Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Starosta košického Starého Mesta má vyšší plat ako premiérka

Platy niektorých košických starostov vyrážajú dych. Grega zo Starého Mesta s platom 4 063 eur dokonca tromfol aj premiérku.

Ľubomír Grega je košickým rekordérom, v základe má viac ako premiérka Iveta Radičová.Ľubomír Grega je košickým rekordérom, v základe má viac ako premiérka Iveta Radičová. (Zdroj: Judita Čermáková)KOŠICE. Platovým rekordérom Košíc sa stal po novembrových voľbách starosta mestskej časti Staré Mesto Ľubomír Grega.

Ten po posledných komunálnych voľbách, keď ho Staromešťania zvolili opätovne za starostu tejto mestskej časti, zarába suverénne najviac. Dostáva mesačne až 4 063 eur. Jeho mzdový základ je tak vyšší ako napríklad premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ), ktorej základný plat aj príplatkom za jej funkciu je zruba 3 758 eur. Tá tak má mať o 305 eur menej ako Grega.

"V čase šetrenia je takýto príjem starostu neadekvátny," kritizuje výkonný riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibor Košťál.

Žiga: Chudobní príbuzní

Politici majú na vec rozdielny pohľad. Podľa krajského šéfa Smeru Petra Žigu má pohľad na platy politikov vždy dve stránky.

„Akokoľvek to budete vysvetľovať, niekomu sa to bude zdať veľa, no možno v porovnaní so zahraničím sa naši politici môžu cítiť ako chudobní príbuzní. Ja sa na to pozerám pragmaticky, aspoň čo sa týka platov starostov. Sú to priamo volení zástupcovia ľudu. Keď s tým nebudú ľudia stotožnení, v najbližších voľbách ich nezvolia."

Plat rekordéra Gregu mu neprekáža. Argumentuje tým, že napriek jeho platu a odmenách, ktoré boli v minulosti medializované, ho ľudia s veľkým náskokom zvolili znova. Práve Smer zvýšenie platu Gregu podporil, Grega potom hlasoval v mestskom parlamente za návrhy Smeru.

Dečo: Nezdravý trend

Nový šéf Severu Marián Gaj (nezávislý) patrí k starostom, ktorí začínajú so základným platom. Plat starostu je podľa neho individuálnou otázkou.

„K iným mestským častiam sa nechcem vyjadrovať, pretože každá mestská časť hospodári s inými rozpočtami, má rôzne územie, kompetencie a zabezpečuje iné činnosti. Prínos starostu pre mestskú časť je potom iný."

Podľa mestského šéfa KDH Jána Deča by si mali situáciu uvedomiť poslanci, ktorí plat starostu schvaľujú. "Je to pritiahnuté za vlasy, vymklo sa to z rámca. Samozrejme, ak sa porovná zodpovednosť v kompetenciách premiérky a starostu jednej mestskej časti, ktorý má naozaj v mnohých oblastiach len minimálne kompetencie a mnohé ani nemá, tak je to nezdravý trend. Keď si zoberiete manažérov veľkých firiem a premiérkinu zodpovednosť za miliardové hodnoty, je to o niečom inom, chcelo by to systémové riešenie. Ak to porovnáme, tak to kričí."

Schvaľujú poslanci

Starostovia si výšku svojich platov neurčujú sami. Základný plat im vyplýva zo zákona a je súčinom priemernej mzdy za predchádzajúci rok (v roku 2009 išlo sumu vo výške 744,50 eura) a koeficientu, ktorý poslanci NR SR určili na základe počtu obyvateľov tej-ktorej obce.

Pre košické "veľké" mestské časti, teda pre obce s vyše 20-tisíc obyvateľmi, platí koeficient 3,21. Na základe tohto výpočtu je minimálny zákonný plat vo výške 2 390 eur. Ten môžu miestni poslanci potom navýšiť až na dvojnásobok, teda na sumu 4 780 eur.

Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť preto tvrdí, že práve poslanci by pri schvaľovaní starostovských platov mali mať dosť citu a zodpovednosti, ak ju už nemajú sami starostovia. "Aj voliči by mali vyjadriť svoj nesúhlas, ak sa im nepáči výška odmeny starostu. Občania by mali vytvárať tlak na samosprávu počas celého funkčného obdobia a nie čakať na ďalšie voľby."

Obrovské rozdiely

K suverénovi Gregovi sa ani zďaleka svojimi mzdami nepribližujú jeho kolegovia zo Severu, Západu, Dargovských hrdinov, Sídliska Ťahanovce.

Najbližšie k nemu je južanský starosta Jaroslav Hlinka, jeho plat je nižší o 478 eur. Poslanci mu odklepli 3 585 eur.

V prvej trojke s najvyššími starostovskými platmi sa umiestnili aj dve ženy - Anna Jenčová (HZDS-ĽS) z Jazera a Iveta Kijevská (SDKÚ-DS) z KVP. Obe zarábajú rovnako - 3 107 eur.

Starostovia ostatných veľkých mestských častí zarábajú len zákonné minimum, teda sumu 2 390 eur. Jenčová (HZDS-ĽS) však v minulom roku dostala k platu po voľbách ešte aj mimoriadne odmeny, ktoré ju vyniesli na trón najlepšie zarábajúceho starostu v Košiciach za rok 2010.

Tomčo (SaS): Stanoviť plat pevne

Vysoké platy však nemajú len starostovia "veľkých" mestských častí. Radia sa k nim aj šéfovia historických dedín, ktoré sú súčasťou mesta. Ich plat je rovnaký, niekde dokonca vyšší.

Azda najvypuklejším príkladom je starosta Košickej Novej Vsi Dušan Petrenka (Smer). Je šéfom mestskej časti, ktorá má okolo 2 500 obyvateľov, no jeho plat je len o 97 eur nižší, ako má napríklad starosta Terasy Rudolf Bauer (zarába 2 390 eur), ktorá má okolo 40-tisíc ľudí.

"Platy starostov pri nástupe do funkcie by podľa môjho názoru mali byť stanovené pevne, tabuľkovo a vopred, s možnosťou pridelenia odmeny poslancami do určitej miery po určitom čase zodpovedného výkonu funkcie, napríklad po 3 mesiacoch," skonštatoval poslanec Národnej rady Štefan Tomčo (SaS).

Poznámka

Som starosta, kto je viac!?

Ak dostanem párkrát do roka odmenu, zakaždým to vzbudí u Košičanov negatívny ohlas. Ako by mi nedopriali. Skúsime fintu. Radšej mi zvýšte plat raz, no o to fajnejšie a urobíme koniec tým závistlivým pohľadom. Aj to si mohli povedať zástupcovia ľudu v Starom Meste.

To, že (starosta) Grega zarába viac ako (premiérka) Radičová je nenormálne z dvoch dôvodov. Ako dlhoročnému členovi tzv. košickej pravice mu tento kráľovský plat až podozrivo doprajú smeráci. Tí mu pekný plat odobrili. Grega, na oplátku (a už menej podozrivo) hlasoval na prvom mestskom zastupiteľstve za návrhy koalície Smer-Most. Náhoda?

Druhým dôvodom je spomínaný rozdiel v pôsobnosti Gregu (starostu) a Radičovej (premiérky!). Hádam sa hlava Starého Mesta neurazí ak pripomenieme, že je len jedným z xyz starostov krajiny, ktorú riadi práve ona.
Prestížny časopis Glamour síce označil Radičovú spolu s ďalšími ocenenými vrcholovými političkami za najmocnejšie ženy sveta, no čo je to oproti Gregovi, ktorý velí jednej z ôsmich veľkých košických mestských častí!

Znížiť platy starostov je na prvý pohľad pekná myšlienka, no zrušiť strop ich odmeňovania je výrazne horší nápad. Bludný návrh z dielne SaS môžeme pripísať na konto ich nováčikovských omylov. Zábavné je, že aj niektorí samotní členovia strany to pokladajú za krok, či pokojne aj tri, vedľa. Zrušiť strop odmien by si totiž vyžadovalo, aby tvorba platu nebola ovplyvnená politickými dohodami.

No možno by stačila aj akási charakternosť volených zástupcov. Príklady z minulosti ale neraz ukázali, že na niečo také je neradno sa spoliehať.

Je len čerešničkou na torte, že najlepšie platenému starostovi sa novinári nevedia dovolať a neodpovedá ani na e-maily.

jog
Zmeny v platoch - návrhy a reakcie

Platy starostov sa zrejme od začiatku marca zmenia. V pléne Národnej rady je novela zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Predložili ju poslanci NR SR Szilárd Somogyi, Ľuboš Majer a Kamil Krnáč (všetci SaS). Chcú znížiť platy starostov o 10 %, zrušiť možnosť ukladania odmien, no naopak navrhujú, aby sa horný platový strop zrušil.

"Práve naopak, je potrebné stanoviť jasné stropy, keďže poslanci na lokálnej úrovni sa v mnohých prípadoch nesprávali zodpovedne," oponuje Košťál. Obecní poslanci nie sú podľa neho pripravení o výške platov rozhodovať podľa výkonu či výsledkov starostu, rozhoduje zväčša politická blízkosť.

Paradoxne, s rušením platových stropov nesúhlasí ani košický poslanec NR SR za SaS Tomčo. "Skúsenosti po posledných komunálnych voľbách ukázali, že strop pre odmeňovanie starostov je potrebné zachovať, ba dokonca znížiť."

"Keď zoberiete 10 percent Gregovi, stále je to kráľovský plat," hovorí o novele Dečo. "Nech niekto zarobí aj 20-tisíc eur, ale pokiaľ pracuje v súkromnej sfére, ktorú napríklad vlastní, a tam zarába alebo odmeňuje svojich manažérov, ale nie z verejných zdrojov. Novela nie je systémovým riešením."

Či sa novela schváli a v akom znení, uvidíme po februárovej schôdzi NR SR, keď je v programe.

jog, por
Platy košických starostov - top 10

1. Ľubomír Grega (Staré Mesto) 4 063 eur (navýšený o 70 %)

2. Jaroslav Hlinka (Juh) 3 585 eur (navýšený o 50 %)

3. Anna Jenčová (Sídlisko nad jazerom) 3 107 eur (navýšený o 30 %)

3. Iveta Kijevská (Sídlisko KVP) 3 107 eur (navýšený o 30 %)

4. František Krištof (Barca) 2 407 eur (navýšený o 34 %)

5. Jozef Andrejčák (Dargovských hrdinov) 2 390 eur (zákonné minimum)

5. Rudolf Bauer (Západ) 2 390 eur (zákonné minimum)

5. Marián Gaj (Sever) 2 390 eur (zákonné minimum)

6. Emil Petrvalský (Sídlisko Ťahanovce) 2 390 eur (zákonné minimum)

7. Vladimír Saxa (Krásna) 2 332 eur (nyvýšený o 30 %)

8. Dušan Petrenka (Košická Nová Ves) 2 293 eur (navýšený o 40 %)

9. Miloš Beca (Vyšné Opátske) 2 146 eur (navýšený o 31 %)

10. Dionýz Slepčík (Lunik IX) 1 936 eur (zákonné minimum)

por
Zaujímavosti

Paradoxne, plat starostu Gregu (exSDKÚ) vo výške 4 063 eur neprekáža smerákom. Tí v minulosti jeho plat kritizovali. Teraz jeho zvýšenie podporili, ten na ustanovujúcom mestskom zastupiteľstve na revanš podporil návrhy koalície Smer, Most-Híd.

Pre porovnanie, starostka bratislavského Starého Mesta Tatiana Rosová (SDKÚ) má mesačne 4 780 eur. Poberá aj poslanecký plat vo výške 2 670 eur.

Starosta tritisícovej Barce Krištof (2 407 eur) zarába viac ako starosta druhého najväčšieho sídliska na Slovensku - Terasy - Bauer (2 390 eur).

Na prvých troch priečkach sa umiestnili pokračujúci starostovia. Grega a Jenčová sú vo funkcii druhé volebné obdobie, rekordér Hlinka šieste.

Naopak, zákonné minimum majú starostovia, ktorí sú vo svojich funkciách len od novembrových komunálnych volieb. Výnimkou medzi nimi je len Iveta Kijevská (SDKÚ) z KVP, ktorá štartuje s navýšením o 30 percent - 3 107 eur.

jog, por

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 4. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 5. Home (ale aj) Office
 6. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 8. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 31 984
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 27 021
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 21 774
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 12 600
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 507
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 947
 7. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 10 690
 8. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 709
 9. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 681
 10. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 641
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Krompachoch zadržali hľadaného Afričana, ženu použil ako živý štít

Na muža z Ghany sú vydané dva európske zatýkacie rozkazy z Grécka.

Zadržaný Afričan.
Futbalisti MFK Ružomberok - ilustračná fotografia.

Podporujú ho Kanaďania a vyradil favorita. Hrá sa tam najlepší futbal pod Tatrami

Z piatej ligy chcú ísť vyššie. Najradšej až do tretej.

Futbalisti MFK Kežmarok.

Prešovský župan Milan Majerský mal nehodu na bicykli

Spadol v Stratenskom kaňone v okrese Rožňava.

Milan Majerský ako cyklista.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 131 nových prípadov, najviac opäť v Bratislave (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 6 677 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 39 obetí.

Testovanie na nový koronavírus.
Autorská strana Michaely Terenzani

Robte už niečo s tými migrantmi

Facebookové skupiny cudzincov žijúcich na Slovensku sú plné príbehov z oddelení cudzineckej polície.

Čakanie pre cudzineckou políciou vo Vajnoroch pri Bratislave.
Aneta Büdi sa stala riaditeľkou Asociácie profesionálnych hokejových klubov.
Primož Roglič s tímovými kolegami, ktorí ho utešujú.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop