KOŠICE. Národný umelec, hrdina ČSSR, laureát národnej ceny SSR a Leninovho radu. To sú vyznamenania politika, básnika a novinára Ladislava Novomeského.
Niekoľkým Košičanom ale prekáža jeho busta na rovnomennom námestí na Kuzmányho sídlisku. Včera popoludní preto zorganizovali akciu s cieľom nastoliť otázku, čo s podobnými sochami. Prišlo len zopár ľudí, väčšina postáv košického Novembra '89.
„Socha boľševika by tu nemala stáť. Dnes je výročie oslobodenia mesta Košíc a úmrtia Jana Palacha. Zároveň je fašiangová sezóna, v takom duchu preto chceme bustu zabaliť do masky. Prekáža nám, že tu stojí normalizátor. Je trápne, aby takmer v historickom centre Košíc bola busta veľkého šíriteľa zločineckej ideológie," hovorí o dôvodoch Kalmus.
Nešlo o jeho prvý pokus o zosmiešnenie sochy. „V roku 1990 som ju nafarbil na červeno, aj keď ho umyli, zostali na ňom fľaky dodnes."
Kunsthistorik Gabriel Kládek má menej radikálny postoj. „Nebol najhorší básnik. Neviem, či by sa mal odstrániť. Ja som odstránil, a som na to pyšný, troch Gottwaldov a Lenina spred magistrátu. Bolo tesne po revolúcii a bol veľký problém, každý sa nám bál požičať žeriav."
Múzeum?
V akcii chcú organizátori pokračovať a poukázať aj na ďalšie sochy. „Je smutné, že 21 rokov po Novembri '89 je naše mesto stále posiate pamätníkmi a symbolmi komunizmu. Malo by sa zriadiť múzeum, kde by sa tieto artefakty sústredili," myslí si Peter Neuwirth.
Novomeský bol jedným z popredných organizátorov SNP, členom ilegálneho vedenia KSS. V roku 1950 bol obvinený zo slovenského nacionalizmu a o rok neskôr zatknutý. V roku 1954 bol odsúdený na desať rokov väzenia. Začiatkom 60. rokov bol rehabilitovaný. Po sovietskej okupácii v auguste 1968 sa stal členom predsedníctva Ústredného výboru KSS. Podľa historikov prispel k tzv. husákovskej „normalizácii" na kultúrnom aj politickom poli. Napísal napríklad zbierku básní Svätý za dedinou alebo Pašovanou ceruzkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári