KOŠICE. Varovanie sa týka aj východu. SHMÚ na svojej internetovej stránke informuje o hrozbe povodní aj na riekach Hornád a Hnilec. Vzhľadom na pretrvávajúce ľadové úkazy je predpoklad zhoršenia odtokových pomerov s následným vzdutím vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity hlavne na malých tokoch v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica. Rovnako je to s tokom Slaná v okresoch Rožňava, Rimavská Sobota a Revúca.
Nie je dôvod na paniku
"Zatiaľ nepredpokladáme, že by mali vzniknúť problémy. Ťažko povedať aké bude oteplenie a čo to narobí na menších tokoch. Skôr ako na veľkých tokoch sa dajú očakávať ľadové povodne lokálne na menších. Keď sa ľad nakopí, voda sa môže vyliať z koryta. Predchádzať im je prakticky nemožné a nedá sa predpokladať, kedy a kde. Určite ľudia, bývajúci pri tokoch by v ich okolí mali udržiavať čistotu, nič do nich nehádzať, nedržať drevo v blízkosti brehov, čierne skládky odpadov, ktoré by mohla voda spláchnuť. V súčasnosti nie je dôvod na nejakú paniku. Korytá riek na východe majú normálne stavy," potvrdil nám hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.
Dostatočnú kapacitu na zvýšené prítoky majú aj vodné nádrže. Kde sú priehrady, v podstate tam nehrozí nič. Vo všetkých sa udržiava stav tak, aby zachytili topiaci sa sneh. Zásoby vody sú pod normálom a pravidelný odtok z nich je pod kontrolou. Zásoby snehu nie sú veľké.
Ako vzniká povodeň?
Nie každému je zrejmé, čo sa pod odborným pojmom ľadová povodeň rozumie. Známe je, že sa vplyvom nízkych teplôt mení voda na ľad. Čím je hladina vody nižšia a čím pomalšie tečie, tým skôr podložie zamrzne. Keď príde prudké oteplenie, ľadová masa na dne koryta pukne, oddelí sa a súvislá vrstva sa poláme na menšie kusy, ktoré môžu byť aj niekoľko metrov dlhé a široké. Vytvorené kusy vyplávu na hladinu, pretože ľad je ľahší ako voda a plávu po toku. Kryhy, ktorých je veľa, sa navrstvia, môžu naraziť na prekážku a voda sa môže vyliať.
"Sú ako gilotína, ktorá reže stromy a všetko, čo je na brehoch a všetko tlačí pred sebou. Navŕši sa hrádza a keď sa plaví dole tokom, môže zrútiť mosty, lávky či potrubia, a to je druhé veľké nebezpečenstvo. Veľká výhoda je tam, kde je na začiatku toku vodná nádrž, ktorá dokáže zabezpečiť pravidelný a stabilný prietok," vysvetlil hovorca ŠVP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári