V nejednom roku je to však iba ochutnávka pred príchodom pravej januárovej zimy, ktorá vrcholí v druhej dekáde mesiaca najobávanejším mrazivým časom roka - štartom studených psích dní s výskytom okolo 65 percent.
Desí najmä fabiánska zima
Názov je odvodený od slávneho príslovia - Zima, že ani psa by si von nevyhnal, pretože zahŕňa aj zimné rekordy v mínusových teplotách. Psia zima prichádza okolo 11. 1., kedy má v kresťanských kalendároch sviatok sv. Hyginus a preto sa nazýva i hyginskou zimou. Súčasťou psích dní je hlavne desivá fabiánska zima s príchodom okolo 20. 1. Ľudia tento čas oddávna považovali za vrchol zimy, ktorý má často za následok i smrť či vážne poškodenie zdravia ľudí i zvierat. Des fabiánskej zimy ilustruje príslovie: Na peci teplo, na prípecku mráz.
Aj táto studená mátoha má konkurenciu, keď často dokonca tesne pred 20. januárom prichádza oteplenie a ďalšie nastupuje koncom mesiaca a je nazývané podľa už februárového sviatku hromničným. A oteplenia s odmäkmi a zimnými povodňami bývajú i výrazné: v rokoch 1991 a 1993 priniesol práve január aj plusové teplotné rekordy i nad 15 stupňov Celzia a tým nevídanú falošnú jar.
Odmäk vyprázdni sudy
Roľníci však takéto počasie nikdy nevítali s nadšením, čo vystihuje aj pranostika: Ak vtáky v januári spievajú, v máji im zobáky zamrznú. Zima sa má vyzúriť v čase na to určenom a tým je kráľ mrazov, víchrov a sneženia január, ktorý kedysi aj naši predkovia nazývali výstižne ľadoň. Nejeden gazda dodnes vraví: Mráz - teší nás. Známe je aj vyjadrenie: Lepšie v januári vlka vo dvore vidieť ako sedliaka pri pluhu. Záľahám snehu sa tešia chovatelia, lebo očakávajú veľa trávy pre statok. Aj hubári, pretože: Veľa snehov v januári - veľa hríbov. Preto ak už naši predkovia v januári okrem vtáčieho spevu zaznamenali v záhradách pracovné úsilie krtov či videli poletovať komárov a včely, i rašiť trávu či sneh premenený na vodu hovorili, že zima môže trvať naozaj až do mája.
Zaujímavé sú aj vyjadrenia: Ak január dážď zmáča, choroba s ním kráča alebo: Zima mäkká - doktor čaká, lebo vraj mráz nezničí pôvodcov niektorých ochorení. V Česku vravia: Teplý leden, k nouzi krok jen jeden. Vedeli prečo, stručne a krátko: Málo vody - veľa vína. A tiež: Ak január teplý, nepritečie do sudov.
Či je január studený alebo teplý, jedného víťaza má v každom prípade - od novoročného predĺženia dňa o slepačí krok či zajačí skok na svojom konci pridáva dňom už o hodinu viac svetla.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári