Korzár logo Korzár Košice

V Pešávare sú ulice plné mužov, stretnúť ženu cez deň je nemožné

Minulý týždeň sme na tejto strane priniesli rozprávanie Bratislavčana Miroslava Langera, ktorý so svojimi kamarátmi absolvoval bicyklové dobrodružstvo troma krajinami strednej Ázie.

Dievčina práve zašíva Mirove lýtko.Dievčina práve zašíva Mirove lýtko. (Zdroj: archív M. R.)

Po Tadžikistane a Afganistane dnes nasleduje Pakistan. Spolu s piatimi kamarátmi tam M. Langer strávil tri týždne.

Pakistan je veľká krajina rôznych klimatických a prírodných pomerov, obývaná ľuďmi rôznych etník, náboženstiev a jazykov. Na juhu prevládajú vyprahnuté púšte, na severovýchode je vlhká monzúnová oblasť podobná Indii. „My sme navštívili severozápadný Pakistan, teda provinciu s názvom NWFD (North West Frontier District)," spomína M. Langer. "Je to horská oblasť, kde sa stretajú najvyššie horstvá planéty - Hindúkuš, Karakoram a Himaláje."

Aj keď sa to bude zdať zvláštne, severozápadný Pakistan je v podstate turistická oblasť. Vďaka prírodným krásam je už desaťročia vyhľadávaný horolezcami a trekkermi z celého sveta. Sú tu turistické agentúry, fungujú sprievodcovia a v atraktívnych miestach sú ubytovacie a stravovacie zariadenia. "Západného turistu tu v podstate poznajú a nevzbudzuje až takú pozornosť. V posledných rokoch vďaka katastrofálnej reputácii krajiny počet turistov drasticky poklesol. Podľa mojich skúseností je však obraz krajiny mediálne dosť prehnaný a okrem jedného mierne dramatického príbehu, keď sme dostali ozbrojený sprievod, sme nezaznamenali žiadny problém. Teroristov je síce veľmi málo, ale dokážu sa zviditeľniť. Miestni ľudia sú z toho dosť nešťastní. Často zdôrazňovali, že v ich oblasti žiadni teroristi nie sú a nemusíme sa ničoho obávať."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ázijský šok

Slovenská výprava začala púť Pakistanom príletom do mesta Pešávar. „Je to magické islamské mesto, v ktorom akoby sa čas zastavil. Nenájdete tam slnečníky s reklamou Coca-Coly, bilbordy ani iné atribúty modernej civilizácie. A keď si odmyslíte motorové rikše a sem-tam nejaký stánok s mobilnými telefónmi, máte pocit, že ste sa vrátili pár storočí dozadu. Vtedy bol Pešávar dôležitým centrom na tzv. hodvábnej ceste. V meste je niekoľko preslávených bazárov, čiže niečo ako naše shopping centrum. Tie fungujú najmenej 500 rokov."

Kto ide prvýkrát do Ázie a priletí do Pešávaru, zažije podľa M. Langera ten pravý ázijský šok. „Horúčava, plné ulice bradatých mužov v tradičnom oblečení, skoro žiadne ženy, žiadny cudzinec. Najprv máte pocit rozpačitosti, možno aj obavy, ale keď sa z každej strany začne ozývať sympatické 'How are you my friend?' alebo 'How are you my brother?' a keď sa k vám vystiera mnoho rúk na pozdrav, tak sa dostanete do úplnej pohody..."

Na mnohých fotkách M. Langera z Pakistanu vidieť v uliciach miest ľudí, ale nájsť tam ženu je nemožné. „Ženy v islamskej krajine sú, povedal by som, rezervované. Základné pravidlo je, že musí mať zahalenú tvár a zamaskované všetky telesné krivky. Takže zo ženských zbraní sú použiteľné iba oči, hoci aj tie by mali byť zakryté. Je to však rôzne. Po Pešávare chodia milióny bradatých chlapov, ženu tam nestretnete vôbec. Jedine večer na ženskom bazári alebo totálne zahalenú podľa najprísnejších pravidiel v tzv. burke. Ale nebolo to všade rovnaké. Našťastie tam žijú i ľudia vyznávajúci menej ortodoxnú vetvu islamu. V horách nebol problém stretávať dokonca i fotografovať ženy s odhalenou tvárou." Keďže od ženy v burke si M. Lnager nemohol pýtať súhlas na fotenie, aj tak zopár vyfotil dlhým objektívom. „V menej ortodoxných oblastiach však ženy celkom ochotne a s úsmevom zapózovali. Samozrejme, vždy som si pýtal súhlas, len zriedkavo odmietli. Muži a deti sa fotili radi vždy a všade."

V slovenskej expedícii sa nachádzali aj dve ženy, ktoré všade, kde prišli, vzbudzovali pozornosť už len tým, že mali holé ruky, nohy i tvár. „Naše dve účastníčky nechceli vyzerať ako čierne ovce a vzbudzovať prílišnú pozornosť, tak sa snažili prispôsobiť miestnym zvykom. Pomocou veľkých šatiek si vytvorili nejaký odev podľa islamských pravidiel. Samozrejme, na bicykli to nebolo celkom dobre možné, tam prevládal skôr cyklistický elastický štýl prispievajúci k potešeniu mužského oka. Dievčatá sa sťažovali, že neustále na sebe cítia desiatky prebodávajúcich pohľadov. Inak aj my muži sme sa snažili prispôsobiť a zadovážili sme si tradičný odev. Široké nohavice a dlhú košeľu. Celkom príjemne sa to nosilo, aj som si to doniesol na pamiatku domov."

SkryťVypnúť reklamu

Vyzdobené autobusy MHD

V každom ázijskom meste slúžia ulice ako jedno veľké trhovisko, alebo po našom hypermarket, v miestnej terminológii bazár. Pešávarské bazáre majú stáročnú tradíciu. Najznámejší je Qissa Khawani Bazaar, kde sú všetky možné druhy tovaru. Existujú aj špecializované bazáre, ako napríklad ženský, kde sú látky, šaty, kozmetika. „Existuje aj mužský bazár, bazár výrobkov z medi, bazár šperkov, topánok a neviem ešte čoho. Dá sa tu kúpiť všetko od úplnej klasiky ako hodváb, koberce, korenie, ďalej oblečenie, všetky možné domáce ručné výrobky, potravinové produkty ako oriešky, sušené i čerstvé ovocie a zelenina. Sú tu stánky s rýchlym občerstvením, kde predávajú pečené ryby, baraninu, placky capati, ale aj iné pekárenské produkty. Rôzne plnené pirohy, pražená kukurica, ponúkajú sa ovocné šťavy a zelený čaj. Ochutnali sme všetko možné. Pečené a varené jedlo by nemalo byť nebezpečné ani z ulice, zažívacie problémy však patria k Ázii tak, ako patrí soľ na chlieb. Vrcholom sortimentu je elektronika a mobilné telefóny."

Centrum mesta žije aj večer. Kto by čakal vyprahnuté ulice, je úplne vedľa. „Večer konečne zmizne to pálivé slnko z oblohy, ale ešte je stále dosť teplo a nikomu sa nechce ísť spať. Ideálny čas na obchod. Ulice sa zaplnia kupujúcimi, na svoje si prídu obchodníci, čo majú obchod, alebo tovar len tak rozložený na stole, alebo na zemi. Ožijú vývarovne aj čajovne. Vo väčších mestách pouličný ruch končí neskoro po polnoci."
Aj podľa fotiek vidno, že v noci je sortiment pestrý. Máte chuť na slané, tekuté, alebo si chcete kúpiť topánky či nejakú sladkú maškrtu? Žiadny problém. „Zákusky a sladkosti sú na báze páleného cukru a sušeného ovocia. Čokoláda a maslové krémy by v 40-stupňových horúčavách nemali šancu. Naše dievčatá tam nakupovali celkom masívne, šatky, topánky, nejaké náramky. Myslím, že aj o perzský koberec bol záujem, neviem, či sa nakoniec kúpil. Ja som si priniesol tradičný islamský odev."

Samostatnou kapitolou je miestna hromadná doprava. Už len dívať sa na vyzdobené autobusy je zážitok. „MHD a celkovo autobusová doprava v Ázii funguje na princípe, že každý cestujúci je dôležitý, lebo prináša peniaze. Teda neexistujú zastávky, ale autobus zastaví veľmi ochotne kdekoľvek, kde niekto mávnutím ruky prejaví záujem cestovať. Rovnako autobus zastaví tam, kde si cestujúci želá vystúpiť. Pakistan je známy tým, že tam autobusy a nákladiaky zvyknú neskutočným spôsobom vyzdobiť. Myslím, že majú na to špeciálne firmy, ktoré sa tomu venujú. Akoby bez toho nikto nemohol vyjsť na cestu."

SkryťVypnúť reklamu

Do hôr

Po odchode z Pešávaru sa slovenským turistom trochu skomplikovala situácia a musela ich sprevádzať policajná eskorta. „Bolo to preto, lebo úvodný transfer do hôr mal prechádzať oblasťou, ktorú pakistanská vláda pre cudzincov uzavrela, keďže sa tam sústredili protivládne sily blízke Talibanu. Podarilo sa nám spojiť s chlapíkom z jednej cestovnej agentúry a ten nám zabezpečil presun s tým, že dostaneme ozbrojený sprievod. Tým naša akcia dostala nový, militantný rozmer. Mikrobusom sme sa teda presunuli asi 300 km na sever do mesta Chitral, kde už žiadne nebezpečenstvo nehrozilo. Tam nás sprievodca aj ozbrojenci opustili a mohli sme nerušene pokračovať na bicykloch."

Okrem polície prišla skupinka do kontaktu aj s miestnou zdravotnou službou. „Nešťastnou náhodou som si rozrezal lýtko na prevodníku bicykla a ideálne to bolo zašiť. Hoci to bolo hlboko v horskom údolí, logicky sa dalo predpokladať, že tam musí byť pre miestnych ľudí nejaké zdravotné zariadenie. Našťastie Health Center bolo hneď vo vedľajšej dedine. Trochu vo mne vyvolala nedôveru zahalená dievčina, ktorá sa pri svetle petrolejky chystala riešiť môj problém. Ale keď som videl, ako si naťahuje sterilné rukavice, vedel som, že som v dobrých rukách. Odviedla perfektnú robotu. Z môjho pohľadu chirurga - amatéra tam síce boli drobné prehrešky, ako napr. že jej padla ihla s niťou na zem, no ona pokračovala ďalej, ale ukázalo sa, že takéto detaily nehrajú žiadnu úlohu. Bola to šikovná dievčina, zašila tú ranu pekne. Vyúčtovala mi celkom smiešnu sumu, ani sa mi to neoplatilo riešiť cez nejakú poisťovňu."

Kto sa teda aj na základe spomienok M. Langera rozhoduje pre návštevu tohto neobyčajného štátu, pridávame ešte jeho osobné pocitové zhrnutie. „Neporiadok, prach a špina, ale aj neskutočne krásne hory, večne biele sedem- a osemtisícové štíty najvyšších svetových pohorí Hindúkuš, Karakoram a Himaláje. Vyprahnuté púšte s nefalšovanými púštnymi zbojníkmi, ale aj neuveriteľne dobrí a priateľskí ľudia v horských údoliach, pre ktorých privítať v dome cudzinca je najväčšia česť. To všetko sa skrýva pod pojmom Islamic State of Pakistan. Samozrejme, lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť..."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 726
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 256
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 812
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 412
  5. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 354
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 315
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 195
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 561
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  3. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  4. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  5. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  6. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  7. Ján Valchár: Irán, Izrael, bolševici a bolševník
  8. Alexander Hričko: Dve tváre slovenskej zahraničnej politiky
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 497
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 581
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 378
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 983
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 019
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 611
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 19 297
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 129
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Ukrajinský vojak, ktorý má volací znak Ulysses, stojí pri svojom spolubojovníkovi Denysovi pripravujúcom sa na vypustenie prieskumného bezpilotného lietadla v Doneckej oblasti na Ukrajine.

Bezpilotné lietadlá na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne.


a 2 ďalší

Irán doteraz útočil len sprostredkovane.


a 1 ďalší
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  3. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  4. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  5. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  6. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  7. Ján Valchár: Irán, Izrael, bolševici a bolševník
  8. Alexander Hričko: Dve tváre slovenskej zahraničnej politiky
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 497
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 581
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 378
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 983
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 019
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 611
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 19 297
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 129
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu