Radostné a štedré vianočné obdobie, ktoré sa premieta aj do vľúdnejších vzťahov medzi ľuďmi, zakončí kresťanský sviatok Epifánia (6. 1.). Je ním Zjavenie (epifánia) Krista Pána trom mudrcom.
Radostné a štedré vianočné obdobie, ktoré sa premieta aj do vľúdnejších vzťahov medzi ľuďmi, zakončí kresťanský sviatok Epifánia (6. 1.). Je ním Zjavenie (epifánia) Krista Pána trom mudrcom, ktorí za novorodeným Jezuliatkom putovali, vedení svetlom hviezdy do Betlehema, aby ho pozdravili a obdarovali.
Na pamiatku tejto udalosti chodia dodnes aj po Slovensku tradiční trojkráľoví koledníci, aby po vianočných vinšovačkách pridali aj trojkráľové, ktoré sú plné žičlivej ľudovej poézie. Pre pravoslávnych veriacich sa však práve podľa starého kalendára začínajú vianočné sviatky.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
GBM - tri slávne litery
Tento sviatok je aj časom kňazskej koledy, keď vo farnostiach navštevujú katolícki kňazi domácnosti a píšu nad dvere iniciálky troch kráľov Gašpara, Baltazára a Melichara. Litery GBM sú od seba oddelené krížikmi - pred G sa píšu prvé dve a za M ostávajúce dve číslice aktuálneho letopočtu. Kňazi v tento deň uskutočňujú aj obrad svätenia vody - v súčasnosti v chrámoch však hlavne v tých častiach regiónu, kde žijú gréckokatolícki veriaci, pokračujú kňazi vo svätení tečúcej - jordánskej vody, ktorej ľudia pripisujú mimoriadnu silu a vykropia si ňou obydlia. Niekde svätia v chrámoch i nové sviece, čo sa premietlo i do menej známeho pomenovania 6. 1. ako Dňa sviečok.
Sviatok je i časom rozlúčky s krásnymi vianočnými piesňami i stromčekmi. V niektorých prísnejších rodinách môžu deti konečne až teraz ochutnať sladké dobroty, ktoré boli od Štedrého večera pre ne tabu.
Trojkráľové oteplenie
Sviatok zároveň otvára najbujarejšie obdobie zimy i celého roka, veselé fašiangy: čas tradičných kostýmových masiek - sprievodov a nezbedníctiev, maškarád, veselíc i prestížnych plesov.
S pravdepodobnosťou okolo 75 percent prináša 6. január po tuhej novoročnej zime často odmäk - trojkráľové oteplenie a naši predkovia hovorievali: Na Tri krále mäkko máme. To roľníkov netešilo a vtedy smutne hovorievali: Gašpar, Melichar a Baltazár všetko blatom zamazal.
Hviezdy a pohlavie
Starkí však reagovali aj na mrazivú alternatívu a to alibistickou pranostikou: Traja králi ľadové mosty stavajú - alebo ich boria. Roľníci napospol viac vítali jasný deň i noc, pretože hviezdna trojkráľová noc veštila, že na svet príde veľa mláďatiek. Navyše, hviezdy naznačovali aj ich pohlavie, keď vraj stále platí, že ak ich vidno veľa, medzi ľudskými i zvieratkovskými novorodencami bude chlapská presila.
Stará povera má záhadnú prognózu pre trojkráľový vietor: Ak na sviatok Troch kráľov zamieša vietor planétami, bude úrodný rok. Znalci obsah vysvetľujú tak, že trojkráľový vietor jednoducho "zruší" očakávané predpovede počasia, ktoré ľudia predpokladali podľa toho, aké boli dni od 25. 12. a mali naznačovať počasie v jednotlivých mesiacoch roka.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári