Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Košický milovník cestovania Pavol Duchyňa sa vrátil z Vietnamu

Vietnam je krajina s unikátnou kultúrou starou viac ako 4000 rokov, so strhujúcou minulosťou a dramatickou prítomnosťou.

Pavla Duchyňu (vpravo) vzal do svojej rodnej krajiny liečiteľ Van Ty (vľavo).Pavla Duchyňu (vpravo) vzal do svojej rodnej krajiny liečiteľ Van Ty (vľavo). (Zdroj: archív P.D.)

Pre cestovateľov patrí k najkrajším a najzaujímavejším miestam Ázie. Mnohí ho prirovnávajú k Thajsku, hovorí sa však, že krajina je oveľa autentickejšia, pretože ju ešte natoľko neovládol turizmus. Svojou inakosťou zlákal Vietanm aj košického fotografa a cestovateľa Pavla Duchyňu. Po nedávnom návrate ho považuje za jednu z fotograficky najzaujímavejších krajín sveta.

Vietnamská socialistická republika vznikla v roku 1976 spojením Vietnamskej demokratickej republiky (Severný Vietnam) a Republiky Vietnam (Južný Vietnam). Hlavným mestom je Hanoj, krajina má takmer 82,7 milióna obyvateľov. V politickej oblasti sa tu stále uplatňuje systém vedúcej úlohy komunistickej strany.
Hoci jej ekonomika patrí k rýchlo rastúcim, stále je ešte pomerne zaostalou poľnohospodárkou krajinou. Poľnohospodárstvo má v národnom hospodárstve významnú úlohu - krajina patrí k popredným svetovým vývozcom ryže, kávy, korenia a orechov kešu. Na pestovanie ryže je krajina obzvlášť vhodná. V delte rieky Mekong sa darí za sezónu vypestovať až tri úrody ryže i kávy.

K bohatej histórii krajiny patria aj kruté vojny. Najznámejšou je asi takzvaná americká vojna (1965-1973). Jej pamätníci neustále prízvukujú a pripomínajú, že si ju odniesli hlavne civilisti a chápu to ako varovanie pre ostatné generácie. "Sú však aj veľmi hrdí, že ju vyhrali a že ich Amerika nedobyla. Z veteránov cítiť spokojnosť i hrdosť, že ich kapitalistický svet nezlomil," hovorí P. Duchyňa. Hrôzy vojny pripomína múzeum vojny, ktoré deklaruje všetko, čo toto krviprelievanie spôsobilo.

Cestovateľ P. Duchyňa vyráža do zaujímavých krajín už viac ako 10 rokov. Necestuje však cez agentúry, nepatrí ani k tým, ktorí si cesty dlho dopredu pripravujú. "Idem vždy tam, kam ma moji známi - cudzinci žijúci na Slovensku - vezmú, alebo kde ma čakajú nejakí domáci. Tí mi krajinu za pár týždňov predstavia tak, ako by som ju ako turista nikdy nespoznal." Tentoraz ho na cesty vzal na Slovensku žijúci vietnamský liečiteľ Van Ti, ktorého rodina žije na vidieku - 40 kilometrov od hlavného mesta Hanoj.

"Docestoval som tam akurát tak, že som 10. 10. 2010 stihol posledný deň osláv tisíceho výročia Hanoja. Bola to veľkolepá komunistická párty, na ktorej nechýbali červené šatky a šťastné úsmevy všetkých naokolo. Na chvíľu som sa cítil, akoby som mal opäť 14 a pioniersku šatku okolo krku. Je to zaujímavé, pretože na každom rohu narazíte na políciu a povedať slobodne svoj názor nie je ani mysliteľné, no ľudia tam vyzerajú šťastní. Žijú pokope a sú vďační za každý deň, ktorý môžu prežiť. Pritom ich život je skutočne veľmi ťažký."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Pracujú sedem dní v týždni

Vidiečania pracujú 7 dní od rána do večera na ryžových poliach. "Deň začínajú ráno o piatej cvičením, ktoré ich má naštartovať do nového dňa. Potom po bohatých raňajkách až do obeda pracujú na poli. Nasleduje štvorhodinová prestávka, počas ktorej obedujú, spia, alebo inak oddychujú, aby načerpali silu na ďalšie hodiny práce. Domov sa vracajú až po zotmení." Hoci je krajina z pohľadu bežného Európana pomerne zaostalá, na rozdiel od mnohých iných je v nej vysoká miera gramotnosti - takmer 94 percent. "Deti chodia povinne do školy. Ráno si oblečú uniformu, nasadnú na bicykel a odchádzajú. Deti v meste po odchode z domu nosia aj rúško. Na vidieku to vidieť zriedka."

Veľa ľudí sa pre ťažký život na vidieku sťahuje do mesta. Život tam je o čosi jednoduchší. P. Duchyňa strávil pár dní aj v Hanoji. "Je to mimoriadne preľudnené mesto. Takmer každý tam nosí rúško kvôli smogu, ktorý je okrem iného dôsledkom zlého stavu motoriek. Tak ako je Holandsko krajinou bicyklov, tak je Vietnam krajinou motoriek. Nikto tu však nedbá na ich stav. Všeobecne sa o ekológiu ľudia veľmi nezaujímajú." Kto chce navštíviť Hanoj, mal by sa pripraviť na veľký hluk i nie práve najlepšiu hygienu. "Keďže vo Vietname je veľmi vlhké podnebie, všade - v domoch, reštauráciách, obchodoch - sú ventilátory. Ak sa ich hluk zmieša s hlukom, ktorý vyrábajú večne trúbiaci motoristi, dá to naozaj zabrať. Popravde, po dvoch dňoch v meste som sa už nesmierne tešil na dedinu."

Skryť Vypnúť reklamu

Obľúbené drožky

Pre úplnosť však treba povedať, že Hanoj nie je len hlučným mestom, ale aj miestom, ktoré vás prekvapí svojím neobyčajným až francúzskym šarmom. Nie bez príčiny sa pýši prívlastkom Paríž Východu. Na návštevníkov čaká spleť malých uličiek s pravou ázijskou atmosférou plných obchodíkov s najrozličnejším tovarom či naozaj chutné pivo v nespočetnom množstve barov a krčmičiek, z ktorých mnohé sú umiestnené na strechách budov. "Ak majú reštaurácie terasy, sú na nich malé stoly a stoličky, aké mávame my v škôlkach - čím sa snažia ušetriť priestor, ktorého je tam zúfalo málo. Kúpiť tam nehnuteľnosť je veľký problém. Pre vysoký dopyt a nízku ponuku sú tam ceny nehnuteľností veľmi vysoké."

Obyvatelia Vietnamu sa prepravujú prevažne motorkami. "Pozorovať ich ako uháňajú pomedzi predavačky melónov s typickými kužeľovitými klobúkmi naozaj vyráža dych." Ak sa potrebujete prepraviť z mesta do mesta, môžete využiť autobusy. "Zastávku by ste tam ale hľadali zbytočne. Keď sme šli z dediny do mesta, postavili sme sa na most a stopovali. Ak bol autobus plný, museli sme čakať na ďalší. A vidieť tu osobné auto je naozaj veľmi zriedkavé." V meste je obľúbeným spôsobom prepravy (najmä turistov) drožka poháňaná bicyklom. Z tej si môžete centrum mesta prezrieť pohodlnejšie ako po svojich. Ak idete peši, môžete byť chvíľu zneistení tým, či vás niektorý z tých uháňajúcich motorkárov nezvalcuje. Po čase si však zvyknete, že sa netreba obzerať doprava ani doľava, ale skrátka iba ísť a spoliehať sa na to, že sa vám motorky jednoducho vyhnú. Ulice sú navyše preplené ľuďmi - usmievavými, rozprávajúcimi a zabávajúcimi sa. Je zaujímavé, čo všetko sú schopní robiť na ulici - neraz si tu dokonca umývajú vlasy!

Hoci krajina sa snaží o vývoj a napredovanie, aj v pre nich moderných časoch si ľudia uchovávajú hlboko zakorenený rešpekt k rodine. V obyvateľoch má silné korene veta: "Typický Vietnamec potrebuje mať rodinu, ryžu a motorku." Rodiny žijú viacgeneračne. "Domy však nie sú široké a dlhé, ale úzke a vysoké. Nie je ničím nezvyčajným, že dom má štyri poschodia. Všetci pritom obedujú spoločne. Zaujímavosťou je, že jedna žena vždy sedí s mužmi pri stole a ostatné obsluhujú. Na druhý deň sa ženy vystriedajú."

Skryť Vypnúť reklamu

Kuchyňa je mixom

Ich kuchyňa je rôznorodá a zvyčajne veľmi chutná. Je mixom vietnamských, čínskych a francúzskych tradícií. Základom jedál sú ryža, rezance a ryby. Tradičné raňajky vypĺňa rezancová polievka známa pod názvom pho. Je to ich klasická polievka s na tenko pokrájaným mäsom a ryžovými rezancami. Ďalšou špecialitou miestnej kuchyne je Banh chung (ryža, bravčové a cibuľa zavinutá do zelených listov sa varí celých 48 hodín, aby sa nakoniec podávala za studena). Vo všetkých kútoch krajiny sú ako príloha rozšírene bagety podobajúce sa tým francúzskym. Jedlá by neboli kompletné bez nuoc mam (rybacia omáčka) alebo mam tom (krevetia omáčka). Medzi miestne nápoje patrí zelený čaj, káva, pivo Bai hoi, ktoré kúpite v pouličných stánkoch Hanoja. Je nielen lacné, ale neobsahuje žiadne umelé prísady.

Za ochutnanie stojí aj ryžové víno. "Pre našinca je zaujímavé aj to, ako stolujú. Jedia, samozrejme, paličkami, no všetci jedia zo všetkých mís. Nie je ničím mimoriadnym, ak si niekto naberie z vášho taniera. Zaujímavosťou tiež je, že ryža sa je až na konci. Ich kuchyňa je však veľmi zdravá - obsahuje veľa plodov mora a zeleniny. Na záver sme vždy jedli ovocie - kaktus, ananás alebo grapefruit. Vtedy som pochopil, prečo si chlapi nechávajú dlhý necht na palci - lúpu ním ovocie." P. Duchyňu príjemne prekvapila kultúra stolovania. "Tým, že sa je paličkami, sedia Vietnamci za stolom podstatne dlhšie ako my a jedia omnoho menšie sústa. Vďaka spôsobu stravovania však takmer vôbec nenosia okuliare a pôsobia veľmi zdravo."

Poslednou zastávkou putovania Košičana po Vietname bolo jedno z najvyhľadávanejších miest - Dračia zátoka. Tá postúpila aj do užšieho finále o nových sedem divov prírody. Dvetisíc vápencových skál vystupujúcich z mora môžete obdivovať počas plavby na drevených lodiach alebo typických džunkách. Mnohé dosahujú výšku až 200 metrov. "Vietnamci veria, že skaly do mora nahádzala rodina drakov ako ochranu vietnamského ľudu pred útokom nepriateľského vojska. Samotný názov Halong Bay znamená zosadajúci alebo zlietajúci drak."

Väčšina skalnatých ostrovov v zátoke je neobývaná. Niektoré sú na to príliš malé, ale väčšou prekážkou sú strmé brehy. Preto na zalesnených skalách žije veľa opíc, ktoré je možné uvidieť z člnov a kajakov, ak sa priblížite celkom k strmým stenám. Na väčších ostrovoch ležia však medzi sviežozelenými kopcami roľnícke dedinky, kde farmári ešte aj teraz orú na ryžových poliach pomocou volského záprahu. "Spoznať túto krajinu bolo pre mňa nesmierne obohacujúce," dodal P. Duchyňa.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 2. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 5. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 10. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 1. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 2. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 3. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 4. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 5. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 6. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 7. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 079
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 7 046
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 261
 4. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 178
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 963
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 604
 7. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 241
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 451
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 138
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 635

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: AD: "Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fi Pfizer, Johnson a iné" (25.9.))
 2. Martin Greguš: GDPR akadémia pre laika - každý deň tento týždeň jeden krok. Dnes: Postup zavádzania a nevyhnutné dokumenty pre súlad s Nariadením GDPR
 3. Věra Tepličková: Zatiaľ môžem písať lebo chválim
 4. Marián Lukáč: Blog č. 38- Kvalita života
 5. Jozef Javurek: Rajecké Teplice
 6. Tupou Ceruzou: Dr. Bukovský
 7. Jana Hanuliaková: Kde sa prosím stratil PROGRES na Slovensku?
 8. Ján Škerko: Aby sme ich vystríhali pred zlyhaniami. Veríte Ficovi?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 368
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 13 958
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 9 232
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 411
 5. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 5 809
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 655
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 960
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 481
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vedia koho vypočuť, ale nedá sa to.


4 h

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: AD: "Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fi Pfizer, Johnson a iné" (25.9.))
 2. Martin Greguš: GDPR akadémia pre laika - každý deň tento týždeň jeden krok. Dnes: Postup zavádzania a nevyhnutné dokumenty pre súlad s Nariadením GDPR
 3. Věra Tepličková: Zatiaľ môžem písať lebo chválim
 4. Marián Lukáč: Blog č. 38- Kvalita života
 5. Jozef Javurek: Rajecké Teplice
 6. Tupou Ceruzou: Dr. Bukovský
 7. Jana Hanuliaková: Kde sa prosím stratil PROGRES na Slovensku?
 8. Ján Škerko: Aby sme ich vystríhali pred zlyhaniami. Veríte Ficovi?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 368
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 13 958
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 9 232
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 411
 5. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 5 809
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 655
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 960
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 481
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu