Málokto však vie, že to nielen škodí životnému prostrediu, ale zvyšuje aj ceny stočného.
Do umývadiel, kuchynských výleviek a splachovacích WC verejnosť vylieva a vysypáva naozaj kadečo. Často tak končí i to, čo by ozaj nemalo. Šupky, drvina, ale aj olej z vyprážania. „Ak človek vylieva do verejnej kanalizácie to, čo sa nesmie, mal by vedieť, že tým sa odpadu definitívne nezbavuje. Naopak - poškodzuje životné prostredie a, samozrejme, negatívne ovplyvňuje náklady na likvidáciu odpadových vôd," tvrdí vedúca útvaru chemicko-technologických činností Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a. s., Košice, Ing. Nataša Riganová v 2. vydaní Vodárenských pohľadov 2010.
Východoslovenské vodárne, a. s., a ani žiadna iná vodárenská spoločnosť nedokáže určiť zloženie odpadovej vody v potrubiach. „Faktom však je, že prepálený olej, ale ani iné tuky by nemali končiť v kanalizácii, pretože upchávajú a poškodzujú potrubia," dozvedeli sme sa od Martiny Hidhéghyovej, PR zástupcu VVS. „Odpadová voda sa štandardne čistí v čistiarniach odpadových vôd (ČOV), ktoré majú tzv. zachytávače ropných látok a tukov. Podľa našich informácií bude zákonom upravená pre začiatok aspoň situácia v reštauráciách, odpady z kuchyne by mali skončiť v spaľovni bioodpadu."
Čistiť takto znečistenú vodu je nielen náročné, ale aj finančne nákladné, čo sa v konečnom dôsledku odrazí na cene stočného. „Zvýšený podiel jedlých olejov a tukov v odpadových vodách sa v čistiarňach postará o problémy v celom technologickom procese čistenia," hovorí vedúci prevádzky čistiarne odpadových vôd (ČOV) Ing. Ján Angelovič. „Časť mastnôt, ktoré sa vyzrážajú na hladine, zachytávame v lapačoch piesku, prípadne sa z hladiny v usadzovacích nádržiach pozberajú vo forme plávajúcich nečistôt do kontajnera. Tu je však už problém s ich likvidáciou, pretože nejde o čisté tuky, ale sú na ne nabalené rôzne drobné nečistoty. Aby sme predišli vzniku týchto problémov vo vyhnívacích nádržiach, radšej mechanicky zberáme plávajúci tuk aj s nalepenými drobnými nečistotami. To je však pre nás ďalší odpad, ktorý zbytočne zaťažuje naše skládky odpadu a výrazne predražuje celý proces čistenia odpadových vôd. To sa v konečnom dôsledku nemôže neodraziť na cene stočného."
Použitý kuchynský olej je pritom možné odviezť na tri zberné miesta v Košiciach. „Na zberných dvoroch pre občanov (na uliciach: Pri bitúnku 11, Jesenského 4 a Popradská ulica) sú umiestnené špeciálne zberné nádoby," hovorí Roland Bánheghyi, manažér spoločnosti Kosit, a. s. "Zmesový komunálny odpad sa už ďalej netriedi a je odvezený priamo do spaľovne odpadov - TERMOVALORIZÁTORA - kde sa to energeticky zhodnotí. Táto služba je pre občanov poskytovaná síce zadarmo, ale využíva ju iba veľmi malé percento ľudí." Na otázku prečo, je celkom jednoduchá odpoveď. Lebo je pohodlnejšie vyliať olej do kanalizácie. Každý, kto tak robí, by si však mal uvedomiť riziko ničenia životného prostredia. A komu ani to nevadí, malo by mu aspoň záležať na výdavkoch za vodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári