V rámci operačného programu Cezhraničná spolupráca Maďarská republika - Slovenská republika 2007-2013 odštartovala nezisková organizácia Košice 2013 n.o. v spolupráci s Literárnym múzeom Sándora Petőfiho v Budapešti projekt s názvom: Vytvorenie a propagácia spoločného produktu kultúrneho turizmu na tému Sándor Márai.
Koncom januára sa počas úvodnej konferencie v kongresovej miestnosti Literárneho múzea Sándora Petőfiho v Budapešti konalo slávnostné otvorenie ročného (1. 12. 2010 - 30. 11. 2011) projektu KULTOUR. "Odborná, ako aj široká verejnosť mala príležitosť zoznámiť sa s jeho cieľmi a aktivitami, v rámci ktorých je plánovaná produkcia viacerých informačných a turistických materiálov, dokumentárneho filmu a revitalizácia expozície v pamätnej izbe Sándora Máraia v Košiciach. Druhá, odborná časť konferencie bola venovaná osobnosti slávneho spisovateľa a predstaveniu projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013," informovala nás Jana Krajkovičová, press & PR officer projektu Košice EHMK 2013.
V Budapešti so svojimi príspevkami vystúpili viacerí hostia, medzi inými aj Košičania. Mgr. Mária Gurbalová (Košice 2013, n.o.) predstavila projekt Vytvorenie a propagácia spoločného produktu kultúrneho turizmu na tému Sándor Márai. Ing. Flóra Ondová Reiter (Košice 2013, n.o.) hovorila o hlavných črtách projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013 a k slovu sa dostal aj historik Zoltán Balsasa.
Mesto Košice chce prostredníctvom spomínaného projektu čo najviac priblížiť košického rodáka S. Máraia návštevníkom a obyvateľom mesta. Vedúcim partnerom projektu je Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013. K realizácii tohto cieľa sa pridal aj cezhraničný partner projektu Literárne múzeum Sándora Petőfiho z Budapešti. Tento inštitút chráni okrem svetového dedičstva Sándora Máraia mnoho originálnych kníh, fotografií a rukopisov.
"Máraiho" projekt prinesie najmä tri ciele. "Vydanie štvorjazyčnej, kultúrno-poznávacej mapy a brožúry zameranej na predstavenie miest spojených s osobou Sándora Máraia v Košiciach a v Budapešti, ktoré budú distribuované do všetkých turistických informačných centier v regióne: Východné Slovensko a Boršodsko-abovsko-zemplínska župa v Maďarskej republike. Druhým je usporiadanie vzdelávacích seminárov pre touroperátorov, pedagógov, sprievodcov, pracovníkov turistických združení, klastrov a zástupcov médií na zvyšovanie informovanosti návštevníkov mesta ako aj vytvorenie jednej spoločnej internetovej stránky www.sandormarai.eu." Tretím cieľom bude rekonštrukcia pamätnej izby Sándora Máraia v Košiciach, rozšírenie expozície, rozšírenie ponuky múzea a produkcia dokumentárneho filmu.
"Okrem tohto projektu sa na tému S. Máraia pripravuje divadelné predstavenie v autorskej kompetencii Silva Lavríka. Predstavenie bude vychádzať zo životných osudov S. Máraia, malo by byť prezentované v troch jazykoch (ENG, SVK, HU). Premiéra je naplánovaná na jeseň tohto roka v Košiciach, predstavenie bude jedným z vývozných artiklov projektu Kosice EHMK 2013. V roku 2013 tiež chystá premiéru baletu o živote S. Máraia pod taktovkou Ondreja Šotha a z dielne špičkových popredných medzinárodných autorov," dodala I. Krajkovičová. Autori projektu veria, že sa im podarí zorganizovať výstavu Kafka - Márai, ktorá bude dokumentovať život a dielo týchto velikánov. Aby bol S. Márai pre Košice to, čo je pre Prahu Kafka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári