Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
David J. Rintoul si dnes od svojho predchodcu Georga Babcoka oficiálne prevzal kľúče od košickej kancelárie. V novej funkcii prezidenta košického U. S. Steelu chce pokračovať v Babcokovej práci, pričom svoj voľný čas chce tráviť najmä na domácich zápasoch hokejistov HC Košice, prvým má byť už ich dnešný duel. Doteraz sa podľa vlastných slov naučil po slovensky len základnú vec - na zdravie.
KOŠICE. Nový šéf košického a zároveň aj srbského U. S. Steelu doteraz pôsobil ako prezident kanadských prevádzok koncernu. Z organizačného hľadiska bude patriť pod svojho predchodcu Georgea F. Babcoka, ktorý "povýšil" na viceprezidenta celého koncernu.
Doterajší prezident G. Babcoke je po takmer trojročnom pôsobení hrdý na to, čo sa mu podarilo dosiahnuť vo funkcii. Železiarne zanecháva v dobrom stave, podarilo sa mu zlepšiť aj ukazovatele bezpečnosti práce. Aktuálne využitie výrobných kapacít je zhruba na úrovni 80 percent, čo je lepší výsledok ako má materský koncern v USA.
Zároveň zdôraznil, že vďaka veľkým investíciám do odsírenia koksárenského plynu a ďalších projektov na ochranu životného prostredia sa im podarilo až o 80 percent znížiť únik škodlivín do ovzdušia.
"Košice mi budú chýbať. Našťastie sem budem teraz chodiť dosť často, keďže budem mať na starosti košické prevádzky, preto aj ten odchod nebude až taký ťažký. Veľmi som si zvykol na kapustnicu, no verím, že moja manželka mi ju navarí. So sebou do USA si beriem ako darček aj jednu fľašu hruškovice," povedal nám.
Paul Surma: Železiarne nepredávame
Nový prezident U. S. Steelu nateraz poprel infomácie zámorských médií, o ktorých písal aj náš denník, že Američania uvažujú po minuloročnom skončení daňových prázdnin o predaji košického závodu najväčšiemu výrobcovi ocele na svete - spoločnosti Arcelor-Mittal.
"Sú to špekulácie a dohady, ktoré sa nezakladajú na pravde. My očakávame obdobie prosperity v našom košickom závode a to je asi najlepšia odpoveď na také špekulácie. Takisto neplánujeme po skončení daňových prázdnin znižovať počet našich zamestnancov. Naopak, minulý rok sme prijali po istej dobe aj 200 nových zamestnancov hlavne z robotníckych profesií a absolventov univerzít technických smerov."
Jeho slová pre náš denník potvrdil aj šéf celého koncernu John Surma (na snímke TASR).
"Tie rokovania o predaji sú také tajné, že o nich nič neviem ani ja... Ak by sa niečo také naozaj udialo, tak by o tom neinformovali ako prvé médiá, ale ja, pán Babcoke alebo pán Rintoul."
U. S. Steel aj so svojimi dcérskymi spoločnosťami zamestnáva v Košiciach okolo 13 500 ľudí. Jeho šéfovia sú do budúcnosti optimisti a vďaka rastu produkcie potravinárskeho, automobilového a ďalších druhov priemyslu a s tým súviacim nárastom vlastnej produkcie očakávajú úspešný rok 2011, čo by zamestnanci železiarní mali pocítiť aj vo vyššej variabilnej mzdovej zložke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári