Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Uhliarik vojenskú nemocnicu do pôvodného stavu nevráti

Pôvodnej podoby vojenskej nemocnice so všetkými oddeleniami a lôžkami sa Košičania nedočkajú.

Vojenská nemocnica v košiciachVojenská nemocnica v košiciach (Zdroj: Judita Čermáková)KOŠICE. Leteckú vojenskú nemocnicu v Košiciach, ktorá bola kedysi známa širokým spektrom výkonov, rezort zdravotníctva pod novým vedením neplánuje obnoviť v pôvodnom rozsahu. Podľa ministra Ivana Uhliarika (KDH) sa niektoré kroky jeho predchodcu Richarda Rašiho (SMER) nedajú zvrátiť.

"Po tom, čo ju exminister Raši zrušil, to bude bude ťažko realizovateľné, pretože jej lôžka, technika a personál sú teraz podľa jeho požiadavky v univerzitnej nemocnici," povedal.

Ráta sa so seniormi

Ďalšie smerovanie vojenskej má ministrovi predostrieť jej riaditeľ Vladimír Šafčák, ktorého do funkcie menoval v novembri. Podľa neho je najakutuálnejšie pričleniť geriatrickú kliniku univerzitnej nemocnice, ktorá už teraz zaberá časť bývalej lôžkovej časti, k vojenskej. Znamenalo by to čiastočnú obnovu oddelení so zameraním najmä na seniorov.

"Rozbehli by sme tiež interné odbory a ďalšie špecializácie, ktoré po zrušení nemocnice zanikli. Prvotné zameranie by bolo na starších ľudí, ale aj na hasičov, vojakov, policajtov a ďalších občanov z Košíc a okolia," dopĺňa Šafčák.

Druhým variantom je vytvoriť špecializované geriatrické centrum, ktoré by sa orientovalo len na starších ľudí a dlhodobo chorých. Oddelenia v nemocnici by v tomto prípade slúžili len tejto klientele.

Ministerstvo takýto zámer podporuje. "Na východe republiky je nedostatok dlhodobých, ošetrovateľských a chronických lôžok, preto sa s nimi v novom projekte nemocnice taktiež počíta," uvádza hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Petičiari sú proti

Danica Klincková, zástupkyňa petičiarov, ktorí dva roky bojujú za záchranu vojenskej, s postupom ministerstva nesúhlasí. Práve petičnému výboru sa podarilo vyzbierať 13 500 podpisov ako nesúhlas voči jej zrušeniu.

"Nezbierali sme podpisy a neprotestovali preto, aby sa nemocnica orientovala na pomoc pre geriatrických pacientov. Košičania i ľudia z okolia chcú späť svoju nemocnicu v jej pôvodnom rozsahu. Orientácia štátnej akciovky na geriatrickú starostlivosť je len krok od toho, aby padla do súkromných rúk."

Rezort odmieta akýkoľvek prevod štátnych nemocníc do súkromných rúk. "Programové vyhlásenie vlády jasne hovorí len o transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti." Verejnosť sa o konečnom riešení dozvie na jar, keď ministerstvo vyhodnotí Šafčákove návrhy.

Developeri

Za rušením lôžkovej časti vojenskej nemocnice videl pred dvomi rokmi developerské lobistické skupiny blízke strane Smer-SD predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS).

Na geriatrickej klinike dlhé roky vo funkcii primára pôsobí Peter Jonáš - švagor expredsedu parlamentu a podpredsedu Smeru-SD Pavla Pašku. Jonáš odmieta, žeby za zrušením lôžkovej časti boli "developerské ťahy" a žeby sa o tom s Paškom rozprával.

"Oslovil ma sám exminister Raši, či by nebolo dobré presťahovať našu kliniku z pavilónu Univerzitnej nemocnice na Rastislavovej ulici, kde mali pacienti nevyhovujúce podmienky. Nový minister Uhliarik mi prisľúbil, že v priestoroch vojenskej nemocnice naša klinika ostane."

Operácie v malom

Vo vojenskej nemocnici sa po zrušení lôžok vykonávajú len jednodňové operácie. Zisky zariadenia sú tak nižšie oproti minulosti. Uhliarik potvrdil, že sa operovať opäť bude. Rozsiahlejšie zákroky však podľa Šafčáka prenechajú univerzitnej nemocnici.

"Budeme sa orientovať na jednodňové a menšie operácie, akým je napríklad operácia apendixu, žlčníka, malé urologické a ortopedické výkony."

Plánom vo vojenskej nemocnici môžu v ceste stáť zmluvy s poisťovňami. Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá vlani vykázala stratu 55 miliónov eur, spolu s poisťovňou Dôvera odkázali, že nákupom zdravotnej starostlivosti sa budú zaoberať, keď budú končiť súčasné zmluvy s nemocnicami.

Zrušil ju Raši

Lôžkovú časť vojenskej nemocnice zrušil v roku 2008 minister Raši. Súšasný primátor Košíc to dnes rovnako ako vtedy zdôvodňuje tým, že jej hospodárenie bolo v červených číslach.

"Išlo o akciovú spoločnosť a akákoľvek strata znamená, že jej existencia je ohrozená." Rok 2007 ukončila vojenská s hospodárskym výsledkom mínus 23-tisíc eur, o rok neskôr sa strata prehĺbila na 853-tisíc eur. V tom čase už bolo pol roka známe, že sa lôžková časť nemocnice zruší.

Všeobecná zdravotná poisťovňa vyhodnotila vojenskú nemocnicu v roku 2008 ako tretú najlepšiu na Slovensku a prvú v Košiciach. Košické nemocnice hodnotilo 454 Košičanov, spokojnosť so starostlivosťou vojenskej vyjadrilo 61 poistencov. Dotazníky vyplnilo 42 percent zo 16-tisíc klientov tejto poisťovne. Raši nepokladá tento prieskum za reprezentatívny.

Tvrdí, že vojenská mala vyťaženosť lôžok na 60 percent a nedostatok materiálno-technického vybavenia na splnenie vyhlášky ministerstva zdravotníctva o minimálnom vybavení. Špičkové prístroje, do ktorých nemocnica investovala, po zrušení lôžkovej časti prevzala univerzitná.

Svoje rozhodnutie obhajoval aj tým, že sa vytvoria priestory pre detskú nemocnicu, ktorá sídlila v prenajatej budove. Nakoniec sa tak nestalo pre vysoké náklady na rekonštrukciu. S ďalším návrhom prišla univerzitná, ktorá tam chcela umiestniť lôžka pre geriatrických a chronických pacientov.

Geriatria už vo vojenskej sídli. Ďalšiemu sťahovaniu mala predchádzať rekonštrukcia. Tú súčasná riaditeľka univerzitnej stopla kvôli vysokým nákladom. Robiť sa budú len nevyhnutné opravy. Priestory od vojenskej si prenajíma.

Minister odmieta podobnosť s Rašiho plánom

Lôžka pre starých a dlhodobo chorých ľudí. Chcel ich Raši. Teraz Uhliarik.

KOŠICE. Minister Ivan Uhliarik vidí rozdiely medzi svojím zámerom s vojenskou nemocnicou a konaním Richarda Rašiho. Ako najviditeľnejší fakt uvádza to, že jeho predchodca zdravotnícke zariadenie zrušil kvôli sťahovaniu detskej nemocnice do jeho priestorov.

"Potom svoj zámer zmenil a sľúbil, že sa tam presťahujú lôžka pre chronických a dlhodobo chorých pacientov univerzitnej nemocnice. Doteraz je vo vojenskej umiestnených 35 lôžok geriatrickej kliniky," uvádza Zollerová.

Uhliarik hovorí, že vojenská nemocnica bude fungovať ako plnohodnotná nemocnica. "Pritom je potrebné reagovať na reálne potreby lôžok na východe Slovenska. Je tu nedostatok dlhodobých, ošetrovateľských a chronických lôžok, preto sa s nimi tiež počíta," vysvetľuje hovorkyňa Zollerová.

Raši si myslí, že súčasný minister pokračuje v jeho projekte. "Pretože je to racionálne riešenie aj kvôli nedostatku lôžok pre starých ľudí, aj pre polohu nemocnice v oblasti s prirodzenou koncentráciou seniorov," odkázal po svojom hovorcovi.

Kritikom Rašiho krokov bol Viliam Novotný (SDKÚ-DS), predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo. S terajšími plánmi je spokojný. "Opäť to bude fungujúca nemocnica. Určite v nej bude veľa lôžok pre chronicky a dlhodobo chorých, pretože je ich nedostatok. Za Rašiho to bola prázdna nemocnica s malým počtom lôžok, teraz sa obnoví."

kag
Fakty
 • Všeobecná zdravotná poisťovňa ju v roku 2008 vyhodnotila ako tretiu najlepšiu na Slovensku a najlepšiu v Košiciach.
 • v roku 2007 bola jej pôsobnosť rozšírená pre 110-tisíc obyvateľov okolia Košíc
 • do prístrojového vybavenia a rekonštrukcií bolo preinvestovaných bývalých 110 miliónov korún
 • pred zánikom mala 170 lôžok
 • je vlastníkom budov na Južnej triede, ktoré nevyužíva. Nevlastní však pozemky, na ktorých stoja.
kag
Poznámka

Slovo politika

Košičan Raši ako minister zdravotníctva zmietol z povrchu zemského nemocnicu s tradíciou a dôverou ľudí. Na vine bola ekonomická strata. Tá je však len odrobinkou v porovnaní s miliónovými dlhmi košických štátnych nemocníc.

Spochybnil vyhodnotenie vojenskej Všeobecnou zdravotnou poisťovňou kvôli počtu respondentov. Ak tento prieskum nebol podľa neho dostačnou vzorkou, stačilo si ešte raz spočítať tých 13-tisíc podpisov za záchranu nemocnice na petičných hárkoch.

Verejne prehlásil, že priestory tohto zdravotníckeho zariadenia neostanú dlho prázdne. Prídu tam deti. Sľuboval to vopred bez analýzy, či sťahovanie malých pacientov bude možné. Rozhodnutie zrušil. Ukázal, akú hodnotu má slovo politika.

Za záchranu nemocnice sa aktivizoval poslanec Novotný. Po krachu myšlienky sťahovania detskej nemocnice do priestorov vojenskej hlásal, že bol na Košičanoch spáchaný veľký podvod. Rašiho kritizoval, Uhliarika chváli.

Hovorí, že sa z vojenskej opäť stane funkčné zdravotnícke stredisko, hoci z doterajších vyjadrení kompetentných to vyzerá tak, že výsledkom "ozdravenia" bude len torzo z bývalej nemocnice. Pán poslanec obhajuje nápad, ktorého podobnú verziu predtým kritizoval? Akú hodnotu má jeho slovo politika?

Uhliarik narieka, že nedokáže vrátiť nemocnicu do pôvodného stavu, lebo zlý Raši ju obrátil hore nohami. Ani sa o to nepokúsi, radšej si privlastní za svoju myšlienku sústrediť vo vojenskej starkých a dlhodobo chorých. Bije sa pritom do pŕs, že jeho nápad je odlišný od Rašiho.

To, čo sa z jeho sľubov pretaví do reality, sa čoskoro dozvieme. Aj on ukáže, akú hodnotu má slovo politika.

Katarína Gécziová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 1. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 2. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 4. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 5. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 8. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 24 040
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 009
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 300
 4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 880
 5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 612
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 449
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 640
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 663

Blogy SME

 1. Peter Kubica: O priveľkých teniskách
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (31.3. - 6.4.1923)
 3. Miroslav Lukáč: Dežo uvádza, že každý má svoju bandu. I poslanci.
 4. František Ptáček: Mier poslanca Fica – ako prasa učí holubicu lietať
 5. Alexander Hričko: Na Slovensku sa vytratil zdravý gazdovský rozum
 6. Marián Kozák: Plavecké olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999
 7. Helena Smihulova Laucikova: Predjarie pod Barancom
 8. Ján Valchár: O rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy sa plnia! (tri mesiace, ani o sekundu viac!)
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 740
 2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 26 531
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 923
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 090
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 009
 6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 736
 7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 942
 8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 918
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Výroba húfnic Zuzana 2 a munície v spoločnostiach DMD Holdingu

Dubnica patrí k posledným, kde vedia vyrábať aj ruské 152 mm strely.


a 1 ďalší 8 h
Hotel Aston

Na mieste hotela Aston má vyrásť nový projekt.


13 h
Lubjanka, niekdajšie sídlo sovietskej KGB a dnes ruskej FSB.

S inváziou chceli počkať do leta, Putin nepočúval.


12 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


7 h

Blogy SME

 1. Peter Kubica: O priveľkých teniskách
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (31.3. - 6.4.1923)
 3. Miroslav Lukáč: Dežo uvádza, že každý má svoju bandu. I poslanci.
 4. František Ptáček: Mier poslanca Fica – ako prasa učí holubicu lietať
 5. Alexander Hričko: Na Slovensku sa vytratil zdravý gazdovský rozum
 6. Marián Kozák: Plavecké olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999
 7. Helena Smihulova Laucikova: Predjarie pod Barancom
 8. Ján Valchár: O rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy sa plnia! (tri mesiace, ani o sekundu viac!)
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 740
 2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 26 531
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 923
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 090
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 009
 6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 736
 7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 942
 8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 918
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu