Najviac idú zlato, mobily a peniaze. Obeťami sú najmä deti, starkí aj ľudia pod vplyvom alkoholu. Často pri tom utrpia nejaké zranenia, neraz aj vážnejšie.
KOŠICE. Policajti v Košickom kraji vlani zaznamenali 205 lúpežných prepadnutí, z ktorých bolo objasnených 116 (56,59 %). Oproti roku 2009 je to o deväť menej, pričom vtedy sa podarilo objasniť 112 (52,34 %).
Až polovica sa stane v Košiciach
"Táto trestná činnosť sa koncentruje predovšetkým v Košiciach, kde došlo vlani k 101 lúpežiam, pričom sa podarilo objasniť 45. V okrese Košice-okolie to bolo 15, objasnili 11," dozvedeli sme sa z polície. Mnohé ďalšie z rôznych dôvodov však obete neohlásia.
Počet ohlásených lúpeží od roku 2005 (275 lúpeží) klesol v kraji aj v Košiciach o viac ako polovicu. "Výrazne tiež stúpla miera objasnenosti, a to o viac ako 16 percent," vyplýva z policajnej štatistiky.
K lúpežiam dochádza najmä vo večerných a nočných hodinách v blízkosti pohostinských zariadení, nákupných centier, v parkoch, na zastávkach mestskej hromadnej dopravy a v blízkosti železničných a autobusových staníc.
V Košiciach sú najrizikovejšie ulice Trieda SNP, Hronská, Jedlíkova, Popradská či Šoltésovej, Južná trieda a Davida Feju.
Najčastejšie prepadli osamelé osoby
Výraznú úlohu pri lúpežiach zohráva neprítomnosť svedkov, alkoholom potúžená obeť či jej menšia fyzická zdatnosť. Polícia zaznamenala aj prípady, keď páchateľ svoju obeť sledoval alebo vylákal na vhodné miesto na prepad. Osobitnú skupinu tvoria prípady v bytoch a domoch, ktorých spáchanie predpokladá určitý stupeň prípravy. Lúpežné prepadnutie jedným páchateľom na ulici vo väčšine prípadov sprevádza prvotný fyzický útok úderom do hlavy alebo inej časti tela, v dôsledku ktorého obeť spadne na zem.
"Minulý rok boli napádané predovšetkým osamelé osoby. Predmetom záujmu boli najmä peniaze, mobilné telefóny, zlaté a strieborné šperky. Väčšinou išlo o náhodné stretnutia páchateľov a poškodených," dozvedáme sa od mužov zákona.
Väčšinou lúpia osamelo
Podľa polície sú páchateľmi zvyčajne muži do 30 rokov. Potrebujú peniaze pre seba na jedlo, alkohol a drogy. Muži zákona ešte nezaznamenali lúpež, že by niekto kradol s tým, že nemôže uživiť rodinu alebo deti nemajú čo jesť. Až 66 z objasnených lúpeží v kraji má na svedomí páchateľ sám, 27 spáchala dvojica a 23 viacero páchateľov. V 22 prípadoch použili zbraň.
"Policajtom sa najviac darí objasňovať lúpeže, ktoré sú oznámené bezprostredne po spáchaní skutku. Platí, že čím dlhší čas prešiel od oznámenia lúpeže, tým je možnosť objasnenia a vypátrania páchateľa komplikovanejšia."
Polícia sa často pri oznámení lúpeže stretáva aj s klamaním zo strany obetí o priebehu skutku. Niektorí sa takto snažia ospravedlniť pred rodičmi alebo partnerom stratu vecí, minutie peňazí na automaty, alkohol či iné veci.
Fakty
Najnebezpečnejšie miesta
Západ: Lunik I, Lunik II, Trieda SNP, Brigádnická, Hronská, Jedlíkova, Popradská.
Staré Mesto: Mäsiarska, Staničné námestie, Palárikova, L. Novomeského.
Juh: Turgenevova, Šoltésovej, Južná trieda, Davida Feju.
KVP: Trieda KVP, Cottbuská.
Nad jazerom: Uralská, Stálicová, Bukovecká.
Ako to prebieha
Nedávne prípady
Doteraz neznámi páchatelia pred niekoľkými dňami na zastávke MHD na Palackého ulici lúpežne prepadli 59-ročného Mariána z Košíc. Jeden ho udrel do hlavy, on stratil vedomie, spadol na zem a rozbil si dioptrické okuliare. Ukradli mu peňaženku, v ktorej mal len 60 centov, doklady a ďalšie osobné veci. Celkovo mu spôsobili škodu 100 eur.
Na Gorkého ulici zas prepadli 55-ročnú ženu z Košíc. Páchateľ k žene pristúpil zozadu a trhal jej kabelku. Pri zápasení žena spadla na kolená a páchateľovi sa podarilo s kabelkou ujsť. Spôsobil jej škodu 288 eur.
Polícia pátra aj po štyroch páchateľoch, ktorí na Bukoveckej ulici lúpežne prepadli 21-ročného mladíka. Jeden ho sotil do chrbta a vtlačil do auta. Druhý, ktorý sedel na zadnom sedadle, ho ťahal do vozidla za bundu, pričom ho počas cesty na Sídlisko KVP ohrozoval rezákom. Tam ho na parkovisku vyložili a pod hrozbou násilia mu zobrali mobil.
Rady
Ako znížiť riziko lúpeže
Nepohybujte sa najmä po zotmení na neosvetlených miestach, ako sú parky a neprehľadné ulice.
Veľkým rizikovým faktorom je opitosť. Pokiaľ je to možné, po oslavách či posedeniach sa na ceste domov pohybujte v spoločnosti niekoho ďalšieho.
Sledujte okolie, či vás niekto nepozoruje pri vyberaní peňazí z bankomatu, pri manipulácii s peniazmi v banke, na pošte alebo v obchode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári