Pokles evidujú aj v počte usmrtených, ťažko či ľahko zranených osôb. Najviac nehôd (883) sa stalo na území Košíc, najmenej v okresoch Gelnica a Sobrance.
KOŠICE. Pri nehodách bolo minulý rok na cestách v kraji usmrtených 42, ťažko zranených 200 a ľahko zranených 1 083 ľudí. Pre porovnanie, v roku 2009 evidovali 49 usmrtených, 220 ťažko a 1 153 ľahko zranených.
Podľa Jany Mésarovej, zástupkyne košickej policajnej hovorkyne, najčastejšími príčinami nehôd zavinených vodičmi bolo porušenie povinností vodiča (994 prípadov), nedovolená rýchlosť jazdy (395) a porušenie povinností účastníka cestnej premávky (197).
Veľa nehôd spôsobili chodci
"Chodci mali v minulom roku účasť na 233 dopravných nehodách, zavinili z nich 110, zomrelo pritom sedem osôb," doplnila Mésarová. "Vzhľadom na to, že chodci sú najzraniteľnejšou kategóriou účastníkov cestnej premávky, polícia im aj naďalej bude venovať maximálnu pozornosť. V nehodovosti dospelých chodcov často asistuje alkohol. Pod jeho vplyvom zavinili 8 dopravných nehôd, rovnako ako v roku 2009. Alkohol u vinníka dopravnej nehody bol zaznamenaný pri 74 nehodách, nebola pri nich usmrtená žiadna osoba, dve boli zranené ťažko a 24 ľahko. Z tohto počtu pod vplyvom alkoholu zavinilo nehodu 62 vodičov motorových vozidiel."
Najnehodovejším dňom v roku 2010 bol piatok, keď sa stalo 423 dopravných nehôd, najmenej (293) ich evidujú v nedeľu. Najviac nehôd bolo v júli (247, päť mŕtvych), najmenej vo februári (176, žiadny usmrtený).
Budú vraj nekompromisní
S cieľom pozitívne ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť na cestách chce polícia naďalej robiť dopravno-bezpečnostné akcie. Zamerajú ich na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu alebo iných návykových látok vodičmi vozidiel, dodržiavania pravidiel cestnej premávky nemotorovýcmi účastníkmi. Akcie by mali viesť najmä k zabráneniu ďalších strát na ľudských životoch a celkovému zníženiu počtu nehôd.
"Pozornosť budeme venovať aj disciplíne a ohľaduplnosti účastníkov cestnej premávky. K vodičom, ktorí hrubým spôsobom porušia dopravné predpisy a svojou jazdou ohrozia iných účastníkov cestnej premávky, budeme nekompromisní. Alkohol za volant nepatrí, preto sprísnime kontrolu vodičov na požitie alkoholu a iných návykových látok. Jazda pod vplyvom alkoholu je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd na Slovensku. Dotýka sa najmä mladých vodičov, ktorí neuvážene po návšteve spoločenských akcií sadajú opití za volant."
Piatkové i víkendové kontroly
Počas piatkov a víkendov budú preto policajti kontrolovať vodičov na alkohol a návykové látky väčšinou v blízkosti kultúrno-spoločenských podujatí, v okolí zábavných centier, diskoték, herní, barov. Kontrolám sa nevyhnú ani chodci či cyklisti. Hliadky budú monitorovať bezpečnostné prvky, ako napríklad reflexné označenia a prilby. Cyklisti sú takisto vodičmi vozidiel, preto sa na nich tiež vzťahuje zákaz viesť bicykel pod vplyvom alkoholu. Strážcovia zákona chcú venovať zvýšenú pozornosť i úsekom, kde častejšie dochádza k nehodám, budú ich vyhodnocovať a následne prijímať potrebné opatrenia.
Polícia zároveň upozorňuje chodcov i cyklistov na potrebu používania reflexnýxh prvkov na odevoch, i taká maličkosť totiž dokáže zachrániť život. V tomto období odporúča vodičom, aby prispôsobili jazdu svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky a radšej jazdili pomalšie.
Nehody v Košickom kraji
Košice-mesto 883
okres Michalovce 393
okres Košice-okolie 370
okres Rožňava 269
okres Trebišov 262
okres Sp. N. Ves 225
okres Gelnica 55
okres Sobrance 55
sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári