Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Za odstupné Podhorského má padnúť krajský šéf SDKÚ

Pod košickým krajským šéfom SDKÚ Marekom Vargovčákom by sa mohla rozkývať stolička. Premiérka ho vyzvala, aby vyvodil politickú zodpovednosť za odstupné v košickej Teplárni.

Príde o stoličku v SDKÚ? Krajský šéf Marek Vargovčák bude musieť vysvetľovať Podhorského a jeho počínanie.Príde o stoličku v SDKÚ? Krajský šéf Marek Vargovčák bude musieť vysvetľovať Podhorského a jeho počínanie. (Zdroj: rosa)

Budúcu stredu by sa na zasadnutí krajskej rady SDKÚ mohla rozkývať stolička pod krajským šéfom "dzurindovcov" a poslancom NR SR Marekom Vargovčákom. Premiérka Radičová ho vyzvala, aby vyvodil politickú zodpovednosť za nehorázne odstupné v košickej Teplárni.

KOŠICE. K stínaniu hláv vo vlastnej strane vyzvala v Sobotňajších dialógoch Rádia Slovensko premiérka Iveta Radičová (SDKÚ), ktorá zdvojnásobenie si platu nominanta SDKÚ Jána Podhorského v Teplárni Košice (TEKO) a následné vyplatenie odstupného vyše 90 000 eur za jeho 40-dňové pôsobenie na poste generálneho riaditeľa TEKO nazvala škandálom.

Paradoxne, tá istá Iveta Radičová sa ešte 26. januára prostredníctvom svojho hovorcu Rada Baťa vyhla akejkoľvek odpovedi na otázku Korzára, či jej neprekáža, aké vysoké odstupné si nechal vyplatiť nominant SDKÚ, ako aj jeho nasledovník Ivan Zich (nominant SaS).

Premiérka: Nominácie riešia naše štruktúry

Radičová v sobotu odmietla prevziať zodpovednosť za konanie nominanta SDKÚ J. Podhorského, ktorý po prevalení sa škandálu s odstupným uviedol pre Korzár, že 90-tisíc eur aj napriek výzvam svojich straníckych kolegov a poslaneckého klubu SaS nevráti.

Podľa premiérky sú za takýchto nominantov jednoznačne zodpovedné ich regionálne štruktúry. "Koaličná rada nerieši tieto personálne nominácie, to riešia regionálne úrovne a tieto štruktúry nesú zodpovednosť za takéto návrhy," skonštatovala s tým, že tieto stranícke štruktúry by mali "voči sebe určite vyvodiť aj príslušnú zodpovednosť".

Podhorského mal do TEKO presadiť Vargovčák

Krajská organizácia SDKÚ v Košiciach bude zasadať budúcu stredu, hlavným bodom programu bude práve kauza obrovských platov a vyplateného odstupného v TEKO.

Mimoriadne horúco na nej bude najmä košickému krajskému šéfovi SDKÚ Marekovi Vargovčákovi. Ten v sobotu v Korzári vyhlásil, že Jána Podhorského do tejto funkcie schválili členovia krajskej rady SDKÚ, pričom si nepamätá, koho to bol návrh.

Podľa našich zdrojov zvnútra SDKÚ to však nebola celkom pravda, keďže Podhorský sa mal dostať do Teplárne práve na základe odporúčania poslanca Vargovčáka. Krajská rada o jeho mene ani nikdy nerokovala, košická SDKÚ totiž ešte v auguste navrhovala na post šéfa Teplárne Erika Blanára, ktorý je odborník na energetiku a predtým v tomto podniku už pôsobil.

Aj kvôli tomu sa podľa našich zdrojov budúcu stredu očakáva mimoriadne búrlivé rokovanie krajskej rady SDKÚ.

Vargovčák: Nebudem to riešiť cez médiá

Samotný Marek Vargovčák tieto slová odmietol. Včera nám povedal len toľko, že vnútrostranícke záležitosti nebude riešiť v médiách. "Vybavíme si to na krajskom predsedníctve," uviedol. Otázku vyvodenia svojej osobnej zodpovednosti považuje za predčasnú, o všetkom sa podľa neho rozhodne budúcu stredu.

Tomčo: Zich bol chybou SaS

V košickej SaS sa zatiaľ nechystá žiadne vyvodzovanie politickej zodpovednosti, keďže nominácia Ivana Zicha do TEKO nešla z Košíc, ale podľa našich informácií mal za ňou stáť štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren. Jeho stanovisko sa nám nepodarilo získať.

Košický poslanec SaS Štefan Tomčo nám povedal, že o finančnej žatve koaličných nominantov v TEKO až do minulého týždňa vôbec nevedel. "Netuším, čo vedeli alebo nevedeli páni Sulík a Chren, ale ja osobne som sa o výške ich odstupného dozvedel až z médií. Myslím si, že zobrať takéto odstupné ako "politický nominant", čím nijako nespochybňujem ich odbornosť, je absolútne neprimerané."

Ako ešte dodal, nomináciu Ivana Zicha za generálneho riaditeľa a predsedu Predstavenstva TEKO "považujeme za chybu strany".

Reakcia trvala premiérke Radičovej desať dní

Premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ) trvalo rovných desať dní, kým vyjadrila svoje pobúrenie nad obrovskými platmi a gigantickým odstupným, ktoré si vyplácali koaliční nominanti v Teplárni Košice.

Kým 26. januára okomentovala kvarteto otázok Korzára o odmenách a odstupnom dvoma všeobecnými vetami, v Sobotňajších dialógoch Rádia Slovensko dokázala o kauze Tepláreň debatovať skoro desať minúť.

Predsedníčka vlády nazvala slovom škandál to, čo urobili koaliční nominanti v TEKO, hoci koncom januára nás odbila tým, že sa vlastne nič nedeje a ani nechcela, aby exšéfovia Teplárne I. Zich a J. Podhorský vrátili peniaze.

Čo sme sa pýtali premiérky:

1. Nezdá sa pani premiérke zvláštne, že od volieb bude mať košická Tepláreň už štvrtého predsedu predstavenstva?

2. Nevadí pani Radičovej, aké odstupné si za svoje pártýždňové, resp. pármesačné pôsobenie v TEKO nechali vyplatiť pán Zich (nominant pána štátneho tajomníka Chrena (SaS) a pán Podhorský (nominant SDKÚ) aj s ohľadom na to, že ona neustále presviedča verejnosť o potrebe šetrenia verejných zdrojov?

3. Považuje pani premiérka za bežnú vec, aby nominant štátu v košickej TEKO, Bratislavčan Ivan Zich zarábal mesačne 13 600 eur aj so všetkými odmenami a firma jemu ako aj jeho zástupcovi Jánovi Borovskému preplácala luxusný hotel v Košiciach ako aj letenky Bratislava - Košice?

4. Bude sa pani premiérka zaujímať o to, kto bude ďalším šéfom TEKO? Bude pani premiérka iniciovať, resp. dá návrh pánovi ministrovi Miškovovi iniciovať zmeny v odmeňovaní vrcholových orgánov TEKO, prípadne iných štátnych podnikov? Vyzve prípadne svojho straníckeho kolegu Jána Podhorského alebo nominta SaS Ivana Zicha, aby vrátili už vyplatené odmeny alebo aspoň ich časť?

Odpoveď premiérkinho hovorcu Rada Baťa na všetky štyri naše otázky: "Predsedníčka vlády SR sa opakovane vyjadrila, že jej prekáža výška odmien pre manažérov v štátnych firmách. Minister hospodárstva zároveň už do medzirezortného pripomienkového konania predložil materiál, ktorý by mal systémovo riešiť tento problém a zabrániť excesom v odmeňovaní."

jsv
Kráľovský život bratislavských manažérov v Košiciach
 • Nové manažérske zmluvy si v auguste odobril manažment teplárne pod vedením Jána Podhorského (nominat SDKÚ), v ktorom figuroval aj vtedajší podpredseda predstavenstva a neskorší šéf TEKO Ivan Zich (nominant SaS). Okrem neho sa lukratívny plat vzťahoval aj na ďalšieho bratislavského manažéra - podpredsedu predstavenstva a finančného riaditeľa TEKO Martina Borovského. Ak by dostali vyplatené všetky bonusy a odmeny, závislé od výšky zisku v TEKO, mohli mesačne zarobiť až 13 660 eur.
 • "O svojom plate sa s vami baviť nebudem a nesúhlasím s tým, aby ste o ňom písali. Ja sa predsa tiež nepýtam na ten váš. Zarábam presne toľko, koľko môj predchodca," povedal pre Korzár vtedy šéf TEKO Ivan Zich.
 • Keďže obaja najvyšší šéfovia košickej Teplárne pochádzali z Bratislavy, firma im preplácala aj letenky a ubytovanie v luxusnom hoteli Yasmin, s ktorým TEKO podpísalo dvojročnú zmluvu na dodávku ubytovacích služieb na sumu 17-tisíc eur. Zich tvrdil, že sú to nepodstatné maličkosti a podľa prieskumu, ktorý si urobili, vyšiel Yasmin najvýhodnejšie a izba na osobu a noc mala stáť do 100 eur.
 • Exšéf Ivan Zich pripustil, že v Košiciach trávi len zhruba 2-3 dni v týždni, zvyšok musel byť podľa vlastných slov v Bratislave. To, že v hlavnom meste pobudne viac času ako v Košiciach, kde riadi TEKO, nepovažoval za nejaký zásadný problém. "Biznis sa robí v Bratislave a nie v Košiciach. V hlavnom
 • meste mám každý deň viacero rokovaní s naším akcionárom, SEPS-om, SPP a mnohými ďalšími firmami." Zich vtedy tvrdil, že zvýšené náklady pre manažérov sa neprejavia vo vyššej cene za teplo pre Košičanov. Od januára sa cena zvýšila o 4,9 percenta.
 • Bývalý šéf TEKO Ladislav Lazár (Smer) tvrdí, že jeho plat generálneho riaditeľa TEKO pozostával zo základnej mzdy 2 400 eur, k tomu mohla byť priznaná odmena vo výške 1 200 eur a zhruba 1 150 eur dostával ako predseda predstavenstva. "Môj celkový čistý príjem v TEKO dosiahol minulý rok cca 55 000 eur," uviedol pre Korzár Lazár, dnešný poslanec NR SR za Smer a viceprimátor na košickej radnici.
 • Zástupcovia koaličných strán v predstavenstve Vojtech Bardiovský (KDH), Peter Pihorňa (SaS) a Vladimír Vágasi (Most-Híd) sa k nadštandardným podmienkam odmeňovania a ani k tomu, akým spôsobom sa o pohodlie I. Zicha a M. Borovského stará TEKO počas ich pobytu v Košiciach, nechceli vyjadrovať.
Čo hovorili o pomeroch v teplárni
 • Začiatkom augusta sa zhruba na tri týždne stal po predchádzajúcom odchode Ladislava Lazára (Smer) predsedom predstavenstva nominant SDKÚ Ján Podhorský a jeho zástupcom Ivan Zich. Koncom augusta bol Ján Podhorský z tohto postu odvolaný a nahradil ho už spomínaný I. Zich.
 • Zich sa považoval za absolútne apolitického človeka, ako pre Korzár vtedy povedal, jeho vymenovanie vraj bolo prejavom jeho odborných kvalít. "Som odborník na energetiku, nominoval ma Fond národného majetku a nemám nič spoločné so žiadnou politickou stranou. Odmietam, aby ste ma s kýmkoľvek spájali, nezodpovedám sa politikom, ale len FNM."
 • V Predstavenstve TEKO mala po odchode Jána Podhorského od septembra 2010 zastúpenie každá strana okrem SDKÚ. Zástupca KDH Vojtech Bardiovský nám telefonicky povedal, že nemá žiadne informácie o tom, koľko zarába I. Zich vo funkcii generálneho riaditeľa. Sumy, ktoré sme zistili z našich zdrojov, prekvapili aj Petra Pihorňu z SaS. Aspoň tak to tvrdil pre Korzár. Vladimír Vágasi z Most-Hídu nás cez svoj e-mail odporučil na tlačové oddelenie TEKO, osobný názor neposkytol. Člen dozornej rady Ľuboš Pajtáš z SDKÚ-DS dnes tvrdí, že nemal informácie o zvýšených platoch, vyplácaní 90-tisícového odstupného a o všetkom sa dozvedel až z novín. Tvrdí tiež, že nominanta vlastnej strany Podhorského nikdy v živote ani v TEKO nevidel. Podhorského schválila do funkcie krajská rada SDKÚ, krajským šéfom je poslanec NR SR Marek Vargovčák.
jsv
Z akých zložiek pozostával plat Ivana Zicha?
 • ako šéf predstavenstva dostával každý mesiac po 1 160 €;
 • ako generálny riaditeľ mal základný plat 5 000 eur
 • k nemu každé tri mesiace mohol dostať kvartálnu odmenu až do výšky
 • polovice súčtu svojich platov za toto obdobie v celkovej výške 7 500 €;
 • raz ročne mohol dostať odmenu do výšky súčtu svojho základného platu
 • počas 12 mesiacov až do výšky 60 000 €;
jsv

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 2. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 5. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 8. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 9. Spravte si zásoby zdravia
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 854
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 013
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 4 998
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 940
 5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 3 884
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 579
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 345
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 129
 9. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 075
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 591

Blogy SME

 1. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 2. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 3. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 4. Lucia Žárska: Ako slávne celebrity ovplyvňujú akciové tituly?
 5. Ingrid Škropeková: Manažér, riaditeľ, upratovačka, chlap či žena. Na ARO je jedno, kým ste. Keď vám povedia, otočte sa mi ritkou, tak sa tou ritkou otočíte.
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!!
 7. Tomáš Mihalík: Depopulačná konšpiračná teória o vakcínach. Sú antivaxeri vždy o krok pred tajnou svetovou elitou alebo je to naopak?
 8. Rudolf Pado: Bordel, ktorý nikto nekontroluje
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 302
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 520
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 671
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 921
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 385
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 016
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 400
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 798
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

HC Grotto Prešov vs. HC '05 Banská Bystrica: ONLINE prenos zo zápasu Tipos extraligy.

Sledujte s nami online prenos.


Sportnet 10 h
Vľavo Končistá, vpravo Gerlachovský štít od Popradu.

Boli pod snehom, takmer všetok sa roztopil.


TASR 1 h
Zákazníci museli shopping centrum opustiť.

Priestory prehľadáva pes na vyhľadávanie výbušnín.


a 1 ďalší 2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Vyše 50 prokurátorov vystúpilo proti Žilinkovi v auguste.


60m
Richard Sulík.

O rozpočtovej zodpovednosti a reformách s ministrom hospodárstva.


a 1 ďalší 17. sep
Ilustračné foto

Žiga čelí obvineniu z korupcie.


TASR a SITA 3 h

Blogy SME

 1. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 2. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 3. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 4. Lucia Žárska: Ako slávne celebrity ovplyvňujú akciové tituly?
 5. Ingrid Škropeková: Manažér, riaditeľ, upratovačka, chlap či žena. Na ARO je jedno, kým ste. Keď vám povedia, otočte sa mi ritkou, tak sa tou ritkou otočíte.
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!!
 7. Tomáš Mihalík: Depopulačná konšpiračná teória o vakcínach. Sú antivaxeri vždy o krok pred tajnou svetovou elitou alebo je to naopak?
 8. Rudolf Pado: Bordel, ktorý nikto nekontroluje
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 302
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 520
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 671
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 921
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 385
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 016
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 400
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 798
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu