O ich odchode do pondelka nevedeli odborári ani riaditeľ magistrátu Pavol Lazúr. Podľa jeho predchodcu aj niektorých poslancov je to nereálne.
KOŠICE. Primátor Richard Raši (Smer) potvrdil, že magistrát zažije tohto roku hromadné prepúšťanie. „Za primátorovania Trebuľu (Smer) pracovalo na magistráte 200 ľudí, pri odchode Knapíka (KDH) to bolo takmer 400. Čiastočne išlo o prenesenie kompetencií," povedal Raši. Podľa neho to naviazalo 100 pracovníkov, ďalších sto chce teda prepustiť. Tvrdí, že radnica pripravuje racionalizáciu a audit výkonnosti i potrebnosti funkcií. Nedobrovoľný odchod sa má týkať od radových úradníkov až po vedúcich oddelení.
Namiesto úradníkov policajti
Miesta, ktoré budú nepotrebné, nahradí magistrát sčasti navýšením počtu mestských policajtov. „Budú z toho finančné úspory, pretože policajtov nebude toľko ako prepustených úradníkov. Našou snahou je zvýšiť bezpečnosť v meste a to nedokážu ľudia, ktorí robia papiere na magistráte," uviedol viceprimátor Ladislav Lazár (Smer).
S odborármi však vedenie radnice doteraz nerokovalo. „Budeme ešte tento mesiac a na aprílovom zastupiteľstve predložíme návrh novej organizačnej štruktúry," dodal Lazár.
Zmeny vo februári
Začiatkom februára došlo k dodatku kolektívnej zmluvy medzi mestom a odbormi. Tá doteraz zabezpečovala prepusteným zamestnancom 5- a 6-mesačné odstupné (nižšie tým, ktorí odpracovali menej ako 5 rokov). Od februára to je 4- a 5-mesačné. Aj po znížení je to viac, ako minimálne zamestnancom priznáva Zákonník práce (2 alebo 3 platy). Lazár na otázky o kolektívnej zmluve a novom dodatku neodpovedal s tým, že sa vyjadrí neskôr.
Odbory: Neúnosné
Riaditeľ magistrátu Pavol Lazúr tvrdí, že o ničom nevie. „Neviem sa k tomu vyjadriť, dozvedel som sa to z médií." Viceprimátor Lazár na otázku, ako je možné, že o rekordnom prepúšťaní riaditeľ magistrátu nevie, odpovedal: „Je to idea vedenia mesta a to je primátor a námestníci."
Odborári sú prekvapení, o prepúšťaní sa tiež dozvedeli z médií. „Oficiálne sme ešte neboli informovaní, viem to zo správ, preto sa k tomu ťažko vyjadruje," povedal predseda odborovej organizácie Martin Mičura. Fungovanie magistrátu po odchode sto úradníkov si nevie predstaviť. „Je to enormné množstvo, neúnosné pre normálny chod." Odbory chcú vedieť, na základe akej analýzy chce vedenie mesta prepúšťať.
Kolárčik: Marketing na oko
Lazúrov predchodca Marek Kolárčik považuje reči o prepúšťaní za marketingovú bublinu. „Podľa mňa sa to nedá bez toho, aby sa neprestali plniť na magistráte povinnosti zo zákona. Je to marketing na oko a z dlhodobého hľadiska to nie je udržateľné pri nezmenených kompetenciách mesta." Naznačuje, že sa môže stať, že neskôr prijmú „svojich" zamestnancov. „Aj keď to urobia, rýchlo sa to vráti späť na takú istú úroveň."
Exriaditeľ magistrátu tiež kritizuje Lazárove počty. „Je nefér, čo rozpráva. Ak príde 50 ľudí zo stavebných úradov v čase, keď prebieha stavebný boom a keď prišli kompetencie z mestských častí, týkajúce sa miestnych daní, to je 45 - 50 ľudí, už to je spolu 100 zamestnancov. Nepočítali ani útvar hlavného architekta, ktorý je už súčasťou magistrátu, tam je asi 20 ľudí, správa komunikácií ďalších 20 ľudí, a takto sme narátali už 140. Nehovoria o kompetenciách, ktoré prešli na magistrát a o tom, že niekdajšie samostatné útvary sa stali súčasťou magistrátu. Sú to bludy," uzavrel Kolárčik.
Prepúšťanie ešte neoznámili úradu
Zamestnanci, s ktorými sme sa rozprávali, o masívnom prepúšťaní z vlastných radov ešte nepočuli.
Podobne sú na tom mestskí poslanci. „Vážne? Som prekvapený. Keď sa to stane, bude to jedno malé plus oproti tým mnohým mínusom pre nové vedenie. Som presvedčený, že sa to dá," povedal Alfonz Halenár.
Opačný názor má Jozef Filipko (SMK), podľa ktorého nie je možné prepustiť sto úradníkov bez toho, aby to nepoložilo magistrát.
„Nemyslím si, že je jednoduché poslať domov 30 percent ľudí šmahom ruky. Narábal by som s tým citlivejšie. Sú to ľudia, sú to odborné agendy, je to kolos. Na druhej strane je dobré, ak budú šetriť," myslí si Ján Dečo (KDH).
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny oznámenie o prepúšťaní zatiaľ nemá, reagoval hovorca Igor Jakeš.
Posledné hromadné prepúšťanie na radnici sa viaže k roku 2009, keď mestskí poslanci zaviazali vtedajšieho riaditeľa magistrátu Kolárčika prepustiť 10 percent zamestnancov zo 427. Mesto stálo odstupné pre 34 ľudí viac ako 152-tisíc eur.
Odstupné
Ako sa menila výška
- Zmluvu s nadštandardným odstupným ako prvý podpísal s odbormi v roku 2004 primátor Zdenko Trebuľa (Smer). Odstupné bolo troj, štvor a päťmesačné.
- Za jeho nástupcu Františka Knapíka (KDH) bolo päť a šesťmesačné. Vyplývalo to z aktuálnej kolektívnej zmluvy, ktorá bola uzatvorená v januári 2009 s platnosťou do roku 2012.
- Vo februári 2011 bol podpísaný dodatok, kde sa znížilo odstupné na maximálne 5 mesačných platov pre zamestnancov, ktorí pracovali minimálne 5 rokov. Podľa odborov k tomu viedla nová úprava legislatívy, ktorá neumožňovala predchádzajúcu výšku odstupného
- V súčasnosti má magistrát asi 477 zamestnancov, z toho 85 je refundovaných Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a U. S. Steelom na projekty.
por, jog
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári