Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 22. január, 2022 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Pyrotechnika ide na dračku, prskavky ustupujú ohňostrojom

K oslavám konca roka už neodmysliteľne patria všakové pyrotechnické efekty. Takmer v každom obchodnom centre preto na zákazníkov čakajú stánky s prskavkami, petardami, či ďalšou zábavnou pyrotechnikou.

Ivan Gašpar. Predaju pyrotechniky sa venuje už 15 rokov.Ivan Gašpar. Predaju pyrotechniky sa venuje už 15 rokov. (Zdroj: Judita Čermáková)KOŠICE. Obyvatelia metropoly východu sa zásobia silvestrovskými „výstrelkami", pred pultami s pyrotechnikou sa pristavujú hlúčiky zvedavcov. Väčšina však už má vyhliadnutý svoj obľúbený kúsok.

„Využívam najmä väčšie raketky, mám s tým dobré skúsenosti. Odpálim ich vždy vonku, nebojím sa. To už predsa patrí k Silvestru," povedal Štefan Bakša.

„Väčšinou kupujem guľové bomby. Používam ich doma na dvore, treba však vedieť, ako na to," prezradil zase Branislav.

"Tradícia ako MDŽ"

Fantázii pri výbere z bohatej ponuky sa medze takmer nekladú. Široký sortiment nájdete napríklad v Mariánskom dvore.

„Nás kríza neohrozuje, stále sa darí. Na pyrotechniku ľuďom zostalo, stala sa súčasťou osláv. Veď to je taká tradícia ako kedysi kvety na MDŽ. Vždy tu trávim aj Silvestra. Za 15 rokov sme sa nestretli so žiadnymi úrazmi, tie hrozia skôr pri podomácky vyrobených veciach," povedal Ivan Gašpar. „Na všetkých výrobkoch je návod, poučíme každého, ako s čím zaobchádzať. Kontrolujeme aj vek zákazníkov, do 18 rokov nesmieme predávať žiadnu pyrotechniku. Tretiu triedu predávame až od 21."

Štvrťhodinový ohňostroj

Tohto roku sa zameral práve na efektnejšiu, ale aj nebezpečnejšiu tretiu triedu, ktorú umožnili predávať zmeny v banskom zákone. Môžete sa tak potešiť až 15-minútovým ohňostrojom s 96 ranami, na ktorého spustenie stačí zapáliť jeden knôt. Kvôli takejto zábavke však treba načrieť hlbšie do vrecka, stojí aj sto eur. Nájdu sa aj skromnejšie ohňostroje už od 4 či 7 eur. Klasické prskavky napríklad kúpite i za pár centov.

„Predáva sa všetko, záujem je hlavne podľa veku. Menšie deti s rodičmi kupujú včielky a motýliky, staršie už chcú petardy a piráty. Chlapci okolo 18 – 20 rokov už berú tvrdšiu pyrotechniku, solventnejší komplexné ohňostroje," zhrnul Gašpar.

Minú naraz aj 300 eur

Pri pultíku v Carrefouri ide pyrotechnika na dračku už od polovice decembra. „Teraz idú malé kompakty za asi 17 eur, predávajú sa však aj veľké prskavky, petardy a rímske sviece," povedala predavačka Klaudia. „Našli sa aj takí zákazníci, čo neváhali minúť aj 300 eur za ohňostroj."

Zákazníkov ešte len očakávajú v obchodnom centre Galéria. „Zatiaľ k nám chodia menej ako vlani. Čakáme, že prídu ešte pred Silvestrom," zhodnotil predavač Richard. „Všetko berú za radom. Najviac však stredne drahé veci, ohňostroje alebo petardy. No a, samozrejme, prskavky."

Predajcovia sa zhodujú v tom, že najväčší nápor príde dnes a počas posledného dňa roku.

SOI si posvietila na pyrotechniku

Košickí inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie si v decembri posvietili na predaj zábavnej pyrotechniky, vykonali 13 kontrol. „Nedostatky sme zistili zatiaľ v dvoch prípadoch. Pri prskavkách sa rozliepal alebo otváral obal kartonáže a tie vypadávali. V druhom prípade na výrobku chýbal návod na použitie a ničenie zlyhaných pyrotechnických výrobkov v kodifikovanej forme štátneho jazyka," informoval riaditeľ košického inšpektorátu Milan Michaľo. Výrobky pochádzali z Číny. SOI obchodníkom uložila pokyny na odstránenie nedostatkov.

Inšpektori kontrolujú i správne označovanie pyrotechniky. Musia byť certifikované a nesmie chýbať kategória nebezpečnosti, doba spotreby a návod na použitie. „Ak výrobca určil najmenšie spotrebiteľské balenie, sú to predávajúci povinní rešpektovať a z bezpečnostných dôvodov nesmú toto balenie zmenšovať na kusy," uviedol Mihaľo.

SOI radí

Kúpa a používanie zábavnej pyrotechniky

Kupujte len výrobky označené stupňom alebo kategóriou nebezpečenstva, s návodom na používanie a ničenie zlyhaných výrobkov, a len v pôvodnom a nepoškodenom balení.

Nepoužívajte pyrotechniku po uplynutí doby použiteľnosti.

Požiadajte predavača o vysvetlenie správnej manipulácie. Dodržujte návod na používanie a ničenie zlyhaných pyrotechnických výrobkov.

Skladujte ich v suchu, pri teplote do 40° C, oddelene od horľavých a zápalných látok.

Pri ich zapaľovaní si chráňte predovšetkým zrak.

Zabráňte pohybu malých detí v blízkosti odpaľovanej pyrotechniky.

Neodpaľujte ich v uzatvorených priestoroch.

ee
Alkohol s ohňostrojom môžu byť tragické

KOŠICE. Príchod nového roka sa zvyčajne víta v povznesenej nálade, čo nie je práve najlepšia kombinácia so zábavnou pyrotechnikou. Hasiči upozorňujú, že ich výjazdy zväčša začínajú až po polnoci. Šéf hasičov Jozef Bodnár hovorí, že hádzať petardy, či vystreľovať raketky by mali len dospelí.

"Je treba vedieť, čo robia vaše deti, aby potom nebolo neskoro. Je dôležité upozorniť, aby ľudia manipulovali s pyrotechnikou len na miestach, kde nemôžu ohroziť majetok, či zdravie ostatných. To napríklad znamená, nevystreľovať ju smerom na náprotivný blok, ale k voľnému priestranstvu. Na balkónoch sa totiž môže chytiť uložený horľavý materiál. Mali sme takých prípadov viac. Šťastie, že ľudia sú väčšinou dlho hore a hasia aj sami. Pri hádzaní prskaviek či petárd treba dbať, aby nespadli na autá," informoval Bodnár, ktorý spomenul aj jeden vážnejší prípad. "Zatúlaná svetlica, ktorá prerazila sklo, spôsobila pred niekoľkými rokmi požiar materskej školy na Budapeštianskej ulici. Likvidácia požiaru, ktorý poškodil interiér, trvala vyše hodiny. Vlani sme mali počas Silvestra a Nového roku 31 výjazdov." Ľudia im zvyknú pridať roboty aj zapaľovaním kontajnerov.

krs
Hrozí pokuta do 33 eur

KOŠICE. Počas príchodu Nového roka bude v Košiciach dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku 22 príslušníkov mestskej polície (MsP).

V meste sa však ozývajú výbuchy rôznych petárd už teraz napriek tomu, že na verejnosti sa tak smie robiť podľa VZN mesta o čistote a verejnom poriadku beztrestne len v posledný a prvý deň roka, prípadne pri akciách mesta alebo vopred odsúhlasených. Za jeho porušenie hrozí pokuta do 33 eur.

"V roku 2009 sme zaznamenali 28 prípadov, ktoré sa týkali hluku a nedovoleného používania pyrotechniky. Z toho 16 sme riešili napomenutím, 3 v blokovom konaní dovedna za 52 eur a 9 prípadov blokom na pokutu nezaplatenú na mieste za 166 eur," informoval nás včera zástupca náčelníka MsP Slavomír Pavelčák.

Čo sa týka konzumácie alkoholu, na Hlavnej ulici platí zákaz každý deň od 5.00 do 3.00 hod. (teda 22 hodín denne). Popíjanie nápojov zo stánkov či šampanského však mestskí policajti nebudú pokutovať. Za rušenie verejného poriadku však môžu takisto uložiť pokutu do 33 eur.

sam
Odporúčania

Ako zmierniť utrpenie zvierat

Hlučná pyrotechnika a ohňostroje sú utrpením pre zvieratá. Psy aj mačky majú totiž oveľa citlivejší sluch ako ľudia. "Toľké výbuchy sú pre ne stresujúce, môžu utrpieť šok, zvracajú, trasú sa," povedal nám veterinár Peter Koreň z Košíc. "Ak psík vonku nie je na vôdzke, môže sa zľaknúť a utiecť."

Večerné venčenie psov treba na Silvestra absolvovať s predstihom alebo ho vynechať. Mali by byť na vôdzke, najlepšie označené známkami s adresou pre prípad, že sa zľaknú, ujdú a stratia.

Počas silvestrovského šialenstva by mal byť stále niekto so zvieraťom. Je dobré ísť tam, kde rachot počuť slabšie, do kúpeľne, šatníka a pod., najvhodnejší je priestor bez okien. Zatiahnite rolety, závesy, žalúzie.
Odporúča sa kŕmenie zvieracími maškrtami. Vonkajšie zvuky je vhodné prekryť pusteným televízorom alebo hudbou.

Pomôžu aj rôzne hry či precvičovanie poslušnosti psíka.

Intenzita hluku sa dá znížiť vatou či penovými zátkami v ušiach psa, ak to ale znesie. Odporúča sa aj podávanie prírodných prípravkov na upokojenie alebo psychofarmák, avšak iba podľa pokynov veterinára.

sam
Delobuchy majte pod kontrolou. Hrozia úrazy

Nesprávne narábanie s pyrotechnikou, alkohol a neviazaná zábava počas Silvestra posielajú Košičanov do nemocníc.

KOŠICE. Popálená tvár, ruky či nohy, poškodenie očí, odtrhnutie prstov, deformácia končatín a v najhoršom prípade smrť. To všetko dokážu spôsobiť delobuchy.

"Každoročne ošetríme niekoľko pacientov s termickým poranením zapríčineným zábavnou pyrotechnikou. K najhorším zraneniam patria tie, keď pyrotechnika vybuchne v ruke a dochádza k jej poškodeniu alebo amputácii," uvádza prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice-Šaca Ján Babík.

Počet sa znižuje

Príčiny nehôd sú rôzne. Môžu sa stať aj vtedy, ak sa človek vyberie skontrolovať, prečo petarda nevystrelila. K zraneniu často dochádza, ak sa osoby zdržiavajú v dave zabávajúcich sa ľudí. Vlani mali na klinike pacienta, ktorému strelila pyrotechnika do rukáva. Inému rok predtým za golier.

Prednosta konštatuje, že úrazov je za posledné roky menej. Paradoxne preto, že dostupnosť kvalitnej pyrotechniky sa zlepšila. Ľudia si tak výbušniny nevyrábajú podomácky.

Naposledy na domáce majstrovanie delobuchov doplatili dvaja muži. Jeden vlastnú pyrotechniku miešal v kúpeľni, druhý v garáži. Obaja utrpeli rozsiahle popáleniny.

Zábavná pyrotechnika podľa odborníka vôbec nepatrí do rúk deťom, pretože práve nedospelí pacienti sú zvyčajnými návštevníkmi na popáleninovom.

Čas liečenia

Varovaním je čas liečenia týchto zranení. U povrchových je to 10-14 dní. Ak však dôjde k porušeniu šliach a nervov, tak minimálne 21 dní. Následné rekonštrukčné operácie môžu trvať dva až tri roky.

Úrazoví chirurgovia v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v súvislosti so Silvestrom ošetrujú predovšetkým rôzne rezné a tržné rany, zvyčajne zapríčinené alkoholovým opojením.

kag

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. Mecom ide na zelenú
 5. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 6. Marrákeš je červená perla Maroka
 7. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 10. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 1. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 4. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 8. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 9. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 10. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 709
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 5 469
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 928
 4. Marrákeš je červená perla Maroka 4 087
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 006
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 760
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 311
 8. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 2 279
 9. Mecom ide na zelenú 1 846
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 1 830

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Vážený pán Putin ! Уважаемый господин Путин!
 2. Otilia Horrocks: Cestičkami na cintoríne... v Košiciach
 3. Matúš Šutaj Eštok: Absurdný návrh poslanca Kremského z OĽANO poškodí klientov, advokátov aj „ právnych poradcov“
 4. Marek Strapko: Len nevyťahujte tú "maďarskú kartu", prosím!
 5. Janka Schweighoferová: Booking.com má rôzne ceny cez appku a webovú verziu – pozri si moje tipy na zníženie ceny ubytovania
 6. Vladimír Seman: Blavocentrista Sulík
 7. Miroslava Moncmanová: NEHA, alebo, film o milostnom trojuholníku, alebo pohľad troch ruských filozofov
 8. Anton Kovalčík: Krivoľaké cesty k rovnosti.
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 052
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 8 115
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 979
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 729
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 391
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 3 228
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 2 652
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 2 472
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CIA

Problémy hlásia od roku 2016.


23 h
Soňa Oravcová vyštudovala Fakultu telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Aktívne sa venuje najmä outdoorovému športu.

Deň, ktorý sa zmení na zlý sen, sa začína vždy normálne, hovorí športovkyňa.


9 h
 Milan Uhrík a jeho bývalý stranícky šéf Marián Koteba.

Testujú našu pozornosť a vlastnú prijateľnosť.


5. jan
Henrik Kristoffersen a Dave Ryding v spoločnom objatí.

Premiérového triumfu sa dočkal vo veku 35 rokov.


TASR 2 h

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Vážený pán Putin ! Уважаемый господин Путин!
 2. Otilia Horrocks: Cestičkami na cintoríne... v Košiciach
 3. Matúš Šutaj Eštok: Absurdný návrh poslanca Kremského z OĽANO poškodí klientov, advokátov aj „ právnych poradcov“
 4. Marek Strapko: Len nevyťahujte tú "maďarskú kartu", prosím!
 5. Janka Schweighoferová: Booking.com má rôzne ceny cez appku a webovú verziu – pozri si moje tipy na zníženie ceny ubytovania
 6. Vladimír Seman: Blavocentrista Sulík
 7. Miroslava Moncmanová: NEHA, alebo, film o milostnom trojuholníku, alebo pohľad troch ruských filozofov
 8. Anton Kovalčík: Krivoľaké cesty k rovnosti.
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 052
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 8 115
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 979
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 729
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 391
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 3 228
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 2 652
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 2 472
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu