Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Rokovania s víťazom súťaže na košický amfiteáter stopli

Balík určený na rekonštrukciu košického amfiteátra je výrazne menší, ako by stála stavba víťazného návrhu z architektonickej súťaže. Odvážny projekt sa ani nezmestí na pozemok mesta.

Amfiteáter. Jeho obnova, resp. zbúranie a postavenie krytej modernej haly by stálo dvojnásobok, ako sa rátalo v investičnom balíku EHMK.Amfiteáter. Jeho obnova, resp. zbúranie a postavenie krytej modernej haly by stálo dvojnásobok, ako sa rátalo v investičnom balíku EHMK. (Zdroj: Judita Čermáková)

Šuškandy v kuloároch potvrdilo už aj vedenie košickej radnice. Balík určený na rekonštrukciu amfiteátra je výrazne menší, ako by stála výstavba víťazného návrhu z architektonickej súťaže. Odvážny projekt sa navyše ani nezmestí na pozemok mesta. Súťaž prešetruje Úrad pre verejné obstarávanie, rokovania medzi mestom a architektmi sú stopnuté.

KOŠICE. Už v januári viacerí architekti upozornili, že rekonštrukcia amfiteátra si vyžaduje omnoho viac peňazí, ako má k dispozícii mesto kultúry. Nové vedenie absolvovalo jedno rokovanie s víťazom tendra.

"Dohodli sme si harmonogram vypracovania a predloženia detailného finančného plánu," odpovedala nám v polovici januára hovorkyňa mesta Martina Viktorínová.

Po mesiaci vyzerá situácia radikálne inak. Súčasťou posledného mestského zastupiteľstva bola totiž priebežná správa o projektoch mesta kultúry za uplynulé mesiace. V nej sa uvádza, že rokovacie konanie s víťazom súťaže bolo pozastavené a momentálne prebieha kontrola Úradom pre verejné obstarávanie.

Predbežné opatrenie - zákaz rokovať

Viceprimátorka Renáta Lenártová (Most), zodpovedná za EHMK, tvrdí, že radní teraz nemôžu rokovať, kým sa neukončí kontrola verejného obstarávania.

Viceprimátor Ladislav Lazár (Smer) vysvetľuje, že súťaž vyhral architektonický návrh, ktorého autor sám priznal, že náklady na realizáciu nebudú 8, ale až 14,5 milióna eur bez DPH (436 miliónov korún). „A ešte sme zistili, že sa ani nezmestí na pozemky mesta, ale budeme potrebovať desať garáží z vedľajšej ulice. Urobili sme znalecké posudky, oslovili majiteľov a dvaja alebo traja z nich povedali, že predajú. Zabili sme niekoľko mesiacov úplne nezmyselnou činnosťou."

Napriek tomu má podľa Lazára amfiteáter dosť veľkú perspektívu, aby sa v ňom za osem miliónov eur zrealizoval pekný projekt. Náklady 10-tisíc eur do doterajších príprav a súťaže považuje za zbytočne vyhodené.

"Základnou časťou projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry je vybudovanie investičných objektov, no proces prípravy bol, najslušnejšie povedané, veľmi amatérsky vedený. Mesto je v časovom sklze." Primátor Richard Raši (Smer) zdôraznil, že každý investičný projekt musí byť finančne krytý a pozemky musia byť vysporiadané.

„Investičné projekty mesta kultúry realizuje a sú vo výhradnej kompetencii magistrátu. Neboli sme pri výbere projektu," reagovala výkonná riaditeľka tímu Alena Vachnová.

Podľa hovorkyne nového vedenia mesta prebieha v súčasnosti komplexný sumár vykonaných prác a jednotlivých projektov, pravdu sa dozvie aj verejnosť.

Bauer s Lenártovou si protirečia

Bývalý splnomocnenec mesta pre investičné projekty EHMK Rudolf Bauer (KDS) koncom decembra povedal, že ak náklady na realizáciu víťazného návrhu budú privysoké, mesto bude rokovať s autorom druhého návrhu, prípadne aj s ďalšími v poradí. „Porota určila poradie s tým odporúčaním, že každý súťažiaci musí dokladovať finančnú náročnosť celej investície."

Opak tvrdí jeho nástupkyňa Lenártová. „Nie je možnosť rokovať s druhým. Nedokončili sme rokovania s víťazom, musíme ich uzavrieť s nejakým výsledkom."

Kvalita ustúpila cene

Na otázku, či boli finančné náklady na realizáciu súčasťou jednotlivých súťažných návrhov, dnes nechce nikto konkrétne odpovedať. „Súčasťou návrhu bola hranica, no väčšina súťažiacich ju prekročila. Riešili sme teda dilemu, či dodržať náklady za cenu zníženia kvality, no súťažná komisia rozhodla, že mesto bude neskôr o limite rokovať," hovorí Bauer. Situáciu však vidí optimistickejšie ako vedenie mesta. „Stále sa dá rokovať o konečných nákladoch, aby boli nižšie, znížili by sa, ak by sa inak riešilo parkovanie."

Bauer je presvedčený, že v rokovaniach by sa mohlo dosiahnuť zníženie nákladov, ak by sa inak riešilo parkovanie. Navrhuje radnici financovanie prestavby amfiteátra cez PPP projekt (prostredníctvom koalície Košice 2013 plus, ktorej súčasťou sú veľké súkromné spoločnosti pôsobiace na východnom Slovensku, pozn. red.). Druhú možnosť riešenia vidí v tom, že by sa amfiteáter zrekonštruoval na úkor iných projektov presunutím peňazí, napríklad starej krytej plavárne.

Bauer hovorí, že náklady od víťaza architektonickej súťaže sa dozvedel až po odchode z funkcie, no napriek tomu si želá, aby sa ambiciózny projekt zrealizoval. "Bola by to škoda, je ikonou balíka investícii."

Bauer: Garáže nie sú problém

Bauer odmieta Lazárove vyjadrenia, že problém je aj s pozemkom. „Garáže za amfiteátrom sa nedotýkajú projektu, dá sa zrealizovať aj bez riešenia tejto časti."

Úrad pre verejné obstarávanie má v najbližších dňoch zverejniť výsledky kontroly.

Víťaz: Požiadavky neboli presné

Autori víťazného návrhu Oliver a Krisztián Csémy zdôrazňujú, že súťaž bola vypísaná na celoročné prevádzkovanie amfiteátra, čo znamená, že bolo treba zakryť a uzavrieť celú budovu, vyriešiť jej tepelno-izolačné vlastnosti, zvukové izolácie, kúrenie, vzduchotechniku, pohyblivé javisko.

Tvrdia, že podmienky v súťaži neboli jednoznačne určené - budova sa môže postaviť aj s minimálnymi požiadavkami aj za osem miliónov eur. Ich návrh rátal s maximálnym komfortom.

Vyhlasujú, že hranice pozemkov, ktoré boli určené v súťaži, neprekročili.

Víťazné duo architektov z Komárna teraz čaká na podpis zmluvy o dielo s mestom a upozorňuje na krátkosť času do roku 2013 a obrovský kus práce s realizáciou.

jog
Predpoklad financovania EHMK do r. 2013

Štrukturálne fondy EÚ - 70 miliónov eur (2,135 miliardy Sk)
Vláda SR - 10 miliónov eur (300 miliónov Sk)
Sponzorské príspevky - 3,2 milióna eur (96,4 milióna Sk)
Mesto Košice - 15,2 milióna eur (457,9 milióna Sk)
Košický samosprávny kraj - 6,63 milióna eur (199,7 milióna Sk)
Mestá v Košickom a Prešovskom kraji - 1,6 milióna eur (48,2 milióna Sk)
Spolu viac ako 107 miliónov eur (3,22 miliardy Sk)

jog
Čo sa má zrekonštruovať za 60 miliónov eur

Kasárne Kulturpark – z bývalých kasárni na Kukučínovej kultúrne centrum
Výmenníky – zo sídliskových staníc tepla kultúrno-spoločenské centrá
Amfiteáter – rekonštrukcia a zastrešenie
Ulička remesiel – upraviť komunikácie a osvetlenie
Park Moyzesova - revitalizácia
Mestský park – rekonštrukcia a revitalizácia zelene
Košický hrad – revitalizácia a sprístupnenie archeologického náleziska
Dóm sv. Alžbety – reštaurátorské práce
Kaštieľ v Krásnej – rekonštrukcia interiéru aj exteriéru
Stará krytá plaváreň - rekonštrukcia
Ostrov kultúry – rekonštrukcia historickej účelovej budovy Východoslovenského múzea, Východoslovenskej galérie, Bábkového divadla, Nádvoria Barkóczyho paláca, Verejnej knižnice Jána Bocatia a divadla Thália
Štátne budovy – rekonštrukcia Vedecko–technického múzea pre deti a mládež, budovy Štátnej vedeckej knižnice a Malej scény Štátneho divadla

jog
Poznámka

Hrá sa o čas a imidž Košíc

Je koniec februára 2011.

Do začiatku veľkej európskej parády pod heslom EHMK nám zostáva 22 mesiacov.

Kto verí, že Košice stihnú zrealizovať všetky plánované investičné akcie, si zaslúži bumažku enormnej dôvery. Skôr však titul šťastný blázon.

A pritom (by) to nemuselo byť až také náročné. Keby sa do všetkých súťaží, ktorým sa mesto i súťažiaci venovali celé mesiace, dali jasné podmienky.

Čísla nepustia – ak má mesto na premenu schátraného amfiku balík ôsmich miliónov eur, je úplne scestné, aby architekti navrhli a núkali projekty za dvojnásobok.

Čas a prachy sú teraz dva faktory, ktoré rozhodnú o tom, ako dopadne veľkolepá reklama na Európsku úniu.

Za 22 mesiacov sa dajú urobiť zázraky, ak je dostatok peňazí. Dôkazom je niekoľko stavieb v meste, ktoré vyrástli expresnou rýchlosť.

EHMK má 21 investičných projektov s rozpočtom dokopy 60 miliónov eur.

Hlasy, ktoré avizujú, že niektoré sa budú realizovať na úkor iných, netreba podceňovať. Najvyšší čas chytiť sa zdravého rozumu a namiesto megalomanstva sa sústrediť na pár projektov, ktoré by sa podarilo do roku 2013 dokončiť.

Inak Košice doplatia na to, že projekt EHMK je šitý na podstatne bohatšie mestá. Naviac iné mestá kultúry majú náskok vo vybudovanej kultúrnej infraštruktúre tak ako francúzske Marseille, naša dvojička projektu.

Niekto už trefne poznamenal, že jediné, čo si z mesta kultúry zapamätáme, bude tanec s bagrom. Pekné, ale trochu málo za viac ako 100 milión eur, nie?

Katastrofický scenár neprajníkov tvrdiacich, že inak ako totálnou pohromou to u nás dopadnúť nemôže, sa pomaly napĺňa. Poteším sa, ak sa mýlia.

Jana Ogurčáková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 3. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 4. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 5. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 6. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 7. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 9. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 10. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 1. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 2. Aj panelák môže byť Smart
 3. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 4. Pri uzatváraní PZP už nedominuje január
 5. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 6. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 965
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 8 202
 3. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 5 774
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 317
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 498
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 016
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 838
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 435
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 696
 10. Kanceláriám ešte neodzvonilo 1 569
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Novinárka Monika Tódová.

Písali o svedkovi Petrovi Tóthovi.


1 h
Z 23 ľudí s covidom na Jednotkách intenzívnej starostlivosti je len jeden zaočkovaný.

Do piatka pre covid skončilo v nemocniciach 283 pacientov.


17. sep

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu