KOŠICE. Anton Pajerský sa v osudný deň vybral so svojím psom Anes na prechádzku. Prešiel takmer celú Aničku, no keď sa vracal cestičkou od prameňa gajdovky, vybehli diviaky. Pes reagoval inštinktívne, no v nerovnom boji dopadol zle.
"Keď som ho videl, aký je doráňaný, bolo mi do plaču. Myslel som si, že uhynie na mieste," povedal nám po incidente a doplnil, že psa mu šili dve hodiny. Dnes je už Anes v pomerne dobrom stave. Stále vidieť stopy po vyčíňaní diviaka, ale je, ako sa hovorí, za vodou.
"Mal som šťastie na dobrého veterinára, urobil preň maximum. Stále s ním chodievam na prechádzky, ale už ho z vôdzky nepustím. Počul som, že ľudia diviaky odohnali petardami, ešte stále občas počuť, ako vybuchujú," vraví sám veterinár Pajerský. Strach o Anes mala aj jeho manželka Terézia: "Sme radi, že sa z toho dostane. Je to náš rodinný miláčik. Už behá, je však stále poznačený útokom. Ľudia, ktorí tam chodia so psami, sú už podstatne opatrnejší."
Hádzali petardy a delobuchy
Poľovný referent Mestských lesov Košice Adrián Weiszer nám potvrdil, že sa situáciou vážne zaoberali: "Riešili sme to v spolupráci s obvodným lesným úradom. Keďže však ide o nepoľovný revír, nespadalo riešenie do našej kompetencie. Oslovili sme preto príslušné poľovnícke združenie (PZ) Hradová - Kavečany."
Podľa hospodára PZ Júliusa Družbackého poľovníci chodia miesto pravidelne monitorovať. Reagovali vraj rýchlo, avšak len v rámci svojich možností. "Nečakali sme na pokyny lesného úradu. Keď sme si prečítali článok v Korzári, hneď sme vedeli, čo sa deje. Keďže však poľovníci pracujú, museli sme sa dať dokopy, a to chvíľu trvalo. Medzitým už ľudia z okolia usporiadali vlastnú akciu, petardami a delobuchmi diviaky vyplašili," vysvetľuje poľovník Družbacký.
Roztrhal mu lýtka
Ako dodáva, poľuje už 60 rokov a ešte nezažil, aby diviak len tak napadol človeka. Podľa jeho slov sa ľudia nemusia ničoho obávať. "Diviak zväčša napadne človeka, len keď je ranený. Nikdy nebude len tak naháňať človeka, lebo je totiž opatrný. Opakujem, musel by byť ranený a vyrušený. To by nám poľovníkom stačilo iba postaviť sa do lesa a čakať, kedy si strelíme. Tak to nefunguje."
Družbacký hovorí, že len raz v živote videl, ako ranený diviak napadol v húštine človeka. A veru, nebolo mu všetko jedno. "Proti diviakovi nemáte veľkú šancu. Tomu mužovi potrhal lýtka, mal rany 15 centimetrov dlhé a tri centimetre hlboké."
Ľudia síce teraz vyhnali diviaky z Aničky, no dlhoročný poľovník vraví, že ich návrat je takmer istý. Majú tam ideálne podmienky, pokoj. Pokiaľ nebude húština, na ploche ktorej sa kedysi pestovala zelenina, obrábaná a vykosená, diviak si tam cestu nájde. "Ale opakujem, Anička je bezpečným miestom pre ľudí. Môžu tam ísť aj so psom, ale nech ho držia na vôdzke. Lebo inak keď už pes zacíti diviaka, vbehne za ním do húštiny a vydráždi ho, príde nerovný boj."
Ubezpečil, že budú naďalej monitorovať Aničku, či sa tam diviaky opäť nenasťahovali. "Ak by sa tak stalo, tak ich vyženieme. Diviakov je na okolí dosť, vlani v krátkom čase na Kostolianskej ceste zrazili autá štyri malé svine."
Užitočné rady
Držte sa ciest a chodníkov a nechoďte do húštin.
Majte psa na vôdzke a nepúšťajte ho.
Ak zbadáte diviaka, pohybujte sa a zakričte. Netreba utekať, pokojne kráčajte a nevšímajte si ho, to isté urobí takmer naisto aj zviera.
(krs)
Poľovník. Július Družbacký tvrdí, že diviak človeka nenapadne. Foto: Veronika Janušková
Po útoku. Anes utrpela po súboji s diviakom vážne zranenia. Foto: Veronika Janušková
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári