Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Úsmevy zo súdnych siení

Hoci sa v justičnom paláci pretriasajú zväčša vážne veci a niektorých účastníkov primäjú skôr k slzám, ani o humorné situácie nie je núdza.

Smiech v sieni či minimálne úsmev na tvári sa zvykne objaviť vtedy, ak sa niektorej z procesných strán podarí "vypotiť" niečo naozaj originálne. Aby ste mali aspoň približnú predstavu, ako vyzerá humor medzi paragrafmi, v poslednom tohtotočnom vydaní Magazínu vám namiesto obvyklého prípadu na piatok ponúkame niekoľko úsmevných výrokov z môjho archívu i pamätí zamestnancov súdov a prokuratúry. Pridali sme aj niekoľko úsmevných citátov zo súdnych spisov.

Samosudca sa na začiatku pojednávania pýta: - Pán obžalovaný, budete dnes vypovedať?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Obžalovaný: Vypovedám, že nebudem vypovedať. Ale ak by ste ma oslobodili, tak vypovedám, že vypovedať budem...

§ § §

Obhajca v záverečnej reči: - Môj klient priznáva, že bezprostredne pred jazdou pil. Ale na svoju obranu uvádza, a to by mohla byť poľahčujúca okolnosť, že počas jazdy už nepil.

§ § §

Predseda senátu vysvetľuje odsúdenému, čo je to odsúdenie na jeden rok s podmienečným odkladom na dva roky: - To znamená, že dva roky nesmiete spáchať žiadny trestný čin, lebo inak pôjdete na rok za mreže.

Odsúdený sa na to opýta: - A po tých dvoch rokoch už môžem a nezavriete ma?

§ § §

Z výpovede poškodeného: - Najskôr som si myslel, že len žartuje a že po mne strieľa slepými nábojmi. No keď ma jeden náboj trafil, došlo mi, že až také slepé nie sú...

Skryť Vypnúť reklamu

§ § §

Riaditeľ školy pred samosudcom vysvetľuje, čo sa dialo, keď im obžalovaný do telefónu oznámil, že v budove je bomba: - Najprv sme zavolali políciu a keď prišla, nariadil som okamžitú ejakuláciu školy...

§ § §

Zo zápisnice policajta, ktorý na aute prenasledoval auto so zlodejom: - Po niekoľkých metroch zabočil sledovaný vpravo, čo sme nepredpokladali a pokračovali sme ďalej rovno.

§ § §

Vyjadrenie obžalovaného k po vynesení rozsudku: - S rozsudkom okresného súdu vyslovujem nespokojnosť a nespravodlivosť.

§ § §

Samosudca sa pýta obžalovanej Rómky, či trvá na podanom odpore voči trestnému rozkazu Ona odpovedá: - Viete, pán sudca, mne Cigáni, čo ten papier čítali, povedali, že som dostala basu. Preto som podala ten odpor. Až keď manžel vyšiel z basy, povedal mi, že som dostala podmienku. A s tou som spokojná.

Skryť Vypnúť reklamu

§ § §

Výpoveď muža, ktorý bol prítomný pri prestrelke, no nikomu z jej aktérov nechcel svojim svedectvom priťažiť: - Pán sudca. Ja som nikoho strieľať nevidel. Iba som počul, ako na seba mierili.

§ § §

Zo zápisnice polície: - Páchateľ odcudzil z pokladne nezistené množstvo dvojeurových mincí v celkovej hodnote 52 eur.

§ § §

Výpoveď svedka: - Opilosť na obžalovanom som spoznal podľa toho, že odmietol fúkať do trubičky.

§ § §

Dve myšlienky z listu manželky, ktorý napísala mužovi do väzenia: - Odkedy si preč, nemala som žiadny pomer. Chuť by bola, niet však s kým. Vari si predsa len počkám na teba, iba je riziko, že mi opoctivie...

- Ešte raz ťa pozdravujem. Ja i celá rodina. Veľmi nám chýbaš, hlavne, keď niečo oslavujeme.

§ § §

Obžalovaný po vynesení rozsudku na otázku, či podáva odvolanie, alebo sa toho práva vzdáva, nazval predsedu senátu ko... a celý senát poslal do pi... Na otázku zapisovateľky, čo má uviesť do zápisu, predseda senátu povedal: - Obžalovaný sa vzdáva opravného prostriedku.

§ § §

Zo zápisnice polície: - Prenasledovaný muž sa aktívne bránil, ale my sme boli aktívnejší a premohli sme ho.

§ § §

Z charkteristiky niekdajšieho miestneho národného výboru na obvineného: - Menovaný často požíva alkoholické nápoje. Notorikom ešte nie je, ale ak to takto bude pokračovať, čoskoro sa ním stane.

§ § §

Sudkyňa obvodného súdu 4.8.1993 takto reagovala na list z obvodnej prokuratúry, ktorá žiadala zaslanie istého spisu: - Oznamujeme vám, že váš spis ešte potrebujeme. My sme vám už uvádzali na vaše staršie podania, že váš spis ešte potrebujeme av prípade, že spis nutne potrebujete, spis vám vrátime. Napriek tomu vy nám uvedené neuvádzate, iba stále píšete a žiadate o vrátenie spisu. Týmto dochádza k stále tej istej korešpondenci s tým istým obsahom, čo je dosť nežiadúce.

§ § §

Výpoveď svedka: - Môj syn je invalidný dôchodca, lebo je debil.

§ § §

Obhajoba účtovníčky, obvinenej z podvodu: - Povedala som šéfovi, že toto sa takto robiť nesmie. No on povedal, že keď budeme šikovní, nikto na nič nepríde.

§ § §

Záverečná reč muža, obžalovaného z vraždy: - Priznávam sa k činu a veľmi svoje konanie ľutujem. A sľubujem, že už sa to viac krát nestane...

§ § §

Obhajoba muža, obžalovaného z príživníctva: - Do roboty som prestal chodiť preto, lebo som sa bál o ženu, aby ma nenechala ja s deťmi

§ § §

Sudca potom, ako sa mu obžalovaný v súdnej sieni povracal, vraví: - Dnešné pojednávanie odročujem na 20. november a vy, obžalovaný, prídete nalačno...

§ § §

Citát zo znaleckého posudku z odboru zdravotníctva: - Argument obvineného, že by pri odbere krvi odpadol, nemožno označiť za dôvod odmietnutia odberu krvi, lebo ten sa mohol uskutočniť v ležiacej polohe, kedy je odpadnutie vylúčené.

§ § §

Výpoveď muža, ktorý rozbil sklenú výplň na výklade obchodu: - Keďže autobus dlho nešiel, vtedy som dostal taký nápad, že všetci moji bratia sú v base a iba ja jediný vonku. Takže by som sa mal niečoho dopustiť, aby som sa k nim dostal.

§ § §

Citát z odvolania prokurátora: - Skutočnosť, že pri prvom výsluchu priznal obžalovaný krádež výrobkov za 6000 Kčs a pri druhom výsluchu až 9000 Kčs svedčí o dobrej práci vyšetrovateľa MS ZNB.

§ § §

Advokátka v záverečnej reči obhajuje svojho klienta, obžalovaného zo znásilnenia: - Pri výmere trestu navrhujem prihliadnuť aj na tú okolnosť, že poškodená v čase trestného činu už nebola panna.

§ § §

Výpoveď svedkyne: - Lístok, ktorý som dostala od kolegyne, som dala vedúcemu. On síce tvrdí, že som mu ho nedala, ale ja tvrdím, že som mu dala.

§ § §

Citát z tzv. spoločenskej záruky za obvineného: - V kolektíve je obľúbený a má rád deti, lebo ich má šesť. Trestný čin, ktorý vykonal, vykonal z nerozvážnosti a to, že ho oľutoval, dáva predpoklad, že aj s prispením nášho kolektívu ZV ROH ho už nikdy nezopakuje.

§ § §

Obhajoba muža, obvineného zo znásilnenia: - Ja skutočne neviem, kde som mal pohlavný úd v čase, keď som na nej ležal.

§ § §

Záverečná reč obžalovaného: - Je pravda, že po prepustení z výkonu trestu som sa opäť dopustil trestného činu, ale to preto, lebo život na slobode je ťažký.

§ § §

Výpoveď muža, obžalovaného z výtržníctva: - Na nič sa nepamätám preto, lebo keď si vypijem, na druhý deň neviem, čo som vystrájal. V tom je moja slabá stránka.

§ § §

Citát z charakteristiky, ktorú na obvineného vypracoval miestny úrad: - Menovaný sa bydlisku vyhýbal, lebo bol trikrát vo výkone trestu. Stýkal sa so ženami so zlou povesťou a dvakrát sa liečil v sanatóriu v Plešivci. Iné záľuby sme u neho nezistili.

§ § §

Citát z obžaloby, podanej na 67-ročného dôchodcu (24.9.1968): - Od marca do konca apríla 1968 sa v parku v Rožňave stretával so žiačkami ZDŠ Zuzanou G., narodenou 15.7.1956 a Alžbetou F., narodenou 5.9.1957 a pri stretnutí sa ich vypytoval, odkiaľ pišajú, potom vytiahol svoj pohlavný úd a hovoril dievčatám, aby ho chytali a keď pýtali peniaze, dal im až dý výšky 5 Kčs...

§ § §

Obžalovaný, tušiac nepriaznivý rozsudok, povedal sudcovi: - Ja mám u vás šance ako Žid na gestape.

§ § §

Obhajoba počerného mladíka, obvineného z pohlavného zneužitia: - Ja viem, že som sa s ňou nemohol milovať, lebo ešte nemala 15 rokov. A viem, že som sa tak dopustil pohlavného zneužitia. Ale musel som to urobiť, lebo sa mi veľmi páčila a bál som sa, že ju pohlavne zneužije niekto iný.

§ § §

Sudkyňa v snahe výchovne vplývať na mladistvého Róma, ktorý kradol veci z cintorína, vraví: - A viete, že vás teraz môžu duchovia tých okradnutých strašiť?

Matka obžalovaného na to: - Joj, len to nie, pani sudkyňa. Sľubujem vám, že môj syn už nikdy na cintorín nevojde.

§ § §

Mladík, obžalovaný zo znásilnenia, presviedčal senát o svojej nevine: - Nie je pravda, že som Ivete stiahol nohavičky, lebo bolo leto a ona mala plavky.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 671
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 122
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 488
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 105
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 917
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 291
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 484
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 571
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 286
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 995
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Takto by mohlo po rekonštrukcii vyzerať okolie Angels arény.
Pľúcny lekár Pavol Pobeha má v súčasnosti najviac práce s pacientmi s koronavírusom.

V Sheffielde sa objavujú plagáty s negatívnym obsahom voči Slovákom

Rodená Krompašanka Bibiana: Sme posudzovaní podľa neprispôsobivých.

Plagát nalepený v časti Tinsley pripomína novoročné želanie namierené proti Slovkom.

Na výtlky a kanál osadili značky. Vodiči ich zbadajú na poslednú chvíľu

Mesto Košice čaká na lepšie počasie a výrobu teplých asfaltových zmesí.

Prekážka na ceste niektorých vodičov prekvapí.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop