Ten má na svojom konte množstvo ocenení i niekoľko nominácií na poľskú literárnu cenu NIKE, na Slovensku však doposiaľ žiadna jeho hra uvedená nebola. Piatkovú premiéru si preto nenechá ujsť.
KOŠICE. Hra je podľa režiséra Henryka Rozena paródiou. „Obsahuje prvky absurdnej drámy 20. storočia i antickej tragédie. Autor ich však paroduje." Na diváka teda čaká v prvom rade zábava. Text však hovorí o témach, ktoré vtipné - najmä pre ľudí, ktorí nimi žijú - rozhodne nie sú.
Hra je iróniou, nie glorifikáciou komunizmu
„Venuje sa najmä tomu, čo sa deje v našej spoločnosti - vo všetkých krajinách postihnutých reálnym socializmom – po tzv. revolučných zmenách v roku 1989. Stasiukova hra je predovšetkým o ľuďoch, ktorí sa nedokázali adaptovať do nového sveta a stále snívajú o tom, čo bolo. O tom, že všetko patrilo všetkým, aký bol život ľahký," približuje tému režisér Rozen. Podľa toho bolo najnáročnejšie hľadať spôsob, ako neskĺznuť do psychologickej polohy poukazujúcej na tragédiu tých, ktorým zmeny prevrátili život naruby. Vzali im prácu, istoty... „Hra je totiž iróniou a nie glorifikáciou komunizmu."
Predstavia sa Úradník i Stražanová
V hre sa predstavia Jozef Úradník ako penzionovaný poľský pohraničník, hosťujúca Kveta Stražanová ako Marika, akási Marlene Dietrich pohraničia, Alena Ďuránová, Henrieta Kecerová a Andrej Palko. Zaujímavou súčasťou bude aj chór starých pašerákov, ktorých si zahrajú členovia zboru Opery ŠD. Hudbu skomponoval Marián Čekovský, kostýmy a scénu navrhol Jaroslav Válek.
A. Stasiuk nedokončil strednú školu. V prvej polovici 80-tych rokov sa angažoval v pacifistickom hnutí, dezertoval z armády a istý čas strávil vo väzení. Na protest proti pomerom sa za komunizmu presťahoval do slovensko-poľského pohraničia, ktoré ho inšpirovalo k napísaniu hier Tmavý les a Čakanie na Turka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári