Aj vy ste si všimli, že vrabce pomaly miznú z okolia našich obydlí? Pamätáte sa, keď čvirikali vo veľkých kŕdľoch?
KOŠICE. Kým v rokoch 1994 až 1996 bol vrabec domový ešte jednoznačne najpočetnejším vtáčím druhom hniezdiacim v Košiciach, od roku 1997 až do dnešných dní pozorujeme výrazný úbytok. Populácia košických vrabcov ubúda z roka na rok, dramaticky klesla za roky 1996/97 až o viac ako 50 percent, v roku 2006 bol úbytok oproti početnosti z roku 1996 dokonca až 86 percent.
Vrabcom ubúda potravy
"Podľa atlasu hniezdiacich vtákov Európy, ktorý bol vydaný v roku 1997 Európskym výborom pre ščítanie vtáctva, bol u vrabca domového pozorovateľný výrazný pokles početnosti už koncom 90. rokov v krajinách západnej Európy. Súvisel zrejme s nárastom používania pesticídov a herbicídov, ale aj zmenou postupov v poľnohospodárstve, ako napr. jesenný výsev obilnín. Následkom bolo menej bezstavovcov, klíčkov obilnín a burín, ktorými vrabce kŕmia mláďatá. Postihnuté boli vrabce nielen z dedín, ale aj v meste, pretože aj tu sa v záhradkách začali používať chemikálie," vysvetľuje Samuel Pačenovský z SOS/Bird Life Slovensko.
Predstihli ich aj pinky
Kým v roku 1994 bolo vrabcov v Košiciach najviac zo všetkých vtáčích druhov, postupne sa prepadol najprv len na 2. (v roku 1998) a 3. (1999), neskôr až na 5. (2001), ba až na 9. miesto (2005).
"Dnes ho svojou početnosťou predstihli nielen drozdy čierne a mestské holuby, ale už aj škorce, drozdy čvíkotavé, pinky, či stehlíky zelené. A úbytok sa ešte stále nezastavil. Napriek miernemu nárastu v niektorých rokoch je celkový trend naďalej nepriaznivý. Samozrejme, že aj na vrabce domové pôsobia faktory, ako vplyvy počasia, napr. tuhá zima, daždivá jar, či naopak suché a stabilné počasie v čase reprodukcie, ale keďže ide o dlhodobý a veľmi výrazný úbytok, príčiny musia byť vážnejšie a komplexnejšie," dopĺňa Pačenovský.
Okrem zmien postupov v poľnohospodárstve je pravdepodobnou príčinou úbytku vrabcov v mestách aj rastúci počet zateplených budov, čím sa zhoršujú ich hniezdne príležitostí.
Obeť civilizácie?
Vrabec domový, kedysi najbežnejší a najpočetnejší vtáčí obyvateľ našich miest, sa znenazdajky dostal takmer na listinu ohrozených druhov. Jeho úbytok je "daňou" za zvyšovanie našej životnej úrovne. "Vrabec domový sa takto stal nenápadne jednou z prvých obetí prehnaného civilizačného tlaku na živé organizmy. Je otázne, či sa tento nepriaznivý populačný trend podarí ešte niekedy zvrátiť," dodáva Pačenovský z SOS/Bird Slovensko, ktorý upozorňuje, že vtáky a ich početnosť sú dobrým ukazovateľom kvality nášho životného prostredia.
Fakty
Zaujímavosti o vrabcovi
Hniezdo si stavia v dutine alebo pukline budov alebo stromov
Je postavené z trávy, korienkov, kúskov špagátov, starého papiera a látky. Vystelie si ho jemnou srsťou, vlnou a perím.
Najradšej maškrtí drobný hmyz a pavúky, ale aj výhonky rastlín a kvetov, či ovocných stromov. Nepohrdne ani odpadkami, hlavne však semenami.
Keďže nepohrdne ani odpadkami, bolo ich vídať najčastejšie, ako hľadajú potravu v kontajneroch.
Vrabec vytváral často veľké a hlučné kŕdle, energicky čvirikajúce a štebotajúce.
Spev sa skladá z monotónne opakovaných cvrlikavých slabík, vábenie znie ako známe čvirikanie "čimčarání" a "čimčim čimčarara čim čim čim". Pri nebezpečenstve varuje "čer itititit".
Okrem chemikálií a výfukových plynov, či polystyrénu na zateplených budovách sú ich nepriateľom aj dravce - napr. sokol myšiar, ktoré v posledných rokoch prenikajú do miest.
Samica znáša asi 5 vajec, ktoré majú odlišnú farbu, a to dokonca i v jednej znáške.
Na vajciach sedia obaja rodičia a mládatá sa vyliahnu asi za 12 dní.
Dospelý vrabec domáci meria asi 15 cm.
V minulosti, keď sa vrabec živil výlučne obilím, predstavoval pre poľnohospodárstvo vážny problém, že si to ani nedokážeme predstaviť.
Niekoľkostočlenné kŕdle sa na sklonku leta prichádzali podeliť s farmármi o ich úrodu. Zostalo po nich rozhádzané zrno, vylúpané makovice, poodštipované púčiky ovocných stromov a obzobaná klíčiaca zelenina.
Obyvatelia ťažko znášali aj agresívne správanie vrabca voči iným vtákom a hlučnosť a znečistenie, ktoré bolo v miestach, kde vrabce žili, všade.
Za čias Márie Terézie bola dokonca vypísaná odmena za každého zabitého vrabca, neskôr bolo dokonca zabíjanie vrabcov úradne nariadené.
Autor: Samuel Pačenovský, ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári