KOŠICE. Rok pred osemdesiatkou výtvarník predstavil verejnosti svoju abstraktnú tvorbu, ktorá odráža jeho mladého ducha. Inšpirovať sa závideniahodným espritom Š. Bubána prišlo na vernisáž množstvo milovníkov umenia.
V stovke najlepších sveta
Rodáka z Pavloviec nad Uhom zaradili Japonci medzi sto najlepších umelcov sveta, päťkrát vystavoval na prestížnom parížskom Jesennom salóne a výpočet jeho ocenení je siahodlhý. Napriek tomu si zachoval skromnosť a triezvy pohľad na svet. "Tajomstvo môjho mladého ducha je v génoch a predovšetkým v rodine.
Aj manželka má pochopenie. Keby ho nebolo, len ťažko by som mohol niečo vytvoriť. A v živote som optimistom. Verím ľuďom, hoci by som niekedy nemal. Som spojený s umením a práve ono ma pobáda: Áno, choď a tvor. Hoci mám pomaly osemdesiatku, stále tvorím s radosťou. A divák to cíti, rovnako ako skutočnosť, že do obrazov vkladám svoje vnútro," dozvedeli sme sa od maliara, ktorý dal svojej aktuálnej výstave názov Premeny. Sám sa vraj zmenám nebráni a využíva ich vo svoj prospech. "Zmeny mám rád. Keď som skončil v 60. rokoch vysokú školu, bolo to obdobie uvoľnenia spoločnosti a mladí umelci, samozrejme, chcú byť moderní, tak som začal abstrakciou. Potom sa však situácia v 70. rokoch zmenila, na výstavách som už nemohol mať vystavené všetky obrazy, tak som sa ako Zemplínčan začal venovať krajinomaľbe. Nič som však nestratil, lebo som si vytvoril svoj vlastný štýl, delil som sa o pocity zo zemplínskej krajiny. Následne som sa venoval figurálnej tvorbe, a keď prišlo v 80. rokoch opäť uvoľnenie, vrátil som sa, kde som začínal. Každú zmenu som sa snažil využiť čo najlepšie. Nemal som problémy so spoločenskými dogmami, vždy som si našiel svoje vlastné cesty a vďaka tomu som napredoval."
Sochár Račko: "Zmeny sú príťažlivé"
Medzi hosťami vernisáže sme zastihli i sochára Arpáda Račka. Ako nám prezradil, ani on nedá na zmeny dopustiť. "Prinášajú mnoho zaujímavého. Každá nová vec je svojím spôsobom príťažlivá. Som za to, aby človek premeny vnímal, cítil ich. Nerád napríklad chodím na rovnaké miesto dvakrát a aj v práci vyhľadávam nové impulzy." Za pravdu mu dal i riaditeľ Slovenského technického múzea Eugen Labanič. "Priznám sa, že mám zmeny rád. Niektoré aj sám iniciujem. Manželku nemením, lebo to sú zásady dogmatické, na ktoré, samozrejme, nemožno siahať, ale ostatné premeny prijímam s radosťou."
Nový šéf hotela nemáva trému
Nový riaditeľ košického hotela Doubletree by Hilton Pavel Zika na tom tiež nie je inak. "Mám rád zmeny a výzvy. Nebránim sa novým myšlienkam a stále sa snažím posúvať niekam ďalej. Trému nemávam, v podstate mám víziu a za tou si idem," uviedol s vysvetlením, že má slabosť na krásne veci a dokonca chcel pred rokmi študovať dejiny umenia.
Kurátorkou aktuálnej výstavy je riaditeľka Východoslovenskej galérie (VSG) Lena Lešková, ktorá je umelcovou dcérou. Na otcových obrazoch vyzdvihla najmä farbu a tvar. Jeho tvorbu charakterizovala slovami teoretika umenia Ľubomíra Podušela: "Sú to zvláštne obrazy. Nevyznačujú sa uhladenosťou ani dokonalosťou maliarskeho strihu, lákavosťou svojho nalakovaného povrchu. Sú namaľované tak, akoby každý ťah štetca, tvary a línie sedeli presne na milimeter na svojom mieste, až máme pocit, že to inak ani nemôže byť. Prihovárajú sa nám svojou prostotou. Sú to obrazy, ktoré majú čistú dušu a odrážajú umelcov hlad po večnom poznávaní..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári