľúč

Svadby na Slovensku boli ešte pred niekoľkými rokmi takmer identické. Veľká svadobná hostina, zvyky, redový tanec, únos nevesty a zábava až do rána. Rodina týždne pred svadbou nespala, aby všetko "klapalo" a na nič sa nezabudlo. Dnes je však situácia iná.

10. 10. 2010 sa konala svadba pri kaplnke sv. Michala.10. 10. 2010 sa konala svadba pri kaplnke sv. Michala. (Zdroj: agentúra Daisy)

Kým v minulosti „usporiadatelia" na svadbe od únavy predošlých dní zaspávali, dnes sa vďaka „svadbe na kľúč" môžu prísť už len zabaviť.

Jedna z košických agentúr má s organizovaním svadieb na kľúč dlhoročné skúsenosti. „Ľudia prichádzajú na to, že je jednoduchšie nechať si služby zabezpečiť firmami, ktoré sú na to odborníci," hovorí Daniela Bérešová, riaditeľka agentúry Daisy. „V úspore času a zjednodušení svadobných príprav spočíva pre snúbencov hlavná výhoda organizácie svadby na kľuč. Či už ide o ten základ, výzdobu, hudbu, kameru, fotenie, svadobnú dopravu, programy a atrakcie alebo aj širší záber, šaty, šperky či iné doplnkové služby. My sme na trhu siedmy rok a začínali sme v čase, keď bola svadobná agentúra ešte neznámy pojem. Ľudia mali strach, bola u nich neistota, nedôvera. Aby sa situácia zmenila, museli prejsť roky."

Začiatky teda boli veľmi opatrné a plné vzájomného učenia. „My sme budúcich manželov naučili, že existujú takéto služby, ktoré ich môžu odbremeniť od starostí. Na druhej strane učili a stále učia aj oni nás. Na začiatku sme prišli s ponukou určitých služieb, oni chceli mnoho navyše. Neraz nás prekvapili požiadavkou na produkt, ktorý sa nedal kúpiť nikde v Európe. Vtedy sme strávili hodiny na internete a hľadali spôsoby, ako požiadavke vyhovieť. Napríklad koncom roku 2005 za nami prišla nevesta, že chce, aby sme jej na svadbu prenajali čokoládovú fontánu. Po týždňoch pátrania sme 'chocolate fondue fontain' objednali z Ameriky. Bolo to v čase, keď ju na Slovensku ešte nikto nemal."

Podobné peripetie absolvovali aj vtedy, keď na prominentnú svadbu zháňali pštrosie perie. „Po tom, čo sme dva mesiace neúspešne hľadali pštrosie farmy po Európe, poslednou nádejou ako sa dostať k takému veľkému množstvu kvalitného pštrosieho peria sa javila Amerika, neskôr sme našli dodávateľa v Londýne. Tesne pred svadbou nás však zaskočila správa, že dovoz tohto tovaru do EÚ nedávno zakázali. Nakoniec sme to vyriešili s veľkou dávkou šťastia a v susednej krajine skúpili posledné skladové zásoby."

V akých prípadoch si záujemcovia objednávajú svadbu na kľúč? Podľa riaditeľky agentúry predovšetkým vtedy, keď nemajú čas venovať sa prípravám alebo sú v zahraničí. „Takisto to bývajú Slováci žijúci v zahraničí, prípadne páry, kde je jeden zo snúbencov inej národnosti. O svadby na Slovensku majú záujem hlavne páry žijúce v Írsku či Anglicku, našu webstránku vo veľkej miere sledujú aj Rusi. Ide o snúbencov, ktorí nemajú predstavu o ponuke svadobných služieb na Slovensku, prípadne sa tým nechcú alebo nemôžu zaoberať. Rýchly životný štýl i finančná kríza spôsobili to, že svadby sa začínajú plánovať s oveľa kratším časovým predstihom. Extrémom pre nás už nie sú ani prípady, keď sa dvojica ozve dva týždne pred termínom svadby."

Svadba na kľúč sa nedá brať ako nejaký komplexný balík určitých služieb. Všetko závisí od toho, aké majú zaľúbenci predstavy. Môžu si objednať iba kameramana, fotografa, výzdobu a hudbu alebo k tomuto všetkému aj Mira Šmajdu s Helenou Vondráčkovou, let balónom a 30 bielych holubov. Samozrejme, ak to znesie ich bankové konto. Po celom Slovensku je, samozrejme, mnoho ďalších agentúr s pestrou ponukou služieb. Keďže časy, keď boli svadobné agentúry neznámy pojem, sú preč a teraz vyrastajú ako huby po daždi, každá ponuka sa musí zväčšovať. Je totiž logické, ak si nevesta pred svadbou oťuká viacero agentúr, kým sa pre nejakú z nich rozhodne.

Na moderných svadbách býva v poslednom čase obľúbený okrem iného aj svadobný koordinátor. „Zoznam jeho úloh je dlhý, no skrátené povedané, je snúbencom k dispozícii vždy, keď ho potrebujú. Počnúc uzatvorením objednávky až po deň D a potom, samozrejme, počas celej svadby. Snúbenci túto službu naplno ocenia, až keď sa v kolotoči svadobných príprav skutočne ocitnú. S nadšením privítajú, že sa koordinátorovi dovolajú aj v neskorých večerných hodinách, či to, že dokáže pomôcť aj v neštandardných situáciách."

Svadobčania, ktorí chcú tradičnú svadbu vymeniť za modernejšiu, si objednávajú aj moderátorov. „Je to bezbolestné riešenie pre moderné svadby, kde rodina chápe funkciu tzv. starejšieho či prvého družbu viac ako trest než poctu. Napríklad preto, že nevedia, čo majú robiť, neradi sú stredobodom pozornosti a pod. Lepšie je zveriť to profesionálom a prípadne doplniť o nejaké to spevácke vystúpenie, než niekoho zbytočne nútiť."

Ženy už odmalička snívajú o tom, aká bude ich svadba perfektná. Romantické princeznovské šaty, vyzdobená sála a všetko, čo ku dňu D patrí. Tieto predstavy však zostávajú iba v rovine fantázie, keď nevesta zistí, čo všetko je treba na takú svadbu vybaviť. Namiesto úžasného dňa D ju čaká horor v podobe bezsenných nocí, faktúr a termínov. Napriek tomu sú nevesty, ktoré potrebujú vedieť, že si svadbu vybavili samy. Možno aj im poslúži knižka, ktorú momentálne D. Bérešová píše. „Na pozadí romantických príbehov ponúkne pohľad na našu každodennú prácu. Čitateľ v nej nájde výber tých najkurióznejších svadieb a spoločenských podujatí z praxe, ktoré môžu poslúžiť ako inšpirácia, varovanie pred častými chybami i ako pobavenie."

Väčšinou ak chcú ľudia na svadbe niečo výnimočné, objednajú si ohňostroj. No v ponuke agentúr sú aj také veci, nad ktorými by niekto krútil hlavou, no inému by sa rozžiarili oči. „Môžu si napríklad objednať svadobné hry vo forme ľadových sôch. Drobné darčekové predmety sú zamrazené do ľadu a hostia ich vyberajú z ľadovej sochy vlastným dychom a rukami. Je to skvelé osvieženie na horúce leto. Obľúbená je ľadová socha na pretekanie alebo cirkuláciu alkoholu. Cirkuláciu dosiahneme malým čerpadlom. Nápoj sa pretečením cez sochu ochladzuje a vyteká do pohára alebo priamo do úst hostí. Mnoho ľudí takto vypije viac alkoholu, ako keby pili z obyčajných pohárov," smeje sa. „Tiež pyrotechnické ohňostroje či ľadovo-ohňová šou v rytme hudby. V obľube sú cigarové cateringy či ochutnávky kubánskeho rumu. V kurze je škola tanca, ktorú snúbenci absolvujú pred svadbou. Počas svadby sa zase do popredia rýchlo dostáva karaoke šou."

Novinky sa netýkajú iba svadby, ale aj dekorácií. Kým kedysi boli na výzdobu dobré aj obyčajné konfety, balóniky a kvety, dnes sa svadobné sály zdobia krištáľovými stromami, vysokými luxusnými stojanmi (vázami) s povrchovou úpravou z látky, podsvietené a zdobené pštrosím perím. Kuriozity sprevádzajú aj miesta, kde sa konajú svadby. V minulosti stačila sála v kultúrnom dome alebo v hoteli. Dnes majú budúci manželia inú predstavu o mieste pre svoj deň D.

„Mali sme napríklad požiadavku na zorganizovanie svadby na pláži alebo v Las Vegas. Zaujímavá bola požiadavka urobiť svadobný obrad v jaskyni s výzdobou z ľadových sôch. Za zmienku stoja svadobné hostiny, ktoré sa robia v sálach (reštauráciách, ale i krčmách, baroch či pohostinstvách), kde sa snúbenci zoznámili, respektíve si dané miesto zapamätali z iného, pre nich významného dôvodu. Potom je zaujímavé sledovať, ako sa taká budova dokáže zmeniť napríklad za 10 rokov. Robili sme výzdobu i v sále tesne pred rekonštrukciou, bez dverí a okeníc s orýpanou omietkou." Za zaujímavosť sa považuje aj obrad organizovaný 10. 10. 2010, ktorý mali snúbenci na Hlavnej ulici v parku pri malej fontáne. Taká svadba sa v centre robila prvýkrát.

Vydarená svadba je z dvoch tretín o emóciách a z jednej o kvalitných službách. Agentúry sa často stretávajú s tým, že snúbenci v záplave ponuky svadobného trhu zabúdajú na samotnú podstatu svadby. V horúčkovitej snahe prekonať všetko, čo sa kedy o svadbách povedalo a napísalo, si sami bezdôvodne vytvárajú stresové situácie. Účinný liek na takú svadobnú nervozitu je vedieť, že pracovníci svadobných agentúr majú všetko pod kontrolou a dokážu si v každej situácii zachovať chladnú hlavu. Čoraz bežnejšie sú však i situácie, keď by nevesta bola schopná psychicky sa zrútiť, ak by mala farba stuhy o stupeň sýtejší odtieň, než si predstavovala.

„Aj vtedy platí, že vieme vyhovieť vo všetkom, no občas mi to príde ľúto," tvrdí D. Bérešová. "Mám pocit, že sa so svadbami začína stávať to, čo sa stalo s Vianocami. Že sme pri naháňaní darčekov celkom zabudli, čo vlastne oslavujeme. Je dobré uvedomiť si, že sa stávajú aj horšie veci, ako keď kvetinový aranžmán nie je vycentrovaný na stred stola s presnosťou na milimetre. Spomínam si na prípad, keď neveste krátko pred svadbou vyhorel byt aj s novučičkými svadobnými šatami, či na prípad veľmi výnimočných svadobných rodičov, ktorí sa nesmierne tešili na svadbu dcéry, keď im nakoniec ženích dva týždne pred svadbou oznámil, že sa ešte na ženbu necíti. Alebo na obavy veľkého počtu párov, pre ktoré bola svadba strašiakom, lebo sa na nej po prvýkrát chystali predstaviť si rodičov i celé rodiny, často odlišných národností. Desili sa predstavy spájať na vlastnej svadbe ľudí rôznych náboženstiev, názorov a napokon i odlišného vkusu."

Či už sa teda zaľúbenci rozhodnú organizovať svadbu sami, alebo sa spoľahnú na agentúru, každý chce, aby to dopadlo čo najlepšie a podľa jeho predstáv. Po materiálnej aj psychickej stránke. Aby to bolo vidieť nielen na fotkách o 20 rokov, ale aby zostali aj krásne spomienky.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 514
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 727
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 487
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 302
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 154
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 440
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 478
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 351
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 259
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 017
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Obyvatelia bytovky na Ulici SNP 33 spísali petíciu. Žiadajú vysťahovať neprispôsobivých.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.
Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.

Potraty sa sprísňovať nebudú, Záborskej novela neprešla

Zákon chcú o pol roka predložiť znova.

Anna Záborská.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop