Korzár logo Korzár Košice
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
RAŠI I KNAPÍK: KONAŤ MAL TEN DRUHÝ

Za prázdnu košickú kasu sa necíti vinný nik

Magistrát Košíc nemá na platy svojich zamestnancov. Oznámil im to v utorok primátor Raši. Vedenie radnice z toho obviňuje predchodcov. Knapík to však odmieta.

Knapík (KDH) a Raši (Smer). Predchodca a nástupca sa navzájom obviňujú, kto môže za to, že zamestnancom mesta budú meškať výplaty.Knapík (KDH) a Raši (Smer). Predchodca a nástupca sa navzájom obviňujú, kto môže za to, že zamestnancom mesta budú meškať výplaty. (Zdroj: Veronika Janušková)

Magistrát nemá na platy svojich zamestnancov. Oznámil im to v utorok primátor Raši. Vedenie radnice z toho obviňuje predchodcov. Knapík to však odmieta. Tvrdí, že svojim nástupcom odovzdali všetky informácie, no tí nekonali včas.

KOŠICE. Richard Raši (Smer) oznámil v utorok zamestnancom magistrátu, že výplaty nedostanú načas.

„V decembri dokonca rozdiel medzi príjmami a výdavkami dosiahol 4 milióny eur, samozrejme, v neprospech rozpočtu mesta. Okrem toho, za uplynulé dva mesiace bola 'rozpustená' rezerva mesta, 4 milióny eur. Zostatky na účte štandardne predstavovali asi 2,5 milióna eur, aktuálny zostatok je 280 000 eur. Potreba úhrady miezd zamestnancov si vyžaduje niekoľkonásobne vyššiu sumu. Vo výplatných termínoch do 10. januára rozhodne nebudeme schopní tento objem finančných prostriedkov zabezpečiť."

Kedy sa ľudia z magistrátu a ďalších rozpočtových organizácií mesta dostanú k peniazom, primátor nekonkretizoval. Mesto to chce riešiť úverom z banky, ktorý však musia schváliť mestskí poslanci na mimoriadnom zastupiteľstve. Malo by sa uskutočniť na budúci týždeň.

Knapík: Nástupcovia nekonali

Exprimátor František Knapík (KDH) akúkoľvek zodpovednosť za súčasný stav odmieta. Podľa neho ju má nové vedenie, ktoré malo zvolať mimoriadne zastupiteľstvo ešte v decembri a len schváliť nimi už pripravený preklenovací úver od Dexia banky.

Zdôrazňuje, že škrt cez rozpočet urobila najmä októbrová exekúcia, uvalená v prospech košickej firmy Dajal. Tá bola dôsledkom záväzku mesta voči medzitým skrachovanej Devín banke, ktorá ešte v roku 1999 požičala mestu asi 570-tisíc eur. Dlžná suma sa medzitým vyšplhala na zhruba 2 milióny eur.

Mestský šéf KDH Ján Dečo tvrdí, že za toto môže gazdovanie exprimátorov Schustera a Trebuľu, nie Knapík.

Marko: Môžu za to predchodcovia

Podľa vedúceho referátu pre styk s verejnosťou magistrátu Jozefa Marka môže za túto situáciu predchádzajúce vedenie mesta.

„Muselo mať informácie o tom, v akom stave je finančná situácia, napriek tomu neprijalo žiadne opatrenia na jeho zlepšenie. Tie musí prijať súčasné vedenie a hasiť tak niečo, za čo nemôže. Práve v týchto dňoch prebieha analýza kritických dvoch mesiacov - novembra a decembra 2010. Zisťujeme, aké objemy finančných prostriedkov na aké účely boli použité. Predpokladáme, že začiatkom budúceho týždňa sa uskutoční mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva."

Príde skôr úver alebo dane?

Podľa nášho zdroja, ktorý však nechce byť menovaný, by mali podielové dane od štátu prísť na účet mesta okolo 13. januára. „Ale aj keby prišli až okolo 20. januára, stále to môže byť skôr, ako by dorazili peniaze z úveru. Takže nie je celkom isté, či je úver skutočne nevyhnutný," tvrdí človek z prostredia magistrátu.

Navyše, výplatné termíny majú podľa našich neoficiálnych informácií úradníci magistrátu v pracovných zmluvách do konca nasledujúceho mesiaca, takže za december do 31. januára.

Tieto informácie sa nám však včera u Marka nepodarilo overiť, nedvíhal telefón.

Exprimátor: Je to bublina!

O chýbajúcich peniazoch na výplatu zamestnancov mesta sme sa porozprávali s exprimátorom Františkom Knapíkom (KDH).

Prečo mesto ešte pod vaším vedením súhlasilo v novembri s vyplatením 13. platov, keď už v októbri bola na mesto uvalená exekúcia? Nebola to chyba, keď teraz v januári niet dosť peňazí na výplaty?

- Nemyslím si. S exekúciou sme ešte bojovali, dávali sme námietky, o ktorých bolo treba rozhodnúť. Vzhľadom na celý priebeh exekúcie sme očakávali dobrý výsledok, teda, že bude zrušená. Potom sa záhadne rozhodlo tak, ako sa rozhodlo. Problém sa ešte bude riešiť. V závere som ešte urobil kroky, dal som splnomocnenie právnym zástupcom. Čo sa týka 13. platov, toto bolo v súlade s kolektívnou zmluvou (prijatá ešte za čias Zdenka Trebuľu zo Smeru - pozn. red.), a na to boli prostriedky rezervované. Za posledné dva roky sme znížili stav pracovníkov magistrátu o 10 percent, hoci úloh pribúdalo. To bolo treba oceniť. V konečnom dôsledku na tom trvali odborári. Aj za cenu, že riziko tam bolo, sme súhlasili. Problém bol z našej strany včas avizovaný novému vedeniu, aj nový riaditeľ magistrátu o tom vedel, aj primátor Raši. Kroky, ktoré bolo treba urobiť, boli predpripravené, bolo len treba novým zastupiteľstvom schváliť kontokorentný úver z banky, a to mohli aj medzi sviatkami. A okolo výplat nemuselo byť toľko zbytočného vzruchu, lenže začali neskoro konať.

Naznačujete, že ide o úmyselnú negatívnu medializáciu?

- Odpoveď ponechám na vás. Ja som sa už k exekúcii vyjadril. Dva milióny eur, ktoré sme museli nahradiť, je slušný balík. A to nebolo spôsobené chybami nášho vedenia mesta.

Exekúcia z októbra je jedna vec, ale prečo sa vyčerpal rezervný fond, ktorý by sa teraz hodil?

- Bol zapracovaný do rozpočtu, dofinancovali sme školstvo a všade, kde boli výpadky. Bolo to legitímne navrhnuté a schválené zastupiteľstvom pri jednotlivých zmenách rozpočtu. Boli požiadavky, že pokiaľ ešte tie zdroje v rezervnom fonde sú, tak ich spotrebovať, aby sme výraznejšou mierou dopady krízy nepocítili. Neredukovali sme v priebehu dopravu ani osvetlenie, zeleň ani nič ostatné, čo mesto zabezpečuje. To sa dofinancovalo aj z prostriedkov rezervného fondu.

Ako môže nastať situácia, že mesto má problém s výplatami kvôli relatívne malej exekúcii vzhľadom na rozpočet mesta? Čo ak by sa vyskytla iná vážna nepredvídaná situácia? Z čoho by sa financovala? Nie je to absolútne nezodpovedné hospodárenie?

- Kríza a výpadok príjmov, ktoré sme museli v posledných minútach hasiť, boli spôsobené ako? Však odhady (vlády Roberta Fica zo Smeru - pozn. red.) do 12. júna boli úplne iné a po voľbách zrazu prišli korektúry, že výpadok daňových príjmov pre obce a mestá bol podstatne vyšší. Na to bolo treba reagovať. Kto robil takú "zodpovednú" politiku prvý polrok 2010? My sme to nezavinili. Museli sme v septembri a októbri na to reagovať.

Na ustanovujúcom rokovaní nového zastupiteľstva v decembri ste však pri odchode hovorili, v akej dobrej kondícii mesto odovzdávate napriek rokom krízy...

- My sme dlhovú zaťaženosť mesta nezvýšili. To je podstatné. Aj v ďalšom období sa s tým mesto bude musieť vyrovnávať. Priestor, aby to prípadne mesto riešilo cez nárast dlhu, tu je stále otvorený. Mesto som odovzdal v dobrej kondícii, čo potvrdzujú hodnotenia a analýzy. Ale to, že samosprávy sa boria s dopadmi krízy, je tiež fakt. Nedotýka sa to len Košíc, ale aj iných, a tí to riešili aj cez rast dlhov.

Akokoľvek to vzniklo, fakt je taký, že reálne vyše 400 ľudí nedostane svoje peniaze načas. Pre niektorých to môže byť existenčný problém. Nie je to hanba mesta?

- Existenčný problém to nemôže byť... Mohli to vyriešiť naši nástupcovia medzi sviatkami. Zastupiteľstvo mohlo byť zvolané, uznesenie o úvere prijaté. Rokovania s bankami sme už urobili my, stačilo to len oficiálne potvrdiť súhlasom zastupiteľstva.

Ak by k tomu aj došlo, je štandardné, že na bežný chod, teda aj výplaty zamestnancom, si mesto musí brať úver?

- Je to kontokorentný úver, ktorý sa čerpá len do výšky potreby a uhradí sa, keď zdroje prídu. Je to bežný spôsob, aj firmy financujú výpadok alebo časový nesúlad medzi úhradami, ktoré im prichádzajú, a výdavkami, ktoré majú.

Nedalo sa tomu predísť?

- Bolo to riešiteľné bez tejto bubliny, ktorá bola vyrobená.

Jana Ogurčáková
POZNÁMKA

Nezdravé Košice

Exšéf teplárne, viceprimátor Lazár vraj nenechal v TEKO novému vedeniu uhlie na zimu, Knapík zas Rašimu na magistráte a Takáčová Gajovi na Severe peniaze na výplaty. Trochu politické folklórne tanečky. A hľa, kúri sa. Vďaka tým novým, samozrejme. Aj decembrové výplaty v januári na magistráte budú (pred Vianocami mali 13. platy, tak aká dráma?).

Keď sme pri tom, kto čo po sebe nechal. Schuster nechal dvojmiliardové dlhy v korunách, stále ich všetci splácame. Trebuľa zas tikajúce súdne spory, nemilé zmluvy, zmenky (ak by za jednu nemusela tento rok radnica cvakať milión eur, mohol mať Raši na výplaty). A Knapík nechal napríklad málo hotovosti (mohol viac, nebyť nedávno zablokovaných 2 miliónov eur pre exekúciu za ďalšiu mínu z 90. rokov). Mimochodom, Fico nechal rekordnú sekeru a Raši neozdravené zdravotníctvo.

Trináste platy na magistráte. Pred voľbami hojno (hoci v súlade so schváleným rozpočtom a jeho novembrovou úpravou, za ktorú hlasoval i Mutafov, dnes šéf Rašiho kancelárie), a po voľbách ho.no... To od Knapíka nebolo pekné. Pokarhanie všetkým slovenským starostom, čo pred voľbami vyžmýkali obecné kasy i rezervné fondy! Chudák Raši teraz vraj musí brať úver, čo je po 3 týždňoch vo funkcii neveselé, bárs aj vo volebnom programe s využitím "voľného úverového rámca" mesta rátal. Pozor, ide šetriť smerácky primátor...

No už vážne. Neuveriteľné, že také mesto fňuká, že nenaškrabe nejakých možno 500-tisíc eur na mzdy, nuž treba úver na bežné výdavky! Pri mestskom rozpočte 140 miliónov eur by Košičanov asi malo aj vydesiť, že stačí, aby vypadli pre mesto ako Košice "trápne" 2 milióny eur, a už sa celý magistrát trasie o svoj život.

Tento dnešný kontext len na červeno vymaľúva absurdnosť tradičného košického úkazu, že 8 miliónov eur ročne ide len na základný chod 22 mestských častí s 22 starostami, 22 kontrolórmi, 307 miestnymi poslancami a 400 pracovníkmi úradov mestských častí. Pritom ďalšími 8 miliónmi eur ročne "živia" Košičania primátora, 50 mestských poslancov a magistrát s asi 400 zamestnancami. Zarážajúce sú tiež nelogické a nehorázne platy a odmeny niektorých starostov mestských častí. A priam šokujúce je, že trebárs Kodaň s 530-tisíc obyvateľmi má iba 55 komunálnych poslancov, a 235-tisícové Košice 357 poslancov, ešte v roku 2006 ich bolo dokonca 494. Knapík a spol. s tým viac nepohli.

Raši and company sľubujú ozdravenie mesta a racionalizáciu, ale... "Nechcem znížiť počet mestských častí," vyhlásil pred voľbami. Tak veru, Košice neozdraví. Pritom ako poslanec národnej rady môže sám priamo spolurozhodovať o zmene zákona, čo je asi jediná reálna možnosť košickú samosprávu v rámci komunálnej reformy prekopať a zlacniť. Všetko ostatné je len populistická kozmetika.

Ak teraz mesto už nemá ani na výplaty a chce to hasiť úverom, možno nabudúce vyhlásia na decembrové mzdy a trináste platy úradníkov verejnú zbierku medzi Košičanmi. Úver na výplaty vie podpísať hocijaký "béčkový" starosta, azda aj, s prepáčením, ten z Richnavy. Ale konečne poriadne osekať nenažraného 22-hlavého košického draka a sťať mu hladné krky, to chce primátora, poslancov a politikov, nepoviazaných straníckymi šnúrkami kvôli teplým trafikám či komunálnym kšeftíkom... Takže 4 roky zase nič, či?

Jaroslav Vrábeľ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hygge ako životný štýl
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 2. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 5. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 6. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 8. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 9. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 10. Budovanie zelenej značky
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 909
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 242
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 092
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 583
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 229
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 913
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 492
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 363
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 236
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 6 627
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Pribudla stovka obetí, vakcínu dostalo 5 743 ľudí.

53m
Priebežné výsledky plošného testovania.

K horším sa ešte môže prehupnúť Prešov a Spišská Nová ves.

45m
Šačianska nemocnica.

Kedy mali vakcínu dostať, už nevysvetlili.

11 h
Očkovacie centrum v košickej nemocnici.

Nemocnica: Nemôžeme ovplyvniť, kedy ľudia prídu.

11 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie.

5 h

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.

Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Od dnes platia prísnejšie pravidlá.

15 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop