Korzár logo Korzár Košice
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Krásnej hrozí, že 60-tisíc eur zaplatí dvakrát

Ten istý kanál chcela košická mestská časť pre 20 domov, súkromný investor pre 300. Ten zaplatil menej, Krásna viac. Nepočkala na eurofondy, hrozí, že 60-tisíc eur zaplatí dvakrát.

Ulica Za mostom s tabuľou o projekte z eurofondov. Kanál tu však urobili ešte pred schválením dotácie. Za vlastné.Ulica Za mostom s tabuľou o projekte z eurofondov. Kanál tu však urobili ešte pred schválením dotácie. Za vlastné. (Zdroj: Jaroslav Vrábeľ)

Ten istý kanál chcela mestská časť pre 20 domov, súkromný investor pre 300. Ten zaplatil menej, Krásna viac. Nepočkala na eurofondy, hrozí, že 60-tisíc eur zaplatí dvakrát. Padlo i trestné oznámenie na exstarostu Kažimíra.

KOŠICE. Trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a zneužitia financií Krásnej podal nedávno miestny poslanec Vincent Nagy (ex-SNS, nezávislý, zvolený za HZDS). Tvrdí, že exstarosta Marek Kažimír (ex-KDH, nezávislý) dal za peniaze mestskej časti urobiť kanalizáciu pre súkromného investora.

Podľa zápisnice zo zastupiteľstva z marca 2008 starosta informoval, že kanál na ulici Za mostom vybuduje spoločnosť LF Development Krásna Plus na vlastné náklady. „Firma to súrne potrebovala kvôli kolaudácii sietí v lokalite Na hore, aby tam mohla predávať stavebné pozemky," zdôvodňuje Nagy. Krásnu to však stálo asi 60-tisíc eur, firmu menej.

Na eurofondy nečakali

Nový kanál na ulici Za mostom bol zároveň súčasťou projektu výstavby kanalizácie v celej lokalite Pred mostom, na ktorú žiadala samospráva z eurofondov vyše milión eur. Nagy však kritizuje, že tú jednu ulicu urobila mestská časť za svoje peniaze ešte pred schválením dotácie na ministerstve životného prostredia.

Pôvodne mala Krásna miliónový projekt rozsiahleho územia spolufinancovať 5 percentami, sumou 57-tisíc eur. Hneď za prvú ulicu však z vlastných peňazí zaplatila viac, než mala dať na spolufinancovanie celej lokality.

Bolo to v roku 2008, síce už po podaní žiadosti, ale ešte keď nevedela, či fondy získa, s rizikom, že jej predčasnú investíciu ministerstvo nerefunduje ani neuzná ako spoluúčasť, a bude musieť prispieť podobnou sumou ešte raz, tvrdí Nagy.

Zatiahnu 60-tisíc eur dvakrát?

Kanál Za mostom spravila Krásna za vlastné už v roku 2008, eurofondy jej odklepli v roku 2009. Zvyšné ulice robila až v roku 2010, skolaudované boli nedávno. Podľa projektového manažéra Krásnej Róberta Nemčíka investovali zatiaľ z miestnej kasy okrem tých 60-tisíc eur ďalších 50-tisíc, z toho vrátiť im majú 20-tisíc. Suma spolufinancovania ešte môže vzrásť. Z miliónovej dotácie vyčerpali doteraz 600-tisíc eur.

„Ulica Za mostom v projekte z fondov zahrnutá bola. Financovaná však z neho nebola. Ministerstvo to zatiaľ neakceptovalo," potvrdil Nemčík.

„Investícia mestskej časti z vlastných zdrojov z roku 2008 nebola uznaná ako jej 5-percentné spolufinancovanie projektu," vyjadrila sa hovorkyňa ministerstva Beatrice Hudáková. Posudzovanie výdavkov, ktoré refundujú, prebieha. Rezort chystá v Krásnej kontrolu.

Investor dal menej, Krásna viac

V roku 2008 stálo vyše 400 metrov kanála Za mostom okolo 80-tisíc eur. Z toho mestská časť dala 60-tisíc (za tlakové stoky a kanalizačné prípojky) a investor necelých 20-tisíc (doplatok za zväčšený profil potrubia a montáž).

Samospráva chcela odkanalizovať iba asi 20 existujúcich domov na tej ulici. Pritom firma to potrebovala kvôli napojeniu svojho nového obytného komplexu Na hore, kde už stojí 50 domov a raz ich tam bude 300 až 500.

„Pre obec stačila rúra s priemerom 50 mm. Kvôli firme sa zvýšil na 225 mm. Bol zvýhodnený investor, nezaplatil ani tretinu ceny, pritom sa to narýchlo robilo preňho a bez súhlasu poslancov," uviedol Nagy.

Má podozrenie, že peniaze, ktoré zaplatila Krásna, „viseli" vlani pred komunálnymi voľbami na bilbordoch Kažimíra ako kandidáta na primátora. Exstarosta i podnikateľ všetky obvinenia odmietajú a hrozia právnymi krokmi. Úrad justičnej a kriminálnej polície ešte o trestnom oznámení nerozhodol.

Ústretový starosta

Exstarosta má s konateľom LF Development Krásna Plus Igorom Lábajom nadštandardné vzťahy. Kažimír ako štatutár Krásnej v minulosti napríklad podpisoval ako tretia strana súkromné kúpne zmluvy medzi Lábajovou firmou a vlastníkmi pozemkov Na hore.

„Po pozitívnych skúsenostiach s investorom som prevzal garanciu, že dohodnutá cena bude vyplatená. Obyvatelia to privítali. Firma investíciou v hodnote vyše 100 miliónov Sk naštartovala rozvoj mestskej časti, dopravne napojila lokalitu Na hore a finančne pomohla občanom. Oceňujem, že investor zo svojho zisku, hoci nemusel, v rámci ústretovosti podporil darom 600-tisíc Sk rekonštrukciu komunikácie Feketeova pažiť, kultúru a šport," vysvetľuje Kažimír. Tvrdí, že vyšiel v ústrety každému serióznemu investorovi.

Lábaj: Neprofitovali sme, preplatili sme

Podľa Lábaja, okrem investorovho doplatku 20-tisíc za spoločných 420 metrov Za mostom, nadväzujúce 250-metrové prepojenie s Galaktickou stálo firmu ďalších 27-tisíc eur. Tvrdí, že ak by robili celý kanál sami, bez mestskej časti, bez prípojok pre domy na ulici a v plnej dĺžke takmer 700 metrov s menším profilom (125 mm) len kvôli IBV Na hore, vyšlo by ich to lacnejšie ako 47-tisíc, ktoré vynaložili v spoločnej investícii.

Podnikateľ tvrdí, že to bola výhodné pre mestskú časť i obyvateľov. „Naša spoločnosť v dobrej viere pomôcť odkanalizovať ulicu Za mostom preplatila o vyše 32-tisíc eur viac, ako keby realizovala projekt samostatne. Nezískali sme tým žiadnu výhodu, časovú ani finančnú." Ako je však potom možné, že podľa kalkulácie investora stál Krásnu kratší úsek oveľa viac? „Verejné zdroje boli použité efektívne pri najnižších ponúknutých cenách," reagoval na otázku Kažimír.

Napriek nevýhodnosti pre firmu považuje Lábaj spoločnú investíciu za férovú. „Nezaujíma ma, či to mala mestská časť schválené z eurofondov, na ulici Za mostom riešila predsa kanalizáciu pre svojich obyvateľov. Všetky zvýšené náklady oproti ich pôvodnému projektu na väčší profil potrubia a montáž sme uhradili my. Mimo výkopových prác, tie platila mestská časť, veď kopať musela tak či tak..."

jav
Kažimír a developer si protirečia

Exstarosta: Bola časová tieseň. Investor: Nebola.

Kažimír tvrdí, že všetko schválilo zastupiteľstvo, poslancov informoval. Na rokovaní to prezentoval inak, ako vyplýva zo zápisnice. „Súkromný investor odmietol postaviť celý rozvod sám na vlastné náklady," konštatuje. Lábaj sa pýta: „Prečo by som mal ja ako súkromník platiť mestskej časti verejnú kanalizáciu, ktorú má v projekte?"

Exstarosta vysvetľuje, že okrem spolufinancovaných 420 metrov Za mostom potom už firma výlučne na vlastné náklady potiahla ďalších 250 metrov ako napojenie tejto novej vetvy na prečerpávaciu stanicu Galaktická.

Developer mal síce od roku 2008 svoju lokalitu napojenú do inej stanice Talinská perspektívne pre takmer 100 domov, ale výhľadový stav 300 až 500 domov Na hore si podľa vodární vyžadoval väčšiu kapacitu kanalizácie a nové prepojenie na Galaktickú cez ulicu Za mostom. Práve tú plánovala samospráva odkanalizovať z eurofondov. Ešte pred schválením žiadosti to však urobila za vlastné. Prečo nepočkala?

„Po posúdení výhodnosti pre obyvateľov sme sa rozhodli túto vetvu vybudovať spoločne s investorom skôr. Nik nám nedal záruku, že žiadosť o fondy bude úspešná," tvrdí Kažimír. „Kto posudzoval výhodnosť? Kto ´sme sa´ rozhodli vybudovať? A aká výhodnosť pre obyvateľov, keď prípojky im sprevádzkovali až v roku 2010!" pýta sa Nagy. Na sprevádzkovanie prípojok po dvoch rokoch Kažimír nereagoval.

Kvôli predčasnému kanálu za vlastné mimo eurofondov sa už celková investícia z peňazí Krásnej vyšplhala na asi dvakrát viac ako predpokladaných 5 percent a 57-tisíc eur, a to ešte nemusí byť koniec. „Vyúčtovanie projektu vrátane refundácií a kofinancovania ešte nie je ukončené," bráni sa Kažimír.

Spoločný kanál v predstihu zdôvodňuje exstarosta i vtedajšou časovou tiesňou investora kvôli výstavbe Na hore. „Žiadna časová tieseň nebola. Budovanie kanalizácie Za mostom nebolo z našej strany časovo podmienené. Dodnes sme mohli s kanalizáciou počkať," reaguje Lábaj.

„Mali sme dve možnosti: zrealizovať vetvu Za mostom samostatne, s pôvodne projektovaným napojením na Talinskú a nechať rozkopať ulicu dvakrát. Druhou možnosťou bolo prepojiť lokalitu na technicky lepšie vybavenú stanicu Galaktická spolu s investorom, ktorý na rozdiel od nás mal na to projekt i povolenie," vysvetľuje Kažimír.

Ale prečo sa ponáhľali a nepočkali do rozhodnutia o dotácii, keď Lábaj tvrdí, že časová tieseň nebola? Exstarosta argumentuje, že hrozilo upchávanie kanalizácie na Golianovej napojenej do stanice Talinská, chceli ju odľahčiť od splaškov z lokality Na hore a tie odviesť cez ulicu Za mostom do stanice Galaktická. Trvá na tom, že aj tak to vtedy bolo pre mestskú časť výhodné, lebo investor uhradil všetky zvýšené náklady a mestská časť ušetrila na prepojení k stanici Galaktická v dĺžke 250 metrov, ktoré celé platil investor. "Mestská časť nezaplatila ani cent v prospech žiadneho investora," opakuje exstarosta.

jav
Poznámka

Podozrivý kanál

Ak ústretový developer odmietol ústretovému starostovi urobiť za vlastné peniaze celý spoločný kanál, mestská časť to mala spraviť tak, aby ju to stálo čo najmenej. A je to! Spravila to tak, že ju to bude stáť možno dvakrát viac...

Ak mestská časť chcela eurofondy a investor sa neponáhľal, prečo spolu nepočkali pár mesiacov do rozhodnutia ministerstva o dotácii, aby sa v prípade jej schválenia neplatilo z miestnej kasy dvakrát 60-tisíc eur, iba raz? Iné obce eurofondy žmýkajú, no Krásna za Kažimíra sa frajersky rozšupla z vlastného.

Zvláštny pomer 60-tisíc (Krásna) k 20-tisíc eurám (firma) za predčasný spoločný kanál na prvej ulici by pre mestskú časť mohol byť výhodný, ak by tých 60-tisíc bolo dodatočne refundovaných či uznaných ako spolufinancovanie. Blbé je, že stále nebolo. A hrozí, že už ani nebude.

Bez ohľadu, ako rozhodnú orgány činné v trestnom konaní, ostal po exstarostovi Kažimírovi 400-metrový anti-eurofondový kanál, ktorý stál miestnu kasu zbytočne veľa. Divné je, že na spoločnej kanalizácii neušetril, koľko mohol, starosta ani investor. Asi si navzájom boli až príliš ústretoví. Veľmi podozrivý kanál...

jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 5. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 6. Znalec slovenského brandy
 7. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 8. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 1. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 2. Znalec slovenského brandy
 3. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 4. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 5. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 9. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 10. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 095
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 338
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 605
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 448
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 338
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 048
 7. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 2 887
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 569
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 520
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 025

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
 1. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 2. Marian Baran: Bol som na hubách
 3. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 5. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 6. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 7. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 8. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 19 291
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 328
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 817
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 069
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 567
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 988
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 953
 8. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 877
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár.

Koaliční lídri Kollárov odchod neriešili.


6 h

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
 1. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 2. Marian Baran: Bol som na hubách
 3. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 5. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 6. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 7. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 8. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 19 291
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 328
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 817
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 069
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 567
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 988
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 953
 8. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 877

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu