KOŠICE. Viac ako 78 percent sudcov troch okresných súdov v Košiciach si myslí, že vyššími zárobkami špeciálnych sudcov bola znížená ich vážnosť a preto im patrí finančné odškodnenie v desiatkach tisíc eur. Vyplýva to z údajov, ktoré denníku Korzár poskytlo ministerstvo spravodlivosti.
Takzvanú diskriminačnú žalobu si podalo 39 sudcov z Okresného súdu Košice I, 34 z Okresného súdu Košice II a 18 z Okresného súdu Košice-okolie. Do sporu s ministerstvom spravodlivosti, Národnou radou alebo aj svojím súdom tak nevstúpilo len 20 z celkového počtu 91 okresných sudcov.
Žaloby sa zhodujú
Je to viac ako celoslovenský priemer. Podľa informácií z januára štát žaluje celkovo 702 sudcov a sudkýň, čo je vyše polovica predstaviteľov slovenskej justície. Dokopy žiadajú viac ako 70 miliónov eur, teda asi po 100-tisíc pre jedného.
Sudcov v Košiciach, ktorí sa cítia diskriminovaní tým, že zarábali menej ako ich kolegovia na Špeciálnom súde, je ešte určite viac. Chýba totiž údaj o sudcoch Krajského súdu v Košiciach.
Ministerstvo spravodlivosti priznáva, že väčšina žalôb z Košíc sa zhoduje. „Po ich prečítaní je zrejmé, že boli pripravované podľa rovnakého vzoru," povedala Lenka Škorpilová, riaditeľka tlačového odboru rezortu.
Za košických sudcov sa na príprave vzoru diskriminačnej žaloby podieľal Juraj Sopoliga, predseda Sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach a člen Súdnej rady. Sudcovia neskôr vzorovú žalobu hromadne alebo individuálne podpisovali.
Sopoliga: Je to právo každého
Denníku Korzár Sopoliga (na snímke) nechce povedať, o aké argumenty sa jeho návod opiera. Tvrdí, že ich publikovanie by mohlo ovplyvniť rozhodnutie v neskončenom súdnom spore.
„Z viacerých rozhodnutí Ústavného súdu i Európskeho súdu pre ľudské práva vyplýva, že v zmysle ústavy, podanie akejkoľvek žaloby, aj neopodstatnenej, je realizáciou ústavou zaručeného základného ľudského práva každého občana, aj sudcu, na prístup k súdu," odpísal.
Postoj sudcov z východu k Špeciálnemu súdu bol verejne známy od mája 2009, kedy verejne vyhlásili, že sa jeho práca vyvyšuje na úkor ostatných súdov.
"Náznaky o výlučnej odbornej a morálnej spôsobilosti len sudcov Špeciálneho súdu pri postihu páchateľov závažných trestných činov považujeme za zavádzanie verejnosti i urážku odbornej a morálnej spôsobilosti sudcov všeobecných súdov," uvádzalo stanovisko predsedov sudcovských rád košického krajského súdu a jemu podriadených okresných súdov.
Sudcovia sudcom
Ministerstvo spravodlivosti opakuje, že žaloby sudcov sú neprijateľné.
„Využijeme všetky legitímne prostriedky, aby sme ochránili verejný záujem. Po prvé, som presvedčená, že nie je daný právny dôvod na odškodnenie sudcov všeobecných súdov. Za druhé, o týchto žalobách nemajú a nemôžu rozhodovať sudcovia, ktorí sú zaujatí, lebo si sami takúto žalobu podali," povedala nedávno ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ - na snímke) v Košiciach.
Snahy sudcov o dorovnanie svojich platov na úroveň mzdy bývalých špeciálnych sudcov pribrzdil pred dvoma týždňami Ústavný súd. Prijal na ďalšie konanie sťažnosť ministerstva, že o žalobách nemôžu rozhodovať zaujatí sudcovia.
Zároveň predbežne zastavil spor, v ktorom trenčiansky sudca už neprávoplatne vysúdil 90-tisíc eur za každý mesiac údajnej ujmy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári