Dnes ho poznáme ako zábavnú pyrotechniku, bez ktorej sa neobíde vítanie ani jedného nového roka. V Košicich bol novoročný ohňostroj veľkolepý. Po prvý raz mohli obyvatelia metropoly východu vidieť efekty v podobe ohnivého dažďa či svetelných fontán tryskajúcich pri sochách súsošia Immaculata. Ohňové šou už vyše 10 rokov pripravujú chlapi zo spoločnosti Pyrotechnics Activities.
Aby svoj posledný výtvor poňali vo veľkom štýle, prichystali vyše 1 300 svetelných, zvukových a iných pyrotechnických efektov. Na Hlavnej ulici tak "vybuchlo" približne 450 kg výbušných zmesí. To všetko vhodne dopĺňali svižné tóny britskej popovej hudobníčky, huslistky Vanessy Mae. Celé ohnivé "inferno" stálo približne 3 330 eur, ktoré však dodávateľ ohňostroja zaplatil z vlastného vrecka, košický magistrát to teda nestálo ani, ľudovo povedané, deravý groš.
"Na trhu sme už 15 rokov, na začiatku sme sa volali PYRA, ale neskôr sme sa museli premenovať," spomína Vladimír Haviar, majiteľ a konateľ pyrotechnickej firmy. "Jedna bola v Bratislave, druhá v Košiciach, úzko sme spolupracovali. Keďže Bratislavčania mali názov zaregistrovaný skôr, museli sme zmeniť názov. Zaoberáme sa predovšetkým ohňostrojmi, ale aj pyrotechnickými či geologickými prieskumami. Prípadne vyhľadávaním kovových či nekovových predmetov pod povrchom zeme. Napríklad aj v kostolných kryptách. Máme zatiaľ veľmi dobré výsledky, lebo technika, akú máme, sa nikde inde na Slovensku nenachádza. Sú to špeciálne sondy, georadary, detektory kovov a podobne."
Čo sa týka ohňostrojov, počas fungovania spoločnosti Pyrotechnics Activities ich už urobili veľa. Doba pokročila, vývoj ide dopredu aj v pyrotechnike, preto sa podľa V. Haviara nedajú ich začiatky s dneškom ani porovnať. "Kedysi bolo treba každú jednu guľu potrebnú na ohňostroj samostatne nabiť, zabaliť, prepojiť so zápalnicou. To bolo hrozne manuálne zložité a ťažké, dochádzalo aj k mnohým úrazom."
Doposiaľ najväčší ohňostroj pripravili pre U. S. Steel Košice pri príležitosti súťaže Talent Night. Stál naozaj za to a v tej dobe si Bratislava či iné veľké mestá nemohli taký ohňostroj ani dovoliť. Obsluhovalo ho vtedy asi 15 až 20 špeciálne vyškolených pyrotechnikov, odpaľovačov. "Pôvodne to mala robiť americká spoločnosť Zambelli, najväčšia v USA, a dá sa povedať, že i vo svete, ktorá sa takými aktivitami zaoberá. My sme to mali pôvodne iba zastrešiť, avšak nakoniec vedenie U. S. Steel upustilo od toho, aby to robila Zambelli a ohňostroj bol v našej réžii. Bolo tam odpálených okolo 4 000 rôznych pyrotechnických efektov, čo sa dá považovať za viac ako stredoeurópsky priemer. Pritom cena ohňostroja sa pohybuje okolo 10 000 eur."
Úplne prvé ohňostroje sa s dnešnými nedajú porovnať. Neboli také pekne farebné, chýbala koncepcia, boli jednotvárne, pyrotechnickým výrobkom chýbala kvalita. "Strieľali sa obyčajnými svetlicami a bolo tam viac dymu ako farebnosti. Nejestvovali vejárovité či takzvané zetkové efekty, nuž naozaj to nebolo nič moc. Taký ohňostroj, aký sme pripravili pre Košičanov, by sa za vtedajších podmienok nedal urobiť. Predtým trvala príprava piatim, šiestim ľuďom niekoľko dní, teraz dokážeme traja urobiť ohňostroj za jeden deň."
Košický ohňostroj začali chystať na Hlavnej ulici 31. decembra, približne o 14.00 hod. Samozrejme, už predtým musela byť celá plocha medzi budovou Štátneho divadla a súsoším Immaculata z bezpečnostných dôvodov ohradená bariérami. V sídle firmy Pyrotechnics Activities naložili do prepraviek desiatky papierových trubíc s rôznymi priemermi, plných výbušných zmesí. Ako nám povedal jeden z pyrotechnikov, na miesto, odkiaľ mali vylietať k oblohe, ich vždy ukladajú v prepravkách, tie ale niekedy musia zabezpečiť proti pohybu kovovými tyčami. Každý rok menia i scenáre ohňostrojov, chcú totiž, aby bol každý ďalší niečím originálny a výnimočný. Na samom začiatku je jeden či viac obyčajných hárkov papiera, na ktorý ohňostrojcovia presne rozpíšu scenár ohňového divadla. Krok za krokom, na stotiny sekúnd. Takto podrobne museli rozpísať aj košický ohňostroj, ktorý trval 4 minúty a 15 sekúnd. Potom prídu na rad malé kovové kufríky. Ukrývajú špičkovú techniku, do ktorej odborníci naprogramujú celý proces. Jeden z nich dokonca funguje na podobnej báze ako povestný kufrík amerických prezidentov, ktorými dokážu rozpútať jadrovú vojnu. V schránke sa nachádza mechanizmus, dá sa spustiť a môže fungovať, len ak sa odomkne špeciálnym kľúčom.
"Sú to vlastne odpaľovacie moduly, ktorými na pľaci ovládame celý ohňostroj," doplnil V. Haviar, mimochodom bývalý profesionálny pyrotechnik, ktorý sa venoval nástražným výbušným systémom. "Keby sa k tomu s kľúčom dostala nepovolaná osoba, nemôže nič urobiť dovtedy, kým modul neodomkne. Je to vlastne centrálny počítač prepojený s anténami, tie odovzdávajú signál z centrálneho modulu ostatným. Napríklad, že v tej a tej stotine sekundy majú byť odpálené gule do výšky 90 metrov. Máme to poistené aj proti, takpovediac ohňostrojovým hackerom, ktorí by sa eventuálne mohli nabúrať do našej siete. Našťastie, nám sa doposiaľ nič také nestalo."
Tiež nedošlo k žiadnemu úrazu. "Ale to len preto, lebo máme k pyrotechnike rešpekt. Vyskytli sa malé popáleniny rúk, ale chvalabohu, to bolo zatiaľ čo sa týka zranení všetko" siahol V. Haviar do pamäti. "Pred 13 rokmi v Prešove, keď sa to ešte robilo svetlicami, začalo od jednej čosi tlieť a museli zasahovať hasiči. V Košiciach zas počas jedného ohňostraja spanikárila jedna žena, ktorej sa zdalo, že zvyšky pyrotechniky jej spadli do vlasov. Kričala, že jej horia...." Všetky pyrotechnické zlože sú však urobené tak, že kým dopadnú na zem, zhoria. Ono sa síce na prvý pohľad zdá, že to ešte stále horí, ale nie je to pravda, už je to neškodné. Viac škody dokážu narobiť na Hlavnej cez Silvestra ľudia, ktorí odpaľujú zábavnú pyrotechniku na chodníku a tá lieta kade-tade. Nehovoriac o tom, že sa im v tej chvíli ešte tmolia popod nohy deti.
Na margo košických ohňostrojov V. Haviar podotkol, že by určite mali byť zo strany objednávateľa, teda mesta Košice, lepšie zabezpečené. Vraj by tam nemali byť iba drevené policajné zátarasy, ale bolo by treba priviezť kontajnery s pieskom, ktorý by slúžil na elemináciu prípadných škôd. Pyrotechnik tvrdí, že na ohňostroj treba dať radšej viac peňazí, z ktorých by podstatná časť šla na bezpečnostné opatrenia.
Keďže doba pokročila a vývoj zábavnej pyrotechniky pokračuje doslova raketovým tempom, V. Haviar naberá skúsenosti aj v zahraničí. Úzko spolupracuje s istou českou firmou, ale bol prizvaný aj k organizovaniu ohňostrojov na Floride či v New Yorku v USA, do Rakúska. Na vlastné oči videl ohňostroje pri Eiffelovej veži v Paríži, austrálskom Sydney alebo v Saudskej Arábii.
"Samozrejme, že sme si odtiaľ priniesli nejaké nápady, lebo každá firma má špecifické veci, iné odpaľovacie či technické zariadenia. Istá česká firma napríklad vystavovala vo Frankfurte nad Mohanom odpaľovacie zariadenie. Kým prišiel ten Čech, čo to vystavoval, ale ešte nemal na to certifikát domov, celý zhrozený mi volal, že mu tú techniku odpozorovali, skopírovali a začali vyrábať Číňania." Už si to stihli dať aj schváliť, teraz zariadenie vyrábajú a predávajú vo veľkom. "Musím však povedať jedno. Všetky zahraničné ohňostroje ma šokovali a stále šokujú. Sú fantastické, no je to predovšetkým vec peňazí. Keď niekto povie, že chce ohňostroj za 500 eur, neoplatí sa to. Podľa môjho názoru bude na Slovensku ešte dlho trvať obdobie, keď ľudia do ohňostrojov nebudú dávať veľké peniaze."
Napriek tomu tvrdí V. Haviar jedno. A síce, že aj na Slovensku sú "zábavní pyrotechnici", ktorí dokážu pripraviť také isté ohňostroje, ba ešte i lepšie, ako ich zahraniční kolegovia. Prirovnal to k slovenským lekárom. Takmer všetci sú na rovnakej, ba aj lepšej vedomostnej úrovni ako zahraniční. Nemajú však k dispozícii takú pokročilú techniku, akou disponujú napríklad v USA, Nemecku a iných krajinách. Preto ani slovenskí pyrotechnici svoje vedomosti nemôžu uplatniť na takej úrovni, na akú v skutočnosti majú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári