KOŠICE. Krásňania z Ulice 1. mája opäť prežívajú krušné chvíle. Po letných zosuvoch si vydýchli len nakrátko. Ílovitý masív nad ich príbytkami sa opäť prebudil. V oblasti má trvalý pobyt 66 ľudí, niektorí ešte vlani radšej svoje domovy opustili. S majetkom a spomienkami sa však nevedia rozlúčiť hlavne starší obyvatelia.
„Hrozné toho sa dožiť, pratanie je najhoršie. Už 47 rokov tu bývam. V noci sa bojím, tu už nemôžem spať, lebo som aj nezdravá. Zbúrali mi tu predtým komôrku, mala som tam aj mrazničku, všetko odtiaľ je zničené," smúti 71-ročná Margita Berezňáková. „Tu spadol kopec pred 30 rokmi. Odvtedy nikdy nič. Preto sme tu zrobili dom. A teraz to prišlo zase. Keby len dačo urobili, aby sa to usadilo a dobre bolo."
Jej syn Peter Berezňák si osud rodičovského domu netrúfa predpovedať. „Je to horšie oproti letu, hore na kopci je asi 50-metrová prasklina. Odkedy je odmäk, znova sa to spustilo a každý deň sa posúva. Bývam oproti, mama je teraz u nás, ale cez deň príde tu. Nevieme, čo s tým bude, zatiaľ nevznikli nové poškodenia. Na jar sme dom chceli začať opravovať, ale je to zatiaľ zbytočné," povedal.
"Neudrží to nikto"
Starostia sa i ďalší obyvatelia spod hory. „Je to kritické. My tej ílovitej pôde hovoríme kačie mydlo, to neudrží nikto, lebo je to obrovský priestor," bojí sa Jozef Gašpar. „Ale zatiaľ sa nedá robiť nič, lebo svahy sú strašne vlhké a posúvajú sa. Akurát sme drevo odniesli, aby sa to nezosúvalo ďalej váhou samotných stromov. Treba to stále čistiť."
Ani obyvateľom na druhej strane ulice nie je všetko jedno. „Mám veľké obavy. Z jednej strany máme Hornád a z druhej kopec, už sme tu mali povodeň, čo nám všetko zobrala. Neviem, čo budeme robiť," bojí sa Jozef Kuchaník. „Chodia nás tu obzerať, len aké bude riešenie. Už dávnejšie sa tu malo niečo robiť, naklonené stromy už len vo vzduchu visia. To sú tony a tony zeminy, nedajú sa odviezť."
Časovaná bomba
Krásňanský starosta však tvrdí, že zosuv nemá také rozmery ako minuloročný. „Na chvíľu sa spomalil a bol pravidelne monitorovaný, posledných pár dní sa dal do pohybu rýchlejšie. Je to ako časovaná bomba, ktorá sa môže zosunúť o 5 rokov alebo aj o 5 hodín," zhodnotil Vladimír Saxa (KDH).
Podľa posledných informácií zo včerajšieho poobedia už boli na ulici okrem predtým spomínaných dvanástich ohrozené ďalšie tri domy. Jeden z nich sa dokonca bude musieť zbúrať. Hrozí evakuácia obyvateľov, ktorí sa so svojimi domovmi nechcú rozlúčiť. Zhruba 40 ľudí, ktorí ostali, už dostalo inštrukcie.
Mechanizmy zatiaľ čakajú
Mesto je pripravené v prípade potreby nariadiť i nútenú evakuáciu. Čaká na závery geológov, ktorí pracujú na novom prieskume. „Keby potvrdili posun svahu, ktorý by mohol akokoľvek nečakane ohroziť domy, vtedy sa nariadi evakuácia povinná," uviedol primátor Richard Raši (Smer-SD). Mesto už pripravilo náhradné ubytovanie.
Vyhlásiť vo štvrtok mimoriadnu situáciu bolo podľa primátora nevyhnutné. „Je to o tom, aby boli v pohotovosti mechanizmy a ľudia, aby vedeli koordinovane zasiahnuť v prípade ohrozenia zdravia, života a majetku. Nasadiť mechanizmy je zatiaľ nereálne. Keby sa vrchná vrstva náhle odstránila, mohlo by dôjsť k rýchlemu posunu zeminy," vyjadril sa Raši.
V pohotovosti sú i všetky zložky ministerstva vnútra, vrátane Záchrannej brigády v Humennom. „Absolútna priorita je chrániť ľudské životy. Stav budeme monitorovať permanentne. Dôležité je nezanedbať prevenciu," uviedol minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). „Len čo povedia geológovia, že je možné nasadiť ťažkú techniku, tak bude nasadená. Je už k dispozícii v Krásnej."
Krásňania dúfajú, že počasie im bude naklonené, aby mohli začať so zabezpečovacími prácami.
Ohrozená je aj Kostolianska
Odmäk spôsobil i zaktivizovania padajúceho kamenia nad asi dvojkilometrovým úsekom Kostolianskej cesty, ktoré môžu ohrozovať prechádzajúce autá. Mesto tam zatiaľ obmedzilo rýchlosť. Ďalšie zabezpečenia zvažuje, aj tu čaká na závery geológov. „Jednou z možností je postavenie betónových stien. Keď sa však ukotvujú do kamenného podložia, vznikajú trhliny a spúšťajú ďalšie. Možnosťou sú aj horizontálne siete okolo cesty a zároveň nylonové v lese, aby sa urobila nejaká prvotná bariéra," uviedol Raši. Nevylúčil, že situáciu mohli zhoršiť aj otrasy z neďalekého kameňolomu. „Pokiaľ by bol naozaj rizikovým faktorom, tak sa musí podieľať na stabilizácii svahu aj finančne."
Dlhotrvajúce zosuvy na Vyšnom Opátskom sa nezhoršili, samospráva situáciu monitoruje. Obvodný úrad nezaznamenal ďalšie mimoriadne udalosti.
(ee)
Minister Nagy:
"Situácia nie je trvalo udržateľná"
V minulom roku po katastrofálnych záplavách bolo 17 lokalít zaradených do geologicko-inžinierskeho prieskumu. "Jednou z nich bola aj lokalita Krásna. V týchto dňoch by sme mali dostať záverečnú správu z tohto prieskumu," uviedol včera minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd) krátko po tom, ako sa osobne presvedčil o situácii na Ulici 1. mája. Prisľúbil, že jeho ministerstvo bude konať okamžite a prieskumné a následne aj sanačné práce budú financované z rezervy vlády SR. Pripustil, že niekedy je menej nákladné pripraviť pre ľudí
z ohrozených oblastí nové domovy. "Na Ulici 1. mája tá strana ulice, ktorá je bližšie ku kopcu, pravdepodobne z dlhodobého hľadiska nie je ochrániteľná. So strednodobými aktivitami sa dá udržať povedzme na dožitie jednej generácie," zdôraznil minister.
Ako informoval Vladimír Fabián, pracovník spoločnosti Geo Slovakia Košice, ktorá robila na uvedenom úseku geologický prieskum, bývanie v zosuvnom úseku je podmienečne vhodné, až nevhodné. "Musíme sa prispôsobiť podmienkam. To znamená žiadne nevhodné stavebné zásahy, žiadna činnosť, ktorá by zrýchľovala zosuv," uviedol Fabián. Podľa neho je potrebné zastabilizovať pätu svahu. "Treba urobiť drenážne rebrá, budú potrebné aj odvodňovacie vrty, ktoré budú aktívne vyťahovať vodu z kopca, ale aj ďalšie opatrenia."
(tasr)
Margita Berezňáková. Dúfa, že sa zosuv zastaví, so svojím domovom sa nechce rozlúčiť. Foto: veja
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári