Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 11. máj, 2021 | Meniny má BlaženaKrížovkyKrížovky
AK JU ZÁKAZNÍK ZAČNE OHMATÁVAŤ, MUSÍ HO RÝCHLO A RÁZNE UMRAVNIŤ

Lýdia z Uzbekistanu už šesť rokov pracuje v Košiciach ako barová striptérka s umeleckým menom Lee Loo

V Košiciach pracujú desiatky ľudí pôvodom zo zahraničia. Niektorí v hutníctve, iní v školstve či zdravotníctve. Pár sa ich nájde aj v kultúre, konkrétne v zábavnom priemysle. Príkladom je Lýdia, ktorá sa narodila v bývalom štáte Sovietskeho zväzu - Uzbeki

Lýdia z Uzbekistanu.Lýdia z Uzbekistanu. (Zdroj: judy)

stane. Do Košíc pricestovala v roku 1996 a po vystriedaní niekoľkých zamestnaní sa z nej stala striptérka. Pod umeleckým menom Lee Loo predvádza noc čo noc svoje tanečné umenie i telo v klube Marilyn.

Lýdia pochádza z mesta Taškent, kde žila do roku 1992. Vtedy sa rozhodla zúročiť svoje tanečné vlohy a skúsiť šťastie v zahraničí. S partiou najprv tancovala klasické varieté v Slovinsku, potom v Chorvátsku, až napokon zakotvila v nočných podnikoch vo Švajčiarsku. Vtedy ešte nemalo jej vystupovanie s erotikou nič spoločné, pravda, ak sa za mierne zmysly "šteklivý" nemôže považovať napríklad kankán z Moulin Rogue.

"Vo Švajčiarsku som sa zoznámila s budúcim manželom, ktorý pochádzal z Košíc," spomína Lýdia plynulou slovenčinou na rok 1995. "Ja som v nočných kluboch tancovala, on hral v skupine. Chodili sme spolu asi rok, po ktorom som s ním prišla na Slovensko. Po svadbe som v Košiciach pracovala najprv ako barmanka, potom predavačka v potravinách. Dokonca som si urobila kadernícky kurz a chvíľu sa robením účesov živila. Napokon som opäť zakotvila za barovým pultom. Manželstvo po krátkom čase stroskotalo."

Hoci Lýdiu čakal rozvod, bola rozhodnutá ostať žiť v Košiciach. Mala slovenské občianstvo a vrátiť sa domov či znova kočovať po Európe ju nelákalo. "Niekedy v roku 2004 som zašla do klubu Marilyn, kde kamarátka pracovala ako čašníčka," spomína Lýdia na prelomové obdobie jej umeleckej kariéry. "Tancoval sa tam striptíz a keďže kamarátka vedela, že viem dobre tancovať, navrhla, aby som to vyskúšala. Bola to zábava, tak som sa trochu potočila okolo tyče a dala si dole blúzku. Všetkým sa to páčilo." Ponuka skúsiť to aj profesionálne na seba nenechala dlho čakať. "Opäť s tým prišla kamarátka. Vedela, že tanec je moje hobby a presviedčala ma, že by mi to veľmi slušalo. Dodala, že to nie je o sexe, ale o zmyselnej erotike. Aby som sa toho nebála."

Lýdia sa rozhodovala asi dva týždne, až to napokon v jeden večer pred obecenstvom nočného klubu skúsila. "Na začiatku som mala napriek dvom fernetom veľkú trému. No trvala iba dovtedy, kým som odtancovala prvý tanec, paradoxne, ešte v spodnej bielizni a bez vyzliekania. Druhý, pri ktorom som sa mala odhaľovať, bol už v pohode." Keď Lýdia po týždňovej skúšobnej dobe zvážila všetky pre i proti, bolo rozhodnuté. Povolanie striptérky malo jednoznačne navrch. "Keďže som mala krátke červené vlasy, kamarátka mi dala umelecké meno Lee Loo. Patrilo hrdinke filmu 'Piaty element', v ktorom ju hrala Milla Jovovich."

Náplň práce Lee Loo a ďalších (obvykle dvoch) striptérok je každú noc rovnaká. Striedajú sa v tanci pri hlavnej tyči alebo v rohoch klubu, kde celú pesničku odtancujú v spodnej bielizni. "Ďalší tanec je tzv. topless, pri ktorom odhaľujeme prsia. Pri prvom i druhom sa tancuje aj v boxoch, väčšinou pre partiu zákazníkov. Vtedy sa tiež odhaľujeme až po nohavičky. Zákazníci majú možnosť strkať nám pod ne papieriky, každý v cene jedno euro, ktoré si ako vstupné zaplatili pri vstupe do klubu. Tiež si ich môžu kúpiť viac, prípadne ich nahradiť skutočnými bankovkami." V boxoch sa tancuje aj erotikou najviac nabitý tzv. tanec v lone. Vtedy tanečnica tancuje tak, že je takmer v kontakte so zákazníkom. "Potom ešte existuje tzv. privátny tanec. Zákazník si vyberie a zaplatí dievča, ktoré chce. Odchádza s ním do priestoru, ktorý je od ostatnej časti klubu oddelený závesom. Tam striptérka zatancuje dve pesničky, počas ktorých sa úplne odhalí."

Privátny tanec nemusí byť iba pre jednotlivca. Za príplatok môžu byť diváci dvaja i traja. A, samozrejme, nielen muži. Je bežné, ak striptérka tancuje pre pár, kde sa partnerka iba prizerá. Možno naberá inšpiráciu, aby také čosi predviedla sama - doma. "Samozrejme, vždy je nablízku ochrankár, ktorý je v prípade potreby pripravený zasiahnuť. Napríklad vtedy, ak zákazník neudrží svoje ruky dostatočne ďaleko od môjho tela a mne sa ho nepodarí 'umravniť'. Ak na upozornenia nereaguje a je stále dotieravý, mám právo tanec ukončiť."

Okrem vystupovania v klube pracujú striptérky aj mimo. Objednať sa dajú na súkromné večierky, diskotéky, párty alebo oslavy narodenín. Podľa Lee Loo je vtedy vyzliekanie viac umelecky prepracované. "Za tých šesť rokov, čo sa živím striptízom, sa program veľmi nezmenil," pripúšťa. "Čo sa však určite zmenilo, je kvalita. Aj my sa zdokonaľujeme. Ja čerpám inšpiráciu z filmov, internetu alebo mi nejaký nový tanečný prvok napadne samej. Pri práci využívame rôzne kostýmy. Striedam upratovačku, Santa Clausa, policajtku, dominu s bičíkom, manažérku či policajtku. Parochne nepoužívam, pri tanci a niektorých krkolomných obratoch na tyči by mi mohla odletieť..."

Okrem samostatného vystupovania účinkuje Lee Loo aj vo dvojici s mužským partnerom. Obvykle ako objednávka na súkromnú akciu. Samozrejme, striptér sa vyzlečie tiež, no pohlavie priamo neukazuje. Prekrýva si ho rukou, prípadne ho "tieni" partnerka. "Ani ja pohlavie neukazujem ako u gynekológa. Iba sa vyzliekam donaha," upresňuje Lee Loo. "Trochu viac si dovoľujem akurát pri tyči, keď som od publika najviac vzdialená..."

Diváci na vystúpenia striptérok reagujú rôzne. Najlepšie je, ak sa len dívajú a svoje prejavy dávajú najavo len výskaním a pokrikmi. Pravda, slušnými. Sú však aj takí, výlučne muži, ktorým úmerne s ubúdajúcimi časťami odevu striptérky klesá aj schopnosť ovládať sa. "Veľmi ich láka dotknúť sa môjho tela a pohladiť ho. Mnohí tomu aj napriek upozorneniu nedokážu odolať. Stáva sa, že ma zákazník tľapne po zadku. Ja mu za to vylepím facku." Samozrejme, tých kontaktných príhod je pri striptíze oveľa viac. "Mne i kolegyni sa napríklad stalo, že nás zákazník uhryzol do zadku. Ešte by som pochopila pusu, ale kúsnutie...?"

Ani niektoré verbálne prejavy zákazníkov nie sú práve najpríjemnejšie. Lee Loo si už zvykla, že sa jej pýtajú, koľko berie za noc... Vtedy potenciálnych záujemcov odkazuje na iné zariadenie, konkrétne bordel. "Nie každý si uvedomuje, že práca striptérky je o niečom inom, než o sexe. Je to zmyselná erotika v tanečnom prevedení. A dovolím si tvrdiť, že je to umenie a ťažká práca nielen fyzicky ale ja psychicky. Možno si niekto myslí, že na tancovaní pri tyči alebo inak nie je nič ťažké, no nie je to pravda. Vyžaduje si to dobrú kondíciu, zvládnuť také čosi robiť každú noc niekoľko hodín v kuse."

Keď sme už spomenuli nepríjemné slovné reakcie, oveľa krajšie a romantickejšie sú iné. Lee Loo dostáva takmer každý večer ponuky na rande, z ktorých 99 percent odmieta. Z času na čas si však dá povedať, lebo ako tvrdí, je predsa žena ako každá iná. Po čase však vyjde najavo, že nie každý muž dokáže partnerke tolerovať jej zamestnanie. "Ale sú aj výnimky. Jedna moja kolegyňa si našla budúceho manžela pri práci. Rešpektoval ju, lebo vedel, o čo ide. Teda že len o erotiku a nie o sex. Kolegyňa sa dokonca k tyči po prvom pôrode vrátila. Teraz má deti dve a už netancuje. On bol v robote cez deň a ona v noci, ďalej to tak nešlo."

Na otázku, či by prijala rolu striptérky v nejakom filme, Lee Loo odpovedá: Prečo nie? Skúsenosti pre kamerou už má. Doteraz vystupovala až päťkrát v známej "jojkárskej" relácii Črepiny s hviezdičkou. Predviedla striptíz i lesby šou, zaúčala nádejného striptéra a zaplávala striptíz pod vodou.

Na otázku, dokedy sa chce týmto remeslom živiť ona, Lee Loo odpovedať nevedela. A to aj napriek tomu, že pred pár dňami oslávila 37. narodeniny. Hoci tvrdí, že striptérka nemusí byť štíhla, lebo aj s nejakým kilečkom okolo bokov navyše sa dá predviesť vzrušujúci striptíz, pripúšťa, že jej postava je veľkou devízou. Nijako špeciálne si ju však neudržuje. "Nepotrebujem diéty ani namáhať sa vo fitnes štúdiách. Keď sa ma niekto opýta, ako si udržujem figúru, s obľubou odpovedám, že mi stačí chodiť do práce. Tam mám pohybu až-až." Možno aj preto jej neinformovaní hádajú vek do 25 rokov.

Naveľa však predsa len prezradí, čo by asi robila, keď sa rozhodne ísť do striptízového dôchodku. "Uvažujem, že si v Košiciach otvorím školu poly dancing, čo je v podstate tanec pri tyči. Precvičí celé telo od rúk cez brucho až po nohy možno viac, ako obyčajné fitko. V Amerike i v západnej Európe je to bežná vec, tyče si ženy montujú aj doma, hoci v obývačke. Dajú sa jednoducho zložiť a upevniť o strop tak, aby zvládli aj náročnejšie figúry, napríklad zavesenie dole hlavou." Kedy ten čas zmeny profesie u Lee Loo nastane, ešte nevie. Kým sa jej darí, dobre vyzerá a bude o ňu záujem, všetky tieto plány sú len v rovine úvah. "Občas sa smejem, že aj štyridsiatku oslávim pri tyči," zavtipkovala si Lýdia, alias Lee Loo, na záver.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie investície
 2. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 3. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 6. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 7. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 8. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 9. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 10. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 1. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 3. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 4. Posúvajú svet k lepšiemu: Sociálni inovátori
 5. Kupujete nový spotrebič? V PLANEO Elektro naň dostanete zľavu
 6. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 7. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 8. New financial contribution for meals vs. meal vouchers
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 10. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 1. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 16 101
 2. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 14 205
 3. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 13 548
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 11 063
 5. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 9 470
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 9 022
 7. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 935
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 7 939
 9. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 600
 10. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 6 104
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miesto, kde sa nehoda stala.

Opravy výťahu rieši majiteľ budovy.

16 h
Vakcína proti koronavírusu Sputnik V.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 386-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 077 obetí.

6 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop