KOŠICE. Novú expozíciu Metalurgia v 19. a 20. storočí otvoria v utorok v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach. Autorkou modernizácie expozície je Dagmar Lobodová. Obsahovo nadväzuje na historickú časť expozície metalurgie, ktorú v múzeu sprístupnili vo februári 2010.
Pri vstupe do expozície návštevníci môžu obdivovať jeden z najvzácnejších exponátov – bronzové dvere z roku 1580, krásnu ukážku umeleckého odlievania z bronzu. Exponát je unikátnym dielom umeleckého remesla v európskom meradle.
Expozícia je členená na osem tém. Prvé štyri sa venujú hutníctvu železa v procese priemyselnej revolúcie (1830 – 1880), technickým novinkám v železiarstve v období priemyselnej revolúcie, hutníctvu železa na Slovensku v procese priemyselnej revolúcie a hutníctvu železa v rokoch 1880 – 1918, 1918 – 1945, 1945 – 2005.
Obsah ďalších troch častí tvoria ferozliatiny, kovohutníctvo a významné osobnosti v histórii slovenského hutníctva Anton Kerpely, Ján Aradi, Martin Sturman, Michal Dérer a Ľudovít Gavora.
Poslednou témou sú pamiatky železiarenskej výroby a techniky v teréne, hámre a pamiatky vysokých pecí a zlievarenstva v Sirku – Červeňanoch, Nižnej Slanej, Vlachove, Troch vodách či Podbieli.
Hlavným nositeľom technického pokroku bol štátny železiarsky podnik so sídlom v Hronci. Pozornosť je venovaná bohatým dejinám kovohutníctva na Slovensku: Kremnica (zlato a striebro), Krompachy (výroba medi), Žiar nad Hronom (hliník), Sereď (nikel), Banská Štiavnica (olovo), okolie Rožňavy (ortuť), ťažba mangánovej rudy v Kišovciach – Švábovciach a Lednických Rovniach.
Z exponátov zaujme hámornícke dúchadlo z roku 1717, pochádzajúce v Vyšnej Boce. V expozícii je prezentovaný súbor hutníckych zbierok, vrátane nástrojov a pomôcok používaných v zlievarni, valcovni a kováčskej dielni. Najvýznamnejší je tu inštruktážny model vysokej pece s príslušenstvom na výrobu surového železa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári