Hoci v roku 2010 pocítila Štátna filharmónia Košice (ŠFK) krízu v podobe nižšieho rozpočtu, počet návštevníkov jej naďalej stúpal. Veľkým lákadlom boli svetoznámi hostia. Zaujímavú dramaturgiu pripravila filharmónia aj na rok 2011.
KOŠICE. Kvôli nedostatku financií musela ŠFK od niekoľkých plánovaných projektov upustiť. Napriek tomu sa jej v minulom roku podarilo pripraviť viacero mimoriadne zaujímavých koncertov. K bonbónikom patrilo vystúpenie svetoznámeho muzikanta Gioru Feidmana s Petrom Breinerom, ktoré očarilo aj publikum na Medzinárodnom festivale Pražská jar. Odborné časopisy po ňom nešetrili superlatívmi o "brilantnom výkone košických filharmonikov" i "virtuozite orchestra ŠFK".
V Košiciach hosťujú špičkoví sólisti
Stúpajúca úroveň orchestra je podľa riaditeľa Júliusa Kleina jedným z dôvodov, prečo chodí do filharmónie stále viac ľudí. "Priemerná návštevnosť sa pohybuje okolo 500 návštevníkov na jednom koncerte. Viaceré boli vypredané a vynikajúco boli navštívené aj vystúpenia Festivalu súčasného umenia Ars Nova Cassoviae. Publikum, zdá sa, okrem úrovne hráčov oceňuje aj príťažlivú dramatrugiu a vynikajúcich hosťujúcich umelcov." Na ich adresu riaditeľ ŠFK vraví, že hoci si teraz nemôžu dovoliť pozývať umelcov svetového mena, hosťami bývajú špičkoví sólisti, ktorí žnú úspechy na najvýznamnejších svetových koncertných pódiách.
V premiére zaznie skvostné Haydnovo Requiem
V tomto roku bude k unikátnym patriť koncert Ruského patriarchálneho zboru. Ten patrí v oblasti ruského sakrálneho spevu k najlepším na svete. "Privítame tiež svetovú špičku v oblasti starej hudby - belgický súbor La Roza Enflorese, ktorý vystúpi s unikátnym programom - sefardskými duchovnými piesňami." V rámci tohtoročnej Košickej hudobnej jari čakajú na poslucháčov aj viaceré košické premiéry - napr. skvostné Requiem Michaela Haydna. ŠFK dáva tradične priestor aj veľkým medzižánrovým projektom. "Tentoraz sa v rámci neho predstavia známy český hudobník Emil Viklický a vynikajúci slovenský klavirista Mikuláš Škuta."
V roku 2010 ŠFK ukončila I. etapu rekonštrukcie a modernizácie svojho sídla v Dome umenia. Hráči filharmónie sa vďaka nej po 40 rokoch dočkali dôstojných šatní a ladiarní. Prestavba stála okolo milióna eur a zo štátneho rozpočtu ju financovalo Ministerstvo kultúry SR. "V tomto roku budeme našu činnosť realizovať v čiastočne útlmovom režime bez investícií. Ťažiskom našej ekonomickej stratégie bude riadiť príjmy a náklady tak, aby tento režim návštevníci nijako nepocítili," dodáva riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári