„Silvestrovské oslavy stále predstavujú riziko poranenia, najmä ak ide o kombináciu alkoholu a zábavnej pyrotechniky. Hromadné oslavy na námestiach sú zvlášť nebezpečné, keďže nie je možné spozorovať náhodne vystrelené petardy z viacerých strán. Platí staré známe, že menej je viac."
V šačianskej nemocnici mali počas poslednej silvestrovských nocí niekoľko prípadov. Ambulantne ošetrili dievčinu, ktorej kamaráti hodili petardu za golier, pričom utrpela popáleniny menšieho rozsahu. Prenášanie petárd po vreckách sa nevyplatilo 14-ročnému Košičanovi, ktorý cestoval električkou. Kombináciou tepla a potu sa mu vznietili vo vreckách, začali mu horieť nohavice a spolucestujúci ich museli z chlapca strhnúť. Popálený bol v oblasti genitálií. Vážnym zraneniam sa nevyhol chlapec, ktorý si už v novembri pyrotechnickú výbavu pripravoval doma v kúpeľni. Neodbornou manipuláciou s delobuchmi došlo k výbuchu, pričom chlapec utrpel rozsiahle vážne popáleniny.
Pri zásahu pyrotechnikou je potrebné hneď volať záchranku, dôležité je však tiež vedieť podať prvú pomoc. Popáleninu treba čo najskôr ochladiť na normálnu teplotu. Najvhodnejšia je voda. Sneh alebo ľad sa nesmú používať dlhší čas. Pri väčších popáleninách sa po prvotnom ochladení už nesmie pokračovať, lebo by sa človek mohol podchladiť. Ak pyrotechnika poraní oči, treba na ne priložiť chladivé obklady. Môžu byť z čistej vreckovky alebo gázy. Ak pyrotechnika odtrhne časť tela, odtrhnutú časť treba zabaliť do niečoho sterilného a zobrať so sebou, aby lekár mohol posúdiť, či sa dá ešte zachrániť alebo nie. Poranené miesto podľa možnosti sterilne prekryť, zabrániť stratám krvi, postihnutého premiestniť do tepla a sledovať vedomie.
Varovaním je i čas liečenia popálenín. U povrchových je to desať až štrnásť dní, ak dôjde k porušeniu šliach a nervov, je to minimálne 21 dní. Následné rekonštrukčné operácie môžu trvať dva až tri roky.
Autor: mia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári