Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena

Klientom nehovorí, čo ich čaká. Iba ich navedie na správnu cestu

Eva Lipenská (49), pochádzajúca z Čiech, sa zaoberá veštením z kariet a predpovedaním budúcnosti. Tvrdí, že vidí nad rámec bežnému smrteľníkovi dostupných informácií. Sama seba však nepovažuje za obyčajnú vešticu či kartárku, skôr za jasnovidku.

Veštica Eva Lipenská klienta nechá, aby si vytiahol päť kariet.Veštica Eva Lipenská klienta nechá, aby si vytiahol päť kariet. (Zdroj: Judita Čermáková)

Osud ju pritiahol do Košíc, kde sa jej začína dariť stále viac.

Ezotericky pôsobiaca Eva budúcnosť nepredpovedá len podľa naučených schém pospájaných z jednotlivých symbolov na kartách. To sa totiž môže hocikto naučiť naspamäť, či vyčítať napríklad z voľne prístupných kartárskych príručiek. Tvrdí, že vidí i nad rámec symbolov. „Kartárka vidí určité znaky a klientom hovorí len informácie o nich. Ja ich poviem tiež, ale rozvediem ich viac. Vidím akýkoľvek problém cez tie obrázky, ale mám aj hlbší podtext. Informácie cítim aj okolo nás alebo ich čítam priamo zvnútra toho človeka," vysvetľuje jasnovidka. „Kartárka napríklad povie, že ste chorá, ale nevie, čo je to za chorobu. Ja zisťujem prapríčinu choroby, ktorá je väčšinou psychického rázu. Hľadám skôr hlbší podtext, nie som spojená len s výkladom kariet."

Nezáleží vraj na tom, aké karty pri vykladaní používa - či má v ruke práve karty keltské, cigánske, tarotové alebo iné. Nie sú najdôležitejšie, musia byť však pozitívne a osloviť človeka. Slúžia v podstate iba ako pomôcka či prostriedok zdieľania. S pomocou kariet predstavujúcich hmotnú skutočnosť ale i Evini klienti lepšie prijímajú abstraktné posolstvo, ktoré im odovzdáva. „Väčšinou ľudia chcú to nevysvetliteľné a neviditeľné spoznať a ohmatať. V tom pomáhajú karty. Je to úplne jedno, z čoho sa veští, či z kariet, sklenenej gule, cez hviezdy alebo z kávy. Výsledok by mal byť rovnaký, univerzálny, predpovede by sa mali zhodovať. Pretože všetko je spojené vesmírnou energiou."

Eva tvrdí, že v práci jej, paradoxne, pomáha viera. „Môj výklad je pozitívny a daný zhora od Boha. Viera a moja činnosť sa nevylučuje, je to spojenie. Vnútorným spojením viery v Boha sa mi otvára svet obrazov. Niekedy viem, čo sa stane, inokedy vidím v symbolikách alebo obrazoch," prezradila. Chodí vraj do kostola, no väčšinou nie na omšu, skôr za rozjímaním. Najviac ju oslovil Dóm sv. Alžbety. Práve pre jej vnútorný vzťah k "najvyššiemu" ju mrzí, že sa na Slovensku stretla i s opovrhnutím, keď ju veriaci spájali s okultizmom, dokonca bosoráckymi praktikami. Pripisuje to aj vplyvu často pofidérnych kartárok, no aj historickému pozadiu. Kategoricky však také obvinenia odmieta. K akejkoľvek veštbe totiž pristupuje pozitívne, s otvoreným srdcom a s cieľom svojimi nadprirodzenými schopnosťami pomôcť, nie naopak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vykladá si aj sama

Danosti v sebe Eva objavila v čase, keď sama stála na dôležitej životnej križovatke a nevedela sa rozhodnúť, aké ďalšie smerovanie si zvoliť do budúcnosti. V neistote sa rozhodla, že si sama nechá poradiť od veštice. „Zašla som k jednej kartárke, no veľmi ma to sklamalo. Ona nedokázala takmer nič povedať, len sa červenala a keď som sa niečo opýtala, hovorila iba 'áno' alebo 'nie'. Po tej návšteve som si prvýkrát sama vyložila zo žolíkových kariet," spomínala. „Prišlo to samo, predtým som sa tým nezaoberala. Zrazu som vo farbách videla svoj životný smer a mala som z toho radosť. Odvtedy som si sama začala vykladať karty, rozprávať a byť s nimi dennodenne v úzkom kontakte. Teraz je to väčšinou už len symbolicky, lebo už viem, čo chcem a potrebujem si to len potvrdiť."

Predtým než sa usadila v metropole východu, pôsobila v Čechách. K tomuto životnému obdobiu sa však nerada vracia, pretože vraj žije pre prítomnosť. „Predtým som jazdila po hradoch a jarmokoch, kde som vykladala karty aj v historických róbach. No vnímala som na sebe zmeny a to, že môj život má byť úplne inde. Zakotvila som tu v Košiciach, inklinujem k tomuto kraju. Veľmi sa mi páči, sem ma ako keby niečo pritiahlo. Mám aj pocit, že ľudia tu sú viac otvorení a srdeční," teší sa.

Vo veštení či jasnovidectve neskôr spoznala svoje životné poslanie. Varuje však, že do vykladania kariet by sa nikto nemal púšťať len zo zvedavosti, s nedôverou alebo nepríjemným pocitom, pretože tak to nikdy vedieť nebude a odrazí sa to i na výsledku. "Najdôležitejší je vzťah ku kartám. Nezáleží na tom, či a ako dlho ste karty študovali. Ono to akosi príde, čo má človek robiť, vyviera to z môjho vnútorného pocitu. Nevyužívam kombinácie, ale vidím súhrn piatich kariet, ktorý čítam ako celok a energiu niekde vo vzduchu a napojím sa naň. Neviem ani povedať ako, nikdy sa nepýtam rovno, čo bude. Možnože to funguje cez tú silnú vieru v Boha a že vnímam sama v sebe čistotu a lásku."

Svojim klientom teda len jednoducho nepredpovedá, čo by ich malo stretnúť v budúcnosti. Skúša ich nasmerovať tak, aby svoj život vlastným pričinením zmenili k lepšiemu. „Striktne nehovorím ľuďom, čo ich čaká v konkrétnych dátumoch. Snažím sa ich naviesť na tú správnu cestu a poradiť, čo by bolo pre nich najlepšie a ako sa vyvarovať istým nebezpečenstvám alebo prešľapom. Každý si môže vybrať, akou cestou sa vydá. Niektorú môžu dokonca ukončiť, vrátiť sa o niečo späť, keď si uvedomia chybu a tam pokračovať ďalej," myslí si jasnovidka.

A ako teda Eva vníma osudovosť? Na samotný osud verí, hovorí že každý človek disponuje svojou životnou a duchovnou úlohou, ktorá je s jeho osudom prepojená. Osud sa však podľa nej dá viac či menej zmeniť alebo korigovať. „Osud viem zvyčajne premieňať a zrýchľovať svojimi radami alebo energiou. Aj ľudia si sami môžu život a osud zlepšovať i meniť, keď sú na to zrelí v súčasnom živote. Do niečoho však nemôžem zasahovať, keď to jednoducho nejde. Aj v tej osudovosti máme more možností a variantov všetko premenovať a meniť. Každý je strojcom vlastného šťastia a to pekné si musí vybojovať. Ja mu dám informáciu, akou cestou sa má vydať, aby si to vybojoval."

SkryťVypnúť reklamu

Negatívnu budúcnosť netají

Podľa Evy je na vlastnom rozhodnutí toho-ktorého človeka, či sa bude jej radami riadiť a prispeje tak k zmene svojho života či osudu. V prípade, že ich rešpektovať nebude a pôjde ďalej spôsobom, s ktorým je nespokojný, hrozí, že sa mu nepodarí naplniť životné poslanie. Môže sa vraj stať aj to, že nikdy nepozná toho pravého partnera, namiesto toho zakotví v podobných nešťastných vzťahoch. Eva tvrdí, že svojimi radami vie pomôcť zlepšiť zdravotný stav. „Ľudí chcem odblokovať nielen od tých chorôb, o ktorých vedia. Vidím aj tú príčinu a čo robia chybne. Snažím sa uvoľniť zablokovanú energiu v človeku. Často sa mi stáva, že ľudia prídu ku mne pasívni a potom keď odchádzajú, sú usmievavejší a pokojnejší."

Pred ťažkou úlohou stojí vždy vtedy, keď v budúcnosti klienta vidí negatívne udalosti. Nemôže ich vraj celkom obísť, pretože zlá udalosť sa prelína do všetkých oblastí života, o ktoré sa klient zaujíma. Klamať nechce, snaží sa opatrne naznačiť, že istá situácia môže nastať. „Záleží na tom, čo zlé vidím, či je tam choroba, nehoda alebo dokonca úmrtie. Určité veci sa totiž dajú obísť. Niekomu napríklad môže hroziť, že pôjde autom a zabije sa. Ja mu nepoviem rovno, že určite umrie na ceste. Ale varujem ho, že mu hrozí vážna autonehoda a poviem mu, nech si dá pozor na rýchlosť. Jeho správaním a myslením sa to dá ešte zmeniť, a človek môže fungovať ďalej."

Eva v súčasnosti takto radí niekoľkým stálym klientom, s rozširujúcim sa chýrom o nej jej pribúdajú stále ďalší. „Väčšinou sa mi klienti vracajú. Keď im niečo dobre poradím, prídu aj opakovane zase po ďalšie rady. Niekto ale príde len raz. Už spoznám, či je možné s klientom pokračovať v sedeniach alebo sa s ním nedá pohnúť. Keď zabudne na všetko a začne sa správať po svojom, zase spadne do toho istého, s čím bol nespokojný," vraví zamyslene.

Najčastejšie ju zvyknú navštevovať mladí ľudia, ktorí sa hľadajú. Sú zvedaví, na akú profesiu či smer sa hodia. Eva im zvyčajne ukáže viac alternatív, z ktorých si môžu vybrať a rozhodnúť sa pre jednu im najbližšiu. „Napríklad vidím dlhodobejšiu cestu do zahraničia. To môže pomôcť v rozhodovaní, keď majú strach niekam sa vybrať a dodá sebaistoty." Každý sa zaujíma samozrejme o milostný život, o to či a kde môže nájsť svojho životného partnera alebo ako bude pokračovať už začatý vzťah, prípadne ako sa vyrieši partnerský problém.

Eva za svojím pôsobením vidí i výsledky, keď sa život jej klientov zmení k lepšiemu. „Prichádzajú väčšinou až za dlhšiu dobu, keď ku mne chodia klienti opakovane. Niektorým ale predpovedám vždy to isté, a poukazujem na to, čo by mali zmeniť. Napríklad utláčaná žena svoj život k lepšiemu nezmení, kým neodíde od despotu. Môžem jej len povedať, čo nové hrozí, keď vzťah bude pokračovať."

Napriek tomu, že Eva jasnovidectvo považuje za svoju životnú úlohu, nerobí to zadarmo. Vlastní živnosť na veštenie, takouto činnosťou sa vie uživiť. Jednotnú taxu za sedenie nemá, záleží od jeho dĺžky, rozsahu a náročnosti. „Cítim, že to robiť mám, ale je to ako každá iná práca. Keď ju robím zodpovedne, mala by byť aj finančne ohodnotená. Mám radosť, že môžem niečo klientovi odovzdávať, ale zase chcem mať radosť z toho, že on ma odmení," vysvetlila svoju filozofiu.

Okrem nej v metropole východu pôsobia i viaceré ďalšie veštice, ktoré pre Evu predstavujú konkurenciu. S niektorými sa dokonca aj stretla, majú vraj trochu iné metódy, no každá je presvedčená, že to robí správne. Eva sa však neistá necíti, funguje naďalej pre svojich klientov. Priznáva však, že sama by si od inej veštice karty vykladať nenechala, radšej sa toho ujme sama. „Človek by čakal, že stále som pri tých svojich obrázkoch. No mám skôr pocit, že idem za tým, čo od života chcem a to by som radila každému. Sny a plány by sa mali splniť. Chcem ľuďom odovzdávať pozitívny smer a navrátiť do správnej cesty k Božej pravde, aby si uvedomili, kde robili chyby," dodala jasnovidka na záver.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
 4. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 1. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 2. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 3. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 4. Sodastream sa mení
 5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 6. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 7. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 8. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 615
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 254
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 660
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 563
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 686
 6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 569
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 526
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 544

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
 2. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
 3. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
 4. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
 6. Martin Šuraba: Mačka, ktorá zachránila knihy
 7. Zuzana Foltýnová: Sen v sne, AI alebo Všetko, všade, naraz
 8. Miro Jankes: Marcové obrázky (2023)
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 12 070
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 161
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 082
 4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 761
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 017
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 374
 7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 272
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 211
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nedostatok lekárov, sestier a sanitárov pociťujú najmä starší pacienti, ktorých nemá kto polohovať, aby nedostali preležaniny.

Kontrolovali 16 nemocníc.


7 h
Denis Vavro (č. 3) pred hráčmi súpera. Bolo tomu tak prakticky zakaždým.

Hodnotíme výkony slovenských futbalistov v zápase proti Bosne a Hercegovine.


2 h
Francúzska herečka a režisérka Valeria Bruni Tedeschi má v kinách film inšpirovaný jej študentskými časmi Navždy mladí.

Francúzska hviezda hovorí o hereckých strachoch, drogách a AIDS.


20. mar
Logo podcastu Dobré ráno.

16 nemocníc nemá dosť zdravotníkov a tají dáta.


a 2 ďalší 2 h

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
 2. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
 3. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
 4. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
 6. Martin Šuraba: Mačka, ktorá zachránila knihy
 7. Zuzana Foltýnová: Sen v sne, AI alebo Všetko, všade, naraz
 8. Miro Jankes: Marcové obrázky (2023)
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 12 070
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 161
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 082
 4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 761
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 017
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 374
 7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 272
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 211
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu