A hoci všetkým patrí česť a sláva, tá najvýraznejšia dvom mužom, ktorých mená začínajú na písmeno E. Koncerty Erosa Ramazzottiho a Eltona Johna boli jednoznačne naj udalosťami, ktoré si nenechali ujsť tisíce východniarov.
Ramazzotti prekypoval energiou
Vystúpenie talianskeho speváka, textára a popovej legendy najskôr sprevádzal neľahký príchod, keď so svojim súkromným lietadlom musel kvôli zlému počasiu krúžiť nad Košicami o pár minút dlhšie, ako bolo v pláne. Nakoniec však bezpečne zosadol a 27. februára mohol odštartovať najlepšiu koncertnú šou roka 2010.
Spolu s ním pricestovalo na východ Slovenska aj šesť obrovských kontajnerov, ktoré tvorili základ jeho veľkolepej scény. V jednom z nich sa v úvode zviezol zhora k publiku, ktorému viac nebolo treba.
Fanynky sa nedali utíšiť, mávali vystrihnutými srdciami i transparentmi, a keď začal spievať, takmer omdlievali. Eros vypredal košickú Steel Arénu do posledného miestečka a predviedol nezabudnuteľnú energickú i emotívnu šou.
Elton John Košiciam žehnal
Aj koncert anglického speváka, klaviristu, skladateľa a nositeľa Radu britského impéria Sira Eltona Johna v Košiciach nadchol. Východniarom 22. júna ponúkol božský hlas, najväčšie hity, klavírnu virtuozitu a svoje srdce.
Šokujúce bolo, že sa už postarší pán počas 2,5-hodinového koncertu absolútne nespotil. Jeho kondícia bola závideniahodná. Počas šou skákal, tlieskal s fanúšikmi, vysadal na klavír a zoskakoval z neho. Parádnu šou nielen vyrobil, ale si ju sám aj užil.
Elton označil slovenskú publikum za neskutočné a na konci všetkým zaželal mier a prosperitu. Rozlúčil sa požehnaním. Do metropoly východu zavítala megahviezda so všetkým, čo k tomu patrí.
Zo šatne Steel Arény si totiž dal Sir Elton vyrobiť luxusný byt, v ktorom museli byť živé kvetiny presne podľa jeho predstáv. Napríklad ruže zostrihnuté na 112 mm, fikusy či palmy, ale aj drahé koberce a vzduch vychladený presne na 19 stupňov.
EHMK: Festival pouličného umenia a Afterphurikane
Druhý ročník Use the city u dilene EHMK ponúkol ochutnávku toho, ako by mohlo vyzerať mesto kultúry. Animovaná fasáda, Breakdance battle, Slam poetry, športová exhibícia korčuliarov, skejťákov a bicyklistov, koncerty v baroch v centre, hudba v električke, tanec s bagrom, divadlo na ulici.
Tak vyzeral päťdňový program mladého festivalu. Množstvo nadšených reakcií, a rovnaké množstvo typu „to je príliš alternatívne".
Afterphurikane v Kulturparku bol vrcholom augustového Leta v parku. Neudial sa na veľkom pódiu v „Steelke", poslucháči sa nerátali na tisícky. Boli však očarení starodávnym rómskym piesňam v novom spracovaní i novým piesňam, inšpirovaným rómskou hudbou. Znelo tango a zmes šialene dojemných piesní a neskutočnej radosti zo života. Koncert, ktorý dvíha zo stoličiek a doznieva veľmi dlho.
Bývalé kasárne na Kukučínovej – Kulturpark ponúkali počas Leta v parku aj ďalšie koncerty, divadelné vystúpenia, program pre deti, či plážový volejbal.
Lesk a bieda okolo Warhola
Najväčšou udalosťou, no zároveň aj najväčším škandálom roka v oblasti múzeí a galérií bola veľkolepá výstava Andy Warhol & Júlia vo Východoslovenskej galérii. Množstvo návštevníkov pritiahla aj vďaka skutočnosti, že popri dielach Andyho Warhola z Pittsburghu zdobilo steny galérie aj množstvo prázdnych rámov, v ktorých mali pôvodne byť nainštalované obrazy z Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.
Ale neboli - pre škriepky zainteresovaných. Doposiaľ však výstavu takéhoto charakteru a náročnosti prípravy Východoslovenská galéria nezažila a vďaka nej došlo k vylepšeniu priestorov, ktoré sú teraz schopné "hostiť" ďalšie výstavy minimálne na európskej úrovni.
Rozbehla sa spolupráca baletov
Milovníci tanečného umenia sa už niekoľko rokov tešia z predstavení baletu Štátneho divadla Košice. Jeho úroveň je minimálne na európskej úrovni. Koncom tohto roka sa navyše začala realizovať užšia spolupráca baletu Slovenského národného divadla s košickým súborom, o ktorej hovoril súčasný generálny riaditeľ SND a bývalý šéf baletu ŠD Ondrej Šoth už veľmi dlho. Výsledkom je okrem iného "výmena" sólistov.
Rady sólistov baletu ŠD rozšírila vynikajúca poľská tanečnica Romina Kołodziej, ktorá zároveň ostáva aj sólistkou baletu SND. Rovnako sú sólistami oboch telies aj košickí tanečníci Sergej Jegorov a Maksym Sklyar. Toto je len prvý krok tzv. užšej spolupráce. Tým ďalším bude spoločné naštudovanie Eugena Onegina.
Filharmonici doprevádzali Placida Dominga
Fantastický úspech dosiahol orchester Štátnej filharmónie Košice. Zástupcovia niekoľkých (aj zahraničných) agentúr, ktoré organizovali prvý slovenský koncert Placida Dominga v Bratislave, si ho totiž jednoznačne vybrali ako sprievodné teleso.
Hoci filharmonici na svojich koncertoch už spolupracovali so svetoznámymi umelcami - napr. s Lucianom Pavarottim, Igorom Oistrachom či Julianom Lloyd Webberom - spoluprácu s maestrom Domingom považovali za obrovskú poctu. Prácu s košickými muzikantmi si nevedel vynachváliť ani svetoznámy dirigent Eugene Kohn, ktorý je dlhoročným spolupracovníkom P. Dominga a ktorý bratislavský koncert dirigoval. Vystúpenie zožalo aj nadšený ohlas kritiky.
Rakús a Telegram, či Máthého monografia
Víťazom 5. ročníka prestížnej literárnej ceny Anasoft litera sa stal Stanislav Rakús (70), ktorý už viac ako 40 rokov žije v Košiciach. Porota ocenila zo 104 kníh práve jeho dielo Telegram pre vynikajúci cit pre slovenčinu, ktorý zaručuje bezprostredný čitateľský zážitok širokému publiku. Cena sa udeľuje za pôvodnú slovenskú prózu vydanú v uplynulom roku.
Významným knižným počinom bolo minulý rok vydanie reprezentatívnej monografie o košickom sochárovi Jánovi Mathém. V ôsmom decéniu jeho života uzrela v decembri svetlo sveta pod názvom "Ján Mathé, hľadač dobra - Ján Mathé, A Seeker of the Good". Jej autorom je legenda slovenskej kunsthistórie Radislav Matuštík. Ide o vôbec prvú monografiu o tomto sochárskom velikánovi.
Eros Ramazzoti. Foto: Judita Čermáková
Autor: pan, jog, nit, ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári