Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
SILVESTER

Pyrotechnika ide na dračku, prskavky ustupujú ohňostrojom

K oslavám konca roka už neodmysliteľne patria všakové pyrotechnické efekty. Takmer v každom obchodnom centre preto na zákazníkov čakajú stánky s prskavkami, petardami, či ďalšou zábavnou pyrotechnikou.

Ivan Gašpar. Predaju pyrotechniky sa venuje už 15 rokov.Ivan Gašpar. Predaju pyrotechniky sa venuje už 15 rokov. (Zdroj: Judita Čermáková)KOŠICE. Obyvatelia metropoly východu sa zásobia silvestrovskými „výstrelkami", pred pultami s pyrotechnikou sa pristavujú hlúčiky zvedavcov. Väčšina však už má vyhliadnutý svoj obľúbený kúsok.

„Využívam najmä väčšie raketky, mám s tým dobré skúsenosti. Odpálim ich vždy vonku, nebojím sa. To už predsa patrí k Silvestru," povedal Štefan Bakša.

„Väčšinou kupujem guľové bomby. Používam ich doma na dvore, treba však vedieť, ako na to," prezradil zase Branislav.

"Tradícia ako MDŽ"

Fantázii pri výbere z bohatej ponuky sa medze takmer nekladú. Široký sortiment nájdete napríklad v Mariánskom dvore.

„Nás kríza neohrozuje, stále sa darí. Na pyrotechniku ľuďom zostalo, stala sa súčasťou osláv. Veď to je taká tradícia ako kedysi kvety na MDŽ. Vždy tu trávim aj Silvestra. Za 15 rokov sme sa nestretli so žiadnymi úrazmi, tie hrozia skôr pri podomácky vyrobených veciach," povedal Ivan Gašpar. „Na všetkých výrobkoch je návod, poučíme každého, ako s čím zaobchádzať. Kontrolujeme aj vek zákazníkov, do 18 rokov nesmieme predávať žiadnu pyrotechniku. Tretiu triedu predávame až od 21."

Štvrťhodinový ohňostroj

Tohto roku sa zameral práve na efektnejšiu, ale aj nebezpečnejšiu tretiu triedu, ktorú umožnili predávať zmeny v banskom zákone. Môžete sa tak potešiť až 15-minútovým ohňostrojom s 96 ranami, na ktorého spustenie stačí zapáliť jeden knôt. Kvôli takejto zábavke však treba načrieť hlbšie do vrecka, stojí aj sto eur. Nájdu sa aj skromnejšie ohňostroje už od 4 či 7 eur. Klasické prskavky napríklad kúpite i za pár centov.

„Predáva sa všetko, záujem je hlavne podľa veku. Menšie deti s rodičmi kupujú včielky a motýliky, staršie už chcú petardy a piráty. Chlapci okolo 18 – 20 rokov už berú tvrdšiu pyrotechniku, solventnejší komplexné ohňostroje," zhrnul Gašpar.

Minú naraz aj 300 eur

Pri pultíku v Carrefouri ide pyrotechnika na dračku už od polovice decembra. „Teraz idú malé kompakty za asi 17 eur, predávajú sa však aj veľké prskavky, petardy a rímske sviece," povedala predavačka Klaudia. „Našli sa aj takí zákazníci, čo neváhali minúť aj 300 eur za ohňostroj."

Zákazníkov ešte len očakávajú v obchodnom centre Galéria. „Zatiaľ k nám chodia menej ako vlani. Čakáme, že prídu ešte pred Silvestrom," zhodnotil predavač Richard. „Všetko berú za radom. Najviac však stredne drahé veci, ohňostroje alebo petardy. No a, samozrejme, prskavky."

Predajcovia sa zhodujú v tom, že najväčší nápor príde dnes a počas posledného dňa roku.

SOI si posvietila na pyrotechniku

Košickí inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie si v decembri posvietili na predaj zábavnej pyrotechniky, vykonali 13 kontrol. „Nedostatky sme zistili zatiaľ v dvoch prípadoch. Pri prskavkách sa rozliepal alebo otváral obal kartonáže a tie vypadávali. V druhom prípade na výrobku chýbal návod na použitie a ničenie zlyhaných pyrotechnických výrobkov v kodifikovanej forme štátneho jazyka," informoval riaditeľ košického inšpektorátu Milan Michaľo. Výrobky pochádzali z Číny. SOI obchodníkom uložila pokyny na odstránenie nedostatkov.

Inšpektori kontrolujú i správne označovanie pyrotechniky. Musia byť certifikované a nesmie chýbať kategória nebezpečnosti, doba spotreby a návod na použitie. „Ak výrobca určil najmenšie spotrebiteľské balenie, sú to predávajúci povinní rešpektovať a z bezpečnostných dôvodov nesmú toto balenie zmenšovať na kusy," uviedol Mihaľo.

SOI radí

Kúpa a používanie zábavnej pyrotechniky

Kupujte len výrobky označené stupňom alebo kategóriou nebezpečenstva, s návodom na používanie a ničenie zlyhaných výrobkov, a len v pôvodnom a nepoškodenom balení.

Nepoužívajte pyrotechniku po uplynutí doby použiteľnosti.

Požiadajte predavača o vysvetlenie správnej manipulácie. Dodržujte návod na používanie a ničenie zlyhaných pyrotechnických výrobkov.

Skladujte ich v suchu, pri teplote do 40° C, oddelene od horľavých a zápalných látok.

Pri ich zapaľovaní si chráňte predovšetkým zrak.

Zabráňte pohybu malých detí v blízkosti odpaľovanej pyrotechniky.

Neodpaľujte ich v uzatvorených priestoroch.

ee
Alkohol s ohňostrojom môžu byť tragické

KOŠICE. Príchod nového roka sa zvyčajne víta v povznesenej nálade, čo nie je práve najlepšia kombinácia so zábavnou pyrotechnikou. Hasiči upozorňujú, že ich výjazdy zväčša začínajú až po polnoci. Šéf hasičov Jozef Bodnár hovorí, že hádzať petardy, či vystreľovať raketky by mali len dospelí.

"Je treba vedieť, čo robia vaše deti, aby potom nebolo neskoro. Je dôležité upozorniť, aby ľudia manipulovali s pyrotechnikou len na miestach, kde nemôžu ohroziť majetok, či zdravie ostatných. To napríklad znamená, nevystreľovať ju smerom na náprotivný blok, ale k voľnému priestranstvu. Na balkónoch sa totiž môže chytiť uložený horľavý materiál. Mali sme takých prípadov viac. Šťastie, že ľudia sú väčšinou dlho hore a hasia aj sami. Pri hádzaní prskaviek či petárd treba dbať, aby nespadli na autá," informoval Bodnár, ktorý spomenul aj jeden vážnejší prípad. "Zatúlaná svetlica, ktorá prerazila sklo, spôsobila pred niekoľkými rokmi požiar materskej školy na Budapeštianskej ulici. Likvidácia požiaru, ktorý poškodil interiér, trvala vyše hodiny. Vlani sme mali počas Silvestra a Nového roku 31 výjazdov." Ľudia im zvyknú pridať roboty aj zapaľovaním kontajnerov.

krs
Hrozí pokuta do 33 eur

KOŠICE. Počas príchodu Nového roka bude v Košiciach dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku 22 príslušníkov mestskej polície (MsP).

V meste sa však ozývajú výbuchy rôznych petárd už teraz napriek tomu, že na verejnosti sa tak smie robiť podľa VZN mesta o čistote a verejnom poriadku beztrestne len v posledný a prvý deň roka, prípadne pri akciách mesta alebo vopred odsúhlasených. Za jeho porušenie hrozí pokuta do 33 eur.

"V roku 2009 sme zaznamenali 28 prípadov, ktoré sa týkali hluku a nedovoleného používania pyrotechniky. Z toho 16 sme riešili napomenutím, 3 v blokovom konaní dovedna za 52 eur a 9 prípadov blokom na pokutu nezaplatenú na mieste za 166 eur," informoval nás včera zástupca náčelníka MsP Slavomír Pavelčák.

Čo sa týka konzumácie alkoholu, na Hlavnej ulici platí zákaz každý deň od 5.00 do 3.00 hod. (teda 22 hodín denne). Popíjanie nápojov zo stánkov či šampanského však mestskí policajti nebudú pokutovať. Za rušenie verejného poriadku však môžu takisto uložiť pokutu do 33 eur.

sam
Odporúčania

Ako zmierniť utrpenie zvierat

Hlučná pyrotechnika a ohňostroje sú utrpením pre zvieratá. Psy aj mačky majú totiž oveľa citlivejší sluch ako ľudia. "Toľké výbuchy sú pre ne stresujúce, môžu utrpieť šok, zvracajú, trasú sa," povedal nám veterinár Peter Koreň z Košíc. "Ak psík vonku nie je na vôdzke, môže sa zľaknúť a utiecť."

Večerné venčenie psov treba na Silvestra absolvovať s predstihom alebo ho vynechať. Mali by byť na vôdzke, najlepšie označené známkami s adresou pre prípad, že sa zľaknú, ujdú a stratia.

Počas silvestrovského šialenstva by mal byť stále niekto so zvieraťom. Je dobré ísť tam, kde rachot počuť slabšie, do kúpeľne, šatníka a pod., najvhodnejší je priestor bez okien. Zatiahnite rolety, závesy, žalúzie.
Odporúča sa kŕmenie zvieracími maškrtami. Vonkajšie zvuky je vhodné prekryť pusteným televízorom alebo hudbou.

Pomôžu aj rôzne hry či precvičovanie poslušnosti psíka.

Intenzita hluku sa dá znížiť vatou či penovými zátkami v ušiach psa, ak to ale znesie. Odporúča sa aj podávanie prírodných prípravkov na upokojenie alebo psychofarmák, avšak iba podľa pokynov veterinára.

sam
Delobuchy majte pod kontrolou. Hrozia úrazy

Nesprávne narábanie s pyrotechnikou, alkohol a neviazaná zábava počas Silvestra posielajú Košičanov do nemocníc.

KOŠICE. Popálená tvár, ruky či nohy, poškodenie očí, odtrhnutie prstov, deformácia končatín a v najhoršom prípade smrť. To všetko dokážu spôsobiť delobuchy.

"Každoročne ošetríme niekoľko pacientov s termickým poranením zapríčineným zábavnou pyrotechnikou. K najhorším zraneniam patria tie, keď pyrotechnika vybuchne v ruke a dochádza k jej poškodeniu alebo amputácii," uvádza prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice-Šaca Ján Babík.

Počet sa znižuje

Príčiny nehôd sú rôzne. Môžu sa stať aj vtedy, ak sa človek vyberie skontrolovať, prečo petarda nevystrelila. K zraneniu často dochádza, ak sa osoby zdržiavajú v dave zabávajúcich sa ľudí. Vlani mali na klinike pacienta, ktorému strelila pyrotechnika do rukáva. Inému rok predtým za golier.

Prednosta konštatuje, že úrazov je za posledné roky menej. Paradoxne preto, že dostupnosť kvalitnej pyrotechniky sa zlepšila. Ľudia si tak výbušniny nevyrábajú podomácky.

Naposledy na domáce majstrovanie delobuchov doplatili dvaja muži. Jeden vlastnú pyrotechniku miešal v kúpeľni, druhý v garáži. Obaja utrpeli rozsiahle popáleniny.

Zábavná pyrotechnika podľa odborníka vôbec nepatrí do rúk deťom, pretože práve nedospelí pacienti sú zvyčajnými návštevníkmi na popáleninovom.

Čas liečenia

Varovaním je čas liečenia týchto zranení. U povrchových je to 10-14 dní. Ak však dôjde k porušeniu šliach a nervov, tak minimálne 21 dní. Následné rekonštrukčné operácie môžu trvať dva až tri roky.

Úrazoví chirurgovia v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v súvislosti so Silvestrom ošetrujú predovšetkým rôzne rezné a tržné rany, zvyčajne zapríčinené alkoholovým opojením.

kag

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 3. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 4. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 5. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 6. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 7. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 8. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 9. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 10. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 1. New financial contribution for meals vs. meal vouchers
 2. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 3. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 4. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 5. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 6. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 7. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 8. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 9. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 10. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 1. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 176
 2. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 16 588
 3. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 15 863
 4. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 9 848
 5. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 9 755
 6. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 8 751
 7. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 8 462
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 7 216
 9. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 6 245
 10. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 169
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nový bytový dom pribudne vedľa a aj za Nagyovou budovou.

Polaček mu nevyhovel, Nagy sa odvolal.

8 h
Poslanec Peter Cengel bol v roku 2010 predkladateľom návrhu na členstvo mesta v občianskom združení, ktorému aj šéfoval. Ide o archívnu fotografiu denníka Korzár.

Zmluvu na radnici nenašli. Dali sme im bianko šek, vravia poslanci.

8 h
Peter Gombita.

Kňaz: Som dobrodruh závislý na športe.

8 h
Vladimír Skala, pôvodom z Medzilaboriec, už sedem rokov učí angličtinu v Číne.

Kostol neotvorili ani počas Veľkej noci.

8 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Monika Jankovská.

Vyšetrovateľ už vedie päť konaní.

4. máj

Slovensko je na covidovom automate v ružovej fáze.

8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop