PEZINOK/KOŠICE. Hlavný svedok v kauze výstavby bytov v Košiciach Maroš Merjavý dnes opäť vypovedal na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.
Merjavý mal vypovedať k projektu domu poslanca Lászlóa Nagya, súdu však odovzdal aj svoje nahrávky zo stretnutí s obžalovanými.
Nahrávky rozhovorov s obžalovanými
Rozsiahle zvukové záznamy, ktoré vyhotovoval bez vedomia polície a ako povedal, len pre svoju pamäť, vznikli počas rokov 2002 a 2003. Majú podporiť jeho tvrdenia pred súdom.
Merjavý tvrdí, že nahrávky obsahujú poradu, na ktorej sa hovorilo o tom, "kam a koľko peňazí išlo z prostriedkov firmy KAME", či debata s pracovníčkou Štátneho fondu rozvoja bývania, kde ona popisuje schvaľovanie financovania výstavby bytov.
Má usvedčovať aj obžalovaných o tom, že vedeli o úplatkoch. Merjavý všetky nahrávky odovzdal polícii ešte v prípravnom konaní.
Projekt domu Lászlóa Nagya
Merjavý dnes opisoval, ako a prečo sa dostal k projektu rodinného domu poslanca Lászlóa Nagya. Stavebník Merjavý od začiatku kauzy tvrdí, že mu obžalovaní sľúbili za úplatok vybavenie štátneho príspevku na výstavbu domov na sídlisku Dargovských hrdinov a časť peňazí im aj odovzdal.
Keď Merjavého v októbri konfrontovali s Nagyom, tak začal rozprávať o tom, že okrem úplatkov jeho firma KAME mala financovať prerobenie projektu Nagyovho domu. „Ja som to chápal ako cenovku navyše,“ povedal dnes Merjavý.
Vraj zaplatil aj projektantku, ktorá mala podľa neho dostať za túto prácu 30-tisíc korún, tá to však nepotvrdila. Projektantka bola počas jednej služobnej cesty s Nagyom na jeho pozemku, kde sa jej pýtal, či je vhodný na stavbu domu.
Keď neskôr dostala od KAME požiadavku, aby sa vyjadrila k možnosti úpravy projektu bežného domu na montovaný, ktorých výstavbu v Košiciach pripravovala, tak si to nespojila s tým, že by mohlo ísť o Nagyov dom. Úprava projektu jeho domu sa napokon nerealizovala - podľa Merjavého preto, že on už mal v tom období rozpory s jedným obžalovaným.
Nagy v októbri na súde odmietol, že by sa stretol so stavebníkom Merjavým. Na dom mal poslanec vlastný projekt a podľa neho staval.
V konfrontácii s Nagyom vtedy Merjavý povedal, že sa s ním osobne stretol v reštaurácii pri budove parlamentu. Na schôdzku ho vraj zavolal Viktor Kašper, boli tam aj ostatní obžalovaní a ďalší muž. Merjavý tvrdí, že využil šancu, keď bol sám pri stole s Nagyom.
„Opýtal som sa pána doktora, či je to v poriadku, napísal som na papier číslo deväť, prikývol, že áno," opísal rozhovor Merjavý.
„Takéto stretnutie sa neuskutočnilo,“ vyhlásil v konfrontácii Nagy. Už pred konfrontáciou počas výsluchu vtedy odmietol, že by v súvislosti s výstavbou bytov na košickom sídlisku niečo vybavoval u šéfa Štátneho fondu rozvoja bývania či ministra hospodárstva. „Nijakým spôsobom som nekonal v tejto veci,“ povedal Nagy na súde.
Merjavý bol v tejto kauze, ale v inom konaní, odsúdený na šesť rokov za podvod a v minulosti označil Nagya za prijímateľa úplatku.
Genéza kauzy
Bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa odsúdil 19. januára 2009 vtedajší Špeciálny súd v Pezinku za podvod na šesťročný trest odňatia slobody.
Spoluobžalovaných Viktora Kašpera a Ladislava Pirovitsa poslal rovnako na šesť rokov za mreže. Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí 19. novembra 2009 v rámci odvolacieho konania rozsudok zrušil.
Čuňo údajne na jeseň 2002 spolu s obžalovanými Kašperom a Pirovitsom požadovali od štatutára spoločnosti KAME Maroša Merjavého úplatok 597 491 eur.
Firma KAME sa v tom čase stala hlavným dodávateľom výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov. Mesto potrebovalo na výstavbu bytov financie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Obžalovaní údajne prisľúbili štatutárovi spoločnosti KAME Merjavému dotácie v celkovej výške 6 008 099 eur. Podmienkou však bola 10-percentná provízia.
Kašper vo svojej záverečnej reči tvrdil, že 18 miliónov korún mu mal korunný svedok Merjavý dať na základe zmluvného záväzku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári