Každé piate poslanecké kreslo v mestskom parlamente patrí žene. Novembrové komunálne voľby zvýšili ich počet zo sedem na desať. Rovnaký počet žien je aj v zastupiteľstve župy, ktoré má 55 poslancov. Z 22 mestských častí je na čele úradov len päť starostiek. Analytička tvrdí, že na tretinové zastúpenie žien sa dostaneme najskôr o polstoročie.
KOŠICE. Prvou ženskou viceprimátorkou bola tesne po revolúcii stredoškolská pedagogička Judita Štofková. Takmer o dvadsať rokov neskôr, po posledných komunálnych voľbách, sa dostala do vedenia mesta lekárka Renáta Lenártová (Most). Ako pravá ruka primátora má na starosti sociálnu oblasť, školstvo a kultúru. Do politiky pritom vstúpila len pred vyše rokom.
"Je to pre mňa veľká česť, myslím si, že je to významný historický moment, pretože ženy majú iný pohľad, čo môže byť prospešné. Zároveň je to aj veľká zodpovednosť," povedala po svojom zvolení. Dostať sa do politiky je podľa nej pre ženu oveľa náročnejšie a bola by rada, keby žien-političiek bolo viac.
Pietruchová: Strany ako mužské kluby
Nízke zastúpenie žien v politike považuje rodová expertka Oľga Pietruchová za následok dlhodobo pretrvávajúcich rodových stereotypov v spoločnosti. "Tá prisudzuje ženám hlavne úlohu v oblasti starostlivosti alebo v domácnosti, kým muži sú skôr vnímaní ako tí, čo rozhodujú. Mnohé politické strany u nás pôsobia ako mužské kluby udržiavané klientelistickými väzbami, kde sa ženy ťažšie presadzujú. Ženy idú do politiky skôr s konkrétnou témou."
Pietruchová registruje len mierne stúpajúci trend žien v politike. "Platí to najmä pre komunálnu politiku a pre menšie samosprávy. Na úrovni VÚC alebo krajského mesta sa doteraz nepodarilo do najvyššej pozície presadiť ani jednej žene. Pri takomto tempe sa dostaneme k tretinovému zastúpeniu žien, ktoré sa považuje za kritické minimum, tak o 50 rokov."
Gamcová: O diskriminácii sa mlčí
Poslankyňa Mária Gamcová (nezávislá) si myslí, že tichá diskriminácia žien je stále v podvedomí spoločnosti. "Ja sama ju cítim nielen vo verejnom živote, ale aj v zamestnaní. Žena musí urobiť dvakrát toľko ako muž, aby sa presadila. V komunálnej ešte viac. Ženy sú viac empatické, veci vnímajú citlivejšie a možno práve preto sa nevedia presadiť."
V mestskom parlamente sa z nej neraz smiali poslanci s narážkami, že je žena. "Človek nemá bojovať rovnakými zbraňami - hlavne keď sú zlé." Tvrdí, že študovať materiály popri práci a rodine nie je problém. "Je to o rodinnom zázemí a zmanažovaní času."
Gamcová vníma pozitívnu tendenciu zastúpenia žien v košickej politike. "Je nás tu viac, napadlo ma, či by si Košičania zvolili za primátorku ženu." Gamcová kandidovala na tento post už dvakrát, v roku 2006 neúspešne, vlani svoju kandidatúru stiahla v prospech Kažimíra.
Blaškovičová zažila invektívy
Herečka Ľuba Blaškovičová je politicky aktívna od Nežnej revolúcie. Nepretržite od roku 1990 je poslankyňou miestnej časti Staré Mesto, momentálne je opakovane i poslankyňou kraja a mesta. To, že je žien v politike málo, vníma už dlhšie. "Či je to mesto, alebo župa, stále hore na tribúne sedeli len chlapi. V spoločnosti je nás polovica, v politike iba 10 až 15 percent."
Na svoju adresu si v zastupiteľstvách vypočula množstvo hanlivých poznámok. "Je zaujímavé, že hlúpe, vulgárne a primitívne invektívy som si vypočula od pánov, ktorí sa do funkcie dostali politickou nomináciou, aj keď na ňu nemali."
V meste je 5 starostiek
Paradox vidí Pietruchová v tom, že ženy sú u nás odborníčky v mnohých oblastiach a majú dokonca lepšie vzdelanie ako muži. "Začínajú sa presadzovať, a to hlavne na úrovni menších miest, kde sa ľudia skôr poznajú a ocenia schopného človeka. Vo väčších mestách či na parlamentnej úrovni je to ťažšie, tam majú rozhodujúce slovo politické strany a o každú pozíciu sa zvádza doslova boj, čo mnohým ženám prekáža."
Pietruchovej slová potvrdzujú aj košické reálie. Z 22 mestských častí je na čele úradov päť žien. V troch malých mestských častiach vládnu starostky bez politického trička: V Džungli je starostkou Adriana Balogová, v Poľove Mária Birošová a v Šebastovciach Monika Puzderová. Vo veľkých častiach uspeli politické nominantky: Nad jazerom Anna Jenčová (HZDS) a na Sídlisku KVP Iveta Kijevská (SDKÚ). Pozitívnym príkladom vo svete veľkej politiky je Iveta Radičová (SDKÚ) na čele vlády.
Zaujímavosti
- žiadne krajské mesto nemá primátorku
- po 20 rokoch majú Košice námestníčku primátora
- v mestskom zastupiteľstve je teraz 10 žien z 50 poslancov
- v župnom parlamente je tiež 10 žien z 55 poslancov
- počet starostiek narastá, ale len v menších obciach
- v Košiciach máme 5 starostiek z 22 mestských častí
- v roku 1994 bol podiel žien v parlamente 15 percent, v roku 2006-10 stúpol na 20 percent, teraz opäť klesol
- najvyššie zastúpenie majú ženy v Európskom parlamente - z našich 13 poslancov je 5 žien ( 38 percent), ale to len preto rovnosť sa v EP nosí a pre politikov je to druhoradá politická aréna
- sociologička Oľga Gyárfášová považuje za prelomové, že sa premiérkou stala žena - Iveta Radičová i to, že vo vláde je aj ďalšia odborníčka Lucia Žitňanská
jog
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári