KOŠICE. Dominantnú prevahu v rámci prezentácie svojej tvorby majú v rámci aktuálnych výstav jednoznačne Košičania.
Inšpiráciami z jaskýň láka do Múzea Vojtecha Löfflera verejnosť Zbigniew Nišponský-Gut. Ako vášnivý speleológ nachádza inšpirácie k svojej tvorbe aj pod zemou. Venuje sa najmä keramickej plastike a reliéfom a jeho plastika Tisovské fujary a bronzová Madona boli ocenené Slovenskou a Českou speleologickou spoločnosťou v súťaži o umelecké stvárnenie jaskýň v roku 2010. Výstavu môžete navštíviť do konca januára.
Úvod k veľkolepej prezentácii
V rovnakom múzeu prezentuje v týchto dňoch svoju tvorbu aj Košičan Tibor Gáll. Výstava jeho diel s názvom Intermezzá potrvá do 30. januára. "Pre aktuálnu výstavu vybral autor diela, ktoré vytvoril v rokoch 1999 až 2007 a dve solitérne diela z rokov 1969 a 1975. Sám ich charakterizuje ako úlety, ktoré vytvoril mimo svojho výtvarného programu. Z toho, aj v súlade s jeho vrúcnym vzťahom k hudbe, pochádza aj názov výstavy Intermezzá. My ich radšej nazvime 'drobnosti' majstra," vraví kurátorka výstavy Mária Kostičová. Podľa jej slov ponúka výstava napriek väčšiemu časovému rozpätiu názorovo vyhranenú kvalitnú kolekciu diel, nesúcu charakteristické rysy autorovej tvorby. Výstava je zároveň akýmsi úvodom k pripravovanej výstave k životnému jubileu T. Gálla, ktorú pripravuje Východoslovenská galéria na začiatok roka 2011.
Vyhrotené vzťahy aj oslava úspechu
V Kulturparku môžu nájsť návštevníci až do 23. januára výstavu Kassapoint. Je akousi reakciou na vyhrotené slovensko-maďarské vzťahy v súvislosti s maďarským zákonom o dvojitom občianstve a slovenským vlasteneckým zákonom. „Cítim sa byť súčasťou všetkých menšín na svete: náboženských, etnických či sexuálnych. Takže keď tento princíp aplikujeme na maďarsko-slovenskú otázku, vychádza z toho to, že v Maďarsku sa cítim ako slovenská menšina a na Slovensku ako Maďarka," vraví kurátorka výstavy Tamara Moyzes. Cieľom výstavy bolo podľa jej slov tematizovať otázku národnej identity v dnešnom globálnom svete a zároveň reagovať na historické a etnické špecifiká mesta Košice.
Do 14. januára môžu Košičania navštíviť tiež výstavu s názvom Naši najúspešnejší. V Galérii KOS prezentuje svoju tvorbu štvorica najúspešnejších výtvarníkov z košického regiónu, ktorí v posledných rokoch v rámci súťaží Košická paleta a Výtvarné spektrum obstáli na najvyšších priečkach. "Všetci štyria autori patria k najvýraznejším talentom mladej generácie a svojím výnimočným výtvarným prejavom sa dostali do povedomia milovníkom umenia," uviedol Andy Gore z Krajského osvetového strediska v Košiciach. Spomínanými umelcami sú Miroslava Rybárová, Dušan Scholtz, Adriana Andrejková Szekeressová a Kristína Záthureczká.
Výstavou umeleckých fotografií sa bude ešte najbližšie tri týždne prezentovať aj mladý umelec Daniel Čičvák. Nájdete ju v priestoroch Meeting Point Building na Mlynskej ulici. 33-ročný autor je rodák z Košíc, no dlhší čas pôsobil v Prahe. Aktuálna predajná výstava je v metropole východu jeho premiérová a predstavuje tri desiatky umeleckých fotografií. "Odmalička si ma podmanilo fotografické umenie, hoci som neskôr študoval figurálne maliarstvo. Fotím, pretože ma to baví. Mojím objektom sú prevažne mladí ľudia," naznačil D. Čičvák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári