Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Za prázdnu košickú kasu sa necíti vinný nik

Magistrát Košíc nemá na platy svojich zamestnancov. Oznámil im to v utorok primátor Raši. Vedenie radnice z toho obviňuje predchodcov. Knapík to však odmieta.

Knapík (KDH) a Raši (Smer). Predchodca a nástupca sa navzájom obviňujú, kto môže za to, že zamestnancom mesta budú meškať výplaty.Knapík (KDH) a Raši (Smer). Predchodca a nástupca sa navzájom obviňujú, kto môže za to, že zamestnancom mesta budú meškať výplaty. (Zdroj: Veronika Janušková)

Magistrát nemá na platy svojich zamestnancov. Oznámil im to v utorok primátor Raši. Vedenie radnice z toho obviňuje predchodcov. Knapík to však odmieta. Tvrdí, že svojim nástupcom odovzdali všetky informácie, no tí nekonali včas.

KOŠICE. Richard Raši (Smer) oznámil v utorok zamestnancom magistrátu, že výplaty nedostanú načas.

„V decembri dokonca rozdiel medzi príjmami a výdavkami dosiahol 4 milióny eur, samozrejme, v neprospech rozpočtu mesta. Okrem toho, za uplynulé dva mesiace bola 'rozpustená' rezerva mesta, 4 milióny eur. Zostatky na účte štandardne predstavovali asi 2,5 milióna eur, aktuálny zostatok je 280 000 eur. Potreba úhrady miezd zamestnancov si vyžaduje niekoľkonásobne vyššiu sumu. Vo výplatných termínoch do 10. januára rozhodne nebudeme schopní tento objem finančných prostriedkov zabezpečiť."

Kedy sa ľudia z magistrátu a ďalších rozpočtových organizácií mesta dostanú k peniazom, primátor nekonkretizoval. Mesto to chce riešiť úverom z banky, ktorý však musia schváliť mestskí poslanci na mimoriadnom zastupiteľstve. Malo by sa uskutočniť na budúci týždeň.

Knapík: Nástupcovia nekonali

Exprimátor František Knapík (KDH) akúkoľvek zodpovednosť za súčasný stav odmieta. Podľa neho ju má nové vedenie, ktoré malo zvolať mimoriadne zastupiteľstvo ešte v decembri a len schváliť nimi už pripravený preklenovací úver od Dexia banky.

Zdôrazňuje, že škrt cez rozpočet urobila najmä októbrová exekúcia, uvalená v prospech košickej firmy Dajal. Tá bola dôsledkom záväzku mesta voči medzitým skrachovanej Devín banke, ktorá ešte v roku 1999 požičala mestu asi 570-tisíc eur. Dlžná suma sa medzitým vyšplhala na zhruba 2 milióny eur.

Mestský šéf KDH Ján Dečo tvrdí, že za toto môže gazdovanie exprimátorov Schustera a Trebuľu, nie Knapík.

Marko: Môžu za to predchodcovia

Podľa vedúceho referátu pre styk s verejnosťou magistrátu Jozefa Marka môže za túto situáciu predchádzajúce vedenie mesta.

„Muselo mať informácie o tom, v akom stave je finančná situácia, napriek tomu neprijalo žiadne opatrenia na jeho zlepšenie. Tie musí prijať súčasné vedenie a hasiť tak niečo, za čo nemôže. Práve v týchto dňoch prebieha analýza kritických dvoch mesiacov - novembra a decembra 2010. Zisťujeme, aké objemy finančných prostriedkov na aké účely boli použité. Predpokladáme, že začiatkom budúceho týždňa sa uskutoční mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva."

Príde skôr úver alebo dane?

Podľa nášho zdroja, ktorý však nechce byť menovaný, by mali podielové dane od štátu prísť na účet mesta okolo 13. januára. „Ale aj keby prišli až okolo 20. januára, stále to môže byť skôr, ako by dorazili peniaze z úveru. Takže nie je celkom isté, či je úver skutočne nevyhnutný," tvrdí človek z prostredia magistrátu.

Navyše, výplatné termíny majú podľa našich neoficiálnych informácií úradníci magistrátu v pracovných zmluvách do konca nasledujúceho mesiaca, takže za december do 31. januára.

Tieto informácie sa nám však včera u Marka nepodarilo overiť, nedvíhal telefón.

Exprimátor: Je to bublina!

O chýbajúcich peniazoch na výplatu zamestnancov mesta sme sa porozprávali s exprimátorom Františkom Knapíkom (KDH).

Prečo mesto ešte pod vaším vedením súhlasilo v novembri s vyplatením 13. platov, keď už v októbri bola na mesto uvalená exekúcia? Nebola to chyba, keď teraz v januári niet dosť peňazí na výplaty?

- Nemyslím si. S exekúciou sme ešte bojovali, dávali sme námietky, o ktorých bolo treba rozhodnúť. Vzhľadom na celý priebeh exekúcie sme očakávali dobrý výsledok, teda, že bude zrušená. Potom sa záhadne rozhodlo tak, ako sa rozhodlo. Problém sa ešte bude riešiť. V závere som ešte urobil kroky, dal som splnomocnenie právnym zástupcom. Čo sa týka 13. platov, toto bolo v súlade s kolektívnou zmluvou (prijatá ešte za čias Zdenka Trebuľu zo Smeru - pozn. red.), a na to boli prostriedky rezervované. Za posledné dva roky sme znížili stav pracovníkov magistrátu o 10 percent, hoci úloh pribúdalo. To bolo treba oceniť. V konečnom dôsledku na tom trvali odborári. Aj za cenu, že riziko tam bolo, sme súhlasili. Problém bol z našej strany včas avizovaný novému vedeniu, aj nový riaditeľ magistrátu o tom vedel, aj primátor Raši. Kroky, ktoré bolo treba urobiť, boli predpripravené, bolo len treba novým zastupiteľstvom schváliť kontokorentný úver z banky, a to mohli aj medzi sviatkami. A okolo výplat nemuselo byť toľko zbytočného vzruchu, lenže začali neskoro konať.

Naznačujete, že ide o úmyselnú negatívnu medializáciu?

- Odpoveď ponechám na vás. Ja som sa už k exekúcii vyjadril. Dva milióny eur, ktoré sme museli nahradiť, je slušný balík. A to nebolo spôsobené chybami nášho vedenia mesta.

Exekúcia z októbra je jedna vec, ale prečo sa vyčerpal rezervný fond, ktorý by sa teraz hodil?

- Bol zapracovaný do rozpočtu, dofinancovali sme školstvo a všade, kde boli výpadky. Bolo to legitímne navrhnuté a schválené zastupiteľstvom pri jednotlivých zmenách rozpočtu. Boli požiadavky, že pokiaľ ešte tie zdroje v rezervnom fonde sú, tak ich spotrebovať, aby sme výraznejšou mierou dopady krízy nepocítili. Neredukovali sme v priebehu dopravu ani osvetlenie, zeleň ani nič ostatné, čo mesto zabezpečuje. To sa dofinancovalo aj z prostriedkov rezervného fondu.

Ako môže nastať situácia, že mesto má problém s výplatami kvôli relatívne malej exekúcii vzhľadom na rozpočet mesta? Čo ak by sa vyskytla iná vážna nepredvídaná situácia? Z čoho by sa financovala? Nie je to absolútne nezodpovedné hospodárenie?

- Kríza a výpadok príjmov, ktoré sme museli v posledných minútach hasiť, boli spôsobené ako? Však odhady (vlády Roberta Fica zo Smeru - pozn. red.) do 12. júna boli úplne iné a po voľbách zrazu prišli korektúry, že výpadok daňových príjmov pre obce a mestá bol podstatne vyšší. Na to bolo treba reagovať. Kto robil takú "zodpovednú" politiku prvý polrok 2010? My sme to nezavinili. Museli sme v septembri a októbri na to reagovať.

Na ustanovujúcom rokovaní nového zastupiteľstva v decembri ste však pri odchode hovorili, v akej dobrej kondícii mesto odovzdávate napriek rokom krízy...

- My sme dlhovú zaťaženosť mesta nezvýšili. To je podstatné. Aj v ďalšom období sa s tým mesto bude musieť vyrovnávať. Priestor, aby to prípadne mesto riešilo cez nárast dlhu, tu je stále otvorený. Mesto som odovzdal v dobrej kondícii, čo potvrdzujú hodnotenia a analýzy. Ale to, že samosprávy sa boria s dopadmi krízy, je tiež fakt. Nedotýka sa to len Košíc, ale aj iných, a tí to riešili aj cez rast dlhov.

Akokoľvek to vzniklo, fakt je taký, že reálne vyše 400 ľudí nedostane svoje peniaze načas. Pre niektorých to môže byť existenčný problém. Nie je to hanba mesta?

- Existenčný problém to nemôže byť... Mohli to vyriešiť naši nástupcovia medzi sviatkami. Zastupiteľstvo mohlo byť zvolané, uznesenie o úvere prijaté. Rokovania s bankami sme už urobili my, stačilo to len oficiálne potvrdiť súhlasom zastupiteľstva.

Ak by k tomu aj došlo, je štandardné, že na bežný chod, teda aj výplaty zamestnancom, si mesto musí brať úver?

- Je to kontokorentný úver, ktorý sa čerpá len do výšky potreby a uhradí sa, keď zdroje prídu. Je to bežný spôsob, aj firmy financujú výpadok alebo časový nesúlad medzi úhradami, ktoré im prichádzajú, a výdavkami, ktoré majú.

Nedalo sa tomu predísť?

- Bolo to riešiteľné bez tejto bubliny, ktorá bola vyrobená.

Jana Ogurčáková
POZNÁMKA

Nezdravé Košice

Exšéf teplárne, viceprimátor Lazár vraj nenechal v TEKO novému vedeniu uhlie na zimu, Knapík zas Rašimu na magistráte a Takáčová Gajovi na Severe peniaze na výplaty. Trochu politické folklórne tanečky. A hľa, kúri sa. Vďaka tým novým, samozrejme. Aj decembrové výplaty v januári na magistráte budú (pred Vianocami mali 13. platy, tak aká dráma?).

Keď sme pri tom, kto čo po sebe nechal. Schuster nechal dvojmiliardové dlhy v korunách, stále ich všetci splácame. Trebuľa zas tikajúce súdne spory, nemilé zmluvy, zmenky (ak by za jednu nemusela tento rok radnica cvakať milión eur, mohol mať Raši na výplaty). A Knapík nechal napríklad málo hotovosti (mohol viac, nebyť nedávno zablokovaných 2 miliónov eur pre exekúciu za ďalšiu mínu z 90. rokov). Mimochodom, Fico nechal rekordnú sekeru a Raši neozdravené zdravotníctvo.

Trináste platy na magistráte. Pred voľbami hojno (hoci v súlade so schváleným rozpočtom a jeho novembrovou úpravou, za ktorú hlasoval i Mutafov, dnes šéf Rašiho kancelárie), a po voľbách ho.no... To od Knapíka nebolo pekné. Pokarhanie všetkým slovenským starostom, čo pred voľbami vyžmýkali obecné kasy i rezervné fondy! Chudák Raši teraz vraj musí brať úver, čo je po 3 týždňoch vo funkcii neveselé, bárs aj vo volebnom programe s využitím "voľného úverového rámca" mesta rátal. Pozor, ide šetriť smerácky primátor...

No už vážne. Neuveriteľné, že také mesto fňuká, že nenaškrabe nejakých možno 500-tisíc eur na mzdy, nuž treba úver na bežné výdavky! Pri mestskom rozpočte 140 miliónov eur by Košičanov asi malo aj vydesiť, že stačí, aby vypadli pre mesto ako Košice "trápne" 2 milióny eur, a už sa celý magistrát trasie o svoj život.

Tento dnešný kontext len na červeno vymaľúva absurdnosť tradičného košického úkazu, že 8 miliónov eur ročne ide len na základný chod 22 mestských častí s 22 starostami, 22 kontrolórmi, 307 miestnymi poslancami a 400 pracovníkmi úradov mestských častí. Pritom ďalšími 8 miliónmi eur ročne "živia" Košičania primátora, 50 mestských poslancov a magistrát s asi 400 zamestnancami. Zarážajúce sú tiež nelogické a nehorázne platy a odmeny niektorých starostov mestských častí. A priam šokujúce je, že trebárs Kodaň s 530-tisíc obyvateľmi má iba 55 komunálnych poslancov, a 235-tisícové Košice 357 poslancov, ešte v roku 2006 ich bolo dokonca 494. Knapík a spol. s tým viac nepohli.

Raši and company sľubujú ozdravenie mesta a racionalizáciu, ale... "Nechcem znížiť počet mestských častí," vyhlásil pred voľbami. Tak veru, Košice neozdraví. Pritom ako poslanec národnej rady môže sám priamo spolurozhodovať o zmene zákona, čo je asi jediná reálna možnosť košickú samosprávu v rámci komunálnej reformy prekopať a zlacniť. Všetko ostatné je len populistická kozmetika.

Ak teraz mesto už nemá ani na výplaty a chce to hasiť úverom, možno nabudúce vyhlásia na decembrové mzdy a trináste platy úradníkov verejnú zbierku medzi Košičanmi. Úver na výplaty vie podpísať hocijaký "béčkový" starosta, azda aj, s prepáčením, ten z Richnavy. Ale konečne poriadne osekať nenažraného 22-hlavého košického draka a sťať mu hladné krky, to chce primátora, poslancov a politikov, nepoviazaných straníckymi šnúrkami kvôli teplým trafikám či komunálnym kšeftíkom... Takže 4 roky zase nič, či?

Jaroslav Vrábeľ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
  3. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  4. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  1. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  2. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  3. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  4. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  8. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 725
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 736
  3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 6 839
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 447
  5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 072
  7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 467
  8. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 286

Blogy SME

  1. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
  2. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
  3. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
  4. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
  5. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
  6. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
  7. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 993
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 814
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 324
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 12 933
  5. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 980
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 358
  7. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 6 121
  8. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 6 060
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Otec Daniela Tupého chce poznať pravdu o vražde svojho syna.

Otec Daniela Tupého chce vedieť, kto stál za tým, že sa vyšetrovanie odklonilo od skutočných páchateľov.


23. máj
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin so žoldniermi.

Prigožin kritizuje armádu, odstaviť ho však Kremeľ nechce.


10 h
Sexuálna výchova nie je len o nasadzovaní kondómu či sexe. Je to oveľa komplexnejšia téma.

Rozprávali sme sa s Radkou Mikšík a Máriou Kubalovou.


25. máj

Vyšetrovanie policajnej razie v osade v Moldave sa vracia opäť na začiatok.


a 1 ďalší 55m

Blogy SME

  1. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
  2. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
  3. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
  4. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
  5. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
  6. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
  7. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 993
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 814
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 324
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 12 933
  5. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 980
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 358
  7. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 6 121
  8. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 6 060
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu