Výstava pod názvom Kresťanské dedičstvo Turecka, ktorú zorganizovala ŠVK a Honorárny konzulát Tureckej republiky, bude otvorená do 28. januára.
P. Demeš sa narodil a vyrástol vo Vrábľoch. Študoval na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a potom na Univerzite Karlovej v Prahe, kde v roku 1980 promoval a získal doktorát. V biomedicínskom výskume na Lekárskej fakulte UK v Bratislave pôsobil 10 rokov, z toho rok v USA v meste Mobile.
"Po revolúcii v roku 1989 som vstúpil do verejného života, najprv ako riaditeľ odboru medzinárodných vzťahov na ministerstve školstva SR, neskôr som sa stal ministrom medzinárodných vzťahov SR," prezradil P. Demeš o sebe. "Po rozdelení Česko-Slovenska som bol poradcom pre zahraničnú politiku prezidenta Michala Kováča. Medzitým a po ukončení pôsobenie v štátnej službe som bol riaditeľom SAIA - Servisného centra pre tretí sektor, ktorá má pobočku i v Košiciach. Od roku 2000 až do jesene 2010 som bol riaditeľom pre strednú a východnú Európu americkej mimovládne organizácie German Marshall Fund. Dnes som jej externým zahraničnopolitickým analytikom, spolupracujem s mimovládnymi organizáciami na Slovensku i v zahraničí."
Fotografovanie je pre P. Demeša hlavné hoby a dôležitý komunikačný nástroj už 15 rokov. Má veľké kolekcie portrétov osobností a záberov z rôznych kútov sveta. "Turecko je jedna z najfotogenickejších krajín pre svoje výnimočné prírodné a historicko-kultúrne dedičstvo. Ja som v ňom mapoval najmä kresťanské dedičstvo, ktoré je nesmierne bohaté a dobre zachované. Na území dnešného Turecka napríklad vznikol pojem kresťan – v Antiochii, tu sa narodil apoštol Pavol a sv. Mikuláš, tu zomreli apoštoli Ján a Filip."
Turecko navštívil asi šesťkrát, no kolekcia, ktorú P. Demeš vystavuje v Košiciach, sa rodila počas týždňovej cesty, venovanej výlučne fotografovaniu kresťanských pamiatok. Uskutočnil ju s podporou tureckého ministerstva zahraničných vecí pred troma rokmi, keď v sprievode tureckej archeologičky prešiel autom vyše 3000 km. Hlavnými objektami fotografovania boli ranokresťanské, antické a byzantské pamiatky, chrámy, fresky a mozaiky. Skrátka objekty, ktoré sa spájajú so životom ľudí a ich vzťahom ku kresťanstvu.
Úplne prvú výstavu fotografí mal P. Demeš v Bratislave v roku 1995 a šlo o portréty svetových osobností pod názvom Svet ľudských tvárí. Túto kolekciu vystavoval vo viacerých mestách, vrátane Tokia. Doposiaľ mal do 30 výstav v rôznych štátoch a mestách. Napríklad v Prahe, Belehrade, Mostare, Mobile i Ríme. "Fotografie s tematikou kresťanského dedičstva Turecka som vystavoval prvýkrát v Ankare na spoločnej výstave s Martinom Cakom, ktorý mapoval turecké dedičstvo na Slovensku. Potom som mal výstavu v Istanbule a časť fotografií bola súčasťou výstavy Pavol z Tarzu, mojej doposiaľ najúspešnejšej výstavy. Tú si mohli predvlani pozrieť návštevníci v Bratislave a vlani v bola v Ríme." V Košiciach sa naposledy prezentoval pri príležitosti osláv 50. výročia vzniku štátu Izrael. Šlo o výstavu pod názvom Izrael: Živá voda mŕtve more.
P. Demeš momentálne pracuje na knižnom projekte o Pavlovi z Tarzu a obrazovej publikáciu o motýľoch. "Keď ich ukončím, veľmi rád opäť prídem do Košíc – budúceho európskeho mesta kultúry," sľúbil na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári