Mlynský náhon odjakživa lákal korčuliarov jednak preto, že ho mnohí majú pod oknami, ale aj preto, že je to zadarmo. Túto sezónu im však veľmi nepraje. Chýba súvislá vrstva ľadu.
KOŠICE. Kritika padá na hlavu Správy mestskej zelene, ktorá má náhon v starostlivosti. "Doteraz každú zimu sa tu dalo korčuľovať a využívali to najmä deti z blízkeho okolia. Stred toku nie je zamrznutý. Zistil som, že pri hati je nastavená nízka hladina vody. Z toho dôvodu v strede prúdi tak rýchlo, že nestíha zamrznúť. Problém by nebol, keby sa zdvihla o pol metra. Čudujem sa, že sa niektoré zvedavé decká ešte nevykúpali. Na vplyvy kolísania hladiny si sťažujú aj bývajúci na Ťahanovských riadkoch. Praskajú im múry domov a vlhnú pivnice," upozornil nás na problém obyvateľ Milan z Alešovho nábrežia.
Na nebezpečenstvo upozorňujú tabule o zákaze vstupu na vodnú plochu. Zákaz však mnohí nerešpektujú, čím riskujú úraz, ale aj život. Keď ho porušujú, je to na vlastnú zodpovednosť.
Chýbajú tuhé mrazy
"Podľa našich dlhoročných poznatkov a skúseností z prevádzkovania, vodná hladina zostáva zamrznutá pri dlhodobejšom poklese a udržiavaní nočných teplôt pod mínus 12 stupňov Celzia a viac a denné teploty musia byť minimálne - 6 stupňov C a viac. Pretože v predchádzajúcom období došlo k podceneniu hrúbky ľadu a následnému prelomeniu, znížili sme hladinu vody tak, aby aj v prípade prelomenia nebola hĺbka vody nebezpečná a neohrozovala život. Vzhľadom na predpovede počasia a očakávané oteplenie je mimoriadne nebezpečné korčuľovať sa," vysvetlil dôvody nízkej hladiny Vladimír Pichonský z technického úseku Správy mestskej zelene.
Problémy s prevádzkou Mlynského náhonu spôsobuje malý spád v pozdĺžnom profile koryta a jeho zaústenie do odvodňovacích potrubí pri kruhovom objazde ulíc Masarykova - Štefánikova. Ako podotkol, SMsZ neovplyvňuje výšku hladiny vody v koryte ani v lete svojvoľne. Tá závisí od napúšťacieho zariadenia pri malej vodnej elektrárni v Ťahanovciach, kde je umiestnený zákalomer. Ten v prípade prítoku kalnej vody z Hornádu automaticky uzavrie napúšťací ventil. Pri dlhšie trvajúcom zákale dochádza k poklesu hladiny a tým k jej kolísaniu.
Potrebujú peniaze na revitalizáciu
Podľa technika s malým spádom súvisí aj pomalý prietok vody, čo v letnom období vytvára vhodné podmienky na prehrievanie vody, zhoršený kyslíkový režim, zhoršené fyzikálne vlastnosti vody, vytváranie vodných rias a vodného kvetu. Následne dochádza k zahrievaniu vody s charakteristickým nepríjemným zápachom.
Správca toku ponúka iba jediné riešenie ako odstrániť daný stav. Aby sa stal z Mlynského náhonu funkčný mestotvorný prvok, nutná je revitalizácia celého úseku. "Naša organizácia prerokovala s odborne spôsobilou organizáciou možnosť vypracovania investičného zámeru na úpravu koryta tak, aby sa zrýchlil prietok vody a jej okysličovanie. Vypracovanie zámeru, prípadne projektovej štúdie závisí od finančných možností mesta," uviedol V. Pichonský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári