árstva i moderných airsoftových zbraní.
KOŠICE. Akciu si nenechali ujsť chlapci venujúci sa japonskému bojovému umeniu, ktorí sa chceli viac priblížiť japonskej kultúre. Nechýbali však ani bežní zvedavci.
Dejiskom zaujímavej akcie boli priestory CVČ Technik, konkrétne elokovaného pracoviska na Kórejskej ulici. Podujatie bolo súčasťou štvrtého ročníka mesiaca japonskej kultúry. "Nippon víkend sa začal zenovou meditáciou, potom nasledovala ukážka umenia kaligrafie, v rámci ktorej sa ľudia tiež dostávajú do zenových pozícií, prednáška o japonskom meči, jeho histórii, výrobe a starostlivosti, o moderných samurajoch s dôrazom na airsoft zbrane, ktoré vyzerajú ako skutočné a strieľajú plastové guličky. Mládež tým začína žiť," dozvedeli sme sa od Blažeja Gála, predsedu spoločnosti priateľov japonských umení a vedúceho Cassovia Kendo klubu.
Niekto uprednostňuje kvety, iný meče
Prednášku o japonskom meči viedol Mirek Králík z Českej republiky, ktorý študuje život samurajov už šesť rokov. "Najprv ma ako malého chlapca fascinovali Indiáni, neskôr samuraji. Som tesár, takže som si postupne vyrobil meč z dreva a dnes je to môj najväčší koníček. Je to síce pomerne netradičné, ale priateľka to schvaľuje. Všetci máme svoje úchylky, takže u nás v predsieni nenájdete vystavené kvety, ale meče."
Veľkému záujmu sa tešila i ukážka kaligrafického umenia, ktoré si mal možnosť vyskúšať každý návštevník. Ľahké to však rozhodne nebolo. "Venujem sa japonskému bojovému umeniu a takto sa chcem viac priblížiť japonskej kultúre. Študujem preto všetky jej aspekty. Nejde mi to veľmi, ale snažím sa," nechal sa počuť 19-ročný Patrik Paugsch z Košíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári