Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Uhliarik vojenskú nemocnicu do pôvodného stavu nevráti

Pôvodnej podoby vojenskej nemocnice so všetkými oddeleniami a lôžkami sa Košičania nedočkajú.

Vojenská nemocnica v košiciachVojenská nemocnica v košiciach (Zdroj: Judita Čermáková)KOŠICE. Leteckú vojenskú nemocnicu v Košiciach, ktorá bola kedysi známa širokým spektrom výkonov, rezort zdravotníctva pod novým vedením neplánuje obnoviť v pôvodnom rozsahu. Podľa ministra Ivana Uhliarika (KDH) sa niektoré kroky jeho predchodcu Richarda Rašiho (SMER) nedajú zvrátiť.

"Po tom, čo ju exminister Raši zrušil, to bude bude ťažko realizovateľné, pretože jej lôžka, technika a personál sú teraz podľa jeho požiadavky v univerzitnej nemocnici," povedal.

Ráta sa so seniormi

Ďalšie smerovanie vojenskej má ministrovi predostrieť jej riaditeľ Vladimír Šafčák, ktorého do funkcie menoval v novembri. Podľa neho je najakutuálnejšie pričleniť geriatrickú kliniku univerzitnej nemocnice, ktorá už teraz zaberá časť bývalej lôžkovej časti, k vojenskej. Znamenalo by to čiastočnú obnovu oddelení so zameraním najmä na seniorov.

"Rozbehli by sme tiež interné odbory a ďalšie špecializácie, ktoré po zrušení nemocnice zanikli. Prvotné zameranie by bolo na starších ľudí, ale aj na hasičov, vojakov, policajtov a ďalších občanov z Košíc a okolia," dopĺňa Šafčák.

Druhým variantom je vytvoriť špecializované geriatrické centrum, ktoré by sa orientovalo len na starších ľudí a dlhodobo chorých. Oddelenia v nemocnici by v tomto prípade slúžili len tejto klientele.

Ministerstvo takýto zámer podporuje. "Na východe republiky je nedostatok dlhodobých, ošetrovateľských a chronických lôžok, preto sa s nimi v novom projekte nemocnice taktiež počíta," uvádza hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Petičiari sú proti

Danica Klincková, zástupkyňa petičiarov, ktorí dva roky bojujú za záchranu vojenskej, s postupom ministerstva nesúhlasí. Práve petičnému výboru sa podarilo vyzbierať 13 500 podpisov ako nesúhlas voči jej zrušeniu.

"Nezbierali sme podpisy a neprotestovali preto, aby sa nemocnica orientovala na pomoc pre geriatrických pacientov. Košičania i ľudia z okolia chcú späť svoju nemocnicu v jej pôvodnom rozsahu. Orientácia štátnej akciovky na geriatrickú starostlivosť je len krok od toho, aby padla do súkromných rúk."

Rezort odmieta akýkoľvek prevod štátnych nemocníc do súkromných rúk. "Programové vyhlásenie vlády jasne hovorí len o transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti." Verejnosť sa o konečnom riešení dozvie na jar, keď ministerstvo vyhodnotí Šafčákove návrhy.

Developeri

Za rušením lôžkovej časti vojenskej nemocnice videl pred dvomi rokmi developerské lobistické skupiny blízke strane Smer-SD predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS).

Na geriatrickej klinike dlhé roky vo funkcii primára pôsobí Peter Jonáš - švagor expredsedu parlamentu a podpredsedu Smeru-SD Pavla Pašku. Jonáš odmieta, žeby za zrušením lôžkovej časti boli "developerské ťahy" a žeby sa o tom s Paškom rozprával.

"Oslovil ma sám exminister Raši, či by nebolo dobré presťahovať našu kliniku z pavilónu Univerzitnej nemocnice na Rastislavovej ulici, kde mali pacienti nevyhovujúce podmienky. Nový minister Uhliarik mi prisľúbil, že v priestoroch vojenskej nemocnice naša klinika ostane."

Operácie v malom

Vo vojenskej nemocnici sa po zrušení lôžok vykonávajú len jednodňové operácie. Zisky zariadenia sú tak nižšie oproti minulosti. Uhliarik potvrdil, že sa operovať opäť bude. Rozsiahlejšie zákroky však podľa Šafčáka prenechajú univerzitnej nemocnici.

"Budeme sa orientovať na jednodňové a menšie operácie, akým je napríklad operácia apendixu, žlčníka, malé urologické a ortopedické výkony."

Plánom vo vojenskej nemocnici môžu v ceste stáť zmluvy s poisťovňami. Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá vlani vykázala stratu 55 miliónov eur, spolu s poisťovňou Dôvera odkázali, že nákupom zdravotnej starostlivosti sa budú zaoberať, keď budú končiť súčasné zmluvy s nemocnicami.

Zrušil ju Raši

Lôžkovú časť vojenskej nemocnice zrušil v roku 2008 minister Raši. Súšasný primátor Košíc to dnes rovnako ako vtedy zdôvodňuje tým, že jej hospodárenie bolo v červených číslach.

"Išlo o akciovú spoločnosť a akákoľvek strata znamená, že jej existencia je ohrozená." Rok 2007 ukončila vojenská s hospodárskym výsledkom mínus 23-tisíc eur, o rok neskôr sa strata prehĺbila na 853-tisíc eur. V tom čase už bolo pol roka známe, že sa lôžková časť nemocnice zruší.

Všeobecná zdravotná poisťovňa vyhodnotila vojenskú nemocnicu v roku 2008 ako tretú najlepšiu na Slovensku a prvú v Košiciach. Košické nemocnice hodnotilo 454 Košičanov, spokojnosť so starostlivosťou vojenskej vyjadrilo 61 poistencov. Dotazníky vyplnilo 42 percent zo 16-tisíc klientov tejto poisťovne. Raši nepokladá tento prieskum za reprezentatívny.

Tvrdí, že vojenská mala vyťaženosť lôžok na 60 percent a nedostatok materiálno-technického vybavenia na splnenie vyhlášky ministerstva zdravotníctva o minimálnom vybavení. Špičkové prístroje, do ktorých nemocnica investovala, po zrušení lôžkovej časti prevzala univerzitná.

Svoje rozhodnutie obhajoval aj tým, že sa vytvoria priestory pre detskú nemocnicu, ktorá sídlila v prenajatej budove. Nakoniec sa tak nestalo pre vysoké náklady na rekonštrukciu. S ďalším návrhom prišla univerzitná, ktorá tam chcela umiestniť lôžka pre geriatrických a chronických pacientov.

Geriatria už vo vojenskej sídli. Ďalšiemu sťahovaniu mala predchádzať rekonštrukcia. Tú súčasná riaditeľka univerzitnej stopla kvôli vysokým nákladom. Robiť sa budú len nevyhnutné opravy. Priestory od vojenskej si prenajíma.

Minister odmieta podobnosť s Rašiho plánom

Lôžka pre starých a dlhodobo chorých ľudí. Chcel ich Raši. Teraz Uhliarik.

KOŠICE. Minister Ivan Uhliarik vidí rozdiely medzi svojím zámerom s vojenskou nemocnicou a konaním Richarda Rašiho. Ako najviditeľnejší fakt uvádza to, že jeho predchodca zdravotnícke zariadenie zrušil kvôli sťahovaniu detskej nemocnice do jeho priestorov.

"Potom svoj zámer zmenil a sľúbil, že sa tam presťahujú lôžka pre chronických a dlhodobo chorých pacientov univerzitnej nemocnice. Doteraz je vo vojenskej umiestnených 35 lôžok geriatrickej kliniky," uvádza Zollerová.

Uhliarik hovorí, že vojenská nemocnica bude fungovať ako plnohodnotná nemocnica. "Pritom je potrebné reagovať na reálne potreby lôžok na východe Slovenska. Je tu nedostatok dlhodobých, ošetrovateľských a chronických lôžok, preto sa s nimi tiež počíta," vysvetľuje hovorkyňa Zollerová.

Raši si myslí, že súčasný minister pokračuje v jeho projekte. "Pretože je to racionálne riešenie aj kvôli nedostatku lôžok pre starých ľudí, aj pre polohu nemocnice v oblasti s prirodzenou koncentráciou seniorov," odkázal po svojom hovorcovi.

Kritikom Rašiho krokov bol Viliam Novotný (SDKÚ-DS), predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo. S terajšími plánmi je spokojný. "Opäť to bude fungujúca nemocnica. Určite v nej bude veľa lôžok pre chronicky a dlhodobo chorých, pretože je ich nedostatok. Za Rašiho to bola prázdna nemocnica s malým počtom lôžok, teraz sa obnoví."

kag
Fakty
 • Všeobecná zdravotná poisťovňa ju v roku 2008 vyhodnotila ako tretiu najlepšiu na Slovensku a najlepšiu v Košiciach.
 • v roku 2007 bola jej pôsobnosť rozšírená pre 110-tisíc obyvateľov okolia Košíc
 • do prístrojového vybavenia a rekonštrukcií bolo preinvestovaných bývalých 110 miliónov korún
 • pred zánikom mala 170 lôžok
 • je vlastníkom budov na Južnej triede, ktoré nevyužíva. Nevlastní však pozemky, na ktorých stoja.
kag
Poznámka

Slovo politika

Košičan Raši ako minister zdravotníctva zmietol z povrchu zemského nemocnicu s tradíciou a dôverou ľudí. Na vine bola ekonomická strata. Tá je však len odrobinkou v porovnaní s miliónovými dlhmi košických štátnych nemocníc.

Spochybnil vyhodnotenie vojenskej Všeobecnou zdravotnou poisťovňou kvôli počtu respondentov. Ak tento prieskum nebol podľa neho dostačnou vzorkou, stačilo si ešte raz spočítať tých 13-tisíc podpisov za záchranu nemocnice na petičných hárkoch.

Verejne prehlásil, že priestory tohto zdravotníckeho zariadenia neostanú dlho prázdne. Prídu tam deti. Sľuboval to vopred bez analýzy, či sťahovanie malých pacientov bude možné. Rozhodnutie zrušil. Ukázal, akú hodnotu má slovo politika.

Za záchranu nemocnice sa aktivizoval poslanec Novotný. Po krachu myšlienky sťahovania detskej nemocnice do priestorov vojenskej hlásal, že bol na Košičanoch spáchaný veľký podvod. Rašiho kritizoval, Uhliarika chváli.

Hovorí, že sa z vojenskej opäť stane funkčné zdravotnícke stredisko, hoci z doterajších vyjadrení kompetentných to vyzerá tak, že výsledkom "ozdravenia" bude len torzo z bývalej nemocnice. Pán poslanec obhajuje nápad, ktorého podobnú verziu predtým kritizoval? Akú hodnotu má jeho slovo politika?

Uhliarik narieka, že nedokáže vrátiť nemocnicu do pôvodného stavu, lebo zlý Raši ju obrátil hore nohami. Ani sa o to nepokúsi, radšej si privlastní za svoju myšlienku sústrediť vo vojenskej starkých a dlhodobo chorých. Bije sa pritom do pŕs, že jeho nápad je odlišný od Rašiho.

To, čo sa z jeho sľubov pretaví do reality, sa čoskoro dozvieme. Aj on ukáže, akú hodnotu má slovo politika.

Katarína Gécziová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 5. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 7. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 9. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 10. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 3. Aj panelák môže byť Smart
 4. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 5. Pri uzatváraní PZP už nedominuje január
 6. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 053
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 8 339
 3. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 5 095
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 316
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 503
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 025
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 856
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 477
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 719
 10. Kanceláriám ešte neodzvonilo 1 589
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Novinárka Monika Tódová.

Písali o svedkovi Petrovi Tóthovi.


3 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Trestné oznámenie podal Peter Tóth, ktorý sledoval novinárov pre Kočnera.


1 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu