Jej oficiálnym začiatkom je však vždy 6. január s trojkráľovým sviatkom, ktorý je štartérom najrušnejšieho spoločenského obdobia v roku - fašiangov.
So zreteľom na pohyblivý termín veľkonočných sviatkov nemajú fašiangy v jednotlivých rokoch čo do počtu dní rovnaké trvanie. Kým napríklad v roku 2008 boli fašiangy extrémne krátke - trvali iba do 6. februára a vlani do 17. februára, v tomto roku si môžu milovníci plesov, bálov, karnevalov a maškarád toto rušné veselé obdobie vychutnať naplno.
Fašiangy roku 2011 uzatvorí až 9. marec, na kedy pripadá Popolcová streda. V utorok pred týmto dňom fašiangy končia známym pochovávaním basy. V tomto desaťročí sú teda pred nami extra najdlhšie fašiangy aké sa už dávno nevyskytli. Ako je totiž známe, termín veľkonočných sviatkov je odvodený od prvého splnu mesiaca po jarnej rovnodennosti, ktorý bude 18. apríla - po ňom je prvou nedeľou a teda veľkonočnou 24. apríl.
Vo Viedni na plese aj havkovia
Vo viacerých stredoeurópskych štátoch je vrcholom fašiangovej spoločenskej sezóny noblesný ples v opere. Je dedičstvom po rakúsko-uhorskej monarchii, keď v cisárskej Viedni sa tradícia zrodila už v 19. storočí a v novom lesku ju tu obnovili v roku 1935. Po 2. svetovej vojne sa slávny ples v opere neuskutočnil iba raz, keď ho v roku 1991 vygumovala z kalendára prestížnych spoločenských udalostí vojna v Perzskom zálive. Aj keď má tento svetoznámy ples plesov prísne pravidlá, je prístupný novinkám – od roku 2007 sú na ňom vítané aj vodiace psy nevidiacich hostí a od roku 2008 je striktne nefajčiarsky. V tomto roku bude ples vo viedenskej Štátnej opere 3. marca. Prípravy naň však prebiehajú už niekoľko mesiacov - najmä úvodná ceremónia - valčík niekoľkých desiatok mladých plesových debutantiek v bielych róbach je pre najznámejších tanečných majstrov každoročne vecou prestíže. Kríza ovplyvňuje i účasť prominentov na plese (mnohí štátnici a verejní činitelia nechcú ľudí provokovať), pretože pred operou nechýbajú demonštranti, ktorí vyparádené celebrity často nemilosrdne vypískajú. Pozitívom plesu je, že každoročne je v programe i podpora charity.
Korzárske maškarády
V košickom fašiangovom spoločenskom kalendári má svoje pevné miesto už i Maškarný bál denníka Korzár, ktorý sa uskutoční 26. februára v Dome umenia.
Plesy v opere, gala a benefičné plesy, ktoré sú čo do etikety najnáročnejšie, si od účastníkov vyžadujú náležitú garderóbu. Dámy sa vyhnú kritike módnej polície ak zahviezdia veľkými večernými róbami, pre pánov je povinný frak prípadne smoking. V súčasnosti už síce nikto neomdlie, ak na ples nepríde dáma v sprievode matróny - gardedámy, z módy už väčšinou vyšli aj kedysi povinné tanečné poriadky. Keďže sú však veľké plesy vrcholnými spoločenskými udalosťami, ich hostia musia rešpektovať pravidlá bontónu. Galantnosť, sebakontrola v počte drinkov, gavalierske správanie sa pri tanci i mimo parketu sú piliermi správania sa veľkých dám a gentlemanov. Uvoľnenejšie správanie tolerujú rôzne maškarné bály a karnevaly. Tie bývajú aj bodkami fašiangov, ako o tom každoročne presviedčajú najslávnejšie karnevaly planéty v brazílskom Rio de Janeiro či v talianskych Benátkach.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári