KOŠICE. "Príspevok na podporu zamestnanosti na realizáciu opatrení na ochranu pred povodňami a na riešenie následkov mimoriadnej situácie" bol zavedený vlani v septembri novelou zákona o službách zamestnanosti. Cieľom je podporiť zamestnávanie evidovaných ľudí na úradoch práce a pomôcť postihnutým obciam odstraňovať škody po júnových povodniach či robiť preventívne opatrenia.
"Využíva ho už 21 miest a obcí, ktoré vďaka nemu vytvorili už 257 pracovných miest," informovala Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. "Na úradoch práce sú pritom už pripravené na podpis ďalšie žiadosti obcí a miest, ktoré vytvoria miesta pre ďalšiu stovku nezamestnaných."
Úrady práce už schválili na príspevky spolu takmer 700-tisíc eur.
Uzavreli tri dohody
V Košickom kraji takto našlo prácu 42 ľudí na základe šiestich dohôd, z toho väčšina v okrese Košice-okolie. "Evidujeme celkovo 4 žiadosti o poskytnutie príspevku a uzatvorili sme celkovo tri dohody o poskytnutí príspevku s obcami Čana, Veľká Ida a Perín-Chym," uviedla Jana Liptáková z košického úradu práce. "Vytvorených bolo zatiaľ 32 pracovných miest."
Štát dal na ne takmer 85-tisíc eur. Vo Veľkej Ide pribudlo 16 pracovníkov, v Čani 12 a v Períne-Chyme štyria. Ploské má záujem prijať 13 ľudí. Podľa úradu sa títo zamestnanci podieľajú na výstavbe, údržbe, oprave a rekonštrukcii hrádzí pozdĺž vodných tokov či odstraňovaní nánosov z koryta, porastov na brehoch a iných prácach.
Obce váhajú
Viaceré vlani zatopené obce však o príspevok záujem nemali, a to nielen kvôli spolufinancovaniu. Väčšinu kritických území totiž spravuje vodohospodársky podnik.
"My o peniaze žiadať nebudeme, lebo by sme ich aj tak nemohli investovať do cudzieho majetku," vyjadril sa pred časom starosta obce Sady nad Torysou Jozef Adamkovič (nezávislý).
Ministerstvo práce informovalo, že podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku je potrebné robiť protipovodňové opatrenia v územnom obvode asi 352 obcí celého Slovenska. "Na tento účel podnik predpokladá potrebu vytvorenia do 1 000 pracovných miest," uviedla Hajdúchová.
SVP pripravuje metodický pokyn
Vodohospodári teraz v spolupráci s Národným úradom práce, ZMOS a splnomocnencom vlády pre manažment povodí pripravujú metodický pokyn, ktorý takéto zamestnávanie upraví. "Predpokladáme, že program sa začne realizovať od 1. februára," uviedol hovorca SVP Pavel Machava. "Občanov budú zamestnávať obce. SVP bude s obcami spolupracovať, zamestnaní budú vykonávať práce v súlade s jeho potrebami."
Správa povodia Hornádu a Bodrogu Košice predbežne vytypovala lokality, kde by bolo možné ľudí využiť. "Išlo by v prevažnej väčšine o odstraňovanie nánosov a zátarasov z korýt vodných tokov, prerezávku brehových porastov v intravilánoch, ale aj extravilánoch obcí."
Fakty
Polročný príspevok
Príspevok pokryje až 95 percent z nákladov celkovej ceny práce zamestnaného, najviac do výšky dvojnásobku životného minima. Ak by bol plat na úrovni minimálnej mzdy, dostane zamestnanec 307,70 eura v hrubom, zamestnávateľ by vynaložil iba 20,78 eura na jedno miesto.
Príspevok sa poskytuje najviac na pol roka.
Novela zákona zaviedla i príspevok na nákup náradia do 40 eur na jedného nového pracovníka.
ee
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári