Navrhované zmeny v postavení prokuratúry podľa košických prokurátorov smerujú k jej politizácii a vytvárajú priestor pre zneužívanie moci a zneužívanie práva.
BRATISLAVA. Proti navrhovaným zmenám zákonov, ktoré sa týkajú prokuratúry, sa po bývalom generálnom prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi a Rade prokurátorov postavili aj prokurátori z Košíc a Prešova.
Navrhované legislatívne zmeny v postavení prokuratúry podľa košických prokurátorov smerujú k jej politizácii a vytvárajú priestor pre zneužívanie moci a zneužívanie práva.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Píše sa to vo vyhlásení Prokurátorskej rady pri Krajskej prokuratúre v Košiciach.
Zhromaždenie prokurátorov Krajskej prokuratúry Prešov zase považuje navrhovanú právnu úpravu za nerešpektujúcu postavenie prokuratúry v Slovenskej republike vymedzené ústavou, úprava popiera samostatnosť prokuratúry a absenciu ústavných väzieb medzi výkonnou mocou a prokuratúrou.
Navrhovaná právna úprava tiež podľa nich nerešpektuje medzinárodné dokumenty, ktoré sa týkajú postavenia prokuratúry.
Zmeny v prokuratúre, ktoré navrhuje ministerstvo spravodlivosti na čele s Luciou Žitňanskou, ruší posty čakateľov prokuratúry či vydávanie takzvaných negatívnych pokynov. Okrem iného sa navrhuje zverejňovať rozhodnutia prokuratúry a malo by sa upraviť aj zloženie výberových komisií na obsadenie voľných prokurátorských miest.
Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla na výhrady reagoval, že pri príprave zákona rezort komunikoval aj so zástupcami prokuratúr.
"Len pred pár hodinami sa skončilo pripomienkové konanie k návrhu zákona, kde bol priestor na predkladanie pripomienok, ktorými sa podrobne zaoberáme," povedal Bubla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári