ierok možno obdivovať do 23. marca.
Vyše polstoročná, bohato rozvrstvená, niekoľkými periódami sa vyznačujúca maliarska tvorba Antona Jasuscha tvorí neodmysliteľnú súčasť histórie výtvarného umenia na Slovensku a rozhodne patrí medzi vrcholné prejavy medzivojnového umenia u nás. "Jeho nástup a pôsobenie nielen dotvárali, ale v rozhodujúcej miere aj utvárali výtvarný jav, nazývaný dnes košická avantgarda," informovala nás kurátorka výstavy Zsófia Kiss-Szemán. "V záverečnej dekáde tvorby A. Jasusch aj naďalej dôsledne realizoval svoj výtvarný program latentne prítomný v každom tvorivom období. Formálnu stránku neváhal podriadiť nosnej myšlienke, ktorá sa v neskorom období stala prehľadnejšou, čitateľnejšou a postupne zintenzívnil silu a pôsobnosť svojich obrazov."
V tvorbe A. Jasuscha sledujeme širokú škálu maliarskych žánrov: krajinomaľby (Z Tatier, Hincovo pleso), krajinomaľby s pracovným motívom v prírode, resp. s dedinskou vedutou (Zber zemiakov, Na repnom poli, Na ryžovom poli, Okopávanie na poli, Na poli), výjavy z mestského života (U holiča, Operácia), športové motívy (Futbalisti, Zápasníci), typické motívy so vzťahom medzi mužom a ženou (Klaun za pultom, Zuzana a starci vo viacerých variantoch), ironicky poňaté maľby o ľudských slabostiach (Adam a Eva, Muž na kohútovi, Balet víťazstva).
Posledný rozmach tvorby A. Jasuscha nastal po autorovej výstave v Košiciach v roku 1958. "Ide o rôzne varianty malieb z obdobia tvorivého rozmachu v prvej polovici 90. rokov, ktoré raz čiastočne vysvetľujú pôvodný zámer autora a inokedy ho posúvajú do nového kontextu. Tvorbu A. Jasuscha môžeme označiť za avantgardnú po obsahovej aj formálnej stránke. Revoltu a vzburu nachádzame predovšetkým v nosných ideách, ale aj v narušení tradičnej ikonografie, v zavedení nových tém v novátorskom duchu a nevídanom podaní. Posledná dekáda jeho tvorby je dôstojným vyvrcholením a ukončením maliarovej umeleckej púte a strhujúcej vízie o poslaní, údele a zlyhaniach človeka vo svete," dodala Z. Kiss-Szemán.
A. Jasusch sa narodil 25. apríla 1882 v Košiciach v jednej z najbohatších košických rodín. Od roku 1904 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti, od roku 1906 na akadémii výtvarných umení v Mníchove, od roku 1907 na Académie Julien v Paríži. Obdobie 1914-1916 prežil na fronte a v rokoch 1916-1920 v ruskom zajatí. Od roku 1920 sa trvalo usadil v Košiciach, kde 3. júla 1965 zomrel.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári