MOLDAVA NAD BODVOU. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR už nevidí budúcnosť v Moldavskom recyklačnom podniku (MoRePo). Uviedol to dnes po rokovaní s vedením podniku poradca ministra pre mediálnu oblasť Attila Lovász.
"Nechcem už naďalej predlžovať neistotu zamestnancov, preto sme prišli s touto informáciou," povedal. Podľa MŽP je jediným riešení pre MoRePo konkurz alebo likvidácia podniku. "Nevylučujeme ani možnosť vstupu strategického partnera, keďže podnik disponuje citlivým vojenským materiálom, toto by musela schváliť vláda SR," dodal Lovász.
Kedy a ako by mohli zamestnanci firmy dostať výplaty za december a január, konkretizovať nevedel.
Riaditeľ MoRePo Alexander Gurský stanovisko MŽP pre médiá komentovať nechcel, potvrdil však, že manažment rokuje so zahraničným partnerom o prípadnom vstupe do podniku. Podľa odborárov by malo ísť o zbrojovku v Uherskom Brode v Českej republike.
V podniku to poriadne vrelo
V jedálni podniku sa zišlo takmer 80 percent zo 155 zamestnancov. Na transparentoch boli nápisy: Sme štátny podnik, kde je štát?... Chceme naše peniaze!
"Rozhodli sme sa štrajkovať, lebo nám doteraz nevyplatili mzdy už ani za december," povedala nám Mária Kőrősiová, predsedníčka odborov.
"Konečne sa už chceme po 22 mesiacoch dozvedieť, čo bude s podnikom, aký osud nás čaká. Či pôjdeme do likvidácie, konkurzu, alebo príde strategický partner z Čiech, taký návrh dal náš riaditeľ. Potom by sme sa mohli stať akciovou spoločnosťou. Vtedajší minister životného prostredia Jozef Medveď (nominant Smeru) nám minulý rok nasľuboval hory-doly, oddlženie, ale nič z toho nebolo. Zabezpečili nám zákazky cez vodohospodársky podnik, robili sme zábradlia a tanky pre Gabčíkovo, opravovali kolesovú techniku a podobne."
Ako spresnila Kőrősiová, plánovaný protest Moldavčanov v Bratislave by sa mal odohrať na budúci týždeň. "Ešte predtým chcem osloviť listom premiérku Ivetu Radičovú, ktorá jediná s nami komunikuje a zaujíma sa o osud fabriky."
J. Tesař: Z čoho máme vyžiť?
Rozhorčenie štrajkujúcich vzrastalo v jedálni z minúty na minútu, prchkejší si veru nedávali pred ústa servítky.
"Z čoho máme vyžiť, keď nám nedali výplaty za december a nedostaneme ich ani za január?" posťažoval sa nám Ján Tesař, ktorý pracuje v podniku ôsmy rok. "Chceme pracovať, nie živoriť. Máme rozrobenú prácu, čo nám priniesli vodohospodári. Dali nám zálohu 100-tisíc eur, rozobrali sme ich techniku, nevieme to dokončiť, nie sú náhradné diely. Keď sme boli pod ministerstvom obrany ako Vojenský opravárenský podnik, všetko fungovalo, bolo to v poriadku. Sme znechutení, niet dňa, aby sa manželky nepýtali: ocko, bude výplata? Každý mesiac je plač, neistota, nikomu už neveríme. Hocikomu poviem rovno do očí, že už je asi najvyšší čas, aby niekto dostal po hube."
Pol hodiny po začatí štrajku oznámila Kőrősiová kolegom, že do závodu prišli zástupcovia ministerstva životného prostredia. Tí sa medzi nahnevaných odborárov neunúvali, odkázali iba, že informácie im poskytnú neskôr.
"Nie sme tu preto, aby sme sa zúčastňovali agitácie na odborovom zhromaždení," reagoval Lovász.
Pobúrení robotníci sa vybrali za nimi na riaditeľstvo. Výkriky "Poďte von!... Čo sa nás boja?... Nehanbia sa?" sprevádzalo pískanie. Nikto však na to nereagoval.
Problémy po zmene zriadovateľa
Problémy v podniku nastali po tom, čo sa z Vojenského opravárenského podniku (VOP) stal MoRePo a to tak, že sa v roku 2009 rozhodnutím vlády zmenil zriaďovateľ podniku. Z Ministerstva obrany (MO) SR prešiel podnik pod Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.
"Predmetom činnosti mala byť likvidácia nebezpečného odpadu, a tým odpadom mala byť vojenská technika, toto sa však nikdy nenaplnilo," pripomenula Körösiová.
Riaditeľ MoRePo Alexander Gurský upozornil, že podnik prevzal v marci 2010 v zlej ekonomickej situácii. "Zdedil som množstvo nezaplatených faktúr, zmenku i kontokorentný úver v Dexia banke. Dlhy podniku sa k dnešnému dňu vyšplhali na zhruba 5 miliónov eur," priblížil.
Riešením by podľa neho bola opätovná delimitácia pod MO. "Vlastníme know-how na opravárenskú činnosť. Bohužiaľ, rokovania so zástupcami MŽP neboli úspešné. Minister Nagy sľúbil isté riešenia s tým, že situáciu vyrieši do 15. decembra minulého roka, nanajvýš do 15. februára tohto roka," pripomenul Gurský.
Situáciu v podniku označil za veľmi zlú. Aj keď MoRePo má isté zákazky, chýbajú im finančné prostriedky na nákup náhradných dielov.
Hovorí sa lobistických záujmoch
Podľa niektorých informácií z prostredia podniku môžu byť za problémami MoRePo rôzne lobistické záujmy. Delimitácia pod MO na opravárenský podnik by mohla ovplyvniť kapacity monopolného Vojenského opravárenského podniku.
Aktivity v oblasti likvidácie vojenskej techniky by zase zasahovali do činnosti súkromnej firmy z Krupiny. Pritom zákazky na likvidáciu techniky by v tomto roku mali predstavovať sumu takmer 13 miliónov eur.
Podnik disponuje na ploche zhruba 9 500 metrov štvorcových vlastnými výrobnými, opravárenskými, servisnými, administratívnymi a technologickými kapacitami, má vytvorené vlastné objekty pre transformáciu elektrickej energie a prevádzkuje neutralizačnú stanicu a čističku odpadových vôd.
Medzi perspektívne činnosti patria opravy ťažkej kolesovej techniky v rozsahu generálnych opráv, výroba a montáž zariadení pre tankové, pechotné strelnice a výcvikové strediská ozbrojených síl SR.
Strategickým zámerom a prioritným cieľom podniku je pokračovať v rozširovaní sortimentu opráv zbraní, zbraňových systémov, vojenskej techniky a najmä výrobkov z civilnej oblasti pre tuzemský a zahraničný trh, predovšetkým v rámci rozvoja spolupráce s krajinami V4.
Z pôvodných 320 zamestnancov je dnes v MoRePo zamestnaných 75 ľudí.
Návšteva z ministerstva. Medzi ľudí nezašli... Foto: Judita Čermáková
Budúcnosť Moldavského recyklačného podniku je veľmi neistá. Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári