Korzár logo Korzár Košice

Hovorca primátora zo Smeru je poslanec za KDH

Ten istý Jozef Marko, ktorý je v Košiciach hovorcom primátora Richarda Rašiho zo Smeru, je v Družstevnej pri Hornáde poslancom za KDH.

Rašiho hovorca Marko. Primátor je zo Smeru, Marko poslanec za KDH v Družstevnej, kde býva.Rašiho hovorca Marko. Primátor je zo Smeru, Marko poslanec za KDH v Družstevnej, kde býva. (Zdroj: Veronika Janušková)

Ten istý Jozef Marko (44), ktorý je v Košiciach hovorcom primátora Richarda Rašiho zo Smeru, je v Družstevnej pri Hornáde poslancom za KDH. Pritom Raši s predvolebnou pomocou PR manažéra Marka, vtedy kandidáta na poslanca za KDH, porazil v novembrových voľbách práve exprimátora z KDH Františka Knapíka.

KOŠICE. Marko na otázky k tejto kuriozite neodpovedal. „Nič vám nebráni ísť do Družstevnej spýtať sa ľudí, čo je to za človeka ten Jozef Marko. Vhodnejšie bude, ak budú o mne hovoriť tí, ktorí ma poznajú, než ja sám," poradil nám vedúci referátu styku s verejnosťou a médiami na radnici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Viceprimátor Ladislav Lazár (Smer) reagoval, že Marko nie je člen KDH. „Na magistráte vykonáva odbornú prácu. Jeho kandidatúru v Družstevnej vnímame ako jeho osobnú záležitosť."

Starosta z SNS: Chcem ho za zástupcu

Starosta Družstevnej Andrej Sabol (SNS) má v zastupiteľstve 9 poslancov, z toho troch za KDH a po dvoch z SDKÚ, Smeru a SNS. Práve Marka chce vymenovať za svojho zástupcu.

„U nás v dedine pred voľbami kandidáti na starostu behali za ľuďmi a zháňali si svojich kandidátov na poslancov. Marko je môj dobrý kamarát, poznáme sa 7 rokov, ale asi prvý ho oslovil kandidát na starostu za KDH a dohodli sa. Mne napríklad jeden iný povedal, že by šiel kandidovať na poslanca za SNS, ale dva dni predtým bol za ním z KDH, tak šiel za KDH."

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka Markovi si starosta sľubuje lepšiu spoluprácu s mestom. „Bol hovorcom VSŽ ešte za Rezeša, je odborník na styk s verejnosťou. Chceme riešiť s mestom oblasť rekreácie a športu, katastrálne hranice i pozemky."

Kandidát z KDH: Možno sa vzdá mandátu

Len o 4 hlasy prehral voľby starostu kandidát KDH Ján Juhás. „Marko kandidoval za mňa na kandidátke KDH, ale nie je člen KDH. Oslovil som ho, súhlasil a uprednostnil ma zrejme pred inými, hoci kandidáta na starostu mal aj Smer. Marko by nešiel do volieb s hocikým. Vedel som, že v rámci predvolebnej kampane robí pre Rašiho, ale bral som to ako jeho pracovný, nie stranícky záväzok, nebola to prekážka," vysvetľuje Juhás.

Priznal, že už sa mu ozývajú ľudia z KDH, ako je to s Markom. „Ale nemajú veľké výhrady. Pre KDH to problém nie je, ak, tak skôr pre Rašiho a Marka. Je to Markov mandát, na komunálnej úrovni nemá strana také páky na svojich poslancov. Myslím, že starosta z SNS by chcel Marka využívať. Ale čo sme sa rozprávali, aj preto, že som sa nestal starostom, Marko má pochybnosti a uvažuje, že sa mandátu poslanca vzdá."

SkryťVypnúť reklamu

Juhás tvrdí, že Marka oslovil pre jeho vedomosti a styky, aby pomohol obci. „Hoci sa do Družstevnej pred asi 5 rokmi iba prisťahoval, bol tu najlepším kandidátom na poslanca."

Krajský šéf KDH a mestský poslanec Daniel Rusnák to nepovažuje za problém, ktorý treba riešiť. „Marko nie je člen KDH. Ak by bol, už je to iné. Bol len na kandidátke KDH na žiadosť nášho kandidáta na starostu vzhľadom na vzťahy v obci. Funkcia hovorcu primátora je profesionálna záležitosť."

Kto je Marko

Známy je najmä ako hovorca VSŽ za rezešovcov, za ktorých fabrika takmer zbankrotovala, potom aj za Eichlera i Goodisha (už U. S. Steel).

V roku 2003 vydal knihu o 7-ročnom pôsobení vo VSŽ, „Tri životy hovorcu", kde píše aj o tom, ako rezešovci prišli k majetku.

Vyštudovaný lesník pracoval tiež ako novinár, robil na komunikačnom odbore štátneho podniku Lesy SR, v súkromnej firme a podnikal ako živnostník.

Ako člen volebného štábu pracoval pred komunálnymi voľbami pre Richarda Rašiho (Smer), teraz je šéfom komunikačného referátu na magistráte.

jav

Glosa

Grupák

Keď bol vládny Most v komunálnych voľbách v Košiciach neverný pravici so Smerom, ľudia iste pochopili, že musí ísť o šľachetné dôvody. Napríklad sofistikovanejšie skomponovaný program či vznešenejšie artikulované volebné tézy Rašiho družiny (v niektorých mestských častiach dokonca aj v modernej proeurópskej trojkoalícii s HZDS...).

Béla v Šamoríne dačo mrmlal o autonómii košických štruktúr Mostu v otázkach lásky a koalícií, ale nič vysvetľovať nemusel, Košičania hlasom a vnuknutiam srdca rozumejú. Žiadne fleky, kšefty, ani iné záujmy za tým nie sú, iba ideály a práca v prospech ľudu.

Keď kandidát KDH na starostu Družstevnej strategicky „pretiahol" do svojho All-Stars tímu práve PR manažéra košickej smeráckej Rašiho kampane, určite slastne priadol šťastím, ako huncútsky vyfúkol najlepšieho kandidáta z celej obce svojim súperom o starostovskú stoličku.

Detaily dohody známe nie sú, no stavím sa, že išlo výsostne o ideovú harmóniu, ktorá rozleptala takú malichernú pseudoprekážku, že v Košiciach kope vo voľbách za Smer proti KDH, a v Družstevnej to má byť tak trošku opačne, no a čo.

Stranícke programy a tričká predsa nesmú ľudí rozdeľovať, ale spájať. Politika je alchýmia, ktorá ignoruje prízemné osobné a obchodné záujmy jednotlivých kandidátov a bez ohľadu, či je tričko modré, červené, oblečené, nebodaj vyzlečené, prahne za jediným motívom – blahom občana.

Bárs by sa aj pri tom raz postupne vystriedali fakt úplne všetci. Každý s každým. Veď, predsa keď ide o idey, ani politický grupák nemôže ľudí zmiasť, vydesiť a už vôbec nie pohoršiť...

Jaroslav Vrábeľ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 221
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 825
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 274
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 933
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 312
  6. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 529
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 426
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 296
  1. Peter Štefãnik: Stav Slovenska je predovšetkým vizitkou našich elít
  2. Štefan Šturdzík: Sme ešte spojenci ?
  3. Otilia Horrocks: Pitný režim na Úrade vlády SR
  4. Milan Buno: Temnota v podaní Stephena Kinga. Desivá a vražedná! | 7 knižných tipov
  5. Martin Fronk: Smernica č. 666/2025 Z.z.
  6. Martin Fronk: Keď metla prednáša o gramotnosti
  7. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 2.
  8. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 1.
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 302
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 361
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 158
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 964
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 075
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 6 262
  7. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 717
  8. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 5 680
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Peter Štefãnik: Stav Slovenska je predovšetkým vizitkou našich elít
  2. Štefan Šturdzík: Sme ešte spojenci ?
  3. Otilia Horrocks: Pitný režim na Úrade vlády SR
  4. Milan Buno: Temnota v podaní Stephena Kinga. Desivá a vražedná! | 7 knižných tipov
  5. Martin Fronk: Smernica č. 666/2025 Z.z.
  6. Martin Fronk: Keď metla prednáša o gramotnosti
  7. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 2.
  8. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 1.
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 302
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 361
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 158
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 964
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 075
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 6 262
  7. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 717
  8. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 5 680
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu