Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

V Košickom kraji zrušia deväť stredných škôl

Poslanci Košického samosprávneho kraja schválili návrh kraja vyradiť zo siete deväť škôl a dve školské zariadenia, celkovo sa zmeny dotknú 23 škôl a školských zariadení.

Gymnázium na Exnárovej ulici v Košiciach patrí k tým, ktoré poslanci vyradili zo siete krajských škôl.Gymnázium na Exnárovej ulici v Košiciach patrí k tým, ktoré poslanci vyradili zo siete krajských škôl. (Zdroj: Róbert Sándor)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

Pre deväť škôl a dve školské zariadenia bude tento školský rok ich posledným. Dnes o tom rozhodlo po búrlivej diskusii 39 z 53 prítomných poslancov zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK). Tí schválili v poradí už tretiu časť racionalizácie škôl a školských zariadení, tá štvrtá by mohla byť aktuálna už koncom roka.

KOŠICE. Na dnešnom rokovaní bolo aj zhruba sto nespokojných študentov, pedagógov a rodičov z "postihnutých" škôl z Košíc, Dobšinej, Spišskej Novej Vsi či Medzeva.

Ich zástupcovia sa vyslovovali za zachovanie každej školy. Argumentovali tradíciou, vynovenými učebňami, do ktorých investovali aj rodičia, dobrou dopravnou dostupnosťou, veľkým počtom rómskych detí, či zbytočným sťahovaním do iného mesta.

Poslancov to neobmäkčilo. Hoci viacerí bez ohľadu na stranícke tričko vyslovili pochybnosť, či ročná úspora naozaj dosiahne 1,355 milióna eur, ktoré predpokladá KSK, väčšina sa priklonila k názoru, že ďalšie odkladanie tohto nepopulárneho rozhodnutia by bolo ešte väčším zlom.

Blaškovičová: Dostanú sa objekty do rúk tým "správnym" podnikateľom?

Neprešiel ani pozmeňujúci návrh Rudolfa Bauera (KDS), aby sa o rušení škôl rozhodovalo po jednej a nie v jednom bloku. "Aspoň pri niektorých školách sa dalo nájsť aj iné riešenie ako ich zrušenie."

Vedenie Úradu KSK odmietlo úvahy nezávislej poslankyne Ľuby Blaškovičovej, ktorá nevylúčila, že niektoré školy sa musia rušiť aj preto, že o ich budovy majú záujem niektoré podnikateľské subjekty.

Šéf komisie školstva Viliam Záhorčák (Smer) si zas myslí, že keď sa dve doterajšie racionalizácie osvedčili, pozitívne dopadne aj tá tretia. Naopak, jeho stranícky kolega Karol Horník považoval návrh racionalizácie za nesprávny.

"Na MS v hokeji peniaze dáte..."

"Keď ste vedeli nájsť 16 600 eur na MS v hokeji, tak by ste mohli nájsť peniaze aj pre školy," povedal poslancom Valter Kirol zo SPŠ Markušovská cesta 2 v Spišskej Novej Vsi.

Rodič žiaka z košického gymnázia Exnárova Peter Lešinský kritizoval KSK, že školám nedal možnosť vyjadriť sa v dostatočnom predstihu. Nepozdávalo sa mu ani to, že toto gymnázium sa bude sťahovať z relatívne nových priestorov na Alejovú, kde KSK bude musieť prerobiť priestory po hutníckych dielňach v suteréne, čo bude stáť ďalšie peniaze.

"Ako dlhoročný stavebný odborník vám môžem povedať, že škola na Alejovej má strechu z trapézového vlnitého plechu. To sa dnes nedáva už ani na kravíny... Do tohto chcete nasťahovať žiakov z Exnárovej?" spýtal sa.

Trebuľa: Museli sme urobiť bolestivé rozhodnutie

Riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát (Smer) obhajoval rušenie škôl aj tým, že väčšina z nich má podstatne menej žiakov, než je ich kapacita, pritom na optimálne fungovanie je potrebných aspoň 400-450 žiakov. Racionalizácia má podľa neho súvis aj so znížením daňových príjmov kraja a normatívnym systémom financovania školstva.

Župan Zdenko Trebuľa (Smer) síce chápe argumenty proti rušeniu, no myslí si, že okrem ekonomických úspor by sa na "nových" školách malo skvalitniť aj vzdelávanie a materiálno-technické podmienky výučby.

"Toto nebolo politické rozhodnutie, od polovice novembra prebiehali odborné diskusie. Viem, že je to bolestivé, lenže neustále nám klesá počet detí. Len tento rok to bolo o 4 000 menej a trend je rovnako nepriaznivý," uviedol.

Šéf odboru školstva KSK Štefan Kandráč odmietol, že by KSK školy, študentov a ich rodičov neskoro informoval. "Musia pochopiť, že keď chceme, aby školy mohli aspoň minimálne napredovať, musíme urobiť tieto opatrenia. Aj keby rodičia na Exnárovej napokon vyzbierali 40-tisíc eur, tak by to len o rok posunulo zánik školy."

Čo schválilo zastupiteľstvo KSK pri redukcii škôl

I. vyradenie zo siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky s účinnosťou k 31. augustu 2011 a následné zrušenie týchto škôl a školských zariadení:

1. Školský internát, Kapušianska 4, Michalovce ako súčasť Strednej odbornej školy technickej, Partizánska 1, Michalovce,

2. Školský majetok, Kapušianska, Michalovce ako súčasť Strednej odbornej školy technickej, Partizánska 1, Michalovce,

3. Stredná odborná škola vinársko-ovocinárska – Szılészeti és Gyümölcstermesztı Szakközépiskola, Hlavná 232/14, Viničky, právny nástupca: Stredná odborná škola, Komenského 12, Trebišov,

4. Školský internát, Hlavná 232/14, Viničky, ako súčasť Strednej odbornej školy vinársko-ovocinárskej - Szılészeti és Gyümölcstermesztı Szakközépiskola, Hlavná 232/14, Viničky,

5. Stredná odborná škola, Južná trieda 48, Košice, právny nástupca: Hotelová akadémia, Južná trieda 10, Košice,

6. Gymnázium, Exnárova 10, Košice, právny nástupca: Gymnázium, Alejová 1, Košice,

7. Školská jedáleň, Exnárova 10, Košice ako súčasť Gymnázia, Exnárova 10, Košice,

8. Spojená škola, Exnárova 8, Košice s organizačnými zložkami Stredná umelecká škola, Exnárova 8, Košice a Konzervatórium, Exnárova 8, Košice, právny nástupca: Konzervatórium, Exnárova 8, Košice

9. Školský internát, Exnárova 8, Košice ako súčasť Spojenej školy, Exnárova 8, Košice, právny nástupca: Konzervatórium, Exnárova 8, Košice,

10. Stredná priemyselná škola hutnícka, Alejová 1, Košice, právny nástupca: Stredná priemyselná škola strojnícka, Komenského 2, Košice,

11. Stredná odborná škola - Szakközépiskola, Kováčska 53, Medzev, právny nástupca: Stredná odborná škola - Szakközépiskola, škola, Hlavná 54, Moldava nad Bodvou,

12. Stredná priemyselná škola stavebná, Hviezdoslavova 5, Rožňava, právny nástupca: Stredná odborná škola, Hviezdoslavova 5, Rožňava, 13. Stredná odborná škola, Teplická 213, Štítnik, právny nástupca: Stredná odborná škola, Hviezdoslavova 5, Rožňava,

14. Stredná odborná škola, Zimná 96, Dobšiná, právny nástupca: Spojená škola, Zimná 96, Dobšiná s organizačnými zložkami Gymnázium, SNP 607, Dobšiná a Stredná odborná škola, Zimná 96, Dobšiná,

15. Gymnázium, SNP 607, Dobšiná, právny nástupca: Spojená škola, Zimná 96, Dobšiná s organizačnými zložkami Gymnázium, SNP 607, Dobšiná a Stredná odborná škola, Zimná 96, Dobšiná,

II. vyradenie Strednej priemyselnej školy, Markušovská cesta 2, Spišská Nová Ves zo siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky k 31. augustu roku, nasledujúcom po roku, keď počet žiakov k 15. septembru bude nižší ako 300 a jej následné zrušenie, právny nástupca: Stredná odborná škola, Markušovská cesta 4, Spišská Nová Ves

III. zaradenie do siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky s účinnosťou od 1. septembra 2011 a následné zriadenie týchto škôl a školských zariadení:

1. Konzervatórium, Exnárova 8, Košice s formou hospodárenia – rozpočtová organizácia,

2. Školský internát, Exnárova 8, Košice ako súčasť Konzervatória, Exnárova 8, Košice,

3. Výdajná školská jedáleň, Exnárova 8, Košice ako súčasť Konzervatória, Exnárova 8, Košice,

4. Spojená škola, Zimná 96, Dobšiná s organizačnými zložkami Gymnázium, SNP 607, Dobšiná a Stredná odborná škola, Zimná 96, Dobšiná s formou hospodárenia – rozpočtová organizácia.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 33 459
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 346
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 702
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 351
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 207
 6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 4 677
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 440
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 3 126

Blogy SME

 1. Silvia Valkovič: Na svitaní
 2. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 3. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 4. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 5. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
 6. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
 7. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
 8. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 410
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 899
 3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 312
 4. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 7 612
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 847
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 703
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 155
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 715
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Silvia Valkovič: Na svitaní
 2. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 3. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 4. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 5. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
 6. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
 7. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
 8. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 410
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 899
 3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 312
 4. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 7 612
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 847
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 703
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 155
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 715
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu