Pred rokom bolo omnoho horšie, hovoria obyvatelia Krásnej. Tentoraz zosun svahu prilákal dvoch ministrov, aj nový primátor ukazuje, aký je razantný.
KOŠICE. Mimoriadnu situáciu na území Košíc vyhlásil vo štvrtok podvečer nový primátor Richard Raši zo Smeru. Dôvodom sú „pokračujúce intenzívne zosuvy pôdy“ v mestskej časti Krásna a padajúce kamene zo svahu nad Kostolianskou cestou v mestskej časti Sever.
Do Košíc pritiahli aj ministrov vnútra Daniela Lipšica z KDH a životného prostredia Józsefa Nagya z Mosta-Híd.
Všetci do pozoru Lipšic sa do Košíc poponáhľal. Kopec, ktorý ohrozuje rodinné domy na Ulici 1. mája v Krásnej, si pozrel v noci zo štvrtka na piatok, včera ráno si návštevu zopakoval. „Aj keď momentálne nie sú bezprostredne ohrozené ľudské životy, čo je najpodstatnejšie, situácia je vážna. V takýchto prípadoch je povinnosťou štátnych a samosprávnych orgánov konať a byť na mieste.“
Zosuv pôdy v Krásnej pritom nebol včera zďaleka taký dramatický, ako ho opisovali pôvodné správy z košickej radnice. Oveľa ťažšie chvíle zažili obyvatelia rodinných domov pod príkrym zrázom počas vlaňajších záplav, keď ich museli evakuovať.
Raši však tvrdí, že vyhlásiť mimoriadnu situáciu bolo nevyhnutné, aby boli v pohotovosti všetky zložky. „Na prvý pohľad situácia až tak zle nevyzerá, ale treba si uvedomiť jej komplikovanosť.“
Lipšic ubezpečil Rašiho, že všetky zložky ministerstva vnútra vrátane Záchrannej brigády v Humennom sú pripravené kedykoľvek zasiahnuť - ak im to počasie dovolí. Rozbahnený terén a počasie nie sú vhodné pre ťažkú techniku.
Doteraz sa nič nedialo Svah v Krásnej v posledných dňoch sa kopec začal opäť zosúvať, vlani v lete museli obyvateľov evakuovať, teraz to geológovia zatiaľ neprikázali, nový primátor Raši zo Smeru napriek tomu vyhlásil mimoriadnu situáciu, na miesto prišli aj ministri Lipšic z KDH a Nagy z Mosta, Lipšic dokonca dvakrát.
Obyvateľov ulice, na ktorej pohyblivý svah po odmäku a daždi ohrozuje dvanásť rodinných domov, konanie politikov prekvapilo.
„Kopec sa zosúval, zosúva a bude zosúvať,“ tvrdí jeden z miestnych ľudí. „Svah síce ďalej pracuje, ale nič mimoriadne sa nedeje Najväčšie zosuvy sú ešte z leta minulého roka.“
Na dvore rodinného domu odpratávala Eva Tóthová plastovou lopatkou bahno z kopca. Pod mohutnou betónovou stenou leží kmeň stromu. „Manžel je chorý, nemá ho kto popíliť. Ten je tu ešte z mája minulého roku. Vtedy to bolo vážnejšie. Nikto nič neurobil, aby sa kopec ďalej nezosúval.“
Po ulici kráčala Miriam Mitruková so psom. „Nie je príjemné tu bývať. Raz nás ohrozuje voda, inokedy zosuv.“ Dom kúpili pred ôsmimi rokmi. „Je na predaj, keby ste mali záujem.“
„Od leta je polovica môjho pozemku mesačná krajina. Nikoho to nezaujíma,“ povedal Ján Markus.
Zosuvné pásmo Tri z dvanástich domov stojacich pod prudkým zrázom sú od vlaňajších zosuvov opustené. Jeden budú musieť zbúrať, budúcnosť ďalších je neistá.
Novozvolený starosta Vladimír Saxa z KDH od štvrtka navštívil všetky ohrozené domácnosti. „Vlani to bolo oveľa horšie. Pohyb svahu je v posledných dňoch evidentný. Kedy sa zosunie, je možno otázkou piatich rokov, ale aj piatich minút. Musíme byť v strehu.“
Na ulici platí od roku 1991 stavebná uzávera. „Je to zosuvné pásmo. Neviem, ako to bolo v minulosti so stavebnými povoleniami. Teraz určite žiadne nevydáme.“
Geológovia, ktorí zosuv sledujú, včera, hovorili, že evakuácia zatiaľ nie je potrebná. Okrem zlých geologických podmienok stabilitu svahu narušili aj majitelia niektorých domov, keď z neho v minulosti ukrajovali. Zrejme by pomohli horizontálne vrty, ktoré by svah odvodnili. Sanácia by si však vyžiadala obrovské náklady.
„Asi by sa tu všetko malo zbúrať a domy postaviť v bezpečnej lokalite,“ myslí si Saxa. Raši chce počkať na výsledky geologického prieskumu.
Nagy si pozrel aj Krupinu
Svah v Krupine najskôr prevŕtajú, prispieť na to má premiérka z rezervy.
KRUPINA. V krupinskej lokalite Nad kotlom, kde sa od začiatku decembra tiež zosúva svah, v najbližších týždňoch urobia geologický prieskum.
Až podľa výsledkov zvolia ďalší postup, povedal včera minister životného prostredia József Nagy z Mosta-Híd. „Začneme konať okamžite. Požiadam pani premiérku, aby na to prispela z rezervy vlády.“
Minulý rok bolo na Slovensku len niekoľko zosuvov, tento rok už majú 112 hlásení z 50 rôznych lokalít. „A to ešte nie je koniec zimy.“ Odhaduje, že len náklady na prieskum svahov, ktoré hrozia zosuvmi, sú už dnes 7 až 10 miliónov eur.
Šéfka sekcie geológie a prieskumu na ministerstve Vlasta Jánová po obhliadke povedala, že do svahu v Krupine netreba zasahovať. „Ak by sme svah chceli len vyťažiť, zaktivizujeme šmykovú plochu.“ V najbližších dňoch by mali urobiť horizontálne a vertikálne vrty, podľa výsledkov pripravia ďalšie opatrenia. „Pravdepodobne pôjde o nejakú pilótovú stenu alebo kotevný múr.“ tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári