zankino tajomstvo Ermanna Wolfa - Ferrariho. Obe budú mať premiéru dnes večer v historickej budove ŠD Košice
M. Ravel je do dejín hudby zapísaný ako predstaviteľ impresionizmu. Španielsko bolo jeho obľúbenou krajinou a často aj inšpiráciou, čo sa ukazuje aj v Španielskej hodinke. Libreto rozohráva klasický príbeh nevernej manželky hodinára, ktorá svojich milencov, básnika a bankára, ukrýva vo veľkých izbových hodinách. V komických scénach aj v hudbe necháva M. Ravel vyniknúť typický temperament španielskych žien. Opera talianskeho skladateľa Ermanna Wolfa - Ferrariho Zuzankino tajomstvo prináša zaujímavé rozuzlenie a odhalenie tajomstva mladej ženy, ktorú muž podozrieva z nevery kvôli vôni tabaku v ich byte.
Opery naštudoval dirigent ŠD Košice Igor Dohovič, scénu má v rukách Achim Thorwald, o kostýmy sa postará Danica Hanáková. V jednotlivých postavách sa predstavia domáci aj hosťujúci sólisti - Veronika Holbová, Tatiana Paľovčíková, Ján Rusko, Ivan Nosyk, Jaroslav Dvorský, Zdenko Vislocký, Marek Gurbaľ, Martin Gurbaľ, Ivan Zvarík, Michaela Várady, Janette Zsigová, Marián Lukáč, Ludovic Kendi, Tomáš Beličák a Peter Raši.
Umelecké vedenie Opery ŠD Košice zverilo réžiu jednoaktoviek do rúk nemeckého režiséra A. Thorwalda. Narodil sa v roku 1943 v Stuttgarte v rodine dirigenta, a tak už od šiestich rokov dýchal atmosféru operného divadla. Vyštudoval na Mozarteu v Salzburgu. Kariéru začínal ako herec a v Hamburgu a Neurenbergu. Od roku 1975 pôsobil v divadlách vo Württembergu, Würzburgu, Bremerhavene, Münsteri či Wiesbadene. Od sezóny 2002/2003 je umeleckým riaditeľom Štátneho divadla v Karlsruhe. Ako člen poroty hodnotí súťažiacich na súťažiach v opernom speve v Istanbule a Ohiu.
Na otázku, prečo sa rozhodol prijať ponuku režírovať v Košiciach, A. Thorwald odpovedal: "Prvým momentom bolo moje priateľstvo so šéfom opery Paolom Gattom. Ďalším osobné stretnutie s riaditeľom divadla Petrom Himičom, ktorý má pozval v septembri 2010 na konferenciu práve o možnostiach spolupráce divadiel. Na nej sme sa dohodli na tom, že by som mohol prísť do Košíc režírovať operné predstavenie. Zaujímavá pre mňa bola táto práca aj z hudobného hľadiska, práve pre kombináciu diel Ferrariho a Ravela. A v neposlednom rade aj to, že po viac ako stovke režijných počinov tu bolo predstavenie, v ktorom neboli králi, vrahovia či smrtiaca láska, ale poviedky o pekných ľudských slabostiach."
Pracovať s košickým súborom bolo pre A. Thorwalda veľké potešenie. "Mám pocit, že sme sa pochopili a ukázali sme skutočné ľudské bytosti s ich slabinami, túžbou po láske, malichernosťou, žiarlivosťou a podobne. Že sme jednoducho ukázali normálnych ľudí, akými sme všetci. Potreboval som spievajúcich hercov, a tých som našiel," dodal nemecký režisér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári