Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 26. september, 2020 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Za odstupné Podhorského má padnúť krajský šéf SDKÚ

Pod košickým krajským šéfom SDKÚ Marekom Vargovčákom by sa mohla rozkývať stolička. Premiérka ho vyzvala, aby vyvodil politickú zodpovednosť za odstupné v košickej Teplárni.

Príde o stoličku v SDKÚ? Krajský šéf Marek Vargovčák bude musieť vysvetľovať Podhorského a jeho počínanie.Príde o stoličku v SDKÚ? Krajský šéf Marek Vargovčák bude musieť vysvetľovať Podhorského a jeho počínanie. (Zdroj: rosa)

Budúcu stredu by sa na zasadnutí krajskej rady SDKÚ mohla rozkývať stolička pod krajským šéfom "dzurindovcov" a poslancom NR SR Marekom Vargovčákom. Premiérka Radičová ho vyzvala, aby vyvodil politickú zodpovednosť za nehorázne odstupné v košickej Teplárni.

KOŠICE. K stínaniu hláv vo vlastnej strane vyzvala v Sobotňajších dialógoch Rádia Slovensko premiérka Iveta Radičová (SDKÚ), ktorá zdvojnásobenie si platu nominanta SDKÚ Jána Podhorského v Teplárni Košice (TEKO) a následné vyplatenie odstupného vyše 90 000 eur za jeho 40-dňové pôsobenie na poste generálneho riaditeľa TEKO nazvala škandálom.

Paradoxne, tá istá Iveta Radičová sa ešte 26. januára prostredníctvom svojho hovorcu Rada Baťa vyhla akejkoľvek odpovedi na otázku Korzára, či jej neprekáža, aké vysoké odstupné si nechal vyplatiť nominant SDKÚ, ako aj jeho nasledovník Ivan Zich (nominant SaS).

Premiérka: Nominácie riešia naše štruktúry

Radičová v sobotu odmietla prevziať zodpovednosť za konanie nominanta SDKÚ J. Podhorského, ktorý po prevalení sa škandálu s odstupným uviedol pre Korzár, že 90-tisíc eur aj napriek výzvam svojich straníckych kolegov a poslaneckého klubu SaS nevráti.

Podľa premiérky sú za takýchto nominantov jednoznačne zodpovedné ich regionálne štruktúry. "Koaličná rada nerieši tieto personálne nominácie, to riešia regionálne úrovne a tieto štruktúry nesú zodpovednosť za takéto návrhy," skonštatovala s tým, že tieto stranícke štruktúry by mali "voči sebe určite vyvodiť aj príslušnú zodpovednosť".

Podhorského mal do TEKO presadiť Vargovčák

Krajská organizácia SDKÚ v Košiciach bude zasadať budúcu stredu, hlavným bodom programu bude práve kauza obrovských platov a vyplateného odstupného v TEKO.

Mimoriadne horúco na nej bude najmä košickému krajskému šéfovi SDKÚ Marekovi Vargovčákovi. Ten v sobotu v Korzári vyhlásil, že Jána Podhorského do tejto funkcie schválili členovia krajskej rady SDKÚ, pričom si nepamätá, koho to bol návrh.

Podľa našich zdrojov zvnútra SDKÚ to však nebola celkom pravda, keďže Podhorský sa mal dostať do Teplárne práve na základe odporúčania poslanca Vargovčáka. Krajská rada o jeho mene ani nikdy nerokovala, košická SDKÚ totiž ešte v auguste navrhovala na post šéfa Teplárne Erika Blanára, ktorý je odborník na energetiku a predtým v tomto podniku už pôsobil.

Aj kvôli tomu sa podľa našich zdrojov budúcu stredu očakáva mimoriadne búrlivé rokovanie krajskej rady SDKÚ.

Vargovčák: Nebudem to riešiť cez médiá

Samotný Marek Vargovčák tieto slová odmietol. Včera nám povedal len toľko, že vnútrostranícke záležitosti nebude riešiť v médiách. "Vybavíme si to na krajskom predsedníctve," uviedol. Otázku vyvodenia svojej osobnej zodpovednosti považuje za predčasnú, o všetkom sa podľa neho rozhodne budúcu stredu.

Tomčo: Zich bol chybou SaS

V košickej SaS sa zatiaľ nechystá žiadne vyvodzovanie politickej zodpovednosti, keďže nominácia Ivana Zicha do TEKO nešla z Košíc, ale podľa našich informácií mal za ňou stáť štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren. Jeho stanovisko sa nám nepodarilo získať.

Košický poslanec SaS Štefan Tomčo nám povedal, že o finančnej žatve koaličných nominantov v TEKO až do minulého týždňa vôbec nevedel. "Netuším, čo vedeli alebo nevedeli páni Sulík a Chren, ale ja osobne som sa o výške ich odstupného dozvedel až z médií. Myslím si, že zobrať takéto odstupné ako "politický nominant", čím nijako nespochybňujem ich odbornosť, je absolútne neprimerané."

Ako ešte dodal, nomináciu Ivana Zicha za generálneho riaditeľa a predsedu Predstavenstva TEKO "považujeme za chybu strany".

Reakcia trvala premiérke Radičovej desať dní

Premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ) trvalo rovných desať dní, kým vyjadrila svoje pobúrenie nad obrovskými platmi a gigantickým odstupným, ktoré si vyplácali koaliční nominanti v Teplárni Košice.

Kým 26. januára okomentovala kvarteto otázok Korzára o odmenách a odstupnom dvoma všeobecnými vetami, v Sobotňajších dialógoch Rádia Slovensko dokázala o kauze Tepláreň debatovať skoro desať minúť.

Predsedníčka vlády nazvala slovom škandál to, čo urobili koaliční nominanti v TEKO, hoci koncom januára nás odbila tým, že sa vlastne nič nedeje a ani nechcela, aby exšéfovia Teplárne I. Zich a J. Podhorský vrátili peniaze.

Čo sme sa pýtali premiérky:

1. Nezdá sa pani premiérke zvláštne, že od volieb bude mať košická Tepláreň už štvrtého predsedu predstavenstva?

2. Nevadí pani Radičovej, aké odstupné si za svoje pártýždňové, resp. pármesačné pôsobenie v TEKO nechali vyplatiť pán Zich (nominant pána štátneho tajomníka Chrena (SaS) a pán Podhorský (nominant SDKÚ) aj s ohľadom na to, že ona neustále presviedča verejnosť o potrebe šetrenia verejných zdrojov?

3. Považuje pani premiérka za bežnú vec, aby nominant štátu v košickej TEKO, Bratislavčan Ivan Zich zarábal mesačne 13 600 eur aj so všetkými odmenami a firma jemu ako aj jeho zástupcovi Jánovi Borovskému preplácala luxusný hotel v Košiciach ako aj letenky Bratislava - Košice?

4. Bude sa pani premiérka zaujímať o to, kto bude ďalším šéfom TEKO? Bude pani premiérka iniciovať, resp. dá návrh pánovi ministrovi Miškovovi iniciovať zmeny v odmeňovaní vrcholových orgánov TEKO, prípadne iných štátnych podnikov? Vyzve prípadne svojho straníckeho kolegu Jána Podhorského alebo nominta SaS Ivana Zicha, aby vrátili už vyplatené odmeny alebo aspoň ich časť?

Odpoveď premiérkinho hovorcu Rada Baťa na všetky štyri naše otázky: "Predsedníčka vlády SR sa opakovane vyjadrila, že jej prekáža výška odmien pre manažérov v štátnych firmách. Minister hospodárstva zároveň už do medzirezortného pripomienkového konania predložil materiál, ktorý by mal systémovo riešiť tento problém a zabrániť excesom v odmeňovaní."

jsv
Kráľovský život bratislavských manažérov v Košiciach
 • Nové manažérske zmluvy si v auguste odobril manažment teplárne pod vedením Jána Podhorského (nominat SDKÚ), v ktorom figuroval aj vtedajší podpredseda predstavenstva a neskorší šéf TEKO Ivan Zich (nominant SaS). Okrem neho sa lukratívny plat vzťahoval aj na ďalšieho bratislavského manažéra - podpredsedu predstavenstva a finančného riaditeľa TEKO Martina Borovského. Ak by dostali vyplatené všetky bonusy a odmeny, závislé od výšky zisku v TEKO, mohli mesačne zarobiť až 13 660 eur.
 • "O svojom plate sa s vami baviť nebudem a nesúhlasím s tým, aby ste o ňom písali. Ja sa predsa tiež nepýtam na ten váš. Zarábam presne toľko, koľko môj predchodca," povedal pre Korzár vtedy šéf TEKO Ivan Zich.
 • Keďže obaja najvyšší šéfovia košickej Teplárne pochádzali z Bratislavy, firma im preplácala aj letenky a ubytovanie v luxusnom hoteli Yasmin, s ktorým TEKO podpísalo dvojročnú zmluvu na dodávku ubytovacích služieb na sumu 17-tisíc eur. Zich tvrdil, že sú to nepodstatné maličkosti a podľa prieskumu, ktorý si urobili, vyšiel Yasmin najvýhodnejšie a izba na osobu a noc mala stáť do 100 eur.
 • Exšéf Ivan Zich pripustil, že v Košiciach trávi len zhruba 2-3 dni v týždni, zvyšok musel byť podľa vlastných slov v Bratislave. To, že v hlavnom meste pobudne viac času ako v Košiciach, kde riadi TEKO, nepovažoval za nejaký zásadný problém. "Biznis sa robí v Bratislave a nie v Košiciach. V hlavnom
 • meste mám každý deň viacero rokovaní s naším akcionárom, SEPS-om, SPP a mnohými ďalšími firmami." Zich vtedy tvrdil, že zvýšené náklady pre manažérov sa neprejavia vo vyššej cene za teplo pre Košičanov. Od januára sa cena zvýšila o 4,9 percenta.
 • Bývalý šéf TEKO Ladislav Lazár (Smer) tvrdí, že jeho plat generálneho riaditeľa TEKO pozostával zo základnej mzdy 2 400 eur, k tomu mohla byť priznaná odmena vo výške 1 200 eur a zhruba 1 150 eur dostával ako predseda predstavenstva. "Môj celkový čistý príjem v TEKO dosiahol minulý rok cca 55 000 eur," uviedol pre Korzár Lazár, dnešný poslanec NR SR za Smer a viceprimátor na košickej radnici.
 • Zástupcovia koaličných strán v predstavenstve Vojtech Bardiovský (KDH), Peter Pihorňa (SaS) a Vladimír Vágasi (Most-Híd) sa k nadštandardným podmienkam odmeňovania a ani k tomu, akým spôsobom sa o pohodlie I. Zicha a M. Borovského stará TEKO počas ich pobytu v Košiciach, nechceli vyjadrovať.
Čo hovorili o pomeroch v teplárni
 • Začiatkom augusta sa zhruba na tri týždne stal po predchádzajúcom odchode Ladislava Lazára (Smer) predsedom predstavenstva nominant SDKÚ Ján Podhorský a jeho zástupcom Ivan Zich. Koncom augusta bol Ján Podhorský z tohto postu odvolaný a nahradil ho už spomínaný I. Zich.
 • Zich sa považoval za absolútne apolitického človeka, ako pre Korzár vtedy povedal, jeho vymenovanie vraj bolo prejavom jeho odborných kvalít. "Som odborník na energetiku, nominoval ma Fond národného majetku a nemám nič spoločné so žiadnou politickou stranou. Odmietam, aby ste ma s kýmkoľvek spájali, nezodpovedám sa politikom, ale len FNM."
 • V Predstavenstve TEKO mala po odchode Jána Podhorského od septembra 2010 zastúpenie každá strana okrem SDKÚ. Zástupca KDH Vojtech Bardiovský nám telefonicky povedal, že nemá žiadne informácie o tom, koľko zarába I. Zich vo funkcii generálneho riaditeľa. Sumy, ktoré sme zistili z našich zdrojov, prekvapili aj Petra Pihorňu z SaS. Aspoň tak to tvrdil pre Korzár. Vladimír Vágasi z Most-Hídu nás cez svoj e-mail odporučil na tlačové oddelenie TEKO, osobný názor neposkytol. Člen dozornej rady Ľuboš Pajtáš z SDKÚ-DS dnes tvrdí, že nemal informácie o zvýšených platoch, vyplácaní 90-tisícového odstupného a o všetkom sa dozvedel až z novín. Tvrdí tiež, že nominanta vlastnej strany Podhorského nikdy v živote ani v TEKO nevidel. Podhorského schválila do funkcie krajská rada SDKÚ, krajským šéfom je poslanec NR SR Marek Vargovčák.
jsv
Z akých zložiek pozostával plat Ivana Zicha?
 • ako šéf predstavenstva dostával každý mesiac po 1 160 €;
 • ako generálny riaditeľ mal základný plat 5 000 eur
 • k nemu každé tri mesiace mohol dostať kvartálnu odmenu až do výšky
 • polovice súčtu svojich platov za toto obdobie v celkovej výške 7 500 €;
 • raz ročne mohol dostať odmenu do výšky súčtu svojho základného platu
 • počas 12 mesiacov až do výšky 60 000 €;
jsv

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 2. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 3. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 4. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 5. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 6. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 7. Týchto 5 nehôd v domácnosti vás presvedčí - poistenie sa oplatí
 8. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 9. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 2. Mobilný zdvihák pre pacienta
 3. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 4. Otázky zo zubárskeho kresla: Zubné implantáty
 5. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 6. Únava, Stres ? Nízke libido ? Riešenie je jednoduché!
 7. Veľký úspech slovenskej kávy v medzinárodnej súťaži Great Taste
 8. Obľúbená značka YES! sa rozrastá o nové proteínové tyčinky
 9. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 10. Štyri znaky nesprávneho zateplenia a ako sa im vyhnúť
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 25 400
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 229
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 15 437
 4. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 12 049
 5. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 10 466
 6. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 980
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 963
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 525
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 351
 10. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 7 425
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Odstupné a odmeny manažérov Teplárne Košice

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podcast Dejiny

Pustý kút Uhorska premenil na kultúrnu krajinu. Kto bol František Štefan Lotrinský?

Manžel Márie Terézie bol nadaný podnikateľ a vizionár.

Podcast Dejiny - historický podcast v spolupráci s magazínom Historická revue.
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Flegr: Slovensko má ešte šancu druhú vlnu zvrátiť

Rozhovor s biológom a parazitológom, profesorom Jaroslavom Flegrom.

Jaroslav Flegr.
Poškodená budova po výbuchu.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop