Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Rokovania s víťazom súťaže na košický amfiteáter stopli

Balík určený na rekonštrukciu košického amfiteátra je výrazne menší, ako by stála stavba víťazného návrhu z architektonickej súťaže. Odvážny projekt sa ani nezmestí na pozemok mesta.

Amfiteáter. Jeho obnova, resp. zbúranie a postavenie krytej modernej haly by stálo dvojnásobok, ako sa rátalo v investičnom balíku EHMK.Amfiteáter. Jeho obnova, resp. zbúranie a postavenie krytej modernej haly by stálo dvojnásobok, ako sa rátalo v investičnom balíku EHMK. (Zdroj: Judita Čermáková)

Šuškandy v kuloároch potvrdilo už aj vedenie košickej radnice. Balík určený na rekonštrukciu amfiteátra je výrazne menší, ako by stála výstavba víťazného návrhu z architektonickej súťaže. Odvážny projekt sa navyše ani nezmestí na pozemok mesta. Súťaž prešetruje Úrad pre verejné obstarávanie, rokovania medzi mestom a architektmi sú stopnuté.

KOŠICE. Už v januári viacerí architekti upozornili, že rekonštrukcia amfiteátra si vyžaduje omnoho viac peňazí, ako má k dispozícii mesto kultúry. Nové vedenie absolvovalo jedno rokovanie s víťazom tendra.

"Dohodli sme si harmonogram vypracovania a predloženia detailného finančného plánu," odpovedala nám v polovici januára hovorkyňa mesta Martina Viktorínová.

Po mesiaci vyzerá situácia radikálne inak. Súčasťou posledného mestského zastupiteľstva bola totiž priebežná správa o projektoch mesta kultúry za uplynulé mesiace. V nej sa uvádza, že rokovacie konanie s víťazom súťaže bolo pozastavené a momentálne prebieha kontrola Úradom pre verejné obstarávanie.

Predbežné opatrenie - zákaz rokovať

Viceprimátorka Renáta Lenártová (Most), zodpovedná za EHMK, tvrdí, že radní teraz nemôžu rokovať, kým sa neukončí kontrola verejného obstarávania.

Viceprimátor Ladislav Lazár (Smer) vysvetľuje, že súťaž vyhral architektonický návrh, ktorého autor sám priznal, že náklady na realizáciu nebudú 8, ale až 14,5 milióna eur bez DPH (436 miliónov korún). „A ešte sme zistili, že sa ani nezmestí na pozemky mesta, ale budeme potrebovať desať garáží z vedľajšej ulice. Urobili sme znalecké posudky, oslovili majiteľov a dvaja alebo traja z nich povedali, že predajú. Zabili sme niekoľko mesiacov úplne nezmyselnou činnosťou."

Napriek tomu má podľa Lazára amfiteáter dosť veľkú perspektívu, aby sa v ňom za osem miliónov eur zrealizoval pekný projekt. Náklady 10-tisíc eur do doterajších príprav a súťaže považuje za zbytočne vyhodené.

"Základnou časťou projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry je vybudovanie investičných objektov, no proces prípravy bol, najslušnejšie povedané, veľmi amatérsky vedený. Mesto je v časovom sklze." Primátor Richard Raši (Smer) zdôraznil, že každý investičný projekt musí byť finančne krytý a pozemky musia byť vysporiadané.

„Investičné projekty mesta kultúry realizuje a sú vo výhradnej kompetencii magistrátu. Neboli sme pri výbere projektu," reagovala výkonná riaditeľka tímu Alena Vachnová.

Podľa hovorkyne nového vedenia mesta prebieha v súčasnosti komplexný sumár vykonaných prác a jednotlivých projektov, pravdu sa dozvie aj verejnosť.

Bauer s Lenártovou si protirečia

Bývalý splnomocnenec mesta pre investičné projekty EHMK Rudolf Bauer (KDS) koncom decembra povedal, že ak náklady na realizáciu víťazného návrhu budú privysoké, mesto bude rokovať s autorom druhého návrhu, prípadne aj s ďalšími v poradí. „Porota určila poradie s tým odporúčaním, že každý súťažiaci musí dokladovať finančnú náročnosť celej investície."

Opak tvrdí jeho nástupkyňa Lenártová. „Nie je možnosť rokovať s druhým. Nedokončili sme rokovania s víťazom, musíme ich uzavrieť s nejakým výsledkom."

Kvalita ustúpila cene

Na otázku, či boli finančné náklady na realizáciu súčasťou jednotlivých súťažných návrhov, dnes nechce nikto konkrétne odpovedať. „Súčasťou návrhu bola hranica, no väčšina súťažiacich ju prekročila. Riešili sme teda dilemu, či dodržať náklady za cenu zníženia kvality, no súťažná komisia rozhodla, že mesto bude neskôr o limite rokovať," hovorí Bauer. Situáciu však vidí optimistickejšie ako vedenie mesta. „Stále sa dá rokovať o konečných nákladoch, aby boli nižšie, znížili by sa, ak by sa inak riešilo parkovanie."

Bauer je presvedčený, že v rokovaniach by sa mohlo dosiahnuť zníženie nákladov, ak by sa inak riešilo parkovanie. Navrhuje radnici financovanie prestavby amfiteátra cez PPP projekt (prostredníctvom koalície Košice 2013 plus, ktorej súčasťou sú veľké súkromné spoločnosti pôsobiace na východnom Slovensku, pozn. red.). Druhú možnosť riešenia vidí v tom, že by sa amfiteáter zrekonštruoval na úkor iných projektov presunutím peňazí, napríklad starej krytej plavárne.

Bauer hovorí, že náklady od víťaza architektonickej súťaže sa dozvedel až po odchode z funkcie, no napriek tomu si želá, aby sa ambiciózny projekt zrealizoval. "Bola by to škoda, je ikonou balíka investícii."

Bauer: Garáže nie sú problém

Bauer odmieta Lazárove vyjadrenia, že problém je aj s pozemkom. „Garáže za amfiteátrom sa nedotýkajú projektu, dá sa zrealizovať aj bez riešenia tejto časti."

Úrad pre verejné obstarávanie má v najbližších dňoch zverejniť výsledky kontroly.

Víťaz: Požiadavky neboli presné

Autori víťazného návrhu Oliver a Krisztián Csémy zdôrazňujú, že súťaž bola vypísaná na celoročné prevádzkovanie amfiteátra, čo znamená, že bolo treba zakryť a uzavrieť celú budovu, vyriešiť jej tepelno-izolačné vlastnosti, zvukové izolácie, kúrenie, vzduchotechniku, pohyblivé javisko.

Tvrdia, že podmienky v súťaži neboli jednoznačne určené - budova sa môže postaviť aj s minimálnymi požiadavkami aj za osem miliónov eur. Ich návrh rátal s maximálnym komfortom.

Vyhlasujú, že hranice pozemkov, ktoré boli určené v súťaži, neprekročili.

Víťazné duo architektov z Komárna teraz čaká na podpis zmluvy o dielo s mestom a upozorňuje na krátkosť času do roku 2013 a obrovský kus práce s realizáciou.

jog
Predpoklad financovania EHMK do r. 2013

Štrukturálne fondy EÚ - 70 miliónov eur (2,135 miliardy Sk)
Vláda SR - 10 miliónov eur (300 miliónov Sk)
Sponzorské príspevky - 3,2 milióna eur (96,4 milióna Sk)
Mesto Košice - 15,2 milióna eur (457,9 milióna Sk)
Košický samosprávny kraj - 6,63 milióna eur (199,7 milióna Sk)
Mestá v Košickom a Prešovskom kraji - 1,6 milióna eur (48,2 milióna Sk)
Spolu viac ako 107 miliónov eur (3,22 miliardy Sk)

jog
Čo sa má zrekonštruovať za 60 miliónov eur

Kasárne Kulturpark – z bývalých kasárni na Kukučínovej kultúrne centrum
Výmenníky – zo sídliskových staníc tepla kultúrno-spoločenské centrá
Amfiteáter – rekonštrukcia a zastrešenie
Ulička remesiel – upraviť komunikácie a osvetlenie
Park Moyzesova - revitalizácia
Mestský park – rekonštrukcia a revitalizácia zelene
Košický hrad – revitalizácia a sprístupnenie archeologického náleziska
Dóm sv. Alžbety – reštaurátorské práce
Kaštieľ v Krásnej – rekonštrukcia interiéru aj exteriéru
Stará krytá plaváreň - rekonštrukcia
Ostrov kultúry – rekonštrukcia historickej účelovej budovy Východoslovenského múzea, Východoslovenskej galérie, Bábkového divadla, Nádvoria Barkóczyho paláca, Verejnej knižnice Jána Bocatia a divadla Thália
Štátne budovy – rekonštrukcia Vedecko–technického múzea pre deti a mládež, budovy Štátnej vedeckej knižnice a Malej scény Štátneho divadla

jog
Poznámka

Hrá sa o čas a imidž Košíc

Je koniec februára 2011.

Do začiatku veľkej európskej parády pod heslom EHMK nám zostáva 22 mesiacov.

Kto verí, že Košice stihnú zrealizovať všetky plánované investičné akcie, si zaslúži bumažku enormnej dôvery. Skôr však titul šťastný blázon.

A pritom (by) to nemuselo byť až také náročné. Keby sa do všetkých súťaží, ktorým sa mesto i súťažiaci venovali celé mesiace, dali jasné podmienky.

Čísla nepustia – ak má mesto na premenu schátraného amfiku balík ôsmich miliónov eur, je úplne scestné, aby architekti navrhli a núkali projekty za dvojnásobok.

Čas a prachy sú teraz dva faktory, ktoré rozhodnú o tom, ako dopadne veľkolepá reklama na Európsku úniu.

Za 22 mesiacov sa dajú urobiť zázraky, ak je dostatok peňazí. Dôkazom je niekoľko stavieb v meste, ktoré vyrástli expresnou rýchlosť.

EHMK má 21 investičných projektov s rozpočtom dokopy 60 miliónov eur.

Hlasy, ktoré avizujú, že niektoré sa budú realizovať na úkor iných, netreba podceňovať. Najvyšší čas chytiť sa zdravého rozumu a namiesto megalomanstva sa sústrediť na pár projektov, ktoré by sa podarilo do roku 2013 dokončiť.

Inak Košice doplatia na to, že projekt EHMK je šitý na podstatne bohatšie mestá. Naviac iné mestá kultúry majú náskok vo vybudovanej kultúrnej infraštruktúre tak ako francúzske Marseille, naša dvojička projektu.

Niekto už trefne poznamenal, že jediné, čo si z mesta kultúry zapamätáme, bude tanec s bagrom. Pekné, ale trochu málo za viac ako 100 milión eur, nie?

Katastrofický scenár neprajníkov tvrdiacich, že inak ako totálnou pohromou to u nás dopadnúť nemôže, sa pomaly napĺňa. Poteším sa, ak sa mýlia.

Jana Ogurčáková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
 1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
 2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
 3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
 4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 8. Super zábava, super deň
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 913
 2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 755
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 6 525
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 672
 5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 157
 6. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 867
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 554
 8. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 540

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
 2. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
 3. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
 4. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
 5. Rastislav Puchala: Missis Russko
 6. Roman Kebísek: Gauguin s priateľmi vyzdobil maľbami hostinec, v ktorom v r. 1889/90 žili. Je múzeom
 7. Ľudmila Križanovská: Šikanovanie ukrajinského dievčatka. Prečo ma sklamala známa exmoderátorka?
 8. Lukáš Reich: Invázna armáda RF
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 21 335
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 347
 3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 848
 4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 7 153
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 679
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 451
 7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 924
 8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 553
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sucho má vplyv aj na úrodu.

Tento rok prší viac ako vlani.


8. jún
Zničené mesto Buča po ústupe ruských vojakov.

Ak ich nezastavíme, vrátia sa znova.


Visegrad Insight a 1 ďalší 16 h
Erling Haaland a Lautaro Martínez.

V sobotu sa hrá finále Ligy majstrov 2022/2023 medzi Manchestrom City a Interom Miláno.


15 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


6 h

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
 2. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
 3. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
 4. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
 5. Rastislav Puchala: Missis Russko
 6. Roman Kebísek: Gauguin s priateľmi vyzdobil maľbami hostinec, v ktorom v r. 1889/90 žili. Je múzeom
 7. Ľudmila Križanovská: Šikanovanie ukrajinského dievčatka. Prečo ma sklamala známa exmoderátorka?
 8. Lukáš Reich: Invázna armáda RF
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 21 335
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 347
 3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 848
 4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 7 153
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 679
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 451
 7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 924
 8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 553
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu