Podľa súdov Devín banka v roku 2002 Košiciam odpustila 17 miliónov korún nezákonne. Exprimátor Trebuľa tvrdí, že dohodu konkurzného správcu prijal, aby zachránil mestský majetok. Problém, pre ktorý si musel primátor Raši požičať na výplaty zamestnancov, vznikol pre úver z čias primátorovania Rudolfa Schustera.
KOŠICE. Mesto Košice naďalej nemôže hýbať s dvoma miliónmi eur na svojom účte. Vlani v októbri v závere funkčného obdobia primátora Františka Knapíka (KDH) ich zablokoval exekútor, ktorý od samosprávy vymáha pohľadávku po skrachovanej Devín banke.
Exekútor peniaze stiahnuť z účtu Košíc zatiaľ nemôže. Dôvodom sú námietky a ďalšie právne kroky, ku ktorým mesto pristúpilo ešte za bývalého vedenia, aby zastavilo exekúciu.
"Blokácia finančných prostriedkov pokračuje. Mesto podalo žalobu o neplatnosť úverovej zmluvy aj o neplatnosť notárskej zápisnice, ktorá je exekučným titulom. Termín pojednávania ešte nebol vytýčený," povedala hovorkyňa magistrátu Martina Viktorínová.
Úvery a konkurz
Problém, pre ktorý si mesto v polovici januára muselo požičať na výplaty zamestnancov, vznikol kvôli úveru od Devín banky vo výške 50 miliónov korún z roku 1998.
Išlo o jeden z množstva krátkodobých nevýhodných úverov, ktorými Košice za primátora Rudolfa Schustera financovali svoje stavebné aktivity. Mesto ho malo splatiť o rok, neurobilo tak, preto banka splatnosť zmluvy predĺžila, ale sumu úveru už zvýšila o neuhradené úroky a poplatky na vyše 54 miliónov korún.
V roku 2001 sa Devín banka dostala do konkurzu. V septembri 2002 jej konkurzný správca Pavol Görner uzavrel s mestom dohodu, že namiesto viac ako 80 miliónov korún, koľko bol vtedy úver s úrokmi, uhradí o 17 miliónov menej. Sumu 63 miliónov samospráva následne zaplatila.
Súd: Správca konal nezákonne
Odpustená časť pohľadávky "ožila" po výmene konkurzného správcu banky. Najprv sa dostala do rúk spoločnosti Euro Flower a tá ju postúpila košickej firme Dajal, ktorá ju dnes vymáha exekúciou. Zo 17 miliónov korún, ktoré boli dohodou o urovnaní mestu odpustené, sú teraz dva milióny eur.
Cestu k exekúcii mestských financií otvorili súdy. Dohodu medzi správcom a vtedajším primátorom Zdenkom Trebuľom (dnes Smer) označili za neplatnú. Podľa Krajského súdu v Bratislave neexistovala základná podmienka na jej uzavretie, a tou je spornosť záväzku. "S majetkom patriacim do konkurznej podstaty správca nakladal iným spôsobom, než určeným zákonom o konkurze," tvrdí rozsudok, ktorý potvrdil Najvyšší súd.
Hrozila strata radnice
Súčasný košický župan dnes odmieta, že ako primátor pri podpise dohody v roku 2002 nejako pochybil. Podľa Trebuľu to bol jediný spôsob ako vyrovnať úver, ktorý sa stal pre konkurz Devín banky okamžite splatný.
"Úver bol zaistený záložným právom na budovu Historickej radnice mesta Košice, kina Slovan a bianco zmenkou. Bolo ho nevyhnuté vysporiadať čím skôr, inak by mesto prišlo o svoj najlukratívnejší majetok. Po uhradení čiastky zníženej dohodou o odpustenú časť boli záložné práva odblokované a zmenka zlikvidovaná v súlade so zákonom," vysvetľuje Marta Vajkunyová, ktorá za Trebuľu bola členkou "reštrukturalizačnej skupiny" na magistráte.
Trebuľa: Mýlia sa súdy
Na konkrétne formulácie dohody ale podľa nej nemali vplyv. "Bol to návrh správcu a ten neakceptoval žiadne protinávrhy mesta ani právne pripomienky s tým, že toto jej znenie je na zníženie dlhu mesta postačujúce. Obdobne postupoval aj u iných dlžníkov," dodáva Vajkunyová.
Trebuľa sa tiež s odvolaním na názor vtedajších právnikov mesta domnieva, že krajský aj Najvyšší súd vo svojich záveroch pochybili. Ide najmä o nevyjasnenie otázky, či sa Dajal vôbec mohol stať veriteľom mesta.
Görner sa nechcel vyjadriť k rozsudkom, podľa ktorých nakladal s pohľadávkou voči mestu nezákonným spôsobom. Ako advokát má pozastavený výkon funkcie a od roku 2005 je obžalovaný zo sprenevery. Prokuratúra tvrdí, že spolu s ďalšími osobami nevýhodnými zmluvami tuneloval Devín banku, on to popiera. Obžaloba nesúvisí s dohodou o urovnaní, ktorú uzavrel s mestom.
Ako Košice bojovali s dlhmi
Devín banka nebola jedinou, ktorá sa v roku 2002 vzdala časti svojich pohľadávok voči Košiciam, keďže ich návratnosť v plnej výške od mesta na pokraji bankrotu bola mizivá. Na "zľavy" od 12 do 41 percent v rámci "reštrukturalizačných dohôd" pristúpili aj ďalšie štyri banky.
Bez týchto ústupkov bánk by sa Košice pravdepodobne z enormného zadlženia nikdy nedostali. Všetky neuhradené záväzky samosprávy vtedy dosahovali 2,2 miliardy korún.
Mesto sa ich začalo postupne zbavovať od roku 2002 vďaka pôžičke od štátu, novoposkytnutému úveru syndikátu troch bánk a výnosu z odpredaja komunálnych obligácií. Ako jeden z prvých záväzkov z týchto zdrojov bol vyplatený práve dlh Devín banke, znížený o odpustenú časť úrokov aj istiny.
Odvtedy zadlženosť mesta pomaly klesá. Podľa údajov z konca roka dosahuje 38 miliónov eur (1,145 miliardy korún).
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári